29 вересня 2025 рокум. Ужгород№ 260/3862/25
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Микуляк П.П., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання відповідача про залучення до участі у справі третьої особи в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо застосування обмеження у виплаті пенсії максимальним розміром з 01.03.2025року та застосування з 01.01.2025 понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Закарпатській області здійснити з 01.03.2025 року нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсію без обмеження її максимальним розміром з урахуванням рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 08.11.2024року по справі 260/6541/24 та без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" з 01.01.2025 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
Відповідач подав до суду клопотання про залучення до участі у справі третьої особи - Міністерство соціальної політики України. Заявлене клопотання аргументує тим, що реальне виконання винесеного рішення залежатиме від дій Мінсоцполітики, як органу, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення, та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою КПКВК 2506080.
Розглянувши подане відповідачем клопотання, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Отже, необхідність залучення до участі у справі третьої особи норми процесуального законодавства пов'язують з тим, що рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.
Предметом розгляду даної адміністративної справи є питання протиправності дій Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо обмеження розміру пенсії позивача, що виплачується з 01 січня 2025 року. Отже, спірні правовідносини стосуються питання пенсійного забезпечення особи.
Так, відповідно до ст.58 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, Пенсійний фонд є органом, який, в тому числі, здійснює керівництво та управління солідарною системою, призначає пенсії та готує документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування виплати пенсій.
Згідно ч.1 ст.71 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» бюджет Пенсійного фонду - це план утворення і використання цільового страхового фонду, що формується за рахунок надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та надходжень з інших джерел, визначених цим Законом.
Нормами п. 1 ч. 1 ст. 73 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що кошти Пенсійного фонду використовуються на виплату пенсій, передбачених цим Законом.
З огляду на що суд вважає, правовідносини, які виникли між ОСОБА_1 та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області, стосуються виключно питання виплати пенсії, що є основним обов'язком органу Пенсійного фонду України, та жодним чином не впливають на права та обов'язки Міністерства соціальної політики України.
У зв'язку з вищенаведеним, на думку суду, в даному випадку відсутні підстави для залучення Міністерства соціальної політики України до у часті у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.
З огляду на зазначене у задоволенні клопотання відповідача слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 166, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі у справі третьої особи - відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 256 КАС України та оскарженню не підлягає.
Суддя П.П.Микуляк