Справа № 487/2051/25
Провадження № 1-кс/487/4359/25
29.09.2025 м.Миколаїв
Слідчий суддя Заводського районного суду міста Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СУ Головного управління Національної поліції в Херсонській області майора поліції ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42024230000000169 від 05.11.2024 за ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209 КК України, про тимчасовий доступ до документів,-
Слідчий СУ ГУНП в Херсонській області капітан поліції ОСОБА_3 за погодженням з прокурором ОСОБА_4 звернувся до слідчого суді з клопотанням, в якому просив надати дозвіл на тимчасовий доступ до документів з можливістю їх вилучення в ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , документів, які підтверджують трудові правовідносини: ФОП ОСОБА_5 (код № НОМЕР_1 ); ФОП ОСОБА_6 (код № НОМЕР_2 ); ФОП ОСОБА_7 (код № НОМЕР_3 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ № НОМЕР_4 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ № НОМЕР_5 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ № НОМЕР_6 ); ФОП ОСОБА_8 , (код НОМЕР_7 ); ФОП ОСОБА_9 , (код № НОМЕР_8 ); ФОП ОСОБА_10 (код НОМЕР_9 ); ФОП ОСОБА_11 , (код НОМЕР_10 ); ФОП ОСОБА_12 , (код НОМЕР_11 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », (ЄДРПОУ № НОМЕР_12 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », (ЄДРПОУ № НОМЕР_13 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », (ЄДРПОУ № НОМЕР_14 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ № НОМЕР_15 ); ФОП ОСОБА_13 , (код № НОМЕР_16 ); ФОП ОСОБА_14 , (код № НОМЕР_17 ); ФОП ОСОБА_15 , (код № НОМЕР_18 ), із зазначенням даних РНОКПП працівників, за яких сплачувався ЄСВ, посад які вони займали в період з 01.03.2022 по 31.12.2023 у вищевказаних медичних установах та закладах.
Клопотання слідчий обґрунтовує тим, що Слідчим управлінням ГУНП в Херсонській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42024230000000169 від 05.11.2024 за ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що протягом 2022-2023 років посадові особи ряду закладів охорони здоров'я Херсонської області, шляхом внесення недостовірних даних до звітних документів ІНФОРМАЦІЯ_8 (далі, ІНФОРМАЦІЯ_9 ), отримували за програмою медичних гарантій державні кошти, як надавачі медичних послуг, проте фактично свою діяльність не здійснювали, оскільки вказані заклади знаходяться на тимчасово окупованій території, що ймовірно свідчить про привласнення посадовими особами закладів охорони здоров'я державних коштів в особливо великих розмірах.
Подальшим досудовим розслідуванням встановлено, що протягом 2022-2023 років ФОП ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ІПН № НОМЕР_19 , отримано від ІНФОРМАЦІЯ_8 (далі, ІНФОРМАЦІЯ_9 ) кошти в загальній сумі 19,9 млн. грн.
Відповідно до аналітичних звітів, оприлюднених ІНФОРМАЦІЯ_9 на своєму офіційному веб-порталі, з ФОП ОСОБА_16 у 2022 році укладено договорів про надання медичних послуг на загальну суму 16,6 млн грн.
Відповідно до аналітичних звітів, оприлюднених ІНФОРМАЦІЯ_9 на своєму офіційному веб-порталі, з ФОП ОСОБА_16 у 2023 році укладено договорів про надання медичних послуг на загальну суму 3,3 млн грн.
Протягом 2022 року від ІНФОРМАЦІЯ_9 на користь ФОП ОСОБА_16 перераховано кошти в загальній сумі 3,3 млн грн (січень - 508 тис грн; лютий - 487 тис грн; березень - 15 тис грн; квітень - 466 тис грн; травень - 441 тис грн; червень - 401 тис грн; липень - 177 тис грн; серпень - 171 тис грн; вересень - 166 тис грн; жовтень - 162 тис грн; листопад - 160 тис грн; грудень - 134 тис грн).
Вказані кошти перераховувалися ІНФОРМАЦІЯ_9 на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_16 № НОМЕР_20 , відкритий в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_11 ».
Частина вказаних коштів перераховувалася на рахунки ФОП ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_6 , ФОП ОСОБА_7 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » як оплата за оренду приміщень, надання послуг та фінансової допомоги.
Крім того, у поданих протягом 2022-2023 років ФОП ОСОБА_16 до ІНФОРМАЦІЯ_9 звітах вказувалася наявність працевлаштованих у нього лікарів, якими надаються медичні послуги.
В укладених протягом 2022-2023 років між ФОП ОСОБА_16 та ІНФОРМАЦІЯ_9 договорах про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, вказані місця надання медичних послуг, які збігаються з місцем знаходження ФОП ОСОБА_6 , філій ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на території м. Миколаєва та області, м. Запоріжжя та області, а також з місцем знаходження філій ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » на території м. Харкова.
ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » у відповідь на запит слідчого повідомлено, що протягом 2022-2023 років не мало діючих договорів оренди приміщень з ФОП ОСОБА_16 . Окрім цього, орган досудового розслідування повідомлено про те, що у медичному закладі працевлаштовані 8 лікарів, які до листопада 2021 року були працевлаштовані у ФОП ОСОБА_16 .
Проте, після фактичного звільнення, ФОП ОСОБА_16 не повідомлено ІНФОРМАЦІЯ_9 про припинення трудових відносин, та останнім отримувалися кошти від ІНФОРМАЦІЯ_9 , а ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » не доотримувало фінансування, хоча фактично вказані лікарі надавали медичні послуги населенню як працівники ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 ».
Філії ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » у зв'язку з повномасштабним вторгненням рф діяльність призупинили, у зв'язку з чим отримати від його службових осіб відомості щодо наявності взаємовідносин з ФОП ОСОБА_16 не видається за можливе.
У клопотанні слідчий посилається на те, що з метою підтвердження або спростування факту розтрати та привласнення бюджетних коштів у органу досудового розслідування виникла необхідність у вилученні та проведенні аналізу документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_13 щодо, інформації із зазначенням даних РНОКП працівників за яких сплачено ЄСВ в період з 01.03.2022 по 31.12.2023, а також їх трудового стажу, у тому числі щодо посад які вони займають у вказаних в клопотанні організацій.
Посилаючись на те, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи мають доказове значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, слідчий звернувся до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів (носіїв інформації) та можливість вилучити вказані вище документи.
В судовому засіданні слідчий не був присутнім, надав до суду заяву про розгляд клопотання за його відсутності.
Відповідно до ст. 163 КПК України клопотання розглянуто без участі особи, у володінні якої знаходяться речі та документи.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов такого висновку.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів є одним із заходів забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Частиною другою статті 159 КПК України визначено, що тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем, комп'ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах, комп'ютерних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором (ч. 1 ст. 160 КПК України).
Порядок доступу до такої інформації регулюється положеннями ч.ч. 5, 6 ст.163 КПК України, а саме, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; а також доведе можливість використання як доказ відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Слідчим суддею встановлено, що СУ ГУНП в Херсонській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42024230000000169 від 05.11.2024 за ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що протягом 2022-2023 років посадові особи ряду закладів охорони здоров'я Херсонської області, шляхом внесення недостовірних даних до звітних документів ІНФОРМАЦІЯ_8 (далі, ІНФОРМАЦІЯ_9 ), отримували за програмою медичних гарантій державні кошти, як надавачі медичних послуг, проте фактично свою діяльність не здійснювали, оскільки вказані заклади знаходяться на тимчасово окупованій території, що ймовірно свідчить про привласнення посадовими особами закладів охорони здоров'я державних коштів в особливо великих розмірах.
Подальшим досудовим розслідуванням встановлено, що протягом 2022-2023 років ФОП ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ІПН № НОМЕР_19 , отримано від ІНФОРМАЦІЯ_8 (далі, ІНФОРМАЦІЯ_9 ) кошти в загальній сумі 19,9 млн. грн.
Відповідно до аналітичних звітів, оприлюднених ІНФОРМАЦІЯ_9 на своєму офіційному веб-порталі, з ФОП ОСОБА_16 у 2022 році укладено договорів про надання медичних послуг на загальну суму 16,6 млн грн.
Відповідно до аналітичних звітів, оприлюднених ІНФОРМАЦІЯ_9 на своєму офіційному веб-порталі, з ФОП ОСОБА_16 у 2023 році укладено договорів про надання медичних послуг на загальну суму 3,3 млн грн.
Протягом 2022 року від ІНФОРМАЦІЯ_9 на користь ФОП ОСОБА_16 перераховано кошти в загальній сумі 3,3 млн грн (січень - 508 тис грн; лютий - 487 тис грн; березень - 15 тис грн; квітень - 466 тис грн; травень - 441 тис грн; червень - 401 тис грн; липень - 177 тис грн; серпень - 171 тис грн; вересень - 166 тис грн; жовтень - 162 тис грн; листопад - 160 тис грн; грудень - 134 тис грн).
Вказані кошти перераховувалися ІНФОРМАЦІЯ_9 на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_16 № НОМЕР_20 , відкритий в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_11 ».
Частина вказаних коштів перераховувалася на рахунки ФОП ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_6 , ФОП ОСОБА_7 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » як оплата за оренду приміщень, надання послуг та фінансової допомоги.
Крім того, у поданих протягом 2022-2023 років ФОП ОСОБА_16 до ІНФОРМАЦІЯ_9 звітах вказувалася наявність працевлаштованих у нього лікарів, якими надаються медичні послуги.
В укладених протягом 2022-2023 років між ФОП ОСОБА_16 та ІНФОРМАЦІЯ_9 договорах про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, вказані місця надання медичних послуг, які збігаються з місцем знаходження ФОП ОСОБА_6 , філій ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на території м. Миколаєва та області, м. Запоріжжя та області, а також з місцем знаходження філій ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » на території м. Харкова.
На запит слідчого ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » повідомила, що протягом 2022-2023 років не мало діючих договорів оренди приміщень з ФОП ОСОБА_16 , крім того, у медичному закладі працевлаштовані 8 лікарів, які до листопада 2021 року були працевлаштовані у ФОП ОСОБА_16 .
Проте, після фактичного звільнення, ФОП ОСОБА_16 не повідомлено ІНФОРМАЦІЯ_9 про припинення трудових відносин, та останнім отримувалися кошти від ІНФОРМАЦІЯ_9 , а ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » не доотримувало фінансування, хоча фактично вказані лікарі надавали медичні послуги населенню як працівники ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 ».
Філії ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » у зв'язку з повномасштабним вторгненням рф діяльність призупинили, у зв'язку з чим отримати від його службових осіб відомості щодо наявності взаємовідносин з ФОП ОСОБА_16 не видається за можливе.
Враховуючи встановленні досудовим розслідуванням обставини, для досягнення повноти, всебічності та неупередженості досудового розслідування,спростування або підтвердження наявності виробничих потужностей та працевлаштованих осіб у вищевказаних суб'єктів господарювання, а також подальшого призначення судових експертиз у органу досудового розслідування виникла необхідність у вилученні в ІНФОРМАЦІЯ_14 документів, які містять відомості про трудові правовідносини суб'єктів надання медичних послуг із зазначенням даних РНОКПП працівників, за яких було сплачено ЄСВ, посад які вони займали в період 01.03.2022 по 31.12.2023.
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя дійшов висновку, що вищевказані документи можуть бути використані як доказ фактів та обставин, що підлягають встановленню у даному кримінальному провадженні, отримати їх іншим способом неможливо, а тому є підстави для задоволення клопотання.
Керуючись ст.ст. 131, 159-163 КПК України,-
Клопотання слідчого задовольнити.
Надати слідчим слідчого управління ГУНП в Херсонській області, які входять до групи слідчих у кримінальному провадженні № 42024230000000169 від 05.11.2024, а саме: ОСОБА_3 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ), що підтверджують трудові правовідносини: ФОП ОСОБА_5 (код № НОМЕР_1 ); ФОП ОСОБА_6 (код № НОМЕР_2 ); ФОП ОСОБА_7 (код № НОМЕР_3 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ № НОМЕР_4 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ № НОМЕР_5 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ № НОМЕР_6 ); ФОП ОСОБА_8 , (код НОМЕР_7 ); ФОП ОСОБА_9 , (код № НОМЕР_8 ); ФОП ОСОБА_10 (код НОМЕР_9 ); ФОП ОСОБА_11 , (код НОМЕР_10 ); ФОП ОСОБА_12 , (код НОМЕР_11 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », (ЄДРПОУ № НОМЕР_12 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », (ЄДРПОУ № НОМЕР_13 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », (ЄДРПОУ № НОМЕР_14 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ № НОМЕР_15 ); ФОП ОСОБА_13 , (код № НОМЕР_16 ); ФОП ОСОБА_14 , (код № НОМЕР_17 ); ФОП ОСОБА_15 , (код № НОМЕР_18 ), із зазначенням даних РНОКПП працівників, за яких сплачувався ЄСВ, посад які вони займали в період з 01.03.2022 по 31.12.2023 у вищевказаних медичних установах та закладах, з можливістю вилучення цих документів.
Ухвала дійсна до 29.11.2025.
Роз'яснити положення частини 1 статті 166 КПК України, згідно з якими, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1