29 вересня 2025 рокуСправа №160/15209/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сліпець Н.Є.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Виконавчого комітету Павлоградської міської ради до ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
26.05.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Виконавчого комітету Павлоградської міської ради (далі - позивач) до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_1 , яка полягає у неукладенні з виконавчим комітетом Павлоградської міської ради охоронного договору на об'єкт культурної спадщини - пам'ятку історії місцевого значення “Будинок, у якому з 1918 по 1922рр. працювала надзвичайна комісія по роботі з саботажем та контрреволюцією», охоронний номер 1817, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , на умовах і в порядку, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 №1768;
- зобов'язати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) протягом одного місяця з дати набрання рішенням суду законної сили укласти з виконавчим комітетом Павлоградської міської ради (код ЄДРПОУ 04052229, адреса: вул. Соборна, 95, м. Павлоград, Павлоградський район, Дніпропетровська область, 51400, тел: (0563) 20-60-33, e-mail: inlb@pavlogradmrada.dp.gov.ua) охоронний договір на об'єкт культурної спадщини - пам'ятку історії місцевого значення “Будинок, у якому з 1918 по 1922рр. працювала надзвичайна комісія по роботі з саботажем та контрреволюцією», охоронний номер 1817, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 на умовах і в порядку, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1768.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у м. Павлоград по вул. Харківська, 73, розташована пам'ятка історії місцевого значення «Будинок, у якому з 1918 по 1922рр. працювала надзвичайна комісія по роботі з саботажем та контрреволюцією», охоронний номер 1817. Згідно рішення Дніпропетровського облвиконкому від 08.09.1970 №618 взята на державний облік та занесена до Переліку пам'яток історії місцевого значення Дніпропетровської області. Ця будівля є власністю ОСОБА_1 . Листами виконавчого комітету Павлоградської міської ради було повідомлено відповідача про необхідність укласти охоронний договір на пам'ятку історії. Також надсилався відповідачу і охоронний договір для підписання. Проте охоронний договір так і не було укладено. З урахуванням вищезазначеного, вимушені звернутися до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.05.2025 відкрито провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами з 26.06.2025, відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Копія ухвали про відкриття провадження була направлена на адресу відповідача за фактичним місцем реєстрації внутрішньо переміщеної особи згідно Довідки управління соціального захисту населення павлоградської міської ради від 19.05.2025 №184/07, рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення.
На адресу суду повернувся конверт з відміткою поштового відділення “за закінченням терміну зберігання».
Згідно Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження Правил надання послуг поштового зв'язку» від 05 березня 2009 року №270 (зі змінами та доповненнями), поштові відправлення повертаються об'єктом поштового зв'язку відправнику у разі неможливості їх вручення, у тому числі, у разі закінчення встановленого терміну зберігання.
Відповідно до ч. 8, 11 ст. 126 КАС України, вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
До того ж, відповідно до п. 4 ч.6 ст. 251 КАС України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
Отже судом здійснено всі необхідні заходи для належного повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи.
За змістом ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Згідно ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що рішенням виконкому Дніпропетровської обласної Ради депутатів №618 від 08.09.1970 пам'ятка історії місцевого значення «Будинок, у якому з 1918 по 1922рр. працювала надзвичайна комісія по роботі з саботажем та контрреволюцією», що розташована за адресою: вул. Харківська, буд. 73, м. Павлоград, охоронний номер 1817, включена до Переліку пам'яток історії місцевого значення Дніпропетровської області.
З матеріалів справи вбачається, що право власності на «Будинок, у якому з 1918 по 1922рр. працювала надзвичайна комісія по роботі з саботажем та контрреволюцією», що розташована за адресою: вул. Харківська, буд. 73, м. Павлоград, зареєстровано за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
Матеріали справи містять докази звернення виконавчого комітету Павлоградської міської ради до власника будівлі за адресою вул. Харківська , 73 м. Павлоград з листами від 17.01.2024 №180/2/2-24, від 18.08.2024 №2544/2/2-24, від 25.09.2024 №2994/0/2-24, від 24.12.2024 №422, від 01.05.2024 №1418/0/2-24, від 13.02.2025 №458/0/2-25 із повідомленням про необхідність укласти охоронний договір на пам'ятку історії місцевого значення «Будинок, у якому з 1918 по 1922рр. працювала надзвичайна комісія по роботі з саботажем та контрреволюцією», що розташована за адресою: вул. Харківська, буд. 73, м. Павлоград, охоронний номер 1817.
На день подання позову охоронний договір відповідачем не укладено, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
При вирішені спору суд виходить із того, що правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об'єктів культурної спадщини у суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь визначаються Законом України “Про охорону культурної спадщини» від 08.06.2000 р. № 1805-III (далі Закон № 1805-ІІІ), преамбулою якого встановлено, що об'єкти культурної спадщини, які знаходяться на території України, у межах її територіального моря та прилеглої зони, охороняються державою.
За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону № 1805-ІІІ, наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
- об'єкт культурної спадщини - визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов'язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об'єкти (об'єкти підводної культурної та археологічної спадщини), інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об'єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність;
- пам'ятка культурної спадщини (далі - пам'ятка) - об'єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, або об'єкт культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом, до вирішення питання про включення (невключення) об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України;
- охорона культурної спадщини - система правових, організаційних, фінансових, матеріально-технічних, містобудівних, інформаційних та інших заходів з обліку (виявлення, наукове вивчення, класифікація, державна реєстрація), запобігання руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпечення захисту, збереження, утримання, відповідного використання, консервації, реставрації, ремонту, реабілітації, пристосування та музеєфікації об'єктів культурної спадщини.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону № 1805-ІІІ державне управління у сфері охорони культурної спадщини покладається на Кабінет Міністрів України, спеціально уповноважені органи охорони культурної спадщини.
До спеціально уповноважених органів охорони культурної спадщини (далі - органи охорони культурної спадщини) належать: центральні органи виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у сфері охорони культурної спадщини; орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим; обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації; виконавчий орган сільської, селищної, міської ради.
Згідно з частиною шостою статті 3 Закону № 1805-ІІІ рішення (розпорядження, дозволи, приписи, постанови) органів охорони культурної спадщини, прийняті в межах їхньої компетенції, є обов'язковими для виконання юридичними і фізичними особами.
Статтею 6 Закону № 1805-ІІІ визначені повноваження інших органів охорони культурної спадщини, за змістом частини першої якої до повноважень органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів охорони культурної спадщини обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій відповідно до їхньої компетенції належить: видання розпоряджень та приписів щодо охорони пам'яток місцевого значення, припинення робіт на пам'ятках, їхніх територіях та в зонах охорони, якщо ці роботи проводяться за відсутності затверджених або погоджених з відповідним органом охорони культурної спадщини програм та проектів, передбачених цим Законом дозволів або з відхиленням від них (пункт 14).
Відповідно до пункту 11 частини другої статті 6 Закону № 1805-ІІІ до повноважень районних державних адміністрацій, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідно до їх компетенції у сфері охорони культурної спадщини належить, зокрема, укладення охоронних договорів на пам'ятки в межах повноважень, делегованих органом охорони культурної спадщини вищого рівня відповідно до закону.
Частиною першою статті 13 Закону № 1805-ІІІ передбачено, що об'єкти культурної спадщини незалежно від форм власності відповідно до їхньої археологічної, естетичної, етнологічної, історичної, мистецької, наукової чи художньої цінності підлягають реєстрації шляхом занесення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України (далі - Реєстр) за категоріями національного та місцевого значення пам'ятки. Порядок визначення категорій пам'яток встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини першої статті 14 Закону № 1805-ІІІ занесення об'єкта культурної спадщини до Реєстру та внесення змін до нього (вилучення з Реєстру, зміна категорії пам'ятки) провадяться відповідно до категорії пам'ятки:
а) пам'ятки національного значення - постановою Кабінету Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини протягом одного року з дня одержання подання;
б) пам'ятки місцевого значення - рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини за поданням відповідних органів охорони культурної спадщини або за поданням Українського товариства охорони пам'яток історії та культури, інших громадських організацій, до статутних завдань яких належать питання охорони культурної спадщини, протягом одного місяця з дня одержання подання.
З матеріалів справи вбачається, що “Будинок, у якому з 1918 по 1922рр. працювала надзвичайна комісія по роботі з саботажем та контрреволюцією», що розташований за адресою: вул.Харківська, 73, м. Павлоград, Дніпропетровська область, є об'єктом культурної спадщини - пам'яткою історії місцевого значення.
Статтею 23 Закону № 1805-ІІІ встановлено, що усі власники пам'яток, щойно виявлених об'єктів культурної спадщини чи їх частин або уповноважені ними органи (особи) незалежно від форм власності на ці об'єкти зобов'язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір.
При передачі пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини у володіння, користування чи управління іншій особі істотною умовою договору про таку передачу є забезпечення особою, якій передається пам'ятка, щойно виявлений об'єкт культурної спадщини чи її (його) частина, збереження пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини відповідно до вимог цього Закону та умов охоронного договору, укладеного власником або уповноваженим ним органом (особою) з відповідним органом охорони культурної спадщини.
Відповідно до абзацу третього частини другої статті 14 Закону України “Про охорону культурної спадщини» наказом Міністерства культури України від 11 березня 2013 року № 158 (у редакції наказу Міністерства культури України від 27 червня 2019 року № 501), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 квітня 2013 року за № 528/23060, затверджено Порядок обліку об'єктів культурної спадщини.
Пункт 9 цього Порядку визначають, що власник об'єкта культурної спадщини або уповноважений(а) ним орган (особа) зобов'язаний вжити заходів щодо укладення охоронного договору у місячний строк з дня отримання повідомлення уповноваженого органу.
Порядок укладання охоронних договорів та їхні типові форми затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відсутність охоронного договору не звільняє особу від обов'язків, що випливають із цього Закону.
Порядок укладення охоронних договорів на пам'ятки культурної спадщини затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 р. № 1768 (далі - Порядок № 1768).
Пунктом 1 Порядку № 1768 передбачено, що охоронний договір встановлює режим використання пам'ятки культурної спадщини (далі - пам'ятка) чи її частини, у тому числі території, на якій вона розташована.
Згідно з пунктом 2 Порядку № 1768 власник пам'ятки чи її частини або уповноважений ним орган (особа) зобов'язаний не пізніше ніж через один місяць з моменту отримання пам'ятки чи її частини у власність або у користування укласти охоронний договір з відповідним органом охорони культурної спадщини.
З огляду на предмет правового регулювання пункту 2 Порядку укладення охоронних договорів на пам'ятки культурної спадщини та пункту 9 Порядку обліку об'єктів культурної спадщини, суд констатує, що ці норми встановлюють часові межі виконання закріпленого у статті 23 Закону України “Про охорону культурної спадщини» за власником щойно виявленого об'єкта культурної спадщини обов'язку укласти охоронний договір.
Вищезгадані положення законодавства встановлюють строк у один місяць для укладення власником щойно виявленого об'єкта культурної спадщини охоронного договору. Цей строк встановлюється або з моменту отримання такого об'єкту у власність, або, якщо статус щойно виявленого об'єкта культурної спадщини надано пізніше, - з дня отримання власником повідомлення уповноваженого органу про набуття правового статусу щойно виявленого об'єкта, чим спростовуються доводи апелянта у цій частині.
У ході судового розгляду судом встановлено, що пам'ятка історії місцевого значення «Будинок, у якому з 1918 по 1922рр. працювала надзвичайна комісія по роботі з саботажем та контрреволюцією», що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , охоронний номер 1817, включена до Переліку пам'яток історії місцевого значення, які розташовані на території Павлоградської міської територіальної громади Павлоградського району Дніпропетровської області.
Право власності на цю будівлю зареєстровано за ОСОБА_1 .
Відповідно, власник пам'ятки повинен був не пізніше місяця після отримання пам'ятки у власність укласти охоронний договір.
Враховуючи, що відповідачем як власником будинку як пам'ятки історії місцевого значення не укладено охоронний договір, суд доходить висновку про задоволення позову.
Відповідно ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а за змістом ст. 90 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінюючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні підстави для вирішення питання стосовно повернення судового збору, сплаченого позивачем при зверненні до суду.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 255, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Виконавчого комітету Павлоградської міської ради (51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Соборна, 95, код ЄДРПОУ 04052229) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , фактичне місце реєстрації ВПО: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_1 , яка полягає у неукладенні з виконавчим комітетом Павлоградської міської ради охоронного договору на об'єкт культурної спадщини - пам'ятку історії місцевого значення “Будинок, у якому з 1918 по 1922рр. працювала надзвичайна комісія по роботі з саботажем та контрреволюцією», охоронний номер 1817, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , на умовах і в порядку, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 №1768.
Зобов'язати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) протягом одного місяця з дати набрання рішенням суду законної сили укласти з виконавчим комітетом Павлоградської міської ради (код ЄДРП0У 04052229, адреса: вул. Соборна, 95, м. Павлоград, Павлоградський район, Дніпропетровська область, 51400) охоронний договір на об'єкт культурної спадщини - пам'ятку історії місцевого значення “Будинок, у якому з 1918 по 1922рр. працювала надзвичайна комісія по роботі з саботажем та контрреволюцією», охоронний номер 1817, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 на умовах і в порядку, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1768.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Є. Сліпець