Справа № 758/15831/17
13 грудня 2021 року місто Київ
Подільський районний суд м.Києва у складі:
головуючого - судді Ларіонової Н.М.,
при секретарі судового засідання Волошиній А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі районного суду в місті Києві в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В листопаді 2017 року позивач ОСОБА_2 звернуся до Подільського районного суду м. Києва з адміністративним позовом, в якому просить: 1) визнати неправомірним дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у врахуванні сум матеріальної допомоги на оздоровлення для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за безпосередню участь в проведенні антитерористичної операції та одноразової грошової допомоги при звільнені зі служби при розрахунку середньомісячної суми грошового забезпечення для розрахунку пенсії; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві врахувати суми матеріальної допомоги на оздоровлення для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за безпосередню участь в проведенні антитерористичної операції та одноразової грошової допомоги при звільнені зі служби при розрахунку середньомісячної суми грошового забезпечення для розрахунку пенсії з дня її призначення (з 16.09.2017 р.) та виплачувати пенсію без обмеження її максимального розміру на підставі рішення Конституційного суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016.
Позов мотивований тим, що 16 вересня 2017 року ОСОБА_2 був звільнений в запас Служби безпеки України і в жовтні поточного року документи для оформлення йому пенсії за вислугу років на підставі Закону України від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» були направлені до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві. У зв'язку з тим, що до його грошового атестату СБ № 020425 та довідки про додаткові види грошового забезпечення не були включені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за безпосередню участь в проведенні антитерористичної операції та сума одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби, ОСОБА_2 06.11.2017 р., ще до призначення та початку виплати пенсії, до ГУПФ були надані довідки Фінансово- економічного управління Служби безпеки України (далі - ФЕУ СБУ) від 19.10.2017 року №21/2/2-1544, від 19.10.2017 року №21/2/2-1545, від 01.11.2017 №21/2/2-1585 де наведені зазначені суми виплат, які у відповідності до Закону України від 20.12.1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення та відносяться до складу його грошового забезпечення з якого має розраховуватись пенсія. У своїй відповіді від 14.11.2017 р. №27307/03 ГУПФ відмовив у врахуванні сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за безпосередню участь в проведенні антитерористичної операції та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби при розрахунку пенсії за відсутності підстав. Вважає відмову ГУПФ у проведенні перерахунку його пенсії незаконною.
Провадження у справі за даним позовом було відкрито ухвалою від 04.12.2017 р. в скороченому провадженні.
Відповідно до п.10 розділу VII «Перехідні положення» КАС України (2017 р.) розгляд даної справи проводиться за нормами КАС України, чинного з 15.12.2017 р., в порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 20.12.2017 р. справу призначено до судового розгляду з викликом осіб, що беруть участь в розгляді справи.
В лютому 2019 р. відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому сторона відповідача просила відмовити в задоволенні позову. Обґрунтовуючи тим, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262). Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно зі статтею 10 Закону № 2262 органи Пенсійного фонду України з 01.01.2007 виконують функції з призначення і виплати пенсій особам, зазначеним у статті 1 -2 цього Закону. Тобто функція визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій виходить за межі їх компетенції. При встановлені розміру пенсійної виплати особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону № 2262, органи Пенсійного фонду України керуються ч. З ст. 43 Закону № 2262 та п. 7 Постанови № 393, які визначають основні умови обчислення пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей. Відповідно до Закону № 2262 та постанови № 393 ГУ ПФУ в м. Києві призначив Позивачу пенсію за вислугу років у 2017 році. При зверненні Позивача про призначення пенсії ГУ ПФУ в м. Києві здійснив розрахунок пенсійної виплати Позивача відповідно до відомостей про розмір грошового забезпечення Позивача, наданих уповноваженим органом. Призначення пенсій за вислугу років для осіб з числа військовослужбовців здійснюється в порядку, передбаченому Законом № 2262. Порядок обчислення розміру пенсії за вислугу років встановлений ст. 13 Закону № 2262, якою визначено в яких розмірах призначається пенсія за вислугу років. Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів. Таким чином, з наведених вище нормативних приписів, які регулюють порядок призначення пенсії відповідної категорії осіб вбачається, що не всі додаткові види грошового забезпечення враховуються при обрахуванні пенсії, а лише ті, які носять щомісячний (постійний) характер та ті, які перераховані в цих положеннях, тобто, перелік додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні пенсії, є вичерпним. Відповідно до ч. 3 п.3.31 Інструкції зі статистики праці, затвердженої наказом Держкомстату України 13.01.2004 р. № 5 та Закону України "Про оплату праці" матеріальна допомога - це виплата разового характеру, що надається підприємством окремим працівникам по заяві у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання, вирішення соціально-побутових питань та інше. Тобто, матеріальна допомога не є надбавкою або премією, тому не може бути включена до переліку виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії. Крім того, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, не носять постійний характер, а виплачуються разово, а тому не можуть включатися до розміру грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія. Позивач просить включити при обрахуванні пенсії виплати, які не є щомісячними видами грошового забезпечення, передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 встановлено, що за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою військовослужбовцям, у тому числі строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, резервістам та працівникам (не військовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації Національної гвардії і Державної прикордонної служби, водіям автотранспортних засобів Національної гвардії і Державної прикордонної служби починаючи з 1 травня 2014 р. виплачується винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць. Дана правова норма передбачає окрему, разову виплату військовослужбовцям за настання спеціальних обставин, а тому носить не загальний та не постійний характер. Отже, зі змісту зазначених правових норм можна встановити, що одноразові додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, виплата яких носить індивідуальний характер, за відповідною посадою (посадами) для призначення пенсії особам відповідно до Закону № 2262 не враховуються. Постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 року №1170 «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» затверджено перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. До виплат, які здійснюються у грошовій формі, та на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування належить одноразова допомога працівникам, які виходять на пенсію згідно із законодавством та колективними договорами (включаючи грошову допомогу державним службовцям та науковим (науково-педагогічним) працівникам), військовослужбовцям при звільненні з військової служби. Враховуючи вищевикладене, включення до грошового забезпечення для розрахунку пенсії сум грошової допомоги у зв'язку зі звільненням законодавством України не передбачено. Порядок подання документів для призначення пенсії особами, які мають право на пенсії відповідно до Закону № 2262 врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок 3-1). Враховуючи положення п. 7 Порядку 3-1 подані позивачем довідки № 21/2/2-1544 від 19.10.2017 р., № 21/2/2-1545 від 19.10.2017 р., № 21/2/2-1585 від 01.11.2017 р. не відповідають встановленій формі та видані не у встановленому законодавчому порядку для призначення пенсії відповідно до Закону № 2262. ГУ ПФУ в м. Києві вважає необгрунтованою вимогу позивача в частині зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження розміру, оскільки обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення та бути підтверджене доказами. Отже існує, єдиний законодавчий порядок призначення пенсій за вислугу років відповідно до закону № 2262.
В березні 2019 р. позивачем подано відповідь на відзив, в якій заперечив проти доводів відповідача, які є аналогічними позовній заяві.
В судове засідання позивач не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав заяву про розгляд справи без його участі, в якій позов підтримує в повному обсязі, не заперечує проти заочного розгляду справи.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, до суду направив також відзив, в якому проти задоволення позову заперечував.
Суд, встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, яким надана оцінка в їх сукупності, дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 10 Закону № 2262 органи Пенсійного фонду України з 01.01.2007 виконують функції з призначення і виплати пенсій особам, зазначеним у статті 1 -2 цього Закону. Тобто функція визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій виходить за межі їх компетенції. При встановлені розміру пенсійної виплати особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону № 2262, органи Пенсійного фонду України керуються ч. З ст. 43 Закону № 2262 та п. 7 Постанови № 393, які визначають основні умови обчислення пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей.
Відповідно до Закону № 2262 та постанови № 393 ГУ ПФУ в м. Києві призначив Позивачу пенсію за вислугу років у 2017 році. При зверненні Позивача про призначення пенсії ГУ ПФУ в м. Києві здійснив розрахунок пенсійної виплати Позивача відповідно до відомостей про розмір грошового забезпечення Позивача, наданих уповноваженим органом.
Призначення пенсій за вислугу років для осіб з числа військовослужбовців здійснюється в порядку, передбаченому Законом № 2262. Порядок обчислення розміру пенсії за вислугу років встановлений ст. 13 Закону № 2262, якою визначено:
Пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років -50 процентів, а звільненим у за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 3 проценти за кожний повний рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 65 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону № 2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним! званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 7 Постанови № 393 встановлено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, з наведених вище нормативних приписів, які регулюють порядок призначення пенсії відповідної категорії осіб вбачається, що не всі додаткові види грошового забезпечення враховуються при обрахуванні пенсії, а лише ті, які носять щомісячний (постійний) характер та ті, які перераховані в цих положеннях, тобто, перелік додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні пенсії, є вичерпним.
Відповідно до ч. 3 п.3.31 Інструкції зі статистики праці, затвердженої наказом Держкомстату України 13.01.2004 р. № 5 та Закону України "Про оплату праці" матеріальна допомога - це виплата разового характеру, що надається підприємством окремим працівникам по заяві у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання, вирішення соціально-побутових питань та інше. Тобто, матеріальна допомога не є надбавкою або премією, тому не може бути включена до переліку виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії.
Крім того, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, не носять постійний характер, а виплачуються разово, а тому не можуть включатися до розміру грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія. Позивач просить включити при обрахуванні пенсії виплати, які не є щомісячними видами грошового забезпечення, передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 встановлено, що за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою військовослужбовцям, у тому числі строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, резервістам та працівникам (не військовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації Національної гвардії і Державної прикордонної служби, водіям автотранспортних засобів Національної гвардії і Державної прикордонної служби починаючи з 1 травня 2014 р. виплачується винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.
Дана правова норма передбачає окрему, разову виплату військовослужбовцям за настання спеціальних обставин, а тому носить не загальний та не постійний характер.
Зважаючи на те, що в ст. 43 Закону та пункті 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 не зазначені такі види грошового забезпечення як грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, винагорода за безпосередню участь в антитерористичних операціях, їх не може бути враховано до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії відповідно до Закону № 2262.
Отже, зі змісту зазначених правових норм можна встановити, що одноразові додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, виплата яких носить індивідуальний характер, за відповідною посадою (посадами) для призначення пенсії особам відповідно до Закону № 2262 не враховуються.
Таким чином, вимога позивача в частині є необґрунтованою в частині
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 року №1170 «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» затверджено перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
До виплат, які здійснюються у грошовій формі, та на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування належить одноразова допомога працівникам, які виходять на пенсію згідно із законодавством та колективними договорами (включаючи грошову допомогу державним службовцям та науковим (науково-педагогічним) працівникам), військовослужбовцям при звільненні з військової служби.
Таким чином, включення до грошового забезпечення для розрахунку пенсії сум грошової допомоги у зв'язку зі звільненням законодавством України не передбачено.
Порядок подання документів для призначення пенсії особами, які мають право на пенсії відповідно до Закону № 2262 врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок 3-1). Відповідно до пп. 1,12 зазначеного Порядку заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерства транспорту та зв'язку України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової адміністрації України, Державного департаменту України з питань виконання покарань (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Тобто, для призначення пенсії особі відповідно до Закону № 2262 всі необхідні документи збираються уповноваженим структурним підрозділом органу, з якого вона звільнилася, та подаються до органу Пенсійного фонду України.
Враховуючи положення п. 7 Порядку 3-1 подані Позивачем довідки № 21/2/2-1544 від 19.10.2017 р., № 21/2/2-1545 від 19.10.2017 р« № 21/2/2-1585 від 01.11.2017 р. не відповідають встановленій формі та видані не у встановленому законодавчому порядку для призначення пенсії відповідно до Закону № 2262.
Як вбачається, вимога позивача є необґрунтованою в частині зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження розміру, оскільки обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення та бути підтверджене доказами.
При цьому, Законом № 2262-ХІІ, передбачено включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячних основних видів грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Водночас, згідно правової позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленої в постанові від 06.02.2019 у справі №522/2738/17, якою відступлено від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 20.02.2018 у справі № 286/2987/16-а (К/9901/1465/17), при обчисленні пенсії особам звільненим з військової служби не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України,
В позові ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня його складання.
Учасник справи, якому копія повного судового рішення не була вручена в день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому копії повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано протягом встановленого законом строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування учасників справи:
Позивач - ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 );
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві(місцезнаходження за адресою: 04053, м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, буд.47; код ЄДРПОУ 42098368).
Суддя Н. М. Ларіонова