Рішення від 23.09.2025 по справі 160/19940/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2025 року Справа № 160/19940/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіВрони О. В.

за участі секретаря судового засіданняХижняк В.В.

за участі: представника позивача Рогави Р.Д.

представника відповідача Жежеля С.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю Культурний центр «Ассоль» до Кам'янської міської ради Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю культурний центр «АССОЛЬ» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Кам'янської міської ради, в якому просить:

визнати бездіяльність Кам'янської міської ради (ЄДРПОУ 24604168) щодо не розгляду на черговому пленарному засіданні Кам'янської міської ради клопотання від 20.10.2022 року Товариства з обмеженою відповідальністю культурного центру «АССОЛЬ» (ЄДРПОУ 20201404) про надання в користування на умовах оренди земельну ділянку на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташовану за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Квітів, 9, кадастровий номер 1210400000:01:019:0195, площею 0,1288 га, для розміщення будівлі клубу, протиправною;

зобов'язати Кам'янську міську раду розглянути на черговому пленарному засіданні Кам'янської міської ради Дніпропетровської області клопотання від 20.10.2022 року Товариства з обмеженою відповідальністю культурного центру «АССОЛЬ» про надання в користування на умовах оренди земельну ділянку на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташовану за адресою: Дніпропетровська область, м.Кам'янське, вул. Квітів, 9, кадастровий номер 1210400000:01:019:0195, площею 0,1288 га, для розміщення будівлі клубу.

Позовні вимоги обґрунтовані посилання на те, що відповідачем у встановлений чинним законодавством порядок не було прийнято рішення за результатом розгляду поданого позивачем клопотання про надання в користування на умовах оренди земельної ділянки.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.07.2025 року відкрито провадження у справі №160/19940/25, розгляд справи постановлено проводити за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 31.07.2025 о 14: 00 год.

23.07.2025 через систему «Електронний суд» від Кам'янської міської ради до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву.

Відповідач не погоджується з позовними вимогами, посилаючись на таке.

Єдиною причиною чому не було розглянуто клопотання позивача від 20.10.2022 року було те, що під час подання до міської ради клопотання від 20.10.2022 року з проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки, на даному проекту була відсутня будь-яка інформація від управління містобудування та архітектури міської ради щодо відповідності розташування об'єкту нерухомого майна наявній містобудівній документації. Тож через неналежне оформлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з боку позивача, КМР та Департамент були позбавлені можливості надати документи позивача в роботу та винести дане питання на чергову сесію, де мало бути прийнято відповідне рішення міської ради.

Також, позивач звертаючись із клопотанням від 20.10.2022 року про передачу земельної ділянки в користування додав не повний пакет документів, на що йому була надана вмотивована відповідь, для можливості усунення недоліків та можливості звернення повторно для розгляду його питання. Позивач після начебто усунення недоліків звернувся повторно з клопотаннями від 05.04.2023 та від 22.05.2023 року, але як з'ясувалось, що недоліки він не усунув, на що отримав вмотивовані відповіді від 08.05.2023 та від 04.07.2023 року.

Отже, з наведеного вбачається що відповідачем питання щодо надання земельної ділянки в оренду, вже розглянуто та предмет спору відсутній.

Відповідач також посилається на порушення позивачем строку звернення до суду і на наявність судових рішень по клопотанню від 20.10.2022 року з питання передачі земельної ділянки в адміністративній справі № 160/21491/23 і в господарській справі № 904/1012/24.

31.07.2025 електронною поштою від ТОВ культурного центру «АССОЛЬ» надійшло клопотання про перенесення підготовчого засідання через погіршення стану здоров'я директора товариства.

31.07.2025 в підготовчому засіданні судом задоволено клопотання позивача і відкладено підготовче засідання до 04.09.2025 об 14:00 год.

04.09.2025 судом закрито підготовче провадження і призначено справу до розгляду по суті на 23.09.2025 об 11:00 год.

23.09.2025 в судому засіданні оголошено вступну і резолютивну частини рішення.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, вислухавши представників сторін, суд встановив наступні обставини.

25.10.2011 між Дніпродзержинською міською радою (Орендодавець) і Товариством з обмеженою відповідальністю культурним центром «АССОЛЬ» був укладений договір оренди земельної ділянки №11956, за яким Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: вул. Квітів, 9, м. Дніпродзержинськ, згідно з планом земельної ділянки, що додається.

Пунктом 3.1 договору сторони погодили, що договір укладається строком до 29.06.2021. Після закінчення строку договору Орендар має переважне право на поновлення його на новий строк.

У разі, якщо Орендар бажає продовжити строк дії договору, він повинен не пізніше ніж за 60 календарних днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

21.01.2021 ТОВ культурний центр «АССОЛЬ» звернулося до Кам'янської міської ради з клопотанням надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою м. Кам'янське, вул. Квітів, буд. 9, орієнтовною площею 0.1288 га для розміщення будівлі клубу.

Відповідно до копії витягу з рішення Кам'янської міської ради №251-08/VІІІ від 23.06.2021 «Про набуття (припинення) прав на землю вирішено надати ТОВ культурному центру «АССОЛЬ» дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки.

ТОВ «Авалон-Бізнес Консалтинг» за договором №Д343-В від 20.02.2022 був виготовлений «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, Товариство з обмеженою відповідальністю культурний центр «АССОЛЬ» КВЦПЗ 03.15 - Для розміщення будівлі клубу за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Квітів, 9, кадастровий номер: 121040000:01:019:0195».

20.10.2022 позивачем до Кам'янської міської ради було подано клопотання про надання в користування на умовах оренди земельної ділянки, розташованої за адресою Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Квітів, 9, площею 0,1288 га для розміщення будівлі клубу, на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

До клопотання були додані проект землеустрою і витяг з Державного земельного кадастру.

На час звернення позивача з даною позовною заявою клопотання про надання земельної ділянки в користування на умовах оренди Кам'янською міською радою не розглянуто.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Земельні правовідносини врегульовані Земельним кодексом України ,а також прийнятими відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правовими актами.

Частинами 1-3 ст.116 ЗК України встановлено, що громадяни набувають права власності земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

На підставі ст.123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;

формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Частина 6 ст.123 ЗК України встановлює, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України від 21.05.1997 року №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні (Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Пунктом 34 ч.1 ст.26 Закону №280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до частин 1, 2 ст.59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Однак, з матеріалів справи вбачається, що відповідач, отримавши клопотання позивача від 20.10.2022, не здійснив його розгляду за встановленою процедурою та не прийняв жодного рішення по суті клопотання, яке передбачене статтею 123 ЗК України.

Департамент комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам'янської міської ради листом від 14.12.2022 №17/360вих повернув позивачу клопотання на доопрацювання та повідомив про необхідність долучення інформації від Управління містобудування та архітектури міської ради щодо відповідності місця розташування об'єкту нерухомого майна наявній містобудівній документації.

Тобто, результат розгляду клопотання заінтересованої особи з питання земельних відносин, відповідач повинен приймати у формі рішення, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду в постанові від 23.11.2018 у справі №826/8844/16.

Нормами ст. 46 Закону №280/97-ВР визначено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Відсутність належним чином оформленого рішення щодо надання в користування на умовах оренди земельної ділянки, не зважаючи на направлення листа заявнику, свідчить про те, що відповідачем не прийнято жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом.

Щодо посилання відповідача на порушення позивачем строку звернення до суду з позовною заявою, суд зазначає наступне.

Згідно ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

За приписами ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач не отримавши рішення від Кам'янської міської ради за результатом розгляду клопотання про надання в користування на умовах оренди земельної ділянки звернувся з позовом до господарського суду Дніпропетровської області.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 18.06.2024 у справі №904/1012/24 (залишеним без змін постановою Центрального апеляційного господарського суду від 13.11.2024 ) у задоволенні позовних вимог - відмовлено.

Верховний Суд залишаючи вказані судові рішення постановою від 19.02.2025 погодився зокрема, з висновком судів попередніх інстанцій у справі, що у разі відмови Кам'янської міської ради у наданні в користування на умовах оренди земельної ділянки або ж залишення відповідного клопотання без розгляду, позивач не позбавлений права оскаржити таку відмову або бездіяльність до суду.

Таким чином, позивач зі змісту постанови Верховного Суду, дізнавшись про неналежний спосіб захисту шляхом до звернення до господарського суду, скористався можливістю звернутися з відповідним позовом до адміністративного суду.

Зважаючи, що позовна заява була направлена позивачем до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 07.07.2025, що підтверджується трекінком Укрпошти №5193100232538, товариство дотрималось з дня ухвалення постанови Верховним Судом, шестимісячного строку звернення.

У зв'язку з наведеним, суд визнав клопотання позивача про поновлення пропущеного строку для подання позовної заяви обґрунтованим .

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність визнання бездіяльності відповідача щодо не прийняття рішення, передбаченого ст.123 ЗК України протиправною.

Відповідно до вимог ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

Належних і достатніх доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач під час розгляду справи не надав.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позовна заява такою, що підлягає задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у сумі 3028,00 грн. відповідно до платіжної інструкції на переказ готівки №ПН674 від 07.07.2025.

Суд, керуючись положеннями ст. 139 КАС України, враховуючи задоволення позову вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір у сумі 3028,00 грн.

Керуючись ст.ст.139, 242-246, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Культурний центр «Ассоль» до Кам'янської міської ради Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати бездіяльність Кам'янської міської ради (ЄДРПОУ 24604168) щодо не розгляду на черговому пленарному засіданні Кам'янської міської ради клопотання від 20.10.2022 року Товариства з обмеженою відповідальністю культурного центру «АССОЛЬ» (ЄДРПОУ 20201404) про надання в користування на умовах оренди земельну ділянку на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташовану за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Квітів, 9, кадастровий номер 1210400000:01:019:0195, площею 0,1288 га, для розміщення будівлі клубу, протиправною.

Зобов'язати Кам'янську міську раду розглянути на черговому пленарному засіданні Кам'янської міської ради Дніпропетровської області клопотання від 20.10.2022 року Товариства з обмеженою відповідальністю культурного центру «АССОЛЬ» про надання в користування на умовах оренди земельну ділянку на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташовану за адресою: Дніпропетровська область, м.Кам'янське, вул. Квітів, 9, кадастровий номер 1210400000:01:019:0195, площею 0,1288 га, для розміщення будівлі клубу.

Стягнути з Кам'янської міської ради Дніпропетровської області (ЄДРПОУ 24604168, майдан Петра Калнишевського, 2, м.Кам"янське, Дніпропетровська область, 51931) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Культурний центр «Ассоль»(ЄДРПОУ 20201404, вул. Центральна,1Б, селище Єлизаветівка, Дніпровський район, Дніпропетровська область,51831) за рахунок бюджетних асигнувань 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. судового збору.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 29 вересня 2025 року.

Суддя О.В. Врона