Рішення від 25.09.2025 по справі 160/20428/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2025 рокуСправа №160/20428/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О. В.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ФОРС СЕКЬЮРІТІ" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ФОРС СЕКЬЮРІТІ» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому просить:

визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №151919 від 11.07.2025 року про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОРС СЕКЬЮРІТІ» (код ЄДРПОУ 43819941) критеріям ризиковості платника податку;

зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ФОРС СЕКЬЮРІТІ» (код ЄДРПОУ 43819941) з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на протиправність дій контролюючого органу, які полягають у безпідставному віднесенні ТОВ «ФОРС СЕКЬЮРІТІ» до платників податку на додану вартість, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. Рішення прийняте всупереч Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 №1165.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.07.2025 року відкрито провадження у справі №160/20428/25, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1,2ст.257, ч.1 ст.260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.

Згідно з ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву.

Відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог, вказуючи на наступне.

ТОВ «ФОРС СЕКЬЮРІТІ» включено до переліку ризикових платників податків рішенням комісії ГУ ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 14.05.2025 №186022, як такого, що відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Рішення щодо включення до переліку ризикових платників було прийнято з урахуванням наявної податкової інформації щодо ТОВ «ФОРС СЕКЬЮРІТІ» у зв'язку з виявленням обставин та/або отримання інформації контролюючим органом у процесу поточної діяльності.

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області не приймало рішення від 14.05.2025 №186022 про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку. Вказане рішення не оскаржується в межах цієї справи.

Позивач звернувся до комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з повідомленням №1 від 08.07.2025 про надання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку.

11.07.2025 за результатами розгляду фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання та їх схем роботи, Комісією враховано інформацію та документи ТОВ «ФОРС СЕКЬЮРІТІ» (код 43819941) та інформацію, отриману в межах Алгоритму дій структурних підрозділів ГУ ДПС та інформацію в межах з бази даних ІС «Податковий борг», у зв'язку із тим, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючи органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/ розрахунку коригування, тобто відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податків.

Позивач в позовній заяві жодним чином не спростовує наявність підстав, визначених кодами 6, 11, 14 наказу ДПС України від 11.01.2023 №17 (зі змінами), на підставі якого було винесено оскаржуване рішення.

Комісією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області було в тому числі проаналізовано податкові накладні подані на реєстрацію в ЄПН з 15.11.2024 по 14.05.2025.

Суди неодноразово звертали увагу на те, що саме по собі віднесення особи до переліку платників, що відповідають критеріям ризиковості без прийняття рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунку коригувань, не порушує права та інтереси, оскільки не породжує правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин. Включення комісією контролюючого органу особи до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, є передумовою зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригувань не порушує права та інтереси, оскільки не породжує правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин. Включення комісією контролюючого органу особи до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, є передумовою зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач не надав суду належні та допустимі докази того, що йому відмовили у реєстрації податкових накладних на підставі існування оскаржуваних рішень про віднесення платника податку до ризикових.

Товариством надана до суду відповідь на відзив, в якій підтримано позовні вимоги.

У поданих запереченнях на відповідь на відзив Головне управління ДПС у Дніпропетровській області також наполягало на своїх доводах, викладених у відзиві на позовну заяву.

Судом встановлено наступні обставини справи.

Позивач -Товариство з обмеженою відповідальністю «ФОРС СЕКЬЮРІТІ» (код ЄДРПОУ 43819941) зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань як юридична особа, перебуває на обліку як платник податку на додану вартість в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області і здійснює такі види діяльності згідно КВЕД:

80.10 Діяльність приватних охоронних служб (основний);

69.10 Діяльність у сфері права;

43.21 Електромонтажні роботи;

63.91 Діяльність інформаційних агентств;

68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна;

69.20 Діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту; консультування з питань оподаткування;

80.20 Обслуговування систем безпеки;

80.30 Проведення розслідувань;

70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування;

73.11 Рекламні агентства;

73.12 Посередництво в розміщенні реклами в засобах масової інформації;

73.20 Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки;

74.90 Інша професійна, наукова та технічна діяльність, н.в.і.у.;

85.32 Професійно-технічна освіта.

Через електронний кабінет платника податку позивачем попередньо було отримано рішення Комісії регіонального рівня про відповідність/невідповідність платників податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 14.05.2025 року № 186022, яким прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості відповідно до п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.

В розділі коди (коди) податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку зазначено:

06 платник податку залучений до здійснення групою платників податку, у тому числі щодо яких прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, циклу операцій один із одним щодо придбання/ реалізації одного й того ж товару/послуги для формування штучного обсягу такого товару /послуги;

11 накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їхнього зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності та/або за відсутності придбання послуг зберігання.

В розділі «Інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку» зазначені господарські операції з: придбання у період з 15.11.2024 по 14.05.2025, Код згідно з УКТЗЕД 3402 ПНПП 43819941 задіяного в ризиковій операції дата включення в ризикові 14.05.2025 ;

придбання у період з 15.11.2024 по 14.05.2025, Код згідно з УКТЗЕД 6405 ПНПП 43819941 задіяного в ризиковій операції дата включення в ризикові 14.05.2025;

придбання у період з 15.11.2024 по 14.05.2025 , Код згідно з УКТЗЕД 650500 ПНПП 43819941 задіяного в ризиковій операції дата включення в ризикові 14.05.2025

придбання у період з 15.11.2024 по 14.05.2025, Код згідно з УКТЗЕД 8471 ПНПП 43819941 задіяного в ризиковій операції дата включення в ризикові 14.05.2025;

придбання у період з 15.11.2024 по 14.05.2025, Код згідно з Державним класифікатором продукції та послуг операції 80.10 ПНПП 44364975 задіяного в ризиковій операції дата включення в ризикові 24.02.2025 ;

придбання у період з 15.11.2024 по 14.05.2025, Код згідно з Державним класифікатором продукції та послуг операції 80.10 ПНПП 43842457 задіяного в ризиковій операції, дата включення в ризикові 24.02.2025.

Платнику податку запропоновано подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Позивачем було подано повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості №1 від 08.07.2025 року.

Натомість Комісією регіонального рівня Головного управління ДПС у Дніпропетровській області прийнято чергове рішення про відповідність платників податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №151919 від 11.07.2025 відповідно до п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 08.07.2025 №1.

Зазначено коди податкової інформації, яка є підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку:

06 - платник податку залучений до здійснення групою платників податку, у тому числі щодо яких прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, циклу операцій один із одним щодо придбання/ реалізації одного й того ж товару/ послуги для формування штучного обсягу такого товару/послуги;

11- накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їхнього зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності та/або за відсутності придбання послуг зберігання;

14- постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (СУМнакл), у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не пов'язаних із господарською діяльністю платника податку, якщо постачальник не є виробником товару/послуги, що постачається.

В розділі Інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку» зазначені ризикові господарські операції, в яких був задіяний платник податку.

В рішенні зазначено про ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.

Не погодившись з вказаним рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області , позивач з відповідним позовом звернувся до суду.

Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст. 19 Конституції Українивизначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За визначенням у п.61.1 ст. 61 Податкового кодексу України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно п.62.1 ст.62 ПК України, податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин; моніторингу контрольованих операцій та опитування посадових, уповноважених осіб та/або працівників платника податків відповідно до статі 39 цього Кодексу.

Пунктом 201.1 ст. 201 ПК України встановлено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України (п. 20116 ст.201 ПК України).

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів визначений в постанові Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165, якою затверджено Порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Порядок №1165).

За п.2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Відповідно до п.3 Порядку №1165 податкові накладні/ розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2) (п. 5 Порядку №1165).

Додатком 1 до Порядку №1165 встановлені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, а саме:

1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.

4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово- господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.

5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ).

6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту16.1.3 пункту 16.1 статті 16та абзацу першого пункту49.2і пункту49.18 статті 49 Податкового кодексу України.

7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту16.1.3 пункту 16.1 статті 16та пункту46.2 статті 46 Податкового кодексу України.

8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «;Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Положеннями пунктів 25, 26 Порядку № 1165 встановлено, що комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.

Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком.

За змістом п. 40 Порядку №1165, засідання комісії контролюючого органу проводиться у разі наявності матеріалів для розгляду.

Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) (п. 44 Порядку №1165).

Як встановлено зі змісту спірного рішення яке було прийнято на підставі проведеного аналізу податкових накладних зареєстрованих в ЄРПН.

Встановлено, що ТОВ «ФОРС СЕКЬЮРІТІ» здійснює реалізацію послуг з організації охорони за рахунок сформованого реєстраційного ліміту, у зв'язку з придбанням товарів, ймовірно не пов'язаних із господарською діяльністю платника податку. А саме:

ТОВ «Торгівельна Група «Доломіт» (код 40927820) дизельне паливо у кількості 14710,132 л та бензин у кількості ),767 л на суму ПДВ 161729,7 грн. Період здійснення господарських операцій: листопад 2024 -травень 2025 ;

ТОВ «Торгівельна Компанія «Імпульс» (код 32122603) дизельне паливо у кількості 3236,582 л на бензин у кількості 1260,34 л на суму ПДВ 47930,25 грн. Період здійснення господарських операцій: листопад 2024 - червень 2025;

ТОВ «Євромост-ЛС» (код 34513865) дизельне паливо у кількості 2761,469 л та бензин у кількості 657,623 л на суму ПДВ 37057,78 грн. Період здійснення господарських операцій: листопад 2024 -травень 2025.

Згідно з Фінансовою звітністю малого підприємства за 1 квартал 2025 року на підприємстві рахуються залишки товарних запасів на суму 23,8 тим грн. При цьому, згідно даних повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, форми №20-ОПП відсутні складські приміщення.

В ході проведеного аналізу податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено, що ТОВ «ФОРС СЕКЬЮРІТІ» здійснює придбання послуг з організації охорони у ТОВ "ОХОРОННА КОМПАНІЯ «ФУРІОН ВЕСТ» (код 44364975) та ТОВ «ВАРТА-2020» (код43842457), яких включено до переліку ризикових СГ 24.02.2025 та які надсилають звітність до контролюючого органу з однієї ІР адреси (185.16.43.52). Вказане може свідчити про залучення ТОВ «ФОРС СЕКЬЮРІТІ» до здійснення групою платників податку, у тому числі щодо яких прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, циклу операцій один із одним щодо придбання однієї послуги для формування штучного обсягу такої послуги.

Пунктом 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 6 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Таким чином, внесення платника податків до переліку ризикових платників на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку фактично є підставою для зупинення реєстрації в ЄРПН в подальшому всіх складених платником податку податкових накладних/розрахунків коригування.

На момент прийняття рішення № 186022 від 14 травня 2025 року жодна податкова накладна ТОВ «ФОРС СЕКЬЮРІТІ» в цей день не була складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно Переліку показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку на додану вартість (Додаток 2 до порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою № 1165 КМУ від 11 грудня 2019 року «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»), Товариство з обмеженою відповідальністю «ФОРС СЕКЬЮРІТІ» має наступні показники: платник податку до внесення його до переліку ризикових підприємств здійснював на постійній основі протягом останніх чотирьох звітних місяців реєстрацію в Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування на постачання товарів/послуг за одним і тим самим кодом товару/послуги згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором продукції та послуг; залишкова вартість основних засобів для платників податку на прибуток підприємств на кінець звітного (податкового) періоду становить 434,2 тис. грн. ; щомісячний обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, прийнятих для реєстрації в Реєстрі за операціями останніх шести послідовних звітних (податкових) періодів, що передують поточному місяцю, перевищує 500 тис. гривень, та становить 10 млн.- податкова звітність та звітність щодо нарахованих сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування подається до контролюючого органу без порушення строків для подання такої звітності; податкова накладна/розрахунок коригування подана для реєстрації в Реєстрі без порушення визначених строків.

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області після отриманих від позивача пояснень і документів прийняло рішення №151919 від 11.07.2025 про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку відповідно до п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.

За п. 6 Порядку №1165 у разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, попереднє рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку втрачає чинність.

Суд зазначає, що Порядком №1165 не передбачено повторного автоматизованого моніторингу зареєстрованих податкових накладних.

Порядком №1165 встановлена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника ПДВ Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість. Вирішенню Комісією регіонального рівня питання відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника ПДВ має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, потім моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування. Встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації.

Отже, питання відповідності позивача Критеріям ризиковості платника ПДВ має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання Товариством для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації.

Рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №151919 від 11.07.2025 прийняте у зв'язку з наявною податковою інформацією, що отримана з баз даних ДПС під час виконання функцій контролю, а не за наслідками подання підприємством податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації, що підтверджується і самим відповідачем у відзиві на позовну заяву.

Верховний Суд у постановах від 05.01.2021 у справі №640/11321/20, від 19.11.2021 у справі №140/17441/20, від 23.06.2022 у справі №640/6130/20 зауважив, що комісія контролюючого органу, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування, має обґрунтувати суду на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.

У спірному рішенні контролюючим органом не обґрунтовано неможливість прийняти подані позивачем документи та пояснення на підтвердження невідповідності платника податку критерію ризиковості платника податку, а також не вказано, які саме документи слід було надати для розгляду питання про виключення позивача з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Відповідач не зазначив чому подані позивачем документи не спростовують факту віднесення товариства до ризикових платників податку.

Відповідачем не надано доказів, які досліджувалися в ході засідання комісії, і які слугували підставою для прийняття оскаржуваних рішень, зокрема доказів провадження заявником господарської діяльності в умовах та обставинах, які характеризуються ознаками недодержання вимог чинного законодавства України, а зміст оскаржуваного рішення не містить ані юридичних мотивів, ані фактичних мотивів кваліфікації заявника як ризикового платника податків. Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Отже, відповідачем не спростовані докази щодо реальності здійснення господарської операцій з контрагентами і невідповідність ТОВ «ФОРС СЕКЬЮРІТІ» критеріям ризиковості.

Під час розгляду справи контролюючим органом не подано до суду жодних доказів провадження заявником господарської діяльності в умовах та обставинах, котрі характеризуються ознаками недодержання вимог чинного законодавства України.

За вимогами абз. 28 п. 16 Порядку №1165 у рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.

За правовою позицією Верховного Суду від 18.02.2020р. у справі №360/1776/19 здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства.

Податкова інформація, наявна у контролюючого органу, є лише статистичними даними, які самі по собі не можуть свідчити про вчинення підприємством порушень та не підтверджує ризиковість платника податків. Будь-яка податкова інформація, зокрема, надана іншими контролюючими органами носить виключно інформативний характер та не є належним доказом в розумінні закону.

Вказане узгоджується з висновками Верховного Суду у постанові від 02.04.2020 року у справі №160/93/19, постанові від 04.06.2020 року у справі №340/422/19 та у постанові від 16.04.2021 у справі №813/1301/15.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Враховуючи встановлені обставини та норми чинного законодавства рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №151919 від 11.07.2025, яким Товариство з обмеженою відповідальністю "ФОРС СЕКЬЮРІТІ" визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податку, є необґрунтованим і прийнятим з порушення Порядку №1165, а тому є протиправним і таким, що підлягає скасуванню.

Згідно ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду був сплачений судовий збір у сумі 2422,50 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №218 від 15.07.2025. Сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 139, 242-246, 250, 255, 257, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОРС СЕКЬЮРІТІ» (вул. Сімферопольська, буд. 21, приміщення к.28, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 43819941) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-а, м.Дніпро, 49600, код ЄДРПОУ 44118658) про визнання протиправними і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №151919 від 11.07.2025 року про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОРС СЕКЬЮРІТІ» (код ЄДРПОУ 43819941) критеріям ризиковості платника податку.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49600, код ЄДРПОУ 44118658) виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ФОРС СЕКЬЮРІТІ» (вул. Сімферопольська, буд. 21, приміщення к.28, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 43819941) з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49600, код ЄДРПОУ 44118658) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОРС СЕКЬЮРІТІ» (вул. Сімферопольська, буд. 21, приміщення к.28, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 43819941) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 50 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Врона