Рішення від 18.09.2025 по справі 912/1378/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2025 рокуСправа № 912/1378/25

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кабакової В.Г., за участі секретаря судового засідання Лупенко А.І., розглянув у судовому засіданні справу №912/1378/25

за позовом Першого заступника керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області, вул. Братів Лисенків, 5, м. Знам'янка, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27400

до відповідачів

1. Кам'янецької селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області, вул. Криворізька, 11, селище Кам'янець, Кропивницький район, Кіровоградська область, 28200

2. Селянського (фермерського) господарства "Рибчине", вул. Приморська (Приморський район), буд. 18, офіс 47, м. Одеса, 65082

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів фермерського господарства "Гудименко", пров.Ростовський, будинок 77, м. Кропивницький, 25009

про визнання недійсним рішення, додаткової угоди, скасування державної реєстрації, зобов'язання повернути земельну ділянку

Представники учасників справи:

від прокуратури - Клюкіна К.О., посвідчення № 075480 видане 01.03.2023;

від відповідачів 1,2 - участі не брали;

від третьої особи - участі не брали.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Першого заступника керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області до Кам'янецької селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області та Селянського (фермерського) господарства "Рибчине" з вимогами:

- визнати недійсним рішення Новгородківської селищної ради від 29.12.2021 №1890 "Про внесення змін до договору оренди землі фермерському господарству "Гудименко",

- визнати недійсною Додаткову угоду до договору оренди землі, укладену між Новгородківською селищною радою (ЄДРПОУ 04367111) та Фермерським господарством "Рибчине" (ЄДРПОУ 24147618) до договору оренди землі від 01.04.2019 (№ 153/57-19-ДО від 02.04.2019), укладеного між ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області та Фермерським господарством "Гудименко" на підставі рішення Новгородківської селищної ради від 29.12.2021 № 1890,

- скасувати державну реєстрацію речового права оренди Селянського (фермерського) господарства "Рибчине" (ЄДРПОУ 24147618) на земельну ділянку з кадастровим номером 3523486900:02:001:9001 площею 19,2908 га, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1773491435234,

- зобов'язати Фермерське (селянське) господарство "Рибчине" (ЄДРПОУ 24147618) повернути Кам'янецькій селищній територіальній громаді в особі Кам'янецької селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області (ЄДРПОУ 04367111) земельну ділянку з кадастровим номером 3523486900:02:001:9001 площею 19,2908 га,

- стягнути з відповідачів на користь Кіровоградської обласної прокуратури судовий збір.

В обґрунтування позовних вимог прокурор вказує про неправомірність рішення органу місцевого самоврядування та укладення додаткової угоди щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності.

Підставами звернення з даним позовом прокурор зазначив, що уповноваженим органом захищати законні інтереси держави та територіальної громади у правовідносинах пов'язаних з порушенням права на земельні ділянки, за загальним правилом, є Кам'янецька селищна рада, якою, водночас, прийнято оскаржуване рішення та укладено спірну додаткову угоду, тому така є одним з відповідачів, тож прокурор самостійно звертається до суду за захистом інтересів держави.

Ухвалою від 28.05.2025 суд відкрив провадження у справі № 912/1378/25 за правилами загального позовного провадження, призначив підготовче засідання на 26.06.2025 о 12:00 год та встановив сторонам строки для подання заяв по суті справи.

26.06.2025 суд відкрив підготовче засідання та протокольною ухвалою від 26.06.2025 оголосив перерву до 15:00 год 08.07.2025, постановив повторно витребувати від відповідача 2 докази, зазначені в п. 5 ухвали суду від 28.05.2025.

Ухвалою від 26.06.2025 суд залучив фермерське господарство "Гудименко" третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів, оскільки рішення може вплинути на його права та обов'язки.

03.07.2025 на виконання ухвали суду від 26.06.25 прокурор подав докази направлення позовної заяви з додатками третій особі.

08.07.2025 протокольною ухвалою суд оголосив перерву в підготовчому засіданні до 15:30 год 05.08.2025 та в порядку ст. 177 ГПК України продовжив строк підготовчого провадження у даній справі на 30 днів.

29.07.2025 прокурор подав до суду додаткові письмові пояснення та з урахуванням того, що відповідачем СФГ "Рибчине" не виконано вимог ухвали суду про витребування доказів та за відсутності пояснень третьої особи відповідно до правил ст. 80 ГПК України просить долучити до матеріалів справи додаткові докази за переліком, наведеним прокурором в поясненнях від 29.07.2025.

Ухвалою від 05.08.2025 суд прийняв до розгляду та долучив до матеріалів справи додаткові письмові пояснення прокурора від 29.07.2025 та додаткові докази за переліком, наведеним в поясненнях від 29.07.2025. Закрив підготовче провадження у справі №912/1378/25 та призначив справу до судового розгляду по суті на 19.08.2025 о 09:30 год.

19.08.2025 суд розпочав розгляд справи по суті та оголосив перерву в судовому засіданні до 15:00 год 08.09.2025.

У судовому засіданні 08.09.2025 суд оголосив перерву до 14:00 год 18.09.2025.

18.09.2025 у судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги. Суд дослідив докази у справі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.

Відповідно до вимог ст. 131-1 Конституції України у випадках, передбачених законом, на прокуратуру покладено представництво інтересів держави в суді.

Згідно ч. 4 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених ст. 174 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Знам'янською окружною прокуратурою встановлено порушення вимог законодавства при використанні земельної ділянки з кадастровим номером 3523486900:02:001:9001 на території Кам'янецької селищної територіальної громади.

Статтею 2 Закону України "Про охорону земель" визначено, що об'єктом особливої охорони держави є всі землі в межах території України.

Земля як основне національне багатство, що перебуває під особливою охороною держави, є об'єктом права власності Українського народу, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють права власника від імені народу, в тому числі й тоді, коли приймають рішення щодо розпорядження землями державної чи комунальної власності.

У сфері земельних правовідносин важливу роль відіграє конституційний принцип законності набуття та реалізації права власності на землю в поєднанні з додержанням засад правового порядку в Україні, відповідно до яких органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (статті 14, 19 Конституції України).

"Інтереси держави" охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації. Надмірна формалізація "інтересів держави", особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно (постанови Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 806/1000/17, від 20.09.2018 у справі № 924/1237/17).

Користування земельною ділянкою всупереч встановленому законодавством порядку, суперечить інтересам держави у сфері надання та охорони земель, ефективного і раціонального використання земельних та водних ресурсів тощо.

Звернення прокурора до суду спрямовано на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні загальнозначимого питання про повернення у комунальну власність земельної ділянки, яка протиправно перебуває у користуванні відповідача 2.

Так, наказом ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області №38-ОТГ від 09.12.2020 передано Новгородківській селищній раді у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які розташовані в тому числі і на території Тарасівської сільської ради, яка увійшла до складу Новгородківської селищної ради.

Новгородківською селищною радою 23.12.2020 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3523486900:02:001:9001 площею 19,2908 га.

Відповідно до рішення Новгородківської селищної ради від 18.10.2024 № 3763 у зв'язку з перейменуванням селища Новгородка Кропивницького району Кіровоградської області на селище Кам'янець, Новгородківська селищна рада є Кам'янецькою селищною радою Кропивницького району Кіровоградської області.

Отже, спірна земельна ділянка, наразі перебуває у комунальній власності, а функції власника та розпорядника щодо неї належать Кам'янецькій селищній територіальній громаді.

Кам'янецька селищна територіальна громада, як власник спірної земельної ділянки делегує Кам'янецькій селищній раді повноваження щодо здійснення права власності від її (громади) імені, в її інтересах, виключно у спосіб та у межах повноважень, передбачених законом.

Тобто, воля територіальної громади як власника може виражатися лише в таких діях органу місцевого самоврядування, які відповідають вимогам законодавства та безпосереднім інтересам територіальної громади.

Тож органом, уповноваженим захищати законні інтереси держави та територіальної громади у правовідносинах пов'язаних з порушенням права на земельні ділянки, за загальним правилом, є Кам'янецька селищна рада.

Водночас прокурор встановив прийняття Кам'янецькою селищною радою незаконного рішення, укладення додаткової угоди, тому остання не може бути позивачем у цій справі.

Вказане є підставою для захисту інтересів держави органами прокуратури шляхом пред'явлення даного позову.

З матеріалів справи вбачається, що 01.04.2019 Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (Орендодавець) та переможець електронних торгів Фермерське господарство "Гудименко" (Орендар) уклали Договір оренди землі (№ 153/57-19-ДО від 02.04.2019) за умовами якого:

- Орендодавець на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 20.02.2019 № 235 та протоколу електронних торгів від 01.04.2019 надає, а Орендар приймає в строкове, платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ 01.01.), яка знаходиться на території Тарасівської сільської ради Новгородківського району Кіровоградської області за межами населеного пункту (п. 1.1.),

- в оренду передається земельна ділянка загальною площею 19,2908 га у тому числі ріллі 19,2908 га, що не надана у власність та користування іншим особам. Категорія земель: землі сільськогосподарського призначення (державної власності, землі запасу) (п. 2.1.),

- кадастровий номер земельної ділянки: 3523486900:02:001:9001 (п. 2.2),

- на земельній ділянці об'єкти нерухомого майна, а також інші об'єкти інфраструктури, відсутні (п. 2.3.),

- нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на момент укладання договору становить 473957,58 грн (п. 2.4.),

- Договір укладено на строк 7 (сім) років, (п. 3.1.),

- право оренди земельної ділянки виникає у орендаря з моменту державної реєстрації права оренди, яка вчиняється після виконання пунктів 4.1. та 4.9 цього Договору, а саме: сплати річної орендної плати за користування земельною ділянкою та винагороди виконавцю земельних торгів та витрат на підготовку лота. (п. 3.2.),

- плата за користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на електронних земельних торгах згідно з протоколом електронних торгів від 01.04.2019 у розмірі річної орендної плати, що становить 128725,43 грн, підлягає сплаті переможцем не пізніше трьох банківських днів, з дня укладання договору оренди на рахунок Тарасівської сільської ради Новгородківського району Кіровоградської області (п. 4.1.),

- з "02" квітня 2020 року орендна сплата сплачується Орендарем шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на рахунок Тарасівської сільської ради Новгородківського району Кіровоградської області, у розмірі 27,16% (розмір орендної плати визначається за результатами проведення земельних торгів), від визначеної нормативної грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки землі, що становить 10727,12 грн за місяць (п. 4.2.),

- Орендодавець має право вимагати від Орендаря своєчасного та повного внесення орендної плати (п. 8.1.),

- обов'язком Орендаря є своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату (п. 8.4.3.),

- дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав визначених законом (п. 11.3.),

- за невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства та цього договору (п. 12.1.).

03.04.2019 за ФГ "Гудименко" зареєстровано право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 3523486900:02:001:9001 площею 19,2908 га, про що внесено відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (номер запису про інше речове право 31033150).

23.12.2020 за Новгородківською селищною радою зареєстровано право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3523486900:02:001:9001 площею 19,2908 га на підставі наказу Головного управління Держеокадастру у Кіровоградській області №38-ОТГ від 09.12.2020 "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність", про що внесено відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (номер відомостей про речове право 39915387). Відповідно до наказу №38-ОТГ від 09.12.2020 передано Новгородківській селищній раді у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які розташовані в тому числі і на території Тарасівської сільської ради, яка увійшла до складу Новгородківської селищної ради.

28.01.2021 Новгородківською селищною радою надано згоду на укладання між ФГ "Гудименко" та ФГ "Рибчине" Договору суборенди на земельну ділянку з кадастровим номером 3523486900:02:001:9001 площею 19,2908 га.

Договір підписано сторонами та 21.04.2021 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (номер відомостей про речове право 41622836) внесено відповідні відомості.

13.12.2021 ФГ "Гудименко" та ФГ "Рибчине" звернулися до Новгородківської селищної ради з заявою про надання згоди на проведення зміни сторони у зобов'язанні шляхом передачі прав та обов'язків належних орендареві ФГ "Гудименко" суборендарю ФГ "Рибчине" за Договором оренди земельної ділянки з кадастровим номером 3523486900:02:001:9001.

За рішенням Новгородківської селищної ради Кіровоградської області від 29.12.2021 № 1890 (а.с. 48), у зв'язку з проведенням зміни сторони у зобов'язанні, шляхом передачі прав та зобов'язань належних орендарю, внесено зміни до договору оренди землі зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права 03.04.2019, номер запису про інше речове право: 31033150 укладеного між Головним Управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та фермерським господарством "Гудименко" земельною ділянкою загальною площею 19,2908 га, в тому числі 19,2908 га - ріллі кадастровий номер 3523486900:02:001:9001 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ - 01.01) за рахунок категорії земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, що перебувають в оренді у фермерського господарства "Гудименко", яка розташована за межами населеного пункту (с.Тарасівка) на території Новгородківської селищної ради Кіровоградської області, а саме:

В усіх відмінках договору оренди землі змінити сторону орендаря та зазначити слідуючі реквізити:

Фермерське господарство "РИБЧИНЕ", код ЄДРПОУ 24147618, юридична адреса: Кіровоградська область, с. Новоандріївка, вул. Янтарна, 3, в особі голови Ляхова Олексія Вікторовича.

17.01.2022 ФГ "Гудименко" та ФГ "Рибчине" уклали угоду про розірвання договору суборенди землі зареєстрованого за №41622836 від 21.04.2021 року державним реєстратором Новгородківської селищної ради (а.с. 37), за умовами якої - у зв'язку з прийняттям Новгородківською селищною радою рішення № 1890 від 29.12.2021.

В Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно орендарем земельної ділянки з кадастровим номером 3523486900:02:001:9001 площею 19,2908 га значиться Селянське (фермерське) господарство "Рибчине" та підстав для державної реєстрації - Договору оренди землі 153/57-19-ДО від 02.04.2019 та рішення Новгородківської селищної ради від 29.12.2021 № 1890.

У листі №03-27/804/1 від 15.04.2025 (а.с. 40) Кам'янецька селищна рада Кропивницького району Кіровоградської області зазначила, що відповідно до рішення селищної ради "Про внесення змін до договору оренди землі фермерському господарству "Гудименко" від 29.12.2021 № 1890 між сторонами підписано додаткову угоду до зазначеного договору оренди землі, якою передбачено заміну орендаря з ФГ "Гудименко" на ФГ "Рибчине", яку орендар повинен був зареєструвати відповідно до вимог чинного законодавства. Разом з тим, на адресу селищної ради офіційне підтвердження щодо державної реєстрації зазначеної додаткової угоди та сама додаткова угода не надходили.

Прокурор зазначає, що ані зі змісту заяви ФГ "Гудименко" та ФГ "Рибчине", поданої до Новгородківської селищної ради 13.12.2021, ані зі змісту рішення Новгородківської селищної ради № 1890 від 29.12.2021 не вбачається з яких підстав внесені зміни до Договору оренди землі від 01.04.2019. Відповідним внесенням змін до Договору оренди землі від 01.04.2019, укладеного між Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та ФГ "Гудименко", Новгородківська селищна рада фактично сприяла набуттю ФГ "Рибчине" права користування земельною ділянкою з кадастровим номером 3523486900:02:001:9001 площею 19,2908 га на неконкурентних засадах, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Розглядаючи спір по суті, суд враховує таке.

Згідно статті 14 Конституції України та статті 1 Земельного кодексу України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Згідно ч. 1, 5, 6 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Право оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення може відчужуватися, передаватися у заставу (іпотеку) її користувачем без погодження з власником такої земельної ділянки, крім земельних ділянок державної, комунальної власності у випадках, визначених законом. Відчуження, передання у заставу (іпотеку) права оренди земельної ділянки здійснюється за письмовим договором між її користувачем та особою, на користь якої здійснюється відчуження або на користь якої передається у заставу (іпотеку) право оренди землі. Такий договір є підставою для державної реєстрації переходу права оренди землі у порядку, передбаченому законодавством.

Орендована земельна ділянка або її частина може за згодою орендодавця, крім випадків, визначених законом, передаватися орендарем у володіння та користування іншій особі (суборенда).

За ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ч. 2 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Нормами Закону України "Про оренду землі" визначено, що:

- оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1),

- договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13),

- укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами земельних торгів (ст. 16).

Відтак, нормами чинного законодавства не передбачено переходу права оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, зокрема, земель комунальної власності, без дотримання передбаченої законом процедури.

Також, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 29.09.2020 у справі №688/2908/16-ц дійшла висновку, що неконкурентне надання землі у користування не відповідає принципам справедливості, розумності і добросовісності та судом зауважено, що законодавець, запроваджуючи регулювання щодо надання землі у користування, не міг мати на меті стимулювання зловживань, посилення соціальної нерівності і спрямованість на неправовий та непрозорий перерозподіл основного національного багатства - землі.

Водночас, Закон України "Про оренду землі" та Земельний кодекс України містять чітку заборону на відчуження прав на такі землі без проведення земельних торгів, якщо інше не передбачено законом. Особливо це стосується земель сільськогосподарського призначення, що належать до комунальної власності.

Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути відновлення становища, яке існувало до порушення, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 80 ЗК України унормовано, що суб'єктами права на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.

За змістом статей 122, 123, 124 ЗК України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Разом з цим, ч. 1 ст. 21 ЦК України передбачено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Згідно ст. 393 ЦК України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.

Відповідно до ч. 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

За ч. 1 статті 155 ЗК України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Верховний Суд України, зокрема в постановах від 02.11.2016 у справі №6-2161цс16, від 23.11.2016 у справі № 3-1058гс16, так і Велика Палата Верховного Суду, наприклад у постанові від 05.12.2018 у справі № 522/2110/15-ц, зазначали, що воля власника може виражатися лише в таких діях органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, які відповідають вимогам законодавства та інтересам держави.

Прийняття органом державної виконавчої влади та органом місцевого самоврядування ненормативного акта щодо розпорядження земельними ділянками породжує виникнення правовідносин, пов'язаних із реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів у сфері земельних відносин.

Правовий акт - це акт-волевиявлення (рішення) уповноваженого суб'єкта права, що регулює суспільні відносини за допомогою встановлення (зміни, скасування, зміни сфери дії) правових норм, а також визначення (зміни, припинення) на основі цих норм прав і обов'язків учасників конкретних правовідносин тощо.

Ненормативними актами є індивідуально-правові акти (юридичні факти), на підставі яких у конкретних суб'єктів правовідносин (фізичних осіб та/чи юридичних осіб приватного права) виникають, змінюються або припиняються конкретні права й обов'язки.

При цьому акт уповноваженого органу державної виконавчої влади та місцевого самоврядування може мати юрисдикційний зміст та може бути підставою для набуття у власність чи користування фізичними та юридичними особами земельних ділянок державної форми власності. У такому разі акт уповноваженого органу набуває нової правової якості, оскільки фактично стає актом зі здійснення правомочності власника земельної ділянки у частині розпорядження нею.

Саме за рішенням уповноваженого органу державної влади та місцевого самоврядування як його волевиявленням земельна ділянка надається у користування та встановлюються умови її використання тощо.

Таким чином, порушення закону випливають саме з рішення органу місцевого самоврядування і юридична оцінка повинна надаватись передусім вказаному рішенню.

Без надання в резолютивній частині рішення суду оцінки незаконності рішення у спірних правовідносинах відсутня правова визначеність, оскільки чинною залишається підстава набуття, зміни чи припинення речових прав.

Питання належності та ефективності такого способу захисту, як скасування незаконного рішення суб'єкта владних повноважень у спорі щодо захисту прав на землю, було безпосереднім предметом дослідження у постановах Великої Палати Верховного Суду від 11.09.2019 у справі № 487/10132/14-ц (п.п. 33 та 34), від 07.11.2018 у справі № 488/5027/14 (п.п. 25-28), від 20.07.2022 у справі № 910/5201/19, відповідна позиція відображена в їх мотивувальних частинах та від цих висновків Велика Палата Верховного Суду до цього часу не відступала.

При цьому Велика Палата Верховного Суду в постанові від 15.09.2020 у справі № 469/1044/17 (п. 83) вказала, що оскарження рішення органу державної влади чи місцевого самоврядування за умови його невідповідності закону спрямоване не на втрату ним юридичної сили, а на захист інтересу у юридичній визначеності на майбутнє. Такий інтерес порушується, допоки існує незаконне рішення (триваюче порушення). Тому його можна оскаржити впродовж усього часу тривання порушення зазначеного інтересу (постанови Великої Палати Верховного Суду від 21.08.2019 у справі № 911/3681/17 (пункт 39), від 15.10.2019 у справі № 911/3749/17 (пункт 6.27), від 22.01.2020 у справі № 910/1809/18 (пункт 35), від 01.02.2020 у справі № 922/614/19 (пункт 52).

Отже, у разі якщо орган місцевого самоврядування своїм рішенням змінює сторону у чинному Договорі оренди, фактично допускаючи перехід права оренди від одного суб'єкта до іншого без дотримання конкурсної процедури, - він виходить за межі наданих законом повноважень та порушує вимоги публічного земельного порядку.

Такі дії не лише суперечать принципам прозорості та конкурентності, встановленим у ст. 134 Земельного кодексу України, порушують засади ст. 19 Конституції України, а й створюють ризики незаконного відчуження прав на землю, чим завдають шкоди інтересам територіальної громади.

З огляду на викладене, заміна сторони у Договорі оренди землі від 01.04.2019 на підставі рішення органу місцевого самоврядування №1890 від 29.12.2021 без проведення земельних торгів та без дотримання встановленого законом порядку є неправомірною, створює передумови для зловживань, порушує принципи публічного управління земельними ресурсами.

З огляду на викладене, рішення № 1890 від 29.12.2021 Новгородківської селищної ради прийнято протиправно та підлягає визнанню судом недійсним.

Так, за нормами ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є відновлення становища, яке існувало до порушення.

Як встановлено судом, первісним орендарем земельної ділянки 3523486900:02:001:9001 є ФГ "Гудименко", на підставі договору оренди землі №153/57-19-ДО від 02.04.2019, укладеного з Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області. Державну реєстрацію речового права оренди ФГ "Гудименко" проведено 03.04.2019.

З 21.04.2021 СФГ "Рибчине" є суборендарем земельної ділянки на підставі договору суборенди від 21.04.2021 між ФГ "Гудименко" та СФГ "Рибчине". Державну реєстрацію речового права суборенди проведено 21.04.2021.

ФГ "Гудименко" спільно з СФГ "Рибчине" 13.12.2021 звернулися до Новгородківської селищної ради (власника земельної ділянки) із заявою у якій орендар земельної ділянки 3523486900:02:001:9001 - ФГ "Гудменко" зазначив про фактичне припинення господарської діяльності та, за погодженням з СФГ "Рибчине", прийняв рішення про передачу останньому прав орендаря, та обидва учасники просили Новгородківську селищну раду надати згоду на проведення змін у зобов'язанні за договором оренди землі зареєстрованим 03.04.2019 (а.с. 60-61).

Статтею 141 ЗК України визначено підстави припинення права користування земельною ділянкою, серед яких добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.

Таким чином, у разі коли орендар земельної ділянки не бажає чи не може виконувати обов'язки орендаря вказане право оренди може бути припинено на підставі пункту "а" ч. 1 ст. 141 ЗК України.

За таких підстав, суд оцінює заяву ФГ "Гудименко" від 13.12.2021 до Новгородківської селищної ради про зміну сторони зобов'язанні за договором оренди землі, зареєстрованим 03.04.2019, у зв'язку з припинення господарської діяльності, як заяву про припинення правовідносин оренди.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Суд зазначає, що вимога про зобов'язання відповідача 2 повернути Кам'янецькій селищній територіальній громаді в особі Кам'янецької селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області земельну ділянку носить похідний характер від вимоги про визнання недійсним рішення Новгородкіської селищної ради.

За вкладених обставин земельна ділянка з кадастровим номером 3523486900:02:001:9001 підлягає поверненню власнику - Кам'янецькій селищній територіальній громаді.

Наведене є підставою для задоволення позовної вимоги про зобов'язання Селянського (фермерського) господарства "Рибчине" повернути Кам'янецькій селищній територіальній громаді в особі Кам'янецької селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області земельну ділянку з кадастровим номером 3523486900:02:001:9001 площею 19,2908 га.

Окрім того, Прокурор просить визнати недійсною додаткову угоду, укладену між Новгородківською селищною радою та ФГ "Рибчине" до Договору оренди землі від 01.04.2019.

Однак, Прокурор не подав суду оскаржену додаткову угоду та у позові зазначив, що у Кам'янецької селищної ради така додаткова угода відсутня.

Ухвалою від 28.05.2025, за клопотанням Прокурора, та протокольною ухвалою від 26.06.2025, суд витребував у СФГ "Рибчине" відповідну додаткову угоду. Проте, відповідач 2 не подав суду витребувані докази та не повідомив причини неможливості їх подання.

У підготовчому засіданні від 08.07.2025 та у додаткових письмових поясненнях від 24.07.2025 Прокурор просив суд визнати обставину укладення додаткової угоди як такою, що відбулася, як встановленою обставиною на підставі ч. 10 ст. 81 ГПК України.

Так, за ч. 10 ст. 81 Господарського процесуального кодексу України у разі неподання учасником справи витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яка особа ухиляється від їх подання та яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання таких доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.

Однак, ст. 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

За приписами ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів.

Відповідно до ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Приписами ст. 77 ГПК України визначено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно ст. 78 ГПК України, достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно ч. 1, 2 ст. 91 ГПК України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.

Ураховуючи неподання оспорюваної додаткової угоди, укладеної між Новгородківською селищною радою та Селянським (фермерським) господарством "Рибчине" до договору оренди землі від 01.04.2019 (№ 153/57-19-ДО від 02.04.2019), укладеного між ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області та Фермерським господарством "Гудименко" на підставі рішення Новгородківської селищної ради від 29.12.2021 № 1890, та не доведення факту укладення відповідної додаткової угоди, суд не вбачає підстав для визнання обставини укладення такої додаткової уголи та відмовляє в задоволенні позовних вимог Прокурора про визнання недійсною такої додаткової угоди.

Так, відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Частиною 1 ст. 22 вказаного Закону визначено, що документи, що подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Ураховуючи визнання недійсним рішення Новгородківської селищної ради від 29.12.2021 № 1890, як такого, що не відповідає законодавству, державна реєстрація прав оренди СФГ "Рибчине" на земельну ділянку з кадастровим номером 3523486900:02:001:9001 площею 19,2908 га, здійснена на підставі вказаного рішення, підлягає скасуванню.

Відповідно до норм ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідачів пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а саме: Кам'янецьку селищну раду Кропивницького району Кіровоградської області - 3028,00 грн, Селянське (фермерське) господарство "Рибчине" - 6056,00 грн.

Керуючись ст. 74, 76-77, 129, 233, 236-241, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати недійсним рішення Новгородківської селищної ради від 29.12.2021 №1890 "Про внесення змін до договору оренди землі фермерському господарству "Гудименко".

Скасувати державну реєстрацію речового права оренди Селянського (фермерського) господарства "Рибчине" (ЄДРПОУ 24147618) на земельну ділянку з кадастровим номером 3523486900:02:001:9001 площею 19,2908 га, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1773491435234.

Зобов'язати Селянське (фермерське) господарство "Рибчине" (ЄДРПОУ 24147618) повернути Кам'янецькій селищній територіальній громаді в особі Кам'янецької селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області (ЄДРПОУ 04367111) земельну ділянку з кадастровим номером 3523486900:02:001:9001 площею 19,2908 га.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Кам'янецької селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області (вул. Криворізька, 11, селище Кам'янець, Кропивницький район, Кіровоградська область, 28200, і.к. 04367111) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (пр. Європейський, 4, м. Кропивницький, 25006, і.к. 02910025, р/р UA848201720343100001000004600 в ДКСУ в м. Київ, код класифікації видатків бюджету - 2800, МФО 820172) 3028,00 грн судового збору.

Стягнути з Селянського (фермерського) господарства "Рибчине" (вул. Приморська (Приморський район), буд. 18, офіс 47, м. Одеса, 65082, і.к. 24147618) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (пр. Європейський, 4, м. Кропивницький, 25006, і.к. 02910025, р/р UA848201720343100001000004600 в ДКСУ в м. Київ, код класифікації видатків бюджету - 2800, МФО 820172) 6056,00 грн судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення направити учасникам справи до Електронних кабінетів, третій особі (на поштову адресу вул. Молодіжна, 2, с. Тарасівка, Новгородківський район, Кіровоградська область, 26243).

Повне рішення складено 29.09.2025.

Суддя В.Г. Кабакова