65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"24" вересня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/1529/25
Господарський суд Одеської області у складі
судді Малярчук І.А.,
секретаря судового засідання: Бурмехи В.С.,
за участю представників сторін:
від прокурора: Уліцька А.В. - за посвідченням від 01.03.24 №073369,
від позивача: не з'явився,
від відповідача (ГО "ЗА РУЛЕМ"): Скиба Є.А. - за ордером серія ВН №1487968,
від відповідача (Одеський національний технологічний універсітет): Скорохватов О.М. - за довіреністю від 01.01.2024 №94,
від відповідача (Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївських областях): Басюк Т.В. - самопредставництво,
дослідивши матеріали справи №916/1529/25 за позовом Заступника керівника Одеської обласної прокуратури (65026, м. Одеса, вул. Італійська, 3, код ЄДРПОУ 03528552) в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України (01135, м. Київ, просп. Берестейський, 10, код ЄДРПОУ 38621185) до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївських областях (65048, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 15, код ЄДРПОУ 430175722), Громадської організації “ЗА РУЛЕМ» (65033, м. Одеса, вул. Новікова, 2-А, офіс 42А, код ЄДРПОУ 20992989), Одеського національного технологічного університету (65039, м. Одеса, вул. Канатна, 112, код ЄДРПОУ 02071062) про визнання договору про внесення змін до договору оренди недійсним та повернення орендованого майна,
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача, заяв, клопотань, процесуальні дії суду:
Прокурор позовні вимоги підтримує, в їх обґрунтування зазначає, що 19.05.2015 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області (орендодавець) та Громадською організацією «ЗА РУЛЕМ» (орендар) було укладено договір оренди державного нерухомого майна №209840911297, а саме щодо майданчика №1 з бетонним покриттям (інв. №1032003257, реєстровий № 02071062.7.ЖИЮКЯЖ134) прилеглої території Одеського технікуму газової та нафтогазової промисловості, площею 560 кв. м., розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Левітана, 46А, яке обліковується на балансі Одеської національної академії харчових технологій. Відповідно до умов договору від 19.05.2015, з урахуванням внесених змін 24.10.2018 до договору, орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно, а саме: майданчик № 1 з бетонним покриттям (інв. №1032003257, реєстровий № 02071062.7.ЖИЮКЯЖ134) прилеглої території Коледжу нафтових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу, площею 340 кв. м., який розташований за адресою: м. Одеса, вул. Левітана, 46А, що перебуває на балансі Одеської національної академії харчових технологій. Згідно з наказом Міністерства освіти і науки України від 03.10.2017 №1336 Одеський технікум газової і нафтогазової промисловості отримав статус коледжу і був перейменований в Коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеської національної академії харчових технологій та навчальний заклад зареєстровано у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, як Відокремлений структурний підрозділ «Фаховий коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеської національної академії харчових технологій». Згідно з наказом Міністерства освіти і науки України від 18.08.2018 № 918 Одеську національну академію харчових технологій було перейменовано в Одеський національний технологічний університет та, відповідно, Відокремлений структурний підрозділ «Фаховий коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеської національної академії харчових технологій» у Відокремлений структурний підрозділ «Фаховий коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеського національного технологічного університету». Подалі, договір оренди №1032003257 від19.05.2015 неодноразово продовжувався, а саме - 17.05.2016, 19.05.2017, 20.05.2018, 10.06.2019, 04.06.2020 в порядку, передбаченому Законом України «Про оренду державного та комунального майна» № 2269-ХII, який втратив чинність 01.02.2020. За останніми внесеними 04.06.2020 змінами термін дії договору №1032003257 від 19.05.2015 продовжено до 19.03.2021 включно та у подальшому не продовжувався, у зв?язку із прийняттям 03.10.2019 Закону України №157-IX «Про оренду державного та комунального майна», яким, процедура оренди, у тому числі продовження договорів оренди, суттєво змінилася, зокрема, чинним законодавством передбачено, що продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення відповідного аукціону.
Внаслідок внесених змін до чинного законодавства, наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях від 29.06.2021 №1074 «Щодо прийняття рішення про продовження терміну дії договору оренди від 19.05.2015 за результатами аукціону» було прийнято рішення про оголошення аукціону, за результатами якого договір оренди від 19.05.2015 державного нерухомого майна, що перебуває на балансі Одеської національної академії харчових технологій, може бути продовжений з існуючим орендарем або укладений з новими орендарями, повідомлено заявника Громадську організацію «ЗА РУЛЕМ» про дію договору оренди як продовженого до моменту укладення договору з переможцем аукціону або до моменту визнання аукціону таким, за результатами якого об'єкт не було передано в оренду, наказано оприлюднити в електронній торговій системі інформацію щодо прийняття рішення про оголошення аукціону. Оголошення про передання в оренду, нерухомого майна начального закладу опубліковано 13.06.2024 і в розділі «Умови та додаткові умови оренди» - «Цільове призначення» містить запис про те, що спірне майно може бути використано за будь-яким цільовим призначенням на розсуд орендаря. 26.06.2024 проведено аукціон на продовження вказаного договору оренди та складено протокол про результати електронного аукціону «LLP001-UA- 20240618-33757. Переможцем електронного аукціону визначено чинного орендаря, який реалізує своє переважне право на продовження договору оренди - Громадську організацію «ЗА РУЛЕМ». Так, 18.07.2024 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях (орендодавець), Громадською організацією «ЗА РУЛЕМ» (орендар) та Відокремленим структурним підрозділом «Фаховий коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеського національного технологічного університету» (балансоутримувач) укладено договір № 1 про внесення змін до договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 19.05.2015, шляхом викладення його у новій редакції. Згідно з пунктом 4.1. змінюваних умов договору від 19.05.2015 об'єктом оренди є нерухоме майно - майданчик № 1 з бетонним покриттям площею 340 кв. м., розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Левітана, 46А. У пункті 7.1. змінюваних умов договору від 19.05.2015 «Цільове призначення майна» передбачено, що майно може бути використано за будь-яким цільовим призначенням на розсуд орендаря. Строк дії договору - 5 років з дати набрання чинності цим договором (п. 12.1 змінюваних умов договору від 19.05.2015 № 209840911297).
Прокурор вважає, що договір №1 від 18.07.2024 про внесення змін до договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, від 19.05.2015 укладено з порушенням вимог ч. ч. 1, 4, 6 ст. 80 Закону України «Про освіту», оскільки за його умовами в оренду передається державне майно для використання за будь-яким цільовим призначенням, замість пов?язаним із забезпеченням освітнього процесу або обслуговуванням учасників освітнього процесу. Вищенаведене свідчить про порушення інтересів держави в особі Міністерства освіти і науки України як органу управління державним майном та порушення забезпечення належного освітньо-виховного процесу студентів начального закладу, що суперечить вимогам законодавства, чинного на момент укладення цього Договору та є підставою для визнання його недійсним відповідно до положень ст. ст. 203, 215 Цивільного кодексу України та застосування наслідків недійсності правочину у вигляді повернення ГО «ЗА РУЛЕМ», за актом прийому-передачі Одеському національному технологічному університету в особі Відокремленого структурного підрозділу «Фаховий коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеського національного технологічного університету» нерухоме майно - майданчик № 1 з бетонним покриттям, площею 340 кв. м., що розташований за адресою м. Одеса, вул. Левітана, 46А.
16.05.2025 за вх.№ 15701/25 до суду надійшов відзив на позовну заяву ГО «ЗА РУЛЕМ», в якому відзначено, що згідно п. 2 ст. 16 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» орендар, що уклав договір оренди майна за результатами аукціону, має право використовувати майно за будь-яким цільовим призначенням, крім випадків і з урахуванням обмежень, передбачених Порядком передачі в оренду державного та комунального майна затвердженого постановою КМУ № 483 від 03.06.2020. Пунктом 29 Порядку № 483 від 03.06.2020 передбачено, що обмеження щодо використання майна закладів охорони здоров'я, освіти, соціально-культурного призначення (майна закладів культури, об'єктів спортивної інфраструктури) не поширюються на оренду будівель, споруд, окремих приміщень та їх частин, іншого нерухомого майна, що перебуває в аварійному стані або не використовується у діяльності таких закладів та об'єктів протягом трьох років (для об'єктів площею менш як 500 кв. метрів). Так, довідкою № 374/1 від 09.05.2024 року «Про надання згоди на пролонгацію договору оренди» коледж підтвердив, що об'єкт оренди не використовувався більше 5 років.
При цьому, ГО «За Рулем», звертає увагу суду на те, що громадською організацією орендується лише майданчик з бетонним покриттям, на якому розміщено гаражі у кількості 13 штук, які були зведені на даній ділянці ще у 90-х роках для викладачів учбового закладу, тобто громадська організація використовує фактично саме ці гаражі для зберігання автомобільного транспорту своїх членів, жодних інших приміщень, обладнання, учбових корпусів на даній ділянці не має, у зв'язку з цим, відповідач вважає, що використання зазначених гаражів ніяким чином не погіршує соціально-побутових умов осіб, які навчаються у закладі освіти та не впливає на навчально-виховний та освітній процес.
Стосовно доводів позивача про те, що об'єкт оренди використовується не за цільовим призначенням, тобто не пов'язаний з навчально-виховним процесом, відповідач відмічає про те, що безпосередньо сам об'єкт оренди дійсно не використовується у навчально-виховному процесі, але грошові кошти які отримує від оренди коледж, йдуть саме на освітні цілі, що підтверджується бухгалтерською довідкою коледжу № 395 від 15.05.2025 та актом звірки про стан надходження орендної плати станом на 12.05.2025. Крім того, у пункті 3.5. спірного договору оренди зазначено, що орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу (коледжу) у співвідношенні 50% до 50% щомісяця.
Поряд із цим, відповідач також заперечує щодо обґрунтованості прокурором порушення інтересів держави та підстав для їх представництва прокурором у суді, обраного способу захисту та просить суд застосувати строк позовної давності.
03.06.2025 до суду надійшов відзив за вх.№ 17691/25 від Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях, в яких фонд зазначає про те, що відповідно до ч. 6 ст. 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» за договором оренди від 19.05.2015 нерухомого майна, що належить до державної власності, який продовжується та згідно якого передано в оренду майданчик №1 з бетонним покриттям (інв. №1032003257) прилеглої території Відокремленого структурного підрозділу «Фаховий коледж нафтових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеського національного технологічного університету» (далі-ФКНТІС ОНТУ), площею 340,00 кв.м, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Левітана, 46-А, заборгованість зі сплати орендної плати чи страхових платежів за договором, що продовжується, станом на 16.05.2024 відсутня, фактів суттєвого (більше ніж на три місяці) прострочення сплати орендної плати та інших обов'язкових за договором платежів не було, за результатами перевірок порушень умов договору оренди не виявлено, об'єкт оренди використовуються за цільовим призначенням (розміщення стоянки автотранспорту Громадської організації «ЗА РУЛЕМ» (розміщення стоянок для автомобілів)), необхідності використання майна для власних потреб не має. Даний майданчик не належить до об'єктів культурної спадщини та не використовується ФКНТИС ОНТУ у своїй діяльності більше 5 років. ФКНТІС ОНТУ не заперечував проти продовження договору оренди.
Щодо використання майна орендарем за будь-яким цільовим призначенням на розсуд орендаря, відповідач вказує на те, що 01.02.2020 набув чинності Закон України “Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.19 № 157-ІХ (далі - Закон № 157), одним із визначальних нововведень, якого стала можливість використання орендарями державного майна за будь-яким цільовим призначенням, окрім винятків. До прийняття Закону № 157 обов'язковою умовою орендних взаємовідносин було конкретно визначене цільове призначення, від чого залежало встановлення розміру орендної плати. Так, можливість використання майна за будь-яким цільовим призначення дозволило збільшити попит на державне майно й відповідно збільшити надходження до бюджету. Порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483 деталізовано процедуру передачі державного майна в оренду. Пунктом 29 Порядку № 483 встановлено, що можуть бути використані за будь-яким цільовим призначенням такі об'єкти оренди: майно закладів охорони здоров'я; майно закладів освіти; об'єкти соціально-культурного призначення (майно закладів культури, фізичної культури і спорту); нерухоме майно, в якому розміщені органи державної влади або органи місцевого самоврядування, Збройних Сил, Служби безпеки, Державної прикордонної служби, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, правоохоронних органів і органів доходів і зборів; майно, що було закріплене на праві господарського відання за Національним банком і передане до сфери управління інших державних органів або у комунальну власність або закріплене на праві господарського відання за Національним банком з цільовим функціональним призначенням для зберігання запасів готівки Національного банку та проведення технологічних процесів щодо забезпечення готівкового грошового обігу; майно, щодо якого відповідним представницьким органом місцевого самоврядування прийняте рішення про його використання за конкретним цільовим призначенням. При цьому, обмеження щодо використання майна закладів охорони здоров'я, освіти, соціально-культурного призначення (майна закладів культури, об'єктів спортивної інфраструктури) не поширюються на оренду будівель, споруд, окремих приміщень та їх частин, іншого нерухомого майна, що перебуває в аварійному стані або не використовується у діяльності таких закладів та об'єктів протягом трьох років (для об'єктів площею менш як 500 кв. метрів) або п'яти років (для об'єктів площею, що становить 500 і більше кв. метрів), за умови, що це не погіршує соціально-побутових умов осіб, які навчаються або працюють у такому закладі або об'єкті, крім закладів фізичної культури і спорту, баз олімпійської та параолімпійської підготовки, фізкультурно-оздоровчих і спортивних споруд, лікувальних (лікувально-фізкультурних) і лікувально-профілактичних закладів. Таким чином, відповідач вважає, що обмеження встановленні пунктом 29 Порядку до оспорюваного договору оренди не відноситься, а об'єкт оренди переданий у користування абсолютно законно, оскільки не використовується у діяльності закладу більше 5 років.Начало формы
У відзиві від 05.06.2025 за вх.№ 17886/25 Одеський національний технологічний університет також відмітив про те, що сторони договору оренди діяли добросовісно та виходили як із обставин можливості передачі відповідного майна у оренду, що випливало як із Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та Порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України № 483 від 03.06.2020, так і з наданого Міністерством освіти і науки України дозволу на передачу спірного майна в оренду, тому університет вважає вимоги заступника керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України такими, що не підлягають задоволенню і просить суд повністю відмовити у задоволені позову.
09.06.2025 до суду від прокуратури надійшла відповідь за вх.№ 18152/25 на відзив ГО «ЗА РУЛЕМ», в якій прокурор виклав наступні заперечення на доводи відповідача.
Щодо твердження відповідача з приводу відсутності порушень вимог Закону України «Про освіту» та необхідності застосування норм Закону України «Про оренду державного та комунального майна», Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна», прокурор відмічає, що Закон України «Про оренду державного та комунального майна» регулює правові, економічні та організаційні відносини, пов?язані з переданням в оренду майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим, а також переданням права на експлуатацію такого майна, майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим. Відповідно до ч. 6 ст. 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» галузеві особливості оренди державного та комунального майна можуть встановлюватися виключно законами. Таким чином, Закон України «Про оренду державного та комунального майна» містить пряму вказівку на те, що у правовідносинах щодо оренди державного та комунального майна закладів освіти, цей Закон застосовується з урахуванням особливостей, передбачених Законами України «Про освіту». Так, об'єктами оренди, за Законом України «Про оренду державного та комунального майна», є у тому числі, єдині майнові комплекси підприємств, їхніх відокремлених структурних підрозділів, нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення, а також їх окремі частини), інше окреме індивідуально визначене майно. Частиною 1 ст. 80 Закону України «Про освіту» встановлено, що до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: ??нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; ??майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об?єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об?єкти авторського права та/або суміжних права; ??інші активи, передбачені законодавством. Отже, майно закладів освіти може бути об?єктом оренди відповідно до Закону України «Про оренду державного та комунального майна», але за певних умов, Згідно з ч. 4 ст. 80 Закону України «Про освіту» об?єкти та майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають використанню для провадження видів діяльності, не передбачених спеціальними законами, крім надання в оренду з метою надання послуг, які не можуть бути забезпечені безпосередньо закладами освіти, пов?язаних із забезпеченням освітнього процесу або обслуговуванням учасників освітнього процесу, з урахуванням визначення уповноваженим органом управління можливості користування державним або комунальним нерухомим майном відповідно до законодавства. Прокурор вважає, що в аспекті неухильного дотримання вимог ч. 4 ст. 80 Закону України «Про освіту» вирішальним законодавець визначає обов?язкове використання об?єктів освіти і науки, що фінансуються з бюджету, за цільовим призначенням, тобто тісну пов'язаність з навчально-виховним процесом мети такого використання (у тому числі на умовах оренди). Частиною 6 ст. 80 Закону України «Про освіту» встановлено, що майно закладів освіти, яке не використовується для провадження видів діяльності, передбачених спеціальними законами, може бути вкладом у спільну діяльність або використане згідно ст. 81 цього Закону (державно-приватне партнерство у сфері освіти і науки). Таким чином, за змістом положень ч. ч. 1, 4, 6 ст. 80 Закону України «Про освіту» нежитлові приміщення, які становлять матеріально-технічну базу об?єктів освіти, не можуть використовуватися не за освітнім призначенням, а можуть бути передані в оренду виключно для діяльності, пов?язаної з навчально- виховним чи навчально-виробничим процесом. При цьому саме по собі невикористання навчальним закладом спірного майна не дає права передання цього майна в оренду з іншою метою, аніж пов?язаною з освітньою діяльністю самого навчального закладу, а недостатнє фінансування державного чи комунального навчального закладу також не є підставою для використання об?єктів освіти для цілей, не пов?язаних з освітньою діяльністю. Однак, всупереч наведеним вимогам законодавства у п. 7.1. Договору № 1 про внесення змін до договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 19.05.2015 визначено, що майно може бути використане за будь - яким цільовим призначенням, жодних умов про можливість використання орендованого майна для навчально-виховного процесу додаткова угода не містить.
Поряд із цим, посилання ГО «ЗА РУЛЕМ» на абз. 10 п. 29 Порядку № 483 прокурор вважає безпідставним з огляду на те, що абз. 10 п. 29 Порядку № 483 визначено, що обмеження щодо використання майна закладів охорони здоров?я, освіти, соціально-культурного призначення (майна закладів культури, об?єктів спортивної інфраструктури), яке не поширюється на оренду будівель, споруд, окремих приміщень та їх частин, іншого нерухомого майна, що перебуває в аварійному стані або не використовується у діяльності таких закладів та об?єктів протягом трьох років (для об?єктів площею менш як 500 кв. м) або п?яти років (для об?єктів площею, що становить 500 і більше кв. м), за умови, що це не погіршує соціально-побутових умов осіб, які навчаються або працюють у такому закладі або об'єктів, крім закладів фізичної культури і спорту, баз олімпійської та параолімпійської підготовки, фізкультурно-оздоровчих і спортивних споруд, лікувальних (лікувально-фізкультурних) і лікувально-профілактичних закладів. Отже, зазначене положення Порядку № 483 у частині щодо використання майна закладів освіти прямо суперечить вимогам ч. ч. 1, 4, 6 ст. 80 Закону України «Про освіту» та ч. 6 ст. 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».
Стосовно твердження відповідача з приводу чітко визначеної кількості гаражів, наявністю відокремлених в?їзду, виїзду та пропускного режиму, прокурор вважає, що ці доводи жодним чином не нівелюють погіршення соціально-побутових умов працівників та відвідувачів Відокремленого структурного підрозділу «Фаховий коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеського національного технологічного університету», які не можуть вільно використовувати майданчик №1 з бетонним покриттям площею 340 кв. м., що розташований по вул. Левітана 46 А у м. Одесі, в тому числі для паркування власних автомобілів. Більш того, прокурор стверджує, що пунктом 3 відзиву відповідач підтверджує факт використання об?єкту оренди не за цільовим призначенням. У підп. 2 п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 № 796 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної і комунальної форми власності» вказано, що навчальні заклади мають право надавати інші послуги, зокрема, надання в оренду будівель, споруд, окремих тимчасово вільних приміщень і площ, іншого рухомого та нерухомого майна або обладнання, що тимчасово не використовується у освітній, навчально-виховній, навчально-виробничій, науковій діяльності, у разі, коли це не погіршує соціально-побутових умов осіб, які навчаються або працюють у закладі (установі) освіти. Отже, виходячи зі змісту наведених вище правових положень, як додатково джерело фінансування навчальних закладів, законом передбачена можливість залучати, у тому числі, доходи від надання в оренду приміщень, споруд, обладнання. Проте, надання в оренду таких приміщень, споруд, обладнання, що тимчасово не задіяні, дозволяється лише для їх використання, пов'язаного з освітнім процесом відповідного навчального закладу, за умови, коли це не погіршує соціально-побутових умов осіб, які навчаються або працюють у навчальному закладі.
Щодо твердження відповідача про необґрунтованість порушення інтересів держави та підстав для їх представництва прокурором в суді, обраного способу захисту та застосування строків позовної давності, прокурор відмітив наступне. Зазначений позов подано прокурором з метою захисту інтересів держави в порядку, передбаченому ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» та ст. 53 ГПК України. Звертаючись до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі прокурор обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Тобто, при зверненні прокурора до суду з позовом на захист інтересів держави йдеться саме про порушення державних інтересів, а не суб'єктивного цивільного права позивачів, які у такому випадку представляють не власні інтереси як самостійні юридичні особи, а діють як органи, уповноважені державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. При поданні цього позову прокурором зазначено, що його звернення до суду спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності під час вирішення суспільно значимого питання щодо припинення незаконного, нецільового використання майна навчального закладу, що створює загрозу збереженню його матеріально-технічної бази, та щодо повернення такого майна з метою подальшого використання для задоволення освітніх потреб дітей, забезпечення організації навчально-виховного процесу. Оскільки договір від 18.07.2024 № 1 про внесення змін до договору укладено з порушенням вимог ч. ч. 1, 4, 6 ст. 80 Закону України «Про освіту», він підлягає визнанню недійсним. Частиною 1 ст. 216 ЦК України передбачено, що недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов?язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна зі сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування. Отже, виходячи з викладеного, оскільки оспорюваний договір від 18.07.2024 №1 про внесення змін до договору оренди від 19.05.2015 укладено з порушенням вимог законодавства про освіту, наявні правові підстави для визнання такого договору оренди недійсним відповідно до ст. ст. 203, 215 ЦК України.
Також орендоване майно підлягає звільненню та поверненню його балансоутримувачу, оскільки визнання недійсним договору оренди майна має правовим наслідком повернення його в порядку і на умовах, які встановлені законом.
Щодо дотримання строків позовної давності під час звернення із даною позовною заяво, прокурор відзначає про те, що у даній справі прокурором оскаржується саме договір від 18.07.2024 № 1 про внесення змін до договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, від 19.05.2015, укладений між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях, ГО «ЗА РУЛЕМ» та Відокремленим структурним підрозділом «Фаховий коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеського національного технологічного університету», позов про визнання якого недійсним подано в межах трирічного строку позовної давності, передбаченої ст.ст. 256,257 ЦК України.
16.06.2025 до суду від Одеського національного технологічного університету надійшли доповнення за вх.№ 18897/25 до відзиву, в яких відповідач просить суд прийняти до уваги те, що у разі винесення судом рішення про задоволення вимог Одеської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України і визнанні недійсним договору від 18.07.2024 №1 про внесення змін до договору оренди нерухомого майна від 15.05.2015, сторонами якого є Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях - орендодавець за договором оренди, Громадська організація «ЗА РУЛЕМ» - орендатор, та Відокремлений структурний підрозділ «Фаховий коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеського національного технологічного університету» - балансоутримувач, будуть приведені у становище, яке існувало до вчинення правочину, шляхом нівелювання юридичного значення будь-яких дій, які сторони вчинили на виконання цього правочину. Тобто, ГО «ЗА РУЛЕМ» буде повинна повернути Відокремленому структурному підрозділу «Фаховий коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеського національного технологічного університету» майно, що перебувало в оренді, а Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях та ОНТУ в особі свого відокремленого підрозділу повернути орендарю кошти, які було їм сплачено за оренду цього майна. Враховуючи той факт, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях та ОНТУ в особі свого відокремленого підрозділу є 100 відсотковими бюджетними організаціями фінансування яких відбувається із Державного бюджету України, то і повернення коштів для орендатора буде проходити із Державного бюджету України, а тому обраний спосіб захисту не буде відповідати інтересам позивача, оскільки у разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі та відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування. На момент повернення коштів за оренду майна, яке має бути повернуте, сума відшкодування зросте на індекси інфляції, на суму сплачених податків. Отже, державі треба буде повернути кошти ГО «ЗА РУЛЕМ» у сумі, що перевищує ту, яку вона отримала за оренду майна.
З урахуванням викладеного, спір про недійсність правочину може бути ініційований виключно для захисту конкретних прав чи інтересів позивача і навпаки, якщо наслідки недійсності правочину позивачу не на користь, то і вимога така задоволена не може бути, оскільки це буде неефективним способом захисту. У поданому прокурором позові економічна доцільність таких дій, насамперед саме для держави відсутня.
Міністерство освіти і науки України подало до суду пояснення від 19.06.2025 за вх.№ 19387/25, в яких посилалось на ч. 4 ст. 80 Закону України «Про освіту», якою передбачено, що об'єкти та майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають приватизації чи використанню для провадження видів діяльності, не передбачених спеціальними законами, крім надання в оренду з метою надання послуг, які не можуть бути забезпечені безпосередньо закладами освіти, пов'язаних із забезпеченням освітнього процесу або обслуговуванням учасників освітнього процесу, з урахуванням визначення уповноваженим органом управління можливості користування державним або комунальним нерухомим майном відповідно до законодавства. Нерухоме майно, яке належить до сфери управління Міністерства складається з будівель закладів освіти, гуртожитків, майстерень, спортивних майданчиків та споруд, певна частина яких не задіяна в освітньому процесі та не використовується за призначенням в силу різних причин. Також, позивач зазначає, що ст. 23 Закону України «Про освіту» встановлено, що одним із принципів освітньої діяльності є фінансова, академічна, кадрова та організаційна автономія закладів освіти у межах, визначених законом. Відповідно до Закону України «Про управління об'єктами державної власності» відповідальність за ефективне використання державного майна, покладається на балансоутримувача об'єкту нерухомості, якому надається право господарського відання або оперативного управління. Міністерство виступає уповноваженим органом, який приймає рішення щодо розпорядження державним майном балансоутримувача, де підписантом договору оренди є орендодавець. Міністерство, як уповноважений орган управління державним майном, при прийнятті відповідного рішення діє лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендодавцями є Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва, а також балансоутримувачі. Згідно з законами України «Про Фонд державного майна України», «Про управління об'єктами державної власності», спеціально уповноваженим органом, який реалізує державну політику у сфері орендних відносин, виступає Фонд державного майна України. Окремо, позивач звертає увагу суду на те, що Міністерство не є розпорядником інформації щодо фактично укладених договорів між балансоутримувачами, Регіональними відділеннями Фонду державного майна України та орендарями. Орган управління, при зверненні балансоутримувачів щодо надання погодження на укладення, продовження, внесення змін до договорів оренди, розглядає питання на Комісії з майнових питань підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства та надає пропозиції щодо погодження або відмови на укладення, продовження, внесення змін до таких договорів оренди та повідомляє балансоутримувача про прийняте рішення. Ураховуючи зазначене, пропозиції Комісії (протокол № 29 від 29.09.2014), Міністерство надало позитивні висновки щодо погодження рішення про намір передачі державного майна в оренду. Крім цього, у Міністерства відсутня інформація щодо порушення умов вищезазначеного договору оренди державного нерухомого майна та неналежного використання державного майна, у зв'язку з чим Міністерство не ініціювало питання щодо припинення спірного договору.
У поясненнях від 23.07.2025 за вх.№ 23245/25 прокуратура, окрім раніше викладеної правової позиції, зазначила свої доводи щодо позиції Міністерства освіти і науки України та надання попередньої згоди на укладення договору оренди майна, а саме про те, що попереднє надання Міністерством освіти і науки України як органом, уповноваженим управляти майном закладу освіти, дозволу РВ ФДМУ на передачу в оренду спірного майна жодним чином не спростовує невідповідність оспорюваного договору оренди вимогам ч. 4 ст. 80 Закону України «Про освіти», оскільки саме по собі дотримання позивачем (МОН України) процедури погодження договору оренди, нерухомого майна, передбаченої ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», не робить такий договір дійсним.
Ухвалою суду від 23.04.2025 відкрито провадження у справі №916/1529/25; постановлено розглядати справу №916/1529/25 в порядку загального позовного провадження на 19.05.2025 о 10:40.
У підготовчому засіданні 19.05.2025 судом було оголошено протокольну ухвалу про перерву у підготовчому засіданні до 09.06.2025 о 11:00.
Протокольною ухвалою суду від 09.06.2025 поновлено Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївських областях та Одеському національному технологічному університету строки для подання відзивів на позовну заяву.
У підготовчому засіданні 09.06.2025 судом було оголошено протокольну ухвалу про перерву у підготовчому засіданні до 14.07.2025 о 10:20.
У підготовчому засіданні 14.07.2025 судом було оголошено протокольну ухвалу про перерву у підготовчому засіданні до 23.07.2025 о 09:30.
У підготовчому засіданні 23.07.2025 судом було оголошено протокольну ухвалу про перерву у підготовчому засіданні до 20.08.2025 о 11:00.
У підготовчому засіданні 20.08.2025 прокольною ухвалою суду було закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 03.09.2025 о 09:30.
У судовому засіданні 03.09.2025 судом було оголошено протокольну ухвалу про перерву у судовому засіданні до 10.09.2025 о 11:30.
У судовому засіданні 10.09.2025 судом було оголошено протокольну ухвалу про перерву у судовому засіданні до 17.09.2025 о 12:15.
У судовому засіданні 17.09.2025 судом було оголошено протокольну ухвалу про перерву у судовому засіданні до 24.09.2025 о 09:15.
Зміст спірних правовідносин, фактичні обставини справи та докази, на підставі яких судом встановлені обставини справи:
Відповідно до пункту 1.2 Статуту Одеського національного технологічного університету, затвердженого наказом Міністерством освіти і науки України від 05.04.2022 № 291 (далі - Статут) Одеський національний технологічний університет є закладом вищої освіти зі статусом національного, який є державною бюджетною установою й належить до сфери управління Міністерства освіти і науки України.
Згідно з пунктами 5.1, 5.2 Статуту структура Університету, статус і функції структурних підрозділів визначаються цим Статутом та положеннями про відповідні структурні підрозділи, а також штатним розписом, який затверджується ректором Університету відповідно до законодавства. Структурні підрозділи, зокрема і відокремлені, утворюються, реорганізовуються і ліквідовуються Університетом за рішенням вченої ради Університету відповідно до законодавства, цього Статуту та головних завдань діяльності Університету і функціонують згідно з окремими Положеннями, що розробляються і затверджуються.
Відповідно до пункту 5.5 Статуту до складу Університету входить також і Відокремлений структурний підрозділ «Фаховий коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеського національного технологічного університету». Фаховий коледж здійснює свою діяльність на підставі Положення, затвердженого вченою радою Університету.
Наказом Одеського національного технологічного Університету від 01.04.2024 № 98-01 оголошено з 01.04.2024 склад структурних підрозділів Університету, серед яких є Відокремлений структурний підрозділ «Фаховий коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеського національного технологічного університету» (пункт 16.4.).
Згідно п.п. 1.6. - 1.13., 16.1., 16.2. Положення про Відокремлений структурний підрозділ «Фаховий коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеського національного технологічного університету», затвердженого вченою радою Університету 20.04.2022, протокол №12, введеного в дію наказом від 20.04.2022 № 83-01 (далі-Положення), Фаховий коледж є навчальним закладом, основними напрямами діяльності якого є організація на високому рівні освітньої діяльності, яка забезпечує здобуття особами відповідного ступеня освіти за обраними ними спеціальностями; основною метою - підготовка фахівців за освітньо-професійним ступенем «фаховий молодший бакалавр». Відомості про Фаховий коледж вносяться до Єдиної державної електронної бази з питань освіти. Фаховий коледж здійснює освітню діяльність за власними освітніми (освітньо-професійними програмами) та видає документи про освіту з власним найменуванням. Фаховий коледж здійснює свою діяльність, окрім іншого, відповідно до Статуту Одеського національного технологічного університету. Матеріально-технічна база Університету включає будівлі, споруди, земельні ділянки, майнові комплекси, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інші матеріальні цінності. Відповідно до законодавства України та з урахуванням організаційно-правової форми Університету з метою забезпечення статутної діяльності Міністерство освіти і науки України закріплює за Університетом на основі господарського відання будівлі, споруди, майнові комплекси, комунікації, службове житло. Майно, закріплене за Університетом на праві господарського відання, не може бути предметом застави, а також не підлягає вилученню, відчуженню, приватизації або використанню за призначенням, передачі у власність юридичним, фізичним особам без згоди Міністерства освіти і науки України та Конференції трудового колективу Університету, крім випадків, передбачених законодавством.
Відповідно до п.п. 8.1., 8.3., 8.4. Положення до майна Фахового коледжу належить: 1) нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо: 2) майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об?єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об?єкти авторського права та /або суміжних прав; 3) інші активи, визначені законодавством. Повноваження Університету щодо розпорядження державним майном, закріпленим за державним Фаховим коледжем, здійснюються відповідно до законодавства. Майно закріплюється за Фаховим коледжем на праві оперативного управління або господарського відання і не може бути предметом застави, а також не підлягає вилученню або передачі у власність юридичним і фізичним особам без згоди засновника та Загальних зборів трудового колективу Фахового коледжу, крім випадків, передбачених законодавством.
19.05.2015 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області та Громадською організацією «ЗА РУЛЕМ» було укладено договір оренди державного нерухомого майна №209840911297, а саме: майданчика № 1 з бетонним покриттям (інв. №1032003257, реєстровий № 02071062.7.ЖИЮКЯЖ134) прилеглої території Одеського технікуму газової та нафтогазової промисловості, площею 560 кв. м. розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Левітана, 46А, яке обліковується на балансі Одеської національної академії харчових технологій.
Відповідно до п. 10.1 договору від 19.05.2015 договір укладено строком на 1 рік, що діє з 19.05.2015 до 19.05.2016.
Договорами про внесення змін від 17.05.2016, від 19.05.2027, від 20.05.2018, від 10.06.2019, від 04.06.2020 договір від 19.05.2015 продовжувався строком на один рік, в порядку, передбаченому Законом України «Про оренду державного та комунального майна» № 2269-ХII, який втратив чинність 01.02.2020. За останніми внесеними 04.06.2020 змінами термін дії договору від 19.05.2015 було продовжено до 19.05.2021, а також було змінено площу майданчика №1 з бетонним покриттям (інв. №1032003257, реєстровий № 02071062.7.ЖИЮКЯЖ134) прилеглої території Коледжу нафтових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Левітана, 46А, що перебуває на балансі Одеської національної академії харчових технологій на 340 кв.м.
24.10.2018 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області та Громадською організацією «ЗА РУЛЕМ» було укладено договір про внесення змін до договору від 19.05.2015 оренди державного нерухомого майна №209840911297, яким пункт 1.1 викладено в наступній редакції: орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно, а саме: майданчик №1 з бетонним покриттям (інв. №1032003257, реєстровий № 02071062.7.ЖИЮКЯЖ134) прилеглої території Коледжу нафтових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу, площею 340 кв. м., розташований за адресою: м. Одеса, вул. Левітана, 46А, що перебуває на балансі Одеської національної академії харчових технологій.
Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 03.10.2017 № 1336 Одеський технікум газової і нафтогазової промисловості отримав статус коледжу і перейменований в Коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеської національної академії харчових технологій» та навчальний заклад зареєстровано у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) як Відокремлений структурний підрозділ «Фаховий коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеської національної академії харчових технологій».
Згідно наказу Міністерства освіти і науки України від 18.08.2018 № 918 Одеську національну академію харчових технологій перейменовано в Одеський національний технологічний університет та, відповідно, Відокремлений структурний підрозділ «Фаховий коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеської національної академії харчових технологій» в Відокремлений структурний підрозділ «Фаховий коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеського національного технологічного університету».
03.10.2019 було прийнято Закон України «Про оренду державного та комунального майна» № 157-1Х, відповідно до якого продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення відповідного аукціону.
Наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях від 29.06.2021 № 1074 «Щодо прийняття рішення про продовження терміну дії договору оренди від 19.05.2015 за результатами аукціону» прийнято рішення про оголошення аукціону, за результатами якого договір оренди від 19.05.2015 державного нерухомого майна, що перебуває на балансі Одеської національної академії харчових технологій, може бути продовжений з існуючим орендарем або укладений з новими орендарями, повідомлено заявника Громадську організацію «ЗА РУЛЕМ» про дію договору оренди як продовженого до моменту укладення договору з переможцем аукціону або до моменту визнання аукціону таким, за результатами якого об?єкт не було передано в оренду, наказано оприлюднити в електронній торговій системі інформацію щодо прийняття рішення про оголошення аукціону.
Оголошення про передання в оренду нерухомого майна начального закладу було опубліковано 13.06.2024, в розділі «Умови та додаткові умови оренди» - «Цільове призначення» було визначено, що спірне майно може бути використано за будь-яким цільовим призначенням на розсуд орендаря.
26.06.2024 було проведено аукціон на продовження вказаного договору оренди та складено протокол про результати електронного аукціону № LLP001-UA- 20240618-53757. Переможцем електронного аукціону визначено чинного орендаря - ГО «ЗА РУЛЕМ», який реалізує своє переважне право на продовження договору оренди від 19.05.2015.
18.07.2024 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях (орендодавець), Громадською організацією «ЗА РУЛЕМ» (орендар) та Відокремленим структурним підрозділом «Фаховий коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеського національного технологічного університету» (балансоутримувач) було укладено договір № 1 про внесення змін до договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 19.05.2025, шляхом викладення у новій редакції його наступні пункти.
Згідно п. 4.1. змінюваних умов договору об'єктом оренди є нерухоме майно - майданчик №1 з бетонним покриттям, площею 340 кв. м., розташований за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вуд. Левітана, 46А.
У пункті 7.1 «Цільове призначення майна» змінюваних умов договору передбачено, що майно, може бути використано за будь-яким цільовим призначенням на розсуд орендаря.
Строк дії договору - 5 років з дати набрання чинності цим договором (п. 12.1 змінюваних умов договору).
31.07.2024 Одеською обласною прокуратурою листом за № 24-1653 вих-24 було повідомлено Міністерство освіти і науки України про виявленні порушення при укладенні зазначеного договору оренди нерухомого майна.
31.07.2024 Одеська обласна прокуратура направила Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях лист за №24-1654ВИХ-24, в якому зазначило, що використання спірного майна закладів освіти всупереч їх призначенню може призвести до порушення гарантованого ст. 53 Конституції України права на освіту та в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» виклав прохання надати до обласної прокуратури належним чином завірені копії документів щодо права власності та передачі орендованого майна на баланс закладу освіти, рішення про передачу цього майна в оренду, наявність погодження Міністерства освіти та наук України про передачу майна в оренду, копію договору оренди, акту приймання передачі майна, його оцінку, договору страхування і документів, які підтверджують сплату страхового платежу, договору про відшкодування витрат на утримання майна та надання комунальних послуг, договорів із постачальниками комунальних послуг, тощо. В інформації зазначити, як раніше використовувалось орендоване майно, вид діяльності, для ведення якого передано приміщення в оренду, тощо, а також запропоновано відділенню розглянути питання про усунення порушень вимог законодавства та повідомити прокуратуру, чи зверталось/має намір звертатись Регіональне відділення Фонду державного майна України до суду з вимогами про визнання недійсним договору оренди та звільнення спірного майна.
Листом від 08.08.2025 за №10-06-03081 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях надало обласній прокуратурі частину запитуваних документів листом від 31.0.72025 за №24-1654ВИХ-24, в іншій частині лист прокуратури залишено відділенням без відповіді.
Листом від 20.08.2024 №1/15000-24 Міністерство освіти і науки України повідомило Одеську обласну прокуратуру про те, що інформація про порушення умов договору та неналежного використання державного майна відсутня, у зв'язку з чим Міністерство не ініціювало питання про припинення цього договору, а отже, міністерство не буде вживати заходи цивільно-правового характеру.
На виконання вимог ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» Одеською обласною прокуратурою спрямовано повідомлення на адресу позивача - Міністерства освіти і науки України № 24-417ВИХ-25 від 26.052.2025 про намір звернутися до господарського суду в їх інтересах із зазначеним позовом.
У бухгалтерській довідці №395 від 15.05.2025 Відокремлений структурний підрозділ «Фаховий коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеського національного технологічного університету» повідомив на запит ГО «ЗА РУЛЕМ» №01/05 від 13.05.2025 про те, що за договором № 209840911297 від 19.05.2015 заборгованість по орендній платі відсутня та кошти, які отримує коледж на розрахунковий рахунок в Управлінні казначейської служби м. Одеси за вищевказаним договором використовує на освітні цілі.
ГО «ЗА РУЛЕМ» було подано до суду в якості доказів по справі: Статут ГО «ЗА РУЛЕМ», затверджений протоколом Загальних зборів №1/10 від 14.09.2010, договір підряду від 04.01.1993; договір № 1 на створення/передачу/науково-технічної продукції від 15.01.1993; контракт № 3м від 28.03.1993; договір підряду від 01.04.1993; видаткову накладну № 24 від 02.04.1993 на будівельні матеріали; калькуляцію № 2 на будівництво гаража від 02.04.1993; листа працівників технікуму № 5 від 08.10.2010; листа працівників технікуму № 6 від 08.10.2010; технічний висновок про стан будівель розміщених на відкритому майданчику № 483; технічний висновок про стан будівель розміщених на відкритому майданчику № 12/ох; план земельної ділянки.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши викладені сторонами пояснення, їх мотивовані оцінки кожного аргументу щодо наявності підстав для задоволення або відмови у позові, проаналізувавши нижченаведені норми чинного законодавства, суд дійшов наступних висновків.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п.3 ч.1 ст.1311 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII визначено правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.2 ЗУ "Про прокуратуру" на прокуратуру покладається, зокрема, така функція як представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених цим Законом.
Статтею 23 ЗУ "Про прокуратуру" регламентовано особливості представництва інтересів громадянина або держави в суді, що полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч.ч.3, 4 абз.2 ч.5 ст.53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.
Із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Ще однією обов'язковою умовою для наявності підстав для представництва прокурором інтересів держави в суді є не здійснення або неналежним чином здійснення захисту інтересів держави органом державної влади, органом місцевого самоврядування чи іншим суб'єктом владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження.
Доказами наявності у прокурора підстав для представництва інтересів держави у цьому випадку є листи Одеської обласної прокуратури від № 24-1653 вих-24 від 31.07.2024, №24-1654ВИХ-24 від 31.07.2024, № 24-1655ВИХ-24 від 31.07.2024 направлені Міністерству освіти і науки України, Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях, Ректору Одеського національного технічного університету, листи Міністерства освіти і науки України та Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях від 20.08.2024 №1/15000-24 та від 08.08.2025 за №10-06-03081, а також повідомлення Одеської обласної прокуратури № 24-417ВИХ-25 від 26.052.2025 направлене до Міністерства освіти і науки України в порядку ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».
З урахуванням наведеного, суд доходить висновку про підтвердження прокурором підстав для представництва інтересів держави, а наявність або відсутність порушених прав позивача встановлюватиметься судом під час розгляду даної справи по суті.
Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України визнання правочину недійсним є одним із передбачених законом способів захисту цивільних прав та інтересів, а загальні вимоги щодо недійсності правочину передбачено статтею 215 зазначеного кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього кодексу.
Загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, наведено у статті 203 ЦК України, відповідно до частини першої якої зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Частиною 1 ст. 216 ЦК України передбачено, що недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
01.02.2020 було введено в дію новий Закон України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 № 157-ІХ (далі - Закон), а процедура оренди державного майна була деталізована "Порядком передачі в оренду державного та комунального майна", затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №483 (далі - Порядок).
Згідно п.4 ст. 4 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» не можуть бути орендарями: фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України "Про санкції", а також пов'язані з ними особи; юридичні особи, інформація про бенефіціарних власників яких не розкрита в порушення вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань"; фізичні та юридичні особи, зареєстровані в державах, включених FATF до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом, а також юридичні особи, 50 і більше відсотків статутного капіталу яких належать прямо або опосередковано таким особам; фізичні та юридичні особи, які перебувають у процедурах банкрутства (неплатоспроможності) або у процесі припинення; працівники орендодавця - щодо майна, яке надається в оренду такими орендодавцями; працівники уповноважених органів управління та балансоутримувачів - щодо майна, оренда якого погоджується такими уповноваженими органами управління або яке знаходиться на балансі таких балансоутримувачів.
Пунктом 29 Порядку встановлено, що не можуть бути використані за будь-яким цільовим призначенням такі об'єкти оренди: майно закладів охорони здоров'я; майно закладів освіти; об'єкти соціально-культурного призначення (майно закладів культури, фізичної культури і спорту); нерухоме майно, в якому розміщені органи державної влади або органи місцевого самоврядування, Збройних Сил, Служби безпеки, Державної прикордонної служби, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, правоохоронних органів і органів доходів і зборів; майно, що було закріплене на праві господарського відання за Національним банком і передане до сфери управління інших державних органів або у комунальну власність або закріплене на праві господарського відання за Національним банком з цільовим функціональним призначенням для зберігання запасів готівки Національного банку та проведення технологічних процесів щодо забезпечення готівкового грошового обігу; майно, щодо якого відповідним представницьким органом місцевого самоврядування прийняте рішення про його використання за конкретним цільовим призначенням. Такі об'єкти оренди можуть використовуватися лише для розміщення відповідних закладів або лише із збереженням профілю діяльності за конкретним цільовим призначенням, встановленим рішенням відповідного представницького органу місцевого самоврядування, крім випадків, що передбачають використання частини такого майна з метою надання послуг, які не можуть бути забезпечені безпосередньо такими закладами, пов'язаних із забезпеченням чи обслуговуванням діяльності таких закладів, їх працівників та відвідувачів. Зазначені об'єкти можуть також використовуватися для проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів. Обмеження щодо використання майна закладів охорони здоров'я, освіти, соціально-культурного призначення (майна закладів культури, об'єктів спортивної інфраструктури) не поширюються на оренду будівель, споруд, окремих приміщень та їх частин, іншого нерухомого майна, що перебуває в аварійному стані або не використовується у діяльності таких закладів та об'єктів протягом трьох років (для об'єктів площею менш як 500 кв. метрів) або п'яти років (для об'єктів площею, що становить 500 і більше кв. метрів), за умови, що це не погіршує соціально-побутових умов осіб, які навчаються або працюють у такому закладі або об'єкті, крім закладів фізичної культури і спорту, баз олімпійської та паралімпійської підготовки, фізкультурно-оздоровчих і спортивних споруд, лікувальних (лікувально-фізкультурних) і лікувально-профілактичних закладів.
Суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, права та обов'язки фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також компетенція державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти визначено положеннями Закону України "Про освіту".
За змістом ч. 1 ст. 79 Закону України "Про освіту" джерелами фінансування суб'єктів освітньої діяльності відповідно до законодавства можуть, зокрема, бути: доходи від реалізації продукції навчально-виробничих майстерень, підприємств, цехів і господарств, від надання в оренду приміщень, споруд, обладнання.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 80 Закону України "Про освіту" до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать, зокрема нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством. Об'єкти та майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають приватизації чи використанню не за освітнім призначенням, крім надання в оренду з метою надання послуг, які не можуть бути забезпечені безпосередньо закладами освіти, пов'язаних із забезпеченням освітнього процесу або обслуговуванням учасників освітнього процесу, з урахуванням визначення органом управління можливості користування державним нерухомим майном відповідно до законодавства.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.ч.1, 2 ст.73, ч.ч.ч.1, 3 ст.74 ГПК України).
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.2 ст.76, ч.1 ст.77, ч.ч.1, 2 ст.79 ГПК України).
Отже, як встановлено судом вище, 19.05.2015 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області (орендодавець) та Громадською організацією «ЗА РУЛЕМ» (орендар) було укладено договір оренди державного нерухомого майна №209840911297, а саме щодо майданчика №1 з бетонним покриттям (інв. №1032003257, реєстровий № 02071062.7.ЖИЮКЯЖ134) прилеглої території Одеського технікуму газової та нафтогазової промисловості, площею 560 кв. м., розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Левітана, 46А, яке обліковується на балансі Одеської національної академії харчових технологій. За останніми внесеними 04.06.2020 змінами термін дії договору №1032003257 від 19.05.2015 було продовжено до 19.03.2021 включно та у подальшому не продовжувався, у зв?язку із прийняттям 03.10.2019 Закону України №157-IX «Про оренду державного та комунального майна».
Внаслідок внесених змін до чинного законодавства, наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях від 29.06.2021 №1074 «Щодо прийняття рішення про продовження терміну дії договору оренди від 19.05.2015 за результатами аукціону» було прийнято рішення про оголошення аукціону. Подалі, переможцем електронного аукціону було визначено чинного орендаря, який реалізує своє переважне право на продовження договору оренди - Громадську організацію «ЗА РУЛЕМ».
18.07.2024 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях (орендодавець), Громадською організацією «ЗА РУЛЕМ» (орендар) та Відокремленим структурним підрозділом «Фаховий коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеського національного технологічного університету» (балансоутримувач) укладено договір № 1 про внесення змін до договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 19.05.2015, шляхом викладення його у новій редакції. Згідно з пунктом 4.1. змінюваних умов договору від 19.05.2015 об'єктом оренди є нерухоме майно - майданчик № 1 з бетонним покриттям площею 340 кв. м., розташований за адресою: м. Одеса, вул. Левітана, 46А. У пункті 7.1. змінюваних умов договору від 19.05.2015 «Цільове призначення майна» передбачено, що майно може бути використано за будь-яким цільовим призначенням на розсуд орендаря. Строк дії договору - 5 років з дати набрання чинності цим договором (п. 12.1 змінюваних умов договору від 19.05.2015 № 209840911297).
Так, спірне нерухоме майно, а саме: майданчик № 1 з бетонним покриттям (інв. №1032003257, реєстровий № 02071062.7.ЖИЮКЯЖ134) є прилеглою територією Коледжу нафтових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу, площею 340 кв. м., який розташований за адресою: м. Одеса, вул. Левітана, 46А, що перебуває на балансі Одеської національної академії харчових технологій. Відповідно до пункту 1.2 Статуту Одеського національного технологічного університету, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 05.04.2022 № 291 (далі - Статут) Одеський національний технологічний університет є закладом вищої освіти зі статусом національного, який є державною бюджетною установою й належить до сфери управління Міністерства освіти і науки України. Згідно з наказом Міністерства освіти і науки України від 03.10.2017 №1336 Одеський технікум газової і нафтогазової промисловості отримав статус коледжу і був перейменований в Коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеської національної академії харчових технологій та навчальний заклад зареєстровано у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, як Відокремлений структурний підрозділ «Фаховий коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеської національної академії харчових технологій». Згідно з наказом Міністерства освіти і науки України від 18.08.2018 № 918 Одеську національну академію харчових технологій було перейменовано в Одеський національний технологічний університет та, відповідно, Відокремлений структурний підрозділ «Фаховий коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеської національної академії харчових технологій» у Відокремлений структурний підрозділ «Фаховий коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеського національного технологічного університету».
Згідно Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 № 157-ІХ введеного в дію 01.02.2022 та на підставі п. 29 «Порядку передачі в оренду державного та комунального майна», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483 не можуть бути використані за будь-яким цільовим призначенням такі об'єкти оренди: майно закладів охорони здоров'я; майно закладів освіти. Такі об'єкти оренди можуть використовуватися лише для розміщення відповідних закладів або лише із збереженням профілю діяльності за конкретним цільовим призначенням, встановленим рішенням відповідного представницького органу місцевого самоврядування, крім випадків, що передбачають використання частини такого майна з метою надання послуг, які не можуть бути забезпечені безпосередньо такими закладами, пов'язаних із забезпеченням чи обслуговуванням діяльності таких закладів, їх працівників та відвідувачів. Зазначені об'єкти можуть також використовуватися для проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів. Обмеження щодо використання майна закладів охорони здоров'я, освіти, соціально-культурного призначення (майна закладів культури, об'єктів спортивної інфраструктури) не поширюються на оренду будівель, споруд, окремих приміщень та їх частин, іншого нерухомого майна, що перебуває в аварійному стані або не використовується у діяльності таких закладів та об'єктів протягом трьох років (для об'єктів площею менш як 500 кв. метрів) або п'яти років (для об'єктів площею, що становить 500 і більше кв. метрів), за умови, що це не погіршує соціально-побутових умов осіб, які навчаються або працюють у такому закладі або об'єкті, крім закладів фізичної культури і спорту, баз олімпійської та паралімпійської підготовки, фізкультурно-оздоровчих і спортивних споруд, лікувальних (лікувально-фізкультурних) і лікувально-профілактичних закладів.
Отже, слід відзначити, що у будь-якому випадку, при наданні нерухомого майна в оренду, навіть, якщо це майно не використовується протягом 5-ти років закладом освіти, слід було враховувати, що це майно повинно було надаватись з метою надання послуг саме пов'язаних із забезпеченням чи обслуговуванням діяльності такого закладу та його працівників і відвідувачів. Додатковою умовою надання таких послуг повинно бути те, щоб такими послугами не погіршувались соціально-побутові умови осіб, які навчаються або працюють у такому закладі.
Між тим, п. 7.1. змінюваних умов договору від 19.05.2015 № 209840911297 встановлено, що спірне нерухоме майно - майданчик № 1 з бетонним покриттям площею 340 кв. м., який розташований за адресою: м. Одеса, вул. Левітана, 46А, що перебуває на балансі Одеської національної академії харчових технологій, може бути використано за будь-яким цільовим призначенням на розсуд орендаря. Водночас, згідно наявних в матеріалах справи доказів, діяльність Громадської організації «ЗА РУЛЕМ» не пов?язана з наданням освітніх послуг та забезпеченням чи обслуговуванням освітнього процесу, тобто ця організація не є особою, пов?язаною з освітньою діяльністю.
При цьому, ГО «За Рулем» було відмічено, що громадською організацією орендується лише майданчик з бетонним покриттям, на якому розміщені металеві гаражі у кількості 13 штук, які були зведені на даній ділянці ще у 90-х роках для викладачів учбового закладу, жодних інших приміщень, обладнання, учбових корпусів на даній ділянці не має, у зв'язку з цим, відповідач вважає, що використання зазначених гаражів ніяким чином не погіршує соціально-побутових умов осіб, які навчаються у закладі освіти та не впливає на навчально-виховний та освітній процес, грошові кошти які отримує від оренди коледж йдуть саме на освітні цілі, що підтверджується бухгалтерською довідкою коледжу № 395 від 15.05.2025. Однак, дані доводи відповідача не є доречними, адже, як вже судом вказувалось, спірне нерухоме майно - майданчик № 1 з бетонним покриттям площею 340 кв. м., перебуває на балансі Одеської національної академії харчових технологій і саме по собі невикористання навчальним закладом свого майна не надає права передачі такого майна в оренду з іншою метою, ніж пов'язаною з освітньою діяльністю самого навчального закладу, а недостатнє фінансування державного чи комунального навчального закладу також не є підставою для використання об'єктів освіти для цілей, не пов'язаних з освітньою діяльністю. Дійсно, Закон України "Про освіту" не містить переліку майна, яке може надаватися в орендованих закладах освіти, проте враховуючи загальну спрямованість положень цього Закону, такі орендні послуги повинні мати пов'язаність з навчально-виховним процесом чи його учасниками. Звідси, питання про те, чи пов'язані послуги, які надаються у відношенні до орендованого майна, з обслуговуванням учасників освітнього процесу, суд виходить з конкретних обставин справи, однак з обов'язковим урахуванням того, що надання в оренду майна закладів освіти, в тому числі для обслуговування учасників освітнього процесу можливе виключно у випадку, коли це не погіршує соціально-побутових умов осіб, які навчаються або працюють у навчальному закладі. Законодавцем передбачено створення навчальних закладів в тому числі на основі державної та комунальної власності, а державне чи комунальне майно, надане навчальним закладам, повинно використовуватись виключно на освітні потреби навчального закладу та з метою сталого розвитку суспільства і держави.
Таким чином, договір від 18.07.2024 № 1 про внесення змін до договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, від 19.05.2025 № 209840911297 укладено з порушенням вимог ч. ч. 1, 4, 6 ст. 80 Закону України «Про освіту», оскільки за його умовами в оренду передається державне майно для використання за будь-яким цільовим призначенням, замість пов?язаним із забезпеченням освітнього процесу або обслуговуванням учасників освітнього процесу та за відсутності в матеріалах справи та недоведеності сторонами обставин використання спірного майна на освітній процес.
Слід відмітити, що подані до суду ГО «За Рулем» статут ГО «ЗА РУЛЕМ», затверджений протоколом Загальних зборів №1/10 від 14.09.2010, договір підряду від 04.01.1993, договір № 1 на створення/передачу/науково-технічної продукції від 15.01.1993, контракт № 3м від 28.03.1993, договір підряду від 01.04.1993; видаткова накладна № 24 від 02.04.1993 на будівельні матеріали, калькуляція № 2 на будівництво гаража від 02.04.1993, лист працівників технікуму № 5 від 08.10.2010, лист працівників технікуму № 6 від 08.10.2010, технічний висновок про стан будівель розміщених на відкритому майданчику № 483, технічний висновок про стан будівель розміщених на відкритому майданчику № 12/ох та план земельної ділянки, суд також не може оцінювати в якості доказів, що підтверджували би обслуговування учасників освітнього процесу, а отже є неналежними та недостовірними.
Посилання скаржника на невикористання закладом освіти орендної території протягом останніх п'яти років, та відсутності у закладу самостійного фінансування міст паркування, судом також не приймаються до уваги, з огляду на наступне.
Пунктом 11 розділу І Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 25.09.2020 № 2205, передбачено, що здача в оренду території, будівель, приміщень, обладнання державних та комунальних закладів освіти підприємствам, установам, організаціям іншим юридичним та фізичним особам для використання не за освітнім призначенням, крім випадків передбачених законодавством, не дозволяється. Відповідно, наведені норми передбачають можливість залучення додаткових джерел фінансування навчальних закладів, у тому числі доходи від надання в оренду приміщень, споруд, обладнання лише у тому разі, коли це не погіршує соціально-побутових умов осіб, які навчаються або працюють у навчальному закладі за умови, що їх використання має бути пов'язано з навчально-виховним процесом відповідного навчального закладу. Аналогічні правові висновки наведено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 27.11.2018 у справі № 905/1227/17. Невикористання навчальним закладом території для навчального процесу не надає права передачі цих об'єктів в оренду з іншою метою, ніж пов'язаною з навчально-виховним процесом. А тому посилання скаржника у вказаній частині відхиляються як необґрунтовані. Частиною четвертою ст. 80 Закону України «Про освіту» встановлено імперативну законодавчу вимогу, згідно якої об'єкти та майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають приватизації чи використанню для провадження видів діяльності, не передбачених спеціальними законами, крім надання в оренду з метою надання послуг, які не можуть бути забезпечені безпосередньо закладами освіти, пов'язаних із забезпеченням освітнього процесу або обслуговуванням учасників освітнього процесу, з урахуванням визначення уповноваженим органом управління можливості користування державним або комунальним нерухомим майном відповідно до законодавства. Отже, метою використання об'єкта оренди є надання послуг з платного паркування автотранспорту, що не пов'язане з навчальним процесом, а тому оспорюваний прокурором договір оренди укладений з порушенням вимог законодавства про освіту, зокрема частини четвертої статті 80 Закону України «Про освіту». Подібна правова позиція з приводу наявності підстав для визнання недійсним договору щодо передачі в оренду об'єкта освіти, який використовується для цілей, не пов'язаних з освітнім процесом та освітньою діяльністю, викладена в постановах Великої Палати Верховного Суду від 27.11.2018 у справі №905/1227/17, та постановах Верховного Суду від 04.07.2018 у справі № 902/653/17, від 15.06.2018 у справ № 906/164/17, від 09.08.2018 у справі № 922/2686/15.
Ураховуючи викладене, судом підлягають задоволенню заявлені прокурором позовні вимоги щодо визнання недійсним договору від 18.07.2024 №1 про внесення змін до договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, від 19.05.2015 № 209840911297, укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях, ГО «ЗА РУЛЕМ» та Відокремленим структурним підрозділом «Фаховий коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеського національного технологічного університету», щодо майданчика №1 з бетонним покриттям площею 340 кв. м., розташованого за адресою: Одеська обл.. м. Одеса, вул. Левітана, 46А, яке перебуває на балансі Одеського національного технологічного університету в особі Відокремленого структурного підрозділу «Фаховий коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеського національного технологічного університету» та як наслідок цього ГО «ЗА РУЛЕМ» зобов'язується повернути за актом прийому-передачі Одеському національному технологічному університету в особі Відокремленого структурного підрозділу «Фаховий коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеського національного технологічного університету» нерухоме майно - майданчик № 1 з бетонним покриттям площею 340 кв. м., розташований за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вул. Левітана, 46А.
Згідно ч.1 ст.123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Положення п.2 ч.1 ст.129 ГПК України передбачають, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За розгляд даного позову судом прокурор поніс витрати на оплату судового збору в сумі 6056,00грн, які підлягають відшкодуванню прокурору за рахунок відповідачів у повному обсязі внаслідок повного задоволення судом його позовних вимог.
Керуючись ст.ст.123, 124, 126, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 239, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Задовольнити повністю позов Заступника керівника Одеської обласної прокуратури (65026, м. Одеса, вул. Італійська, 3, код ЄДРПОУ 03528552) в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України (01135, м. Київ, просп. Берестейський, 10, код ЄДРПОУ 38621185) до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївських областях (65048, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 15, код ЄДРПОУ 430175722), Громадської організації “ЗА РУЛЕМ» (65033, м. Одеса, вул. Новікова, 2-А, офіс 42А, код ЄДРПОУ 20992989), Одеського національного технологічного університету (65039, м. Одеса, вул. Канатна, 112, код ЄДРПОУ 02071062) про визнання договору про внесення змін до договору оренди недійсним та повернення орендованого майна.
2. Визнати недійсним договір від 18.07.2024 №1 про внесення змін до договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, від 19.05.2015 № 209840911297, укладений між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях (65048, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 15, код ЄДРПОУ 430175722), Громадською організацією «ЗА РУЛЕМ» (65033, м. Одеса, вул. Новікова, 2-А, офіс 42А, код ЄДРПОУ 20992989) та Відокремленим структурним підрозділом «Фаховий коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеського національного технологічного університету» (вул. Левітана, 46А, м. Одеса, 65088, код ЄДРПОУ 38478573), щодо майданчика № 1 з бетонним покриттям площею 340 кв. м., розташованого за адресою: Одеська обл.. м. Одеса, вул. Левітана, 46А, яке перебуває на балансі Одеського національного технологічного університету (65039, м. Одеса, вул. Канатна, 112, код ЄДРПОУ 02071062) в особі Відокремленого структурного підрозділу «Фаховий коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеського національного технологічного університету».
3. Зобов'язати Громадську організацію «ЗА РУЛЕМ» (65033, м. Одеса, вул. Новікова, 2-А, офіс 42А, код ЄДРПОУ 20992989) повернути за актом прийому-передачі Одеському національному технологічному університету (65039, м. Одеса, вул. Канатна, 112, код ЄДРПОУ 02071062) в особі Відокремленого структурного підрозділу «Фаховий коледж нафтогазових технологій, інженерії та інфраструктури сервісу Одеського національного технологічного університету» (вул. Левітана, 46А, м. Одеса, 65088, код ЄДРПОУ 38478573) нерухоме майно - майданчик № 1 з бетонним покриттям площею 340 кв. м., розташований за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вул. Левітана, 46А.
4. Стягнути з Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївських областях (65048, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 15, код ЄДРПОУ 430175722) на користь Одеської обласної прокуратури (рахунок UA 808201720343100002000000564 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 03528552, 65026, вул. Італійська, 3, м. Одеса) 2018 (дві тисячі вісімнадцять) грн 67 коп судового збору.
5. Стягнути з Громадської організації “ЗА РУЛЕМ» (65033, м. Одеса, вул. Новікова, 2-А, офіс 42А, код ЄДРПОУ 20992989) на користь Одеської обласної прокуратури (рахунок UA 808201720343100002000000564 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 03528552, 65026, вул. Італійська, 3, м. Одеса) 2018 (дві тисячі вісімнадцять) грн 67 коп судового збору.
6. Стягнути з Одеського національного технологічного університету (65039, м. Одеса, вул. Канатна, 112, код ЄДРПОУ 02071062) на користь Одеської обласної прокуратури (рахунок UA 808201720343100002000000564 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 03528552, 65026, вул. Італійська, 3, м. Одеса) 2018 (дві тисячі вісімнадцять) грн 67 коп судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили згідно зі ст.241 ГПК України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до п.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 25 вересня 2025 р.
Суддя І.А. Малярчук