Рішення від 29.09.2025 по справі 240/18015/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2025 року м. Житомир справа № 240/18015/24

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 " про визнання протиправним та скасування наказу,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 », в якому просить: визнати протиправним та скасувати наказ Департаменту від 26.08.2024 № 211 в частині притягнення капітана поліції ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що при проведенні відповідачем службового розслідування щодо відповідних дисциплінарних проступків останнім було грубо порушено порядок проведення такого службового розслідування, що призвело до неповного і необ'єктивного встановлення обставин щодо вчинення дисциплінарного проступку та інших обставин, які мають братись до уваги при застосуванні дисциплінарного стягнення. За вчинення дисциплінарного проступку, що виразилось в керуванні транспортним засобом, незареєстрованим у встановленому порядку, застосовано до старшого інспектора з особливих доручень відділу кадрового забезпечення управління поліції особливого призначення №м1 Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » капітана поліції ОСОБА_1 дисциплінарну відповідальність у вигляді догани. Вважаючи таке рішення протиправним у зв'язку із відсутністю фактичного вчинення дисциплінарного проступку, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Представник відповідача проти задоволення позову заперечив з підстав, викладених у поданому до суду відзиві на позовну заяву. Зазначає, що ОСОБА_1 грубо порушив вимоги підпункту 1 пункту 6 розділу 1 Порядку використання і зберігання транспортних засобів Національної поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 вересня 2017 року № 757, відповідно до якого забороняється водіям (судноводіям) використання транспортних засобів для поїздок, не пов 'язаних із службовою діяльністю, керування незакріпленими транспортними засобами та за відсутності у них документів, які згідно з ПДР або Правилами судноплавства на внутрішніх водних шляхах України, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 16 лютого 2004 року № 91, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 12 липня 2004 року за № 872/9471, дають право на керування транспортними засобами, а також за відсутності іншої передбаченої цим Порядком дорожньої документації.

Окрім того, відповідно до підпункту "б" пункту 2.1 розділу 2 Правил дорожнього руху водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі реєстраційний документ на транспортний засіб. Аналізуючи зібрані у ході проведення службового розслідування матеріали у їх сукупності, встановлено, що інформація, викладена у довідці від 01 серпня 2024 року № 4951-2024 «Про результати цільової перевірки УПОП № 1 ДПОП «ОШБ «Лють» щодо можливого порушення службової дисципліни керівництвом та окремими працівниками УПОП № 1 ДПОП «ОШБ «Лють», що призвело до допущення численних недоліків, прорахунків в організації роботи та порушень дотримання вимог нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України та Національної поліції України. знайшла своє підтвердження.

За таких обставин, відповідач вважає, що повністю мотивував правомірність накладення дисциплінарного стягнення у вигляді догани та вважає покарання ОСОБА_1 пропорційним вчиненому дисциплінарному проступку, зважаючи на ступінь та характер вини, тяжкість проступку, характеристики поліцейського, сутність та принципи формування дисципліни поліцейських під час проходження служби в поліції та безпосереднього під час виконання службових обов'язків.

Відповідно до положень ст.ст. 257, 262 КАС України суд розглядає дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.

Судом встановлено, що наказом Національної поліції України від 07.02.2023 № 153 о/с (по особовому складу) із 17 лютого 2023 року капітана поліції ОСОБА_1 (спеціальний жетон 0117546) призначено на посаду старшого інспектора з особливих доручень відділу кадрового забезпечення управління поліції особливого призначення № 1 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») Департаменту поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Наказом Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 05.08.2024 № 813 призначено службове розслідування у формі письмового провадження та утворено дисциплінарну комісію за фактом можливого порушення службової дисципліни окремими працівниками УПОП № 1 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») Департаменту поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що призвело до допущених недоліків, прорахунку в організації роботи та порушення нормативних документів Міністерства внутрішніх справ та Національної поліції України, зокрема, за участі старшого інспектора з особливих доручень відділу кадровою забезпечення УПОП № 1 ДПОП «ОШБ «Лють» Жвінкліса Даніеля Айваровича.

З долученої до матеріалів справи копії матеріалів службового розслідування, проведеного за фактом можливого порушення службової дисципліни поліцейським полку управління поліції особливого призначення № 1 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») ДПОП «ОШБ «Лють» ОСОБА_1 слідує, що «Під час роботи комісії, 17.07.2024 на територію розташування підрозділу безперешкодно заїхав автомобіль Hyundai (номерний знак НОМЕР_1 ), який на обліку УПОП № 1 ДПОП «ОШБ «Лють» не перебуває.

Під час службового розслідування було встановлено, що автомобілем Hyundai (номерний знак НОМЕР_1 ) користується старший інспектор з особливих доручень відділу кадрового забезпечення УПОП № 1 ДПОП «ОШБ «Лють» капітан поліції ОСОБА_1 (0117546).

У своєму поясненні ОСОБА_1 пояснив, що транспортним засобом Hyundai (номерний знак НОМЕР_1 ) він ( ОСОБА_1 ) користується на законних підставах з квітня 2023 року. Йому ( ОСОБА_1 ) передав його знайомий волонтер для користування на період військового стану. Так, 17.07.2024 близько 08:00 він ( ОСОБА_1 ) спільно з начальником відділу кадрового забезпечення УПОП № 1 ДПОП «ОШБ «Лють» Манаховим Денисом Юрійовичем прибув до контрольно-пропускного пункту УПОП № 1 ДПОП «ОШБ «Лють». Саме в цей час автомобіль було зупинено двома чоловіками у камуфльованій формі, які представились працівниками УЛМТЗ ДПОП «ОШБ «Лють». Дані працівники попросили оглянути транспортний засіб та надати на нього документи. Оскільки даний транспортний засіб не перебуває на обліку в ДПОП «ОШБ «Лють», у наданні документів на транспортний засіб та його огляді він ( ОСОБА_1 ) відмовив. У подальшому він проїхав на територію підрозділу, оскільки мав дозвіл на перебування даного транспортного засобу на території УПОП № 1 ДПОП «ОШБ «Лють» (рапорт від 29.08.2023). Свідоцтва про реєстрацію даного автомобіля він ( ОСОБА_1 ) при собі не має, оскільки воно знаходиться у його знайомого волонтера, який надав вказаний транспортний засіб у користування. Поліс ОСЦПВВНТЗ відсутній, оскільки він ( ОСОБА_1 ) має посвідчення учасника бойових дій та керує даним транспортним засобом на законних підставах.

Таким чином, ОСОБА_1 грубо порушив вимоги підпункту 1 пункту 6 розділу 1 Порядку використання і зберігання транспортних засобів Національної поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 вересня 2017 року № 757».

Наказом Департаменту особливого призначення «Обєднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 26.08.2024 № 211 «Про застосування дисциплінарних стягнень», за вчинення дисциплінарного проступку, порушення вимог пунктів 1 та 2 частини першої статті 18, частини першої статті 64 Закону України «Про Національну поліцію», пунктів 1, 2 та 4 частини третьої статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15 березня 2018 року № 2337-VIII, підпункту 1 пункту 6 розділу 1 Порядку використання і зберігання транспортних засобів Національної поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 вересня 2017 року № 757, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 вересня 2017 року за № 1198/31066, що виразилося в керуванні транспортним засобом, незареєстрованим у встановленому порядку, застосовано до старшого інспектора з особливих доручень відділу кадрового забезпечення управління поліції особливого призначення № 1 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » капітана поліції ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у вигляді догани.

Вважаючи протиправним даний наказ Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 », позивач звернувся з вказаним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Спірні правовідносини у цій справі пов'язані з проходженням публічної служби на підставі Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 року № 580-VIII, яким врегульовано правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, в тому числі порядок призначення та звільнення поліцейських зі служби, Дисциплінарного статуту Національної поліції, Порядку використання і зберігання транспортних засобів Національної поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 вересня 2017 року № 757.

Положеннями ч. 1 ст. 59 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 19 Закону України "Про Національну поліцію" у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону. Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.

Згідно зі ст. 18 Закону "Про Національну поліцію" поліцейський зобов'язаний: 1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; 2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; 3) поважати і не порушувати прав і свобод людини; 4) надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров'я; 5) зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків; 6) інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.

Відповідно до ч. 1 ст. 64 Закону України «Про Національну поліцію» особа, яка вступає на службу в поліції, складає Присягу на вірність Українському народові такого змісту: "Я, (прізвище, ім'я та по батькові), усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки".

За приписами ч. 1 ст. 19 Закону "Про Національну поліцію" у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.

Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджуються законом.

Законом України від 15.03.2018 № 2337-VIII затверджено Дисциплінарний статут Національної поліції України (далі - Дисциплінарний статут).

У преамбулі Закону України № 2337-VІІІ від 15.03.2018 вказано, що цей Статут визначає сутність службової дисципліни в Національній поліції України, повноваження поліцейських та їхніх керівників з її додержання, види заохочень і дисциплінарних стягнень, а також порядок їх застосування та оскарження. Дія цього Статуту поширюється на поліцейських, які повинні неухильно додержуватися його вимог.

Згідно зі ст. 1 Статуту службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.

Службова дисципліна ґрунтується на створенні необхідних організаційних та соціально-економічних умов для чесного, неупередженого і гідного виконання обов'язків поліцейського, повазі до честі і гідності поліцейського, вихованні сумлінного ставлення до виконання обов'язків поліцейського шляхом зваженого застосування методів переконання, заохочення та примусу.

Службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України "Про Національну поліцію", зобов'язує поліцейського:

1) бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України;

2) знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов'язки;

3) поважати права, честь і гідність людини, надавати допомогу та запобігати вчиненню правопорушень;

4) безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону;

5) вживати заходів до негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання обов'язків поліцейського, та негайно інформувати про це безпосереднього керівника;

6) утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов'язки, а також які підривають авторитет Національної поліції України;

7) утримуватися від висловлювань та дій, що порушують права людини або принижують честь і гідність людини;

8) знати і виконувати заходи безпеки під час несення служби, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку;

9) підтримувати рівень своєї підготовки (кваліфікації), необхідний для виконання службових повноважень;

10) берегти службове майно, забезпечувати належний стан зброї та спеціальних засобів;

11) поважати честь і гідність інших поліцейських і працівників поліції, надавати їм допомогу та стримувати їх від вчинення правопорушень;

12) дотримуватися правил носіння однострою та знаків розрізнення;

13) сприяти керівникові в організації дотримання службової дисципліни, інформувати його про виявлені порушення, у тому числі вчинені іншими працівниками поліції;

14) під час несення служби поліцейському заборонено перебувати у стані алкогольного, наркотичного та/або іншого сп'яніння.

Аналіз наведених положень Дисциплінарного статуту є підставою для висновку про те, що службова дисципліна полягає у виконанні (дотриманні) законодавчих та підзаконних актів із питань службової діяльності та бездоганному і неухильному додержанні порядку і правил, що такими нормативними актами передбачені.

Відповідно до ст. 11 Статуту за порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом. За вчинення адміністративних правопорушень поліцейські несуть дисциплінарну відповідальність відповідно до цього Статуту, крім випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. Поліцейських, яких в установленому порядку притягнуто до адміністративної, кримінальної або цивільно-правової відповідальності, одночасно може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності згідно з цим Статутом.

Статтею 12 Дисциплінарного статуту визначено, що дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.

Стаття 13 Статуту передбачає, що дисциплінарне стягнення є засобом підтримання службової дисципліни, що застосовується за вчинення дисциплінарного проступку з метою виховання поліцейського, який його вчинив, для безумовного дотримання службової дисципліни, а також з метою запобігання вчиненню нових дисциплінарних проступків.

Дисциплінарне стягнення має індивідуальний характер та не застосовується до поліцейського, вина якого у вчиненні дисциплінарного проступку не встановлена у визначеному порядку або який діяв у стані крайньої необхідності чи необхідної оборони.

До поліцейських можуть застосовуватися такі види дисциплінарних стягнень: 1) зауваження; 2) догана; 3) сувора догана; 4) попередження про неповну службову відповідність; 5) пониження у спеціальному званні на один ступінь; 6) звільнення з посади; 7) звільнення із служби в поліції.

Не дотримання службової дисципліни є дисциплінарним проступком, за вчинення якого до особи - порушника застосовуються заходи дисциплінарного стягнення, зокрема, звільнення з органів внутрішніх справ.

Статтями 14-19 Статуту врегульовано порядок призначення та проведення службового розслідування, створення, повноваження дисциплінарних комісій, строки проведення службового розслідування, відсторонення поліцейського від виконання службових обов'язків (посади), забезпечення поліцейському права на захист, порядок застосування дисциплінарних стягнень.

Службове розслідування - це діяльність із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського.

Службове розслідування проводиться з метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків.

Службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення.

Підставою для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації (далі - повідомлення), рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції, за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.

Відповідно до ч.ч. 1-3, 5-6 ст. 26 Дисциплінарного статуту у період дії воєнного стану службове розслідування проводиться з дотриманням вимог цього Статуту з урахуванням особливостей, визначених розділом V Статуту.

Службове розслідування призначається та проводиться у формі письмового провадження.

Службове розслідування за фактом порушення поліцейським службової дисципліни може проводитися як дисциплінарною комісією, так і однією особою, у тому числі безпосередньо уповноваженим керівником, який одноособово здійснює передбачені Статутом повноваження дисциплінарної комісії (далі - уповноважена особа).

Службове розслідування має бути завершене протягом 15 календарних днів з дня його призначення уповноваженим керівником. У разі потреби цей строк може бути продовжений керівником, який призначив службове розслідування, але не більш як на 15 календарних днів.

За результатами службового розслідування уповноважена особа складає висновок.

Службове розслідування вважається завершеним у день затвердження керівником, який призначив службове розслідування, чи особою, яка його заміщує, висновку за результатами службового розслідування.

Згідно з частиною 1 статті 27 Дисциплінарного статуту під час проведення службового розслідування уповноважена особа зобов'язана запропонувати поліцейському або іншій особі, обізнаній з обставинами вчинення дисциплінарного проступку, надати пояснення.

Згідно з ч. 7 ст. 19 Дисциплінарного статуту у разі встановлення вини поліцейського за результатами проведеного службового розслідування видається письмовий наказ про застосування до поліцейського одного з видів дисциплінарного стягнення, передбаченого статтею 13 цього Статуту, зміст якого оголошується особовому складу органу поліції.

Як вже було зазначено, ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку, що виразився у порушенні вимог пунктів 1 та 2 частини першої статті 18, частини першої статті 64 Закону України «Про Національну поліцію», пунктів 1, 2 та 4 частини третьої статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15 березня 2018 року № 2337-VIII, підпункту 1 пункту 6 розділу 1 Порядку використання і зберігання транспортних засобів Національної поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 вересня 2017 року № 757, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 вересня 2017 року за № 1198/31066, а саме керування транспортним засобом, незареєстрованим у встановленому порядку.

Таким чином, дисциплінарна комісія встановила допущення позивачем порушень:

- щодо неухильного дотримання положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійного виконування своїх службових обов'язків відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва (пункт 1 та 2 частини першої статті 18 «Про Національну поліцію»);

- дотримання таких положень службової дисципліни як вірність Присязі поліцейського (частина перша статті 64 Закону України «Про Національну поліцію»);

- дотримання таких положень: знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов'язки; безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону (пункт 1, 2 та 4 частини третьої статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України);

- заборони водіям (судноводіям) використання транспортних засобів для поїздок, не пов'язаних із службовою діяльністю, керування незакріпленими транспортними засобами та за відсутності у них документів, які згідно з ПДР або Правилами судноплавства на внутрішніх водних шляхах України, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 16 лютого 2004 року № 91, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 12 липня 2004 року за №872/9471, дають право на керування транспортними засобами, а також за відсутності іншої передбаченої цим Порядком дорожньої документації (підпункт 1 пункту 6 розділу 1 Порядку використання і зберігання транспортних засобів Національної поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 вересня 2017 року № 757).

Тобто, відповідач у спірному наказі №211 від 26.08.2024 року вказав, що капітан поліції ОСОБА_1 порушив низку норм законодавства, керуючи транспортним засобом, незареєстрованим у встановленому порядку.

Відповідно до п. 1 розділу І Порядку використання і зберігання транспортних засобів Національної поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.09.2017 № 757, цей Порядок розроблено відповідно до Закону України "Про Національну поліцію", Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 877, Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 878, з метою регулювання правових відносин органів і підрозділів Національної поліції України, які мають на балансовому обліку та/або експлуатують транспортні засоби, у сфері придбання, використання, зберігання, технічного обслуговування і ремонту транспортних засобів, розроблення заходів щодо забезпечення безаварійної експлуатації службового автотранспорту, організації контролю за дотриманням безпеки дорожнього руху штатними та позаштатними водіями.

Як встановлено пунктами 1 та 2 розділу ІІІ Порядку використання і зберігання транспортних засобів Національної поліції України, що затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.09.2017 № 757, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04 червня 2003 року № 848 "Про впорядкування використання легкових автомобілів бюджетними установами та організаціями" всі транспортні засоби органів поліції використовуються виключно в службових цілях, для забезпечення оперативної і господарської діяльності в межах установлених лімітів та передбачених у їх кошторисах асигнувань. Використання транспортних засобів для виконання функцій, не пов'язаних із службовою діяльністю органів поліції, всупереч їх цільовому призначенню, штатній групі (підгрупі), у власних цілях, в інтересах сторонніх юридичних і фізичних осіб, а також понад установлені норми експлуатації заборонено. За всіма фактами нецільового використання транспортних засобів проводяться службові розслідування (перевірки), за результатами яких вживаються відповідні заходи реагування.

Порядок № 757 визначає механізм використання і зберігання транспортних засобів, які перебувають у розпорядженні Національної поліції України та її територіальних органів (підрозділів), у тому числі спеціалізованих транспортних засобів.

З цього випливає, що норми Порядку №757 не регламентують використання особистих транспортних засобів працівників поліції, не встановлюють правил їх реєстрації і не можуть бути підставою для дисциплінарного стягнення за порушення правил керування власним авто.

Правопорушення, у допущенні якого визнаний винним відповідач, полягає виключно у "керуванні незакріпленими транспортними засобами та за відсутності у них документів, які згідно з ПДР або Правилами судноплавства на внутрішніх водних шляхах України".

Сукупність зазначених ознак об'єктивної сторони цього правопорушення не доведена відповідачем.

Так, ним не було надано доказів того, що транспортний засіб Hyundai (номерний знак НОМЕР_1 ) був введений в експлуатацію цього підрозділу і закріплений за будь-якою особою, відмінною від особи позивача.

В свою чергу, у своєму поясненні ОСОБА_1 пояснив, що транспортним засобом Hyundai (номерний знак НОМЕР_1 ) він користується на законних підставах з квітня 2023 року, який отримав у тимчасове користування на період військового стану від знайомого волонтера.

29.08.2023 року ОСОБА_1 звернувся з рапортом до т.в.о. начальника управління командира полку управління поліції особливого призначення №1 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_2 про надання дозволу на в'їзд на територію розташування управління поліції особливого призначення №1 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » особистим транспортним засобом Hyundai чорного кольору, номерний знак НОМЕР_1 .

Наведене свідчить про наявність дозволу керівництва позивача на в'їзд цього транспортного засобу на відповідну територію. Питання правомірності такого дозволу не є предметом оцінки у цій справі та не є сферою відповідальності позивача.

Таким чином, аналізуючи норми Порядку №757 та наявні докази по справі, суд встановив, що ОСОБА_1 керував приватним транспортним засобом, який не перебував на обліку в Департаменті поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 », не використовувався в службових цілях, а тому відповідальність позивача не може бути визначена підпунктом 1 пункту 6 розділу 1 Порядку №75.

Отже, посилання відповідача на порушення ОСОБА_1 підпункт 1 пункту 6 розділу 1 Порядку №757 є хибними, оскільки Порядок регламентує виключно використання, облік, реєстрацію та зберігання службових транспортних засобів Національної поліції України.

Як вже було вказано, доказів перебування транспортного засобу Hyundai чорного кольору номерний знак НОМЕР_1 на балансовому обліку Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 », відповідачем до суду не надано. У той же час, позивач не притягувався до відповідальності за керування транспортним засобом, не введеним в експлуатацію, або за порушення безпекових вимог щодо відвідування території постійної дислокації УПОП № 1 ДПОП "ОШБ " ІНФОРМАЦІЯ_1 ".

При цьому, посилання відповідача на порушення ОСОБА_1 вимог пунктів 1 та 2 частини першої статті 18, частини першої статті 64 Закону України «Про Національну поліцію», пунктів 1, 2 та 4 частини третьої статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України є загальними. В свою чергу, для кваліфікації порушення потрібно довести реальне і конкретне порушення певного нормативно-правового акту.

Відповідачем ні в матеріалах службового розслідування, ні в спірному наказі не вказано фактів, які б свідчили про допущення позивачем зв'язків, що ганьблять звання працівника поліції або підривають авторитет поліції, інших відносин, які носять корисливий або протиправний характер.

Встановлені відповідачем факти не охоплюються диспозицією підпункту 1 пункту 6 розділу 1 Порядку №757, а тому не можуть вважатися законною підставою для притягнення його до відповідальності саме за цією правовою нормою.

Крім того, порушення (керування незареєстрованим авто) може тягнути адміністративну відповідальність за ст. 121 КУпАП, однак жодного протоколу, постанови або рішення суду про встановлення таких обставин надано не було; факт порушення не встановлено компетентним органом; відповідач не має повноважень кваліфікувати дії позивача як порушення Правил дорожнього руху. Отже, дисциплінарне стягнення не ґрунтується на установлених юридичних фактах.

За вказаних обставин відповідачем не доведено порушення позивачем вимог пунктів 1 та 2 частини першої статті 18, частини першої статті 64 Закону України «Про Національну поліцію», пунктів 1, 2 та 4 частини третьої статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15 березня 2018 року № 2337-VIII, підпункту 1 пункту 6 розділу 1 Порядку № 757.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відтак, з урахуванням зазначеного, на підставі встановлених під час судового розгляду фактів та обставин, враховуючи, що докази, наведені відповідачем під час розгляду адміністративної справи, є суперечливими та не дають адміністративному суду підстав для постановлення висновків, які б спростовували правову позицію позивача, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується.

Керуючись статтями 241 - 246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправним та скасування наказу задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 26.08.2024 № 211 в частині притягнення капітана поліції ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності у виді догани.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Майстренко