22.09.2025
Справа № 744/703/24
Провадження № 3/744/23/2025
22 вересня 2025 року Семенівський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого - судді Смаги С. В.,
при секретарі Бородіній В. В.,
за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Семенівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Новгород-Сіверського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, з середньою спеціальною освітою, одруженого, не працюючого, особу з інвалідністю 3 групи, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно відомостей протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 253689 від 21 червня 2024 року, 21 червня 2024 року о 13 годині 30 хвилин на автодорозі сполученням місто Семенівка - село Погорільці + 11 км від будинку 314 по вулиці Пряма міста Семенівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області громадянин ОСОБА_1 керував транспортним засобом DACIA LOGAN, державний номерний знак НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив вимоги підпункту «а» пункту 2.9 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП. Огляд на стан сп'яніння зі згоди громадянинина ОСОБА_1 , у встановленому законом порядку проводився на місці події за допомогою приладу «Drager Alcotest 6820» № 0372 та у лікаря за адресою: вулиця Лікарняний Хуторок, будинок 2, місто Семенівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області. Від подальшого керування відсторонений.
У судовому засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 вину у вчиненні вищевказаного адміністративного правопорушення не визнав та пояснив, що він не керував автомобілем у стані алкогольного сп'яніння, він вживає ліки, деякі з яких є спиртовмісними, перед поїздкою він вживав такі ліки, тому можливо в подальшому спеціальний технічний прилад, наданий йому поліцейським, зреагував на їх запах. Коли ОСОБА_1 рухався на автомобілі, перебуваючи у хворобливому стані, він раптово почав засинати за кермом, внаслідок чого не впорався з керуванням та автомобіль злетів у кювет. Після ДТП ОСОБА_1 дуже погано себе почував, у нього все боліло та паморочилося в голові. Він не надавав згоду на огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного приладу на місці ДТП та не погоджувався з результатом цього огляду, тому що про це у нього ніхто не питав. Під час перебування у лікарні огляд його на стан алкогольного сп'яніння лікарі в присутності поліцейських не проводили. З лікарем-психіатром ОСОБА_2 він не спілкувався. Його оглядали тільки лікар-хірург ОСОБА_3 та лікар-невролог ОСОБА_4 .
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 у судовому засіданні заперечив щодо закриття справи про адміністративне правопорушення у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення, просив закрити справу у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Суд, вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, вважає, що наявність у діянні ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), не знайшла свого підтвердження належними та допустимими доказами за наступних обставин.
ОСОБА_1 ставиться до вини порушення підпункту «а» пункту 2.9 Правил дорожнього руху.
Відповідно до підпункту «а» пункту 2.9 Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно ч. 3 ст. 266 КУпАП у разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Згідно відомостей протоколу про адміністративне правопорушення водій ОСОБА_1 керував автомобілем у стані алкогольного сп'яніння.
В даному випадку огляд водія ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння спочатку проводився поліцейським в автомобілі швидкої медичної допомоги з використанням спеціального технічного засобу «Drager Alcotest 6820» № 0372 на місці дорожньо-транспорної пригоди.
Згідно відомостей результату тестування на алкоголь до протоколу серії ААД № 253689 від 21 червня 2024 року інспектором ОСОБА_5 особи, що тестують, ОСОБА_1 , результат тесту: 1,91 ‰ (проміле) (а. с. 2).
На відеозапису, який міститься в матеріалах справи, не зафіксовано згоди ОСОБА_1 на проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, поліцейський дав ОСОБА_1 спеціальний технічний засіб і останній його продув. ОСОБА_1 після проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу не сказав згоден він чи не згоден з результатом огляду. На відеозапису немає відеофіксації моменту роз'яснення ОСОБА_1 у разі незгоди з результатом огляду, проведеного на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів можливості проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, в закладі охорони здоров'я.
В матеріалах справи про адміністративне правопорушення міститься висновок Комунального некомерційного підприємства «Семенівська міська лікарня» від 21 червня 2024 року щодо медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно якого ОСОБА_1 21 червня 2024 року о 15 годині 28 хвилин перебував у стані алкогольного сп'яніння (а. с. 4) та акт Комунального некомерційного підприємства «Семенівська міська лікарня» № 14 від 21 червня 2024 року щодо медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно якого встановлено перебування ОСОБА_1 24 червня 2024 року о 15 годині 28 хвилин у стані алкогольного сп'яніння (а. с. 5).
Відповідно до ч. 4 ст. 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 у судовому засіданні заперечував факт проведення його огляду на стан алкогольного сп'яніння у КНП «Семенівська міська лікарня». В матеріалах справи відсутні будь-які належні та допустимі докази проведення такого огляду, зокрема не надано до суду відеозапису проведення огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніня в присутності поліцейського. У вищевказаному висновку щодо медичного огляду відсутній підпис обстежуваної особи ОСОБА_1 про ознайомлення з результатами огляду або про відмову його від підпису. Вказані обставини викликають розумні сумніви щодо достовірності цього доказу.
Зазначені обставини вказують на недопустимість як доказів у даній справі результату тестування на алкоголь до протоколу серії ААД № 253689 від 21 червня 2024 року, акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів щодо ОСОБА_1 , акту Комунального некомерційного підприємства «Семенівська міська лікарня» № 14 від 21 червня 2024 року щодо медичного огляду ОСОБА_1 з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та висновку Комунального некомерційного підприємства «Семенівська міська лікарня» від 21 червня 2025 року щодо медичного огляду ОСОБА_1 з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, які є основними доказами у справі.
Враховуючи наведені обставини, слід дійти до висновку що працівниками поліції був порушений порядок огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння визначений статтею 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення та підзаконними нормативними актами.
Згідно з частиною 5 статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення, огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Відповідно до статті 19 Закону України «Про міжнародні договори України», статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.
Згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у своїх рішеннях зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за загальним правилом, саме національні суди повноважені оцінювати надані їм докази (п. 34 рішення у справі «Тейксейра де Кастор проти Португалії» від 09 червня 1998 року, п. 54 рішення у справі «Шабельник проти України» від 19 лютого 2009 року), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом, має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією про захист прав і основоположних свобод.
У рішенні від 21 липня 2011 року по справі «Коробов проти України» ЄСПЛ вказав, що при оцінці доказів Суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом». Проте, така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростованих презумцій факту.
У справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», рішення від 30 травня 2013 року, заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява № 926/08, рішення від 20 вересня 2016 року ) ЄСПЛ, серед іншого, зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
ЄСПЛ зазначає, що рівень певності, якого має досягти суддя за системою «внутрішнього переконання» чи системою «поза межами розумного сумніву», який є важливим для постановлення справедливого рішення, не повинен досягатися шляхом примусу до зізнання. Таким чином буде дотримано цілковитої поваги до презумпції невинуватості та статусу осіб, що притягуються до відповідальності.
Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України містить норми прямої дії, а згідно ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях; усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, тобто суд може притягнути особу до адміністративної відповідальності лише на тих доказах, які спростовують усі розумні сумніви щодо вини особи. Докази, що викликають такі сумніви, суд має вмотивовано відхилити у своїй постанові.
Зазначене узгоджується і з прецедентною практикою ЄСПЛ, згідно якої «доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом» (рішення від 14 лютого 2008 року у справі «Кобець проти України» (Kobets v. Ukraine), п. 43 (з відсиланням на п. 282 рішення у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey).
Згідно правової позиції ЄСПЛ «розумним є сумнів, який ґрунтується на певних обставинах та здоровому глузді, випливає зі справедливого та зваженого розгляду усіх належних та допустимих відомостей, визнаних доказами, або з відсутності таких відомостей і є таким, який змусив би особу втриматися від прийняття рішення у питаннях, що мають для неї найбільш важливе значення».
За змістом вимог статті 256, частини 1 статті 257 Кодексу України про адміністративні правопорушення питання наявності або відсутності складу адміністративного правопорушення суд вирішує лише в межах протоколу, складеного відносно конкретної особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, адже відповідно до статті 254 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка знаходиться в главі 19 розділу IV «Провадження в справах про адміністративні правопорушення», для суду протокол про адміністративне правопорушення є документом, який порушує адміністративне провадження, і єдиною процесуальною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення розпочате провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Склад правопорушення - це наявність об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу загалом.
Відповідно до частини 3 статті 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. У відповідності із статтею 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах та в порядку, встановленому законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
У рішенні по справі «Барбера, Мессеге і Хабардо проти Іспанії» ЄСПЛ зазначив, що п. 2 статті 6 Конвенції вимагає, щоб при здійсненні своїх повноважень судді відійшли від упередженої думки, що обвинувачений вчинив злочинне діяння, так як обов'язок доведення цього лежить на обвинуваченні та будь-який сумнів трактується на користь обвинуваченого.
Оцінивши усі наявні у справі докази з точки зору їх допустимості, достовірності та достатності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до висновку, що в матеріалах справи відсутні допустимі докази, які б свідчили про те, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а тому відповідно до пункту 1 частини 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Вилучене посвідчення водія серії НОМЕР_2 , видане 31 липня 2021 року ТСЦ 7444, підлягає поверненню ОСОБА_1 .
На підставі викладеного, керуючись ст. 221, п. 1 ч. 1 ст. 247, ст. 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - закрити за відсутністю у діях ОСОБА_1 складу вказаного адміністративного правопорушення.
Посвідчення водія серії НОМЕР_2 , видане 31 липня 2021 року ТСЦ 7444 - повернути ОСОБА_1 .
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення, шляхом подання апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду через Семенівський районний суд Чернігівської області.
Суддя: С. В. Смага