308/12859/25
24.09.2025 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Фазикош О.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення що надійшла із ІНФОРМАЦІЯ_1 за матеріалами протоколу про адміністративне правопорушення складеного інспектором прикордонної служби групи моніторингу обстановки відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип В) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В) сержантом ОСОБА_1 , відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання АДРЕСА_1 , за ч.2 ст. 204-1 КУпАП,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №351893 від 31 серпня 2025 року вбачається, що ОСОБА_2 , вчинив адміністративне правопорушення, а саме: о 08 год. 55 хв. 31 серпня 2025 року був виявлений та затриманий на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( АДРЕСА_2 ) на напрямку 250 прикордонного знаку, начальником групи моніторингу обстановки на відстані 2000 метрів до державного кордону України, за спробу незаконного перетинання державного кордону України, з України в Словацьку Республіку, поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон, в пішому порядку,в складі групи осіб спільно з громадянином України ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 . Своїми діями порушив вимоги ст. 9, 12 Закону України «Про державний кордон України» від 04.11.1991 року.
ОСОБА_2 , у судове засідання не з'явився, про дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином; інформація щодо розгляду справи розміщено на веб-сайті Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області за посиланням: https://ug.zk.court.gov.ua/sud0712/gromadyanam//, згідно протоколу про адміністративне правопорушення йому відомо що розгляд справи буде відбуватися в Ужгородському міськрайонному суді; смс повідомлення із електронною повісткою доставлено на його мобільний номер телефону; окрім того матеріали справи містять його заяву про розгляд справи без його участі, при цьому зазначає, що вину визнає.
У зв'язку із наведеним вважаю за можливе проводити розгляд справи за відсутності ОСОБА_2 .
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 9 КУпАП: адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч.1 ст. 204-1 КУпАП, передбачено відповідальність перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади .
Згідно ч.2 вказаної норми, відповідальність передбачена за ті самі дії, вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення у вину ОСОБА_2 , ставиться те, що він вчинив адміністративне правопорушення, а саме: о 08 год. 55 хв. 31 серпня 2025 року був виявлений та затриманий на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( АДРЕСА_2 ) на напрямку 250 прикордонного знаку, начальником групи моніторингу обстановки на відстані 2000 метрів до державного кордону України, за спробу незаконного перетинання державного кордону України, з України в Словацьку Республіку, поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон, в пішому порядку,в складі групи осіб спільно з громадянином України ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 . Своїми діями порушив вимоги ст. 9, 12 Закону України «Про державний кордон України» від 04.11.1991 року.
Згідно наявного в матеріалах справи рапорту інспектора групи моніторингу обстановки відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » відділу прикордонної служби» ІНФОРМАЦІЯ_3 » ОСОБА_4 , вбачається, що 31 серпня 2025 року о 08 год. 55 хв під час перевірки первинних місць появи правопорушників виявив та затримав 2-х громадян України, ОСОБА_3 на околиці населеного пункту Невицьке (Ужгородський район, с. Невицьке), на відстані 2000 метрів до лінії державного кордону України в напрямку 250 прикордонного знаку за спробу незаконного перетинання державного кордону з України в Словацьку Республіку, поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон в пішому порядку, під час опитування дані громадяни не змогли пояснити причину перебування в прикордонній смузі та напрямок руху.
Своїми діями дані громадяни порушили ст. 9, 12 Закону України «Про державний кордон» від 04.11.1991 року, відповідальність за що передбачено ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
Згідно ст.ст.245, 280 КУпАП завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення в обов'язковому порядку має бути з'ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують її відповідальність, тощо.
За наведеного суд вважає, що вина ОСОБА_2 , у вчиненні інкримінованого правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення; протоколом про адміністративне затримання; протоколом особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів; рапортом інспекторів ДПС України; схемою затримання громадян України; заявою ОСОБА_2 у якій він вину визнає; його письмовим поясненнями, що наявні в матеріалах справи; рапортом інспектора групи моніторингу обстановки відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » відділу прикордонної служби» ІНФОРМАЦІЯ_3 » ОСОБА_5 .
Вищевказані докази підтверджують вчинення адміністративного правопорушення, зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Частиною 1 статті 204-1 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за незаконне перетинання або спробу незаконного перетинання державного кордону України.
Частиною 2 статті 204-1 КУпАП встановлено ті ж самі дії, вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Разом з цим, в матеріалах справи відсутні відомості про особу ОСОБА_3 . Так, про вказану особу йдеться у протоколі та у рапорті інспектора групи моніторингу обстановки відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » відділу прикордонної служби» ІНФОРМАЦІЯ_3 » ОСОБА_5 . Однак матеріали справи не містять копії протоколу про адміністративне правопорушення, протоку про адміністративне затримання складених відносно останнього, схема місця затримання відомостей щодо нього також не містить. Матеріали справи, не містять належних та допустимих доказів які б підтверджували вчинення даного адміністративного правопорушення, саме групою осіб.
Постановою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 08 вересня 2025 року по справі № 308/12862/25 про притягнення до адмінвідповідальності ОСОБА_3 провадження у справі про адміністративне правопорушення, за ч.2 ст. 204-1 КУпАП, закрито у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Інших доказів в матеріалах справи, які б підтверджували вчинення ОСОБА_2 вказаного адміністративного правопорушення саме групою осіб матеріали справи не містять. Водночас, факт спроби незаконного перетину державного кордону поза встановленими пунктами пропуску доведений поза розумним сумнівом.
За таких обставин, наявність в діях ОСОБА_2 кваліфікуючої ознаки, передбаченої ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, а саме «вчинення групою осіб» не знайшла свого підтвердження під час судового розгляду, а отже його дії слід перекваліфікувати з ч. 2 ст. 204-1 КУпАП на ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, як вчинення спроби незаконного перетинання державного кордону України поза пунктом пропуску через державний кордон України.
Зазначені в сукупності обставини вказують на наявність в діях ОСОБА_2 , складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 204-1 КУпАП.
При призначенні адміністративного стягнення суддя виходить із змісту ст.33 КУпАП і враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, а отже приходжу до висновку про необхідність накладення на ОСОБА_6 , адміністративного стягнення, передбаченого ч.1 ст. 204-1 КУпАП у вигляді штрафу.
Згідно ч. 5 ст. 283 КУпАП постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору. Відповідно до п.5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. №3674-VI (з наступними змінами та доповненнями) у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу. Відповідно до Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Згідно абзацу 4 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» з 1 січня 2025 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 3028,00 грн. Таким чином, правопорушнику необхідно сплатити судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 23, 33, 36, 40-1, ч.1 ст. 204-1, ст.ст. 245, 283-285, 287-291 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя,-
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , визнати винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч.1 ст. 204-1 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян що складає 8 500 (вісім тисяч п'ятсот) грн.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , судовий збір на користь держави у розмірі на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп.
Відповідно до ч.1 ст. 307 та ч.2 ст. 308 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або на неї може бути винесено протест прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк звернення постанови для виконання - три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду О.В. Фазикош