Україна
Донецький окружний адміністративний суд
29 вересня 2025 року Справа№200/4380/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_2 , в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 , яка полягає у непідготовці та у ненадані ОСОБА_1 оновленої довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та оновленої довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій для обчислення пенсії відповідно до ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 7 постанови КМУ від 17.07.1992 №393 (зі змінами), із зазначенням в них: виплати грошової компенсації за невикористану щорічну основну відпустку, виплату грошової компенсації за невикористану додаткову відпустку, виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, яки були здійснені ОСОБА_1 при звільнені його з військової служби;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) підготувати та надати ОСОБА_1 виправлену довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та виправлену довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій для обчислення пенсії відповідно до ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та абзацу восьмого пункту 7 постанови КМУ від 17.07.1992 №393 (зі змінами) із зазначенням в них виправлених сум нарахованого грошового забезпечення за період 01.02.2023 по 23.05.2023, а саме:
за лютий 2023р. - 33193,43 грн.; за березень 2023р. - 33193,43 грн.; за квітень 2023р. - 25113,61 грн., а також із додатковим визначенням в довідках:
- грошового забезпечення, нарахованого за період військової служби у травні 2023р., окремо від визначення виплат за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду № 200/5194/24 від 18.09.2024р., які були нараховані при звільненні з військової служби згідно наказу командира військової частини НОМЕР_2 № 143 від 23.05.2023р.;
- додаткової винагороди в розмірі до 30000 гривень за період військової служби з 01.02.2023 по 23.05.2023, відповідно до п.1. Постанови Кабінету міністрів України від 28 лютого 2022 р. №168.
Ухвалою від 30 червня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями у зв'язку із відстороненням від здійснення правосуддя судді Череповського Є.В. 7 серпня 2025 року справа № 200/4380/25 передана на розгляд судді Смагар С.В.
Ухвалою від 7 серпня 2025 року суд прийняв до розгляду провадження в адміністративній справі № 200/4380/25 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином.
Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Ухвалою від 15 вересня 2025 року суд витребував докази. 25 вересня 2025 року від відповідача надійшли письмові пояснення.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що довідка від 21.02.2025 № 233 та довідка від 21.02.2025 №233/1 не відповідають фактично нарахованим виплатам: У зазначених довідках невірно визначено грошове забезпечення ОСОБА_1 за період з лютого 2023р. по квітень 2023р., а саме невірно зазначено: за лютий 2023р. - 24728,93 грн.; за березень 2023р. - 24728,93 грн.; за квітень 2023р. - 24728,93 грн. Відповідно до довідки форми ОК-5 про індивідуальні відомості про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування від 14.03.2025 ОСОБА_1 за період з лютого 2023р. по квітень 2023р. військовою частиною НОМЕР_2 були здійснені наступні виплати грошового забезпечення: за лютий 2023р. - 33193,43 грн.; за березень 2023р. - 33193,43 грн.; за квітень 2023р. - 25113,61 грн. Також позивач зазначає, що відповідачем не визначено грошове забезпечення, яке нараховане за період військової служби позивача у травні 2023р., окремо від виплат за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду № 200/5194/24 від 18.09.2024р. в довідці зазначено виплати, які були здійснені при звільненні з військової служби згідно наказу командира військової частини НОМЕР_2 № 143 від 23.05.2023р. Також наголошує, що у довідках, не зазначені нарахування додаткової винагороди в розмірі до 30000,00 гривень пропорційно в розрахунку на місяць за період військової служби ОСОБА_1 з 01.02.2023 по 23.05.2023, відповідно до п.1. Постанови Кабінету міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 р. № 168.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позову заперечував, зазначив, що у даній справі відсутній предмет спору. Наголошує, що позивача було звільнено 23.05.2023 року, тобто при обрахунку розміру пенсії не має враховуватися травень 2023 року, оскільки даний місяць є не повним (для обрахунку пенсії). Зазначив, що різниця між вказаними даними в довідках від 21.02.2025 та даними з відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб ДРЗДСС є суми щомісячних основних видів грошового забезпечення, а в довідках зазначаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення. Також зазначив, що позивачу не було нараховано та виплачено додаткову винагороду в розмірі до 30000 гривень за період військової служби з 01.02.2023 по 23.05.2023, відповідно до п.1. Постанови Кабінету міністрів України від 28 лютого 2022р. № 168, тому військова частина НОМЕР_2 не може надати довідку про фактично виплачену додаткову винагороду.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 21.11.2016 №350 було зараховано ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 . Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_2 №143 від 23.05.2023 ОСОБА_1 було виключено зі списків особового складу військової частини НОМЕР_2 з 23.05.2023 за підпунктом «а» - по досягненню граничного віку перебування на військовій службі (20.02.2023).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 18.09.2024 в адміністративній справі № 200/5194/24, яке набрало законної сили 08.11.2024, зобов'язано військову частину НОМЕР_2 підготувати та видати ОСОБА_1 оновлену довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та оновлену довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій для обчислення пенсії відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 7 постанови КМУ від 17.07.1992 №393 (зі змінами), із зазначенням в них: виплати грошової компенсації за невикористану щорічну основну відпустку, виплату грошової компенсації за невикористану додаткову відпустку, виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, яки були здійснені при звільненні з військової служби, згідно наказу командира військової частини НОМЕР_2 №143 від 23.05.2023.
22.04.2025 представник позивача на відповідь на адвокатський запит від 18.03.2025 отримав від військової частини НОМЕР_2 лист від 22.04.2025 №796 з довідкою про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 21.02.2025 № 233 та довідкою про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій для обчислення пенсії відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та абзацу восьмого пункту 7 постанови КМУ від 17.07.1992 №393 (зі змінами) від 21.02.2025 №233/1.
Щодо посилання відповідача про відсутність предмету спору у даній справі, наявність підстав для закриття провадження у даній справі, суд зазначає, що позивач не погоджується із розміром та складовими грошового забезпечення, зазначених у довідках від 21 лютого 2025 року № 233 та № 233/1.
Суд зауважує, що у межах адміністративної справи № 200/5194/24 позивач оскаржував бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо непідготовки та ненаданні ОСОБА_1 оновленої довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та оновленої довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій для обчислення пенсії відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 7 постанови КМУ від 17.07.1992 №393 (зі змінами), із зазначенням в них: виплати грошової компенсації за невикористану щорічну основну відпустку, виплату грошової компенсації за невикористану додаткову відпустку, виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, яки були здійснені при звільненні з військової служби, згідно наказу командира військової частини НОМЕР_2 №143 від 23.05.2023.
Донецьким окружним адміністративним судом в межах справи № 200/5194/24 не досліджувалося питання щодо розміру та складових грошового забезпечення ОСОБА_1 , які мають бути зазначені у спірних довідках від 21 лютого 2025 року № 233 та № 233/1, не проводився їх розрахунок. Отже, обставини, на які посилається позивач у позові, фактично є новим спором між позивачем та суб'єктом владних повноважень (відповідачем), який не вирішувався судом при ухваленні рішення у справі № 200/5194/24. З даних «Діловодство спеціалізованого суду» судом встановлено, що ухвалою від 19 травня 2025 року суд відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі № 200/5194/24 у зв'язку з існуванням нового спору між сторонами. Ухвала набрала законної сили 4 червня 2025 року. Таким чином, суд відмовляє у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження в даній адміністративній справі, яке було заявлено відповідачем у відзиві на позов.
Відповідно до ч. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п 7. Постанова Кабінет міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях,
- відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Позивач наголошує, що довідка від 21.02.2025 № 233 та довідка від 21.02.2025 №233/1 не відповідають фактично нарахованим виплатам: У зазначених довідках невірно визначено грошове забезпечення ОСОБА_1 за період з лютого 2023р. по квітень 2023р., а саме невірно зазначено: за лютий 2023р. - 24728,93 грн.; за березень 2023р. - 24728,93 грн.; за квітень 2023р. - 24728,93 грн. Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що відповідно до довідки форми ОК-5 про індивідуальні відомості про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування від 14.03.2025 ОСОБА_1 за період з лютого 2023р. по квітень 2023р. військовою частиною НОМЕР_2 були здійснені наступні виплати грошового забезпечення: за лютий 2023р. - 33193,43 грн.; за березень 2023р. - 33193,43 грн.; за квітень 2023р. - 25113,61 грн.
З цього приводу суд зазначає, що у спірних довідках від 21.02.2025 № 233 від 21.02.2025 №233/1 зазначені щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача, в той час як в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування зазначаються всі види виплаченого грошового забезпечення, як основного, так і додаткового. Отже, суд вважає некоректним здійснення позивачем порівняння та обґрунтування позовних вимог різницею між сумами у довідках та даними Реєстру.
Щодо посилання позивача на те, що відповідачем не визначено грошове забезпечення, яке нараховане за період військової служби позивача у травні 2023р., окремо від виплат за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду № 200/5194/24 від 18.09.2024р.
Згідно з пунктом 7 ПКМ України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій….» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за 24 повні місяці. Позивача було звільнено 23.05.2023 року.
Отже, при обчисленні розміру пенсії не повинен враховуватися травень 2023 року, оскільки даний місяць є не повним.
Щодо вимоги позивача про додаткове визначення в довідках додаткової винагороди в розмірі до 30000 гривень за період військової служби з 01.02.2023 по 23.05.2023, відповідно до п.1. Постанови Кабінету міністрів України від 28 лютого 2022 р. №168, суд зазначає наступне.
Як встановлено судом з пояснень відповідача та доданих до позову доказів, позивачу не було нараховано та виплачено додаткову винагороду в розмірі до 30000 гривень за період військової служби з 01.02.2023 по 23.05.2023 відповідно до п.1. Постанови Кабінету міністрів України від 28 лютого 2022 р. №168.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. №168 додаткова винагорода виплачується: у розмірі 30 000 гривень військовослужбовцям, які здійснюють бойові (спеціальні) завдання в період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань.
Наказом Міністерства оборони України від 26 вересня 2023 року № 566, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 вересня 2023 року за № 1705/40761, затверджено зміни до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 року за № 745/32197, які упорядкували особливості виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України.
Перелік бойових (спеціальних) завдань, за виконання яких здійснюється виплата додаткової винагороди в розмірі 30 000 гривень визначені пунктом 4 Особливостей. Документи, які підтверджують участь військовослужбовців у виконанні бойових (спеціальних) завдань визначені пунктом 8 Особливостей.
Додаткова винагорода нараховується та виплачується згідно наказів командира військової частини НОМЕР_2 відповідно до рапортів, наданих підрозділом, а саме - пропорційно безпосередньої участі у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебування безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави - агресора.
Як зазначає відповідач, за період з 01.02.2023 по 23.05.2023 позивач не був залучений до виконання вищезазначених завдань.
Суд зазначає, що предметом даної справи є видача довідок з оновленими даними, а не неправомірність чи правомірність нарахування та виплати додаткової винагороди в розмірі до 30000 гривень позивачу за період військової служби з 01.02.2023 по 23.05.2023, відповідно до п.1. Постанови Кабінету міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168, чи відсутності таких виплат.
Для включення відомостей в довідках додаткової винагороди позивачу в розмірі до 30000 гривень за період військової служби з 01.02.2023 по 23.05.2023, відповідно до п.1. Постанови Кабінету міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168, така винагорода має бути щомісячно нарахована та виплачена позивачу за спірний період. Однак, таке нарахування та виплата відсутні, отже у відповідача відсутні підстави для включення таких сум до довідок про щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача для обчислення пенсії.
Згідно приписів ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього кодексу, проте згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку, що позовні вимог є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Позивач звільнений від сплати судового збору, отже судові витрати, які підлягають відшкодуванню відповідно до статті 139 КАС України, на час розгляду справі відсутні.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення ухвалене та повне судове рішення складене 29 вересня 2025 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Смагар