29 вересня 2025 року м. Ужгород№ 260/6111/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаврилка С.Є., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Закарпатській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Липчанблок» про зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків та зобов'язання вчинити певні дії, -
31 липня 2025 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернулося з позовом Головне управління ДПС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, буд. 52, код ЄДРПОУ ВП 44106694) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Липчанблок» (90415, Закарпатська область, Хустський район, с. Липча, вул. Вакарова, буд. 54, код ЄДРПОУ 22098117), яким просить суд: “ 1. Прийняти позовну заяву до провадження суду; 2. Винести судове рішення, яким зупинити видаткові операції на рахунках та заборонити здійснювати відчуження майна ТОВ “Липчанблок» код ЄДРПОУ 22098117 із місцезнаходженням: 90415, Закарпатська область, Хустський район, с. Липча, вул. Вакарова, буд. 54 та зобов'язати ТОВ “Липчанблок» код ЄДРПОУ 22098117 допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.».
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та (або) виклику учасників справи.
Зазначену ухвалу надіслано відповідачу рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в даній адміністративній справі було надіслано відповідачу з використанням системи ЄСІТС та доставлено в його електронний кабінет 04 серпня 2025 року, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с. 80).
Проте відповідачем відзив на позов у встановлений судом строк не подано, про причини неподання суд не повідомлено, про продовження процесуальних строків для подання такого не клопотав.
Відтак, судом вжито достатніх необхідних законодавчо встановлених заходів щодо належного повідомлення відповідача про відкриття провадження та про можливість подання відповідачем відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали суду. Разом з тим, відповідачем відзиву на позовну заяву чи клопотань до суду не подано.
Відповідно до статі 162 частини 6 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом. Однак, оскільки відповідачем не сплачено борг та не допущено податкового керуючого до опису майна, відповідач просить суд зупинити видаткові операції на рахунках відповідача шляхом накладення арешту на кошти та інші цінності, що знаходяться в банку.
Розглянувши подані сторонами докази, заслухавши сторони та їх представників, всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Липчанблок» внесене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за місцезнаходженням: 90415, Закарпатська область, Хустський район, с. Липча, вул. Вакарова, буд. 54 та перебуває на обліку у контролюючому органі, як платник податків.
Статтею 59 пунктом 59.1 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України) встановлено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно із статтею 59 пунктом 59.3 ПК України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання та повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
На виконання вищевказаних норм та у зв'язку із наявністю податкового боргу, контролюючим органом направлено боржнику податкову вимогу №0021756-1308-0717 від 17 травня 2021 року на суму податкового боргу у розмірі 17009,39 грн рекомендованим листом з повідомленням № 9040100323561 та вручено - 29 травня 2021 року (а.с. 16).
Відповідно до статті 14 пункту 14.1.155 ПК України, податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.
Статтею 89 пунктом 89.2 ПК України визначено, що право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку та у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
У разі невиконання платником податків грошового зобов'язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному цим Кодексом, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.
У зв'язку з несплатою податкового боргу Головним управлінням ДПС у Закарпатській області прийнято рішення №372/07-16-13-01-10 від 17 квітня 2025 року про опис майна у податкову заставу, що перебуває у власності (господарському віданні або оперативному управлінні) ТОВ «Липчанблок» (а.с. 18).
Стаття 59 пункт 59.5 ПК України встановлює, якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
Станом на 31 липня 2025 року за відповідачем рахується податковий борг у розмірі 510459,78 грн. за наступними платежами: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, ми особами, які є власниками об'єктів нежитлової 1304,30 грн; земельний податок з юридичних осіб» у сумі 312137,37 грн; орендна плата з юридичних осіб у розмірі 146519,28 грн; податок на додану вартість» у розмірі 1,08 грн; податок на прибуток підприємств» у розмірі 50497,75 грн (а.с.а.с. 5, 6).
Відповідно до статті 20 пункту 20.1 підпункту 20.1.1. ПК України, контролюючі органи мають право запрошувати платників податків, зборів, платежів або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків, зборів, платежів, дотримання вимог іншого законодавства, у тому числі законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Головне управління області на адресу Відповідача направлено запит № 9497/6/07-16-13-09-08 від 08 травня 2025 року, щодо переліку ліквідних активів, які можливо використати як джерело погашення податкового боргу, також підтверджуючі документи/копії документів, які засвідчують право власності на майно, первинні бухгалтерські документи, що підтверджують балансову (залишкову) вартість майна (інвентарні справи, свідоцтво на право власності, свідоцтво про реєстрацію транспортних засобів, свідоцтво про реєстрацію машин), засвідчені підписом посадової особи та скріплені печаткою (за наявності) (а.с. 17).
Вказаний лист, разом з податковою вимогою, рішенням про опис майна у податкову заставу було надіслано рекомендованим повідомлення про вручення, який було вручено14 травня 2025 року.
Згідно із статтею 42 пунктом 42.2. Податкового кодексу України, документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Відповідач, відповідь на вимогу контролюючого органу, щодо надання ліквідних активів у податкову заставу не надав. Такої відповіді не було надано й станом на день подання позовної заяви до суду.
Наказом ГУ ДПС у Закарпатській області від 29 листопада 2024 року № 489, призначено податкового керуючого ТОВ «Липчанблок» (а.с.а.с. 20-27).
З матеріалів справи вбачається, що податковим керуючим Володимиром Бортняком 27 червня 2025 року за №193/07-16-13-01-11 складено Акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу, яким підтверджено, що ТОВ «Липчанблок» за наявності законодавчих підстав не надало документів, необхідних для такого опису (а.с. 19).
Відповідно до статті 87 пункту 87.2. ПК України, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу (стаття 88 пункт 88.1 ПК України).
Так, за приписами статті 91 пункту 91.3 ПК України, податковий керуючий описує майно платника податків, що має податковий борг, в податкову заставу, здійснює перевірку стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, проводить опис майна, на яке поширюється право податкової застави, для його продажу у випадках, передбачених цим Кодексом, одержує від боржника інформацію про операції із заставленим майном, а в разі його відчуження без згоди органу державної податкової служби (за умови, коли наявність такої згоди має бути обов'язковою згідно з вимогами цього Кодексу) вимагає пояснення від платника податків або його службових (посадових) осіб. У разі продажу в рахунок погашення податкового боргу майна платника податків, на яке поширюється право податкової застави, податковий керуючий має право отримувати від такого платника податків документи, що засвідчують право власності на зазначене майно.
Статтею 89 пунктом 89.3. ПК України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.
Згідно із статтею 89 пунктом 89.4.ПК України у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.
Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.
Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. Податковий керуючий не пізніше робочого дня, що настає за днем складення цих актів, зобов'язаний надіслати банкам, іншим фінансовим установам, а також платнику податків рішення про складення актів, яке є підставою для поновлення видаткових операцій та скасування заборони на відчуження майна.
Вказане в свою чергу є підставою у відповідності до статті 89 пункту 89.4 абзацу 2 ПК України для звернення до суду із позовом щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.
Головне управління ДПС у Закарпатській області підтверджує наявність за відповідачем відповідно до даних інформаційно-телекомунікаційних систем органів ДПС рахунків у банку АТ «Банк інвестицій та заощаджень».
Згідно зі статтею 20 пунктом 20.1. підпунктом 20.1.32 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право звертатися до суду, якщо платник податків перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків шляхом накладення арешту на цінні папери та/або кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу), та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Станом на час розгляду даної справи у суду відсутні докази сплати відповідачем даного податкового боргу.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними і допустимими доказами, такі відповідачем не спростовані (відзиву на позов відповідач суду не надав) та підлягають до задоволення повністю.
Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд, -
Позов Головного управління ДПС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, 52, код ЄДРПОУ 43143065) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Липчанблок» (90415, Закарпатська область, Хустський район, с. Липча, вул. Вакарова, буд. 54, код ЄДРПОУ 22098117) про зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зупинити видаткові операції на рахунках Товариства з обмеженою відповідальністю “Липчанблок» (90415, Закарпатська область, Хустський район, с. Липча, вул. Вакарова, буд. 54, код ЄДРПОУ 22098117).
Заборонити Товариству з обмеженою відповідальністю “Липчанблок» (90415, Закарпатська область, Хустський район, с. Липча, вул. Вакарова, буд. 54, код ЄДРПОУ 22098117) вчиняти дії щодо відчуження рухомого та нерухомого майна.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю “Липчанблок» (90415, Закарпатська область, Хустський район, с. Липча, вул. Вакарова, буд. 54, код ЄДРПОУ 22098117) допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяС.Є. Гаврилко