Справа № 749/1358/25
Номер провадження 3/749/706/25
"29" вересня 2025 р. Сновський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого - судді Чигвінцева М.С.
за участю секретаря Михалевич М.В.
розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Чернігівській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення корупційного правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою АДРЕСА_1 , громадянки України,
за ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
08.02.2024 року ОСОБА_1 , будучи начальником комунального підприємства «Сновська житлово-експлуатаційна дільниця» Сновської міської ради Корюківського району Чернігівської області, являючись посадовою особою юридичної особи публічного права та відповідно до пп. «а» п.2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» №1700- VII від 14.10.2014 року, є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст.45та п. 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2021 рік, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подала таку декларацію 08.02.2024 року, хоча зобов'язана була подати не пізніше 31 січня 2024 року, таким чином ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1ст. 172-6 КУпАП.
08.02.2024 року ОСОБА_1 , будучи начальником комунального підприємства «Сновська житлово-експлуатаційна дільниця» Сновської міської ради Корюківського району Чернігівської області, являючись посадовою особою юридичної особи публічного права та відповідно до пп. «а» п.2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» №1700- VII від 14.10.2014 року, є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст.45та п. 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2022 рік, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подала таку декларацію 08.02.2024 року, хоча зобов'язана була подати не пізніше 31 січня 2024 року, таким чином ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1ст. 172-6 КУпАП.
Постановою Сновського районного суду Чернігівської області від 29 вересня 2025 року справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.172-6 ч. 1 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 об'єднані в одне провадження з присвоєнням номеру справи 749/1358/25 (номер провадження 3/749/706/25).
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнала.
Прокурор у судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 172-6 ч.1, 172-6 ч.1 КУпАП, оскільки скоєння нею корупційних діянь знайшло своє підтвердження в ході судового розгляду та просив накласти на неї стягнення з у виді штрафу в межах санкції статті.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, та дослідивши матеріали, суд дійшов наступного висновку.
Частиною 1статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» до осіб, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відносяться, зокрема посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, члени Ради Національного банку України (крім Голови Національного банку України), особи, які входять до складу наглядової ради державного банку, Фонду розвитку підприємництва, державного підприємства або державної організації, що має на меті одержання прибутку, господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, члени Ради нагляду за аудиторською діяльністю Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, які не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті, посадові особи та інспектори Інспекції із забезпечення якості Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, члени Ради Аудиторської палати України, посадові особи Аудиторської палати України та працівники комітету з контролю якості аудиторських послуг Аудиторської палати України та комітетів з контролю якості аудиторських послуг професійних організацій аудиторів та бухгалтерів, Голова, заступники Голови, інші члени Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, крім обраних з числа здобувачів вищої освіти та представників всеукраїнських об'єднань організацій роботодавців, а також посадові особи секретаріату Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким передбачено відновлення декларування.
Пунктом 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до ст.172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з положеннями ч.2 ст. 81 ЦК України юридичною особою публічного права визначається юридична особа, яка створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим чи органу місцевого самоврядування.
Відповідно до витягу статуту комунального підприємства «Сновська житлова-експлуатаційна дільниця Сновської міської ради Сновського району Чернігівської області» затверджено рішенням №48-2/VІІІ Сновської міської ради ІІ сесія VІІІ скликання від 29 грудня 2020 року.
Згідно п.1 загального положення засновниками Підприємства є Сновська міська рада Корюківського району Чернігівської області, підприємство є юридичною особою.
Згідно розпорядження Сновської міської ради №421-к від 14 грудня 2023 року «Про внесення змін до Контракту з начальником КП «Сновська ЖЕД» продовжено на попередніх умовах ОСОБА_1 начальнику комунального підприємства «Сновська ЖЕД» Сновської міської ради Сновського району Чернігівської області термін дії контракту строком на 1 (один) рік з 01 січня 2024 по 31 грудня 2024 року включно шляхом укладення додаткової угоди до контракту з начальником комунального підприємства «Сновська ЖЕД» Сновської міської ради Сновського району Чернігівської області від 29.12.2020 року.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи начальником комунального підприємства «Сновська житлово-експлуатаційна дільниця» Сновської міської ради Корюківського району Чернігівської області, у відповідності до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.
За даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік лише 08.02.2024 року о 17-02 год., за 2022 рік лише 08.02.2024 року об 17-06 год.
Згідно з ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Відповідно до п. 10 ст. 1 Закону правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Для кваліфікації діяння заст.172-6 ч.1КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом.
Отже, ОСОБА_1 , будучи начальником комунального підприємства «Сновська житлово-експлуатаційна дільниця» Сновської міської ради Корюківського району Чернігівської області, у відповідності до пп. «а» п. 1 ч. 1ст.3Закону України «Про запобігання корупції» №1700-VIIвід 14.10.2014 року є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п. 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування 2021, 2022 роки, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подала їх 08.02.2024 року, хоча зобов'язана була подати не пізніше 31 січня 2024 року, чим вчинила адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП підтверджується протоколом №314/2025 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 19.08.2025 року, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , наказом про призначення на посаду ОСОБА_1 від 03.04.1997року №24-к, розпорядженням Сновської міської ради від 29.12.2020 року №365-к, копією контракту з начальником «Сновська ЖЕД» Сновської міської ради Сновського району Чернігівської області від 29.12.2020 року, розпорядженням Сновської міської ради від 14.12.2023 року №421-к, розпорядженням Сновської міської ради від 23.12.2024 року №418-к, рішенням №48-2/VІІІ Сновської міської ради ІІ сесія VІІІ скликання від 29 грудня 2020 року, статутом комінального підприємства «Сновська ЖЕД», рішенням №18-1/VІІІ Сновської міської ради І сесія VІІІ скликання від 10 грудня 2020 року, протоколом засідання виконавчого комітету Сновської міської ради VІІІ скликання від 15 грудня 2023 року №15, результатом пошуку - 11, протоколом №313/2025 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 19.08.2025 року.
При накладенні стягнення суд враховує характер вчинених правопорушень, які становлять підвищену суспільну небезпеку в сфері запобігання і протидії корупції, особу порушниці, яка працює, заміжня. Обставину, що пом'якшує відповідальність - визнання вини, відсутність обтяжуючих відповідальність обставин і вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення, із врахуванням ч. 2 ст. 36 КУпАП, у виді штрафу в межах санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.33,34,35,36,40-1,ч.1 ст. 172-6, 221,280,283,284 КУпАП, ст.2,3,4,12,45 Закону України «Про запобігання корупції», суд,-
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Реквізити для сплати штрафу:
Отримувач - ГУК у Чернігів.обл/Черніг.обл/21081300
Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37972475
Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП)
Код банку (МФО) - 899998
Номер рахунку - UA528999980313070149000025001
Код класифікації доходів бюджету - 21081300
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Реквізити для оплати судового збору:
Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Код банку (МФО): 899998
Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001
Код класифікації доходів бюджету: 22030106
Призначення платежу: *;101;_________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір стягнутий з ___________ (ПІБ чи назва установи, організації з якої стягується судовий збір) на користь держави, за рішенням №_/_/__(номер рішення про стягнення судового збору).
Штраф, відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП, має бути сплачений особою, щодо якої він застосований, не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення. В разі несплати штрафу у встановлений ч.1 ст.307 КУпАП строк, стягується подвійний розмір штрафу у порядку примусового виконання постанови відповідно до ст.308 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Сновський районний суд особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя М.С. Чигвінцев