про залишення позовної заяви без руху
29 вересня 2025 року ЛуцькСправа № 140/10822/25
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Мачульський В.В., одержавши позовну заяву ОСОБА_1 до Експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Комунального підприємства «Луцька центральна районна лікарня» Підгайцівської сільської ради про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулись в суд із позовом до Експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Комунального підприємства «Луцька центральна районна лікарня» Підгайцівської сільської ради в якому заявлено наступні позовні вимоги:
1) Визнати протиправним та скасувати рішення Експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Комунального підприємства «Луцька центральна районна лікарня» Підгайцівської сільської ради за № 197/25/91/Р від 18.06.2025 року про відсутність підстав встановлення інвалідності або відсотка втрати працездатності.
2) Зобов'язати Експертну команду комунального підприємства «Луцька центральна районна лікарня» Підгайцівської сільської ради передати усі медичні документи, у відповідності до яких 18.06.2025 року проводилось оцінювання повсякденного функціонування, експертній команді комунального підприємства «Волинська обласна клінічна лікарня» неврологічного профілю ОСОБА_1 .
3) Зобов'язати Експертну команду комунального підприємства «Волинська обласна клінічна лікарня» неврологічного профілю направити ОСОБА_1 до відповідного медичного чи наукового закладу системи охорони здоров'я України за екстериторіальним принципом для глибшого медичного обстеження з метою вирішення питання встановлення інвалідності або відсотків втрати працездатності із наданням відповіді на наступні запитання:
a) яку максимальну вагу у кілограмах дозволено підіймати без подальшого погіршення власного стану здоров'я та з якою інтенсивністю (періодичністю) за визначену одиницю часу;
б) на яку відстань дозволено переносити максимально визначену вагу у кілограмах та з якою інтенсивністю (періодичністю) за визначену одиницю часу без подальшого погіршення власного стану здоров'я;
в) яку максимально визначену вагу у кілограмах дозволено регулярно носити на собі окремо та разом із додатковим максимальним навантаженням у кілограмах, та протягом якого безперервного проміжку часу без подальшого погіршення власного стану здоров'я.
4) Зобов'язати Експертну команду комунального підприємства «Волинська обласна клінічна лікарня» неврологічного профілю провести повторне оцінювання повсякденного функціонування на основі наявних та нових долучених медичних документів і обстежень щодо встановлення ОСОБА_1 інвалідності або відсотків втрати працездатності.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, та містить такі недоліки.
Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Згідно з пунктом 4 частини п'ятої статті 160 КАС України у позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Так, способи захисту прав та інтересів фізичної та юридичної особи у публічно-правовому спорі визначено частиною першою статті 5 КАС України, згідно з якою кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Наведене узгоджується з повноваженнями суду при вирішенні справи. Зокрема, відповідно до пункту четвертого частини першої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Отже, для прийняття рішення про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії суд неодмінно повинен встановити факт його дій або бездіяльності та констатувати її протиправний характер внаслідок порушення прав, свобод та інтересів позивача з боку відповідача-суб'єкта владних повноважень.
Водночас протиправна бездіяльність суб'єкта владних повноважень це зовнішня форма поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
При цьому, відповідно до пункту четвертого, дев'ятого частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються:
зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Крім того, згідно з частиною третьою статті 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Пунктами 7, 9 статті 4 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг; відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
У контексті наведеного суд наголошує, що позовна заява повинна містити максимально чітко і зрозуміло сформовані позовні вимоги.
В позовній заяві позивач просить зокрема:
- зобов'язати Експертну команду комунального підприємства «Волинська обласна клінічна лікарня» неврологічного профілю направити ОСОБА_1 до відповідного медичного чи наукового закладу системи охорони здоров'я України за екстериторіальним принципом для глибшого медичного обстеження з метою вирішення питання встановлення інвалідності або відсотків втрати працездатності.
- Зобов'язати Експертну команду комунального підприємства «Волинська обласна клінічна лікарня» неврологічного профілю провести повторне оцінювання повсякденного функціонування на основі наявних та нових долучених медичних документів і обстежень щодо встановлення ОСОБА_1 інвалідності або відсотків втрати працездатності.
Разом з тим, ОСОБА_1 у позовній заяві незазначає відповідачем - Експертну команду комунального підприємства «Волинська обласна клінічна лікарня». Таким чином, позивачем не вірно зазначено суб'єкта владних повноважень, до якого заявлені позовні вимоги.
Відповідно до частин першої, другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - п'ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви, шляхом подання позовної заяви у новій редакції, у якій вірно зазначити відповідачів до яких заявлено позовні вимоги.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Комунального підприємства «Луцька центральна районна лікарня» Підгайцівської сільської ради про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії, залишити без руху.
Встановити представнику позивача строк для усунення недоліків позовної заяви - п'ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовну заяву і додані до неї документи будуть повернуті позивачам без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву, засобами інформаційної системи «Електронний суд».
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя В.В. Мачульський