Справа № 761/28429/25
Провадження № 3/761/5963/2025
19 вересня 2025 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Слободянюк Павло Леонідович, за участю секретаря судового засідання Власенко В.С., розглянувши адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 212-21 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи головою політичної партії «Народна партія», всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», не подав звіти політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за I квартал 2025 року (далі - Звіт), чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачене ст. 212-21 КУпАП.
Згідно з ч. 9 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у т.ч. її місцевих організацій, які, у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства.
Відповідно до п. п. 3, 4 розділу III Порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 № 507/36129 (далі - Порядок), - політична партія подає до Національного агентства звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за І квартал 2025 року до 12 травня 2025 року.
Положеннями, передбаченими ч. 20 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» визначено, що протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство на своєму офіційному вебсайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.
Водночас, відповідно до списків партій, які не подали відповідні звіти за I квартал 2025 року, оприлюднених на офіційному вебсайті Національного агентства, політична партія «Народна партія» не подала такий звіт.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою винну у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, при цьому вказав, що не мав жодного наміру не подавати звіт. По суті наданих в засіданні пояснень, зазначив, що з 2019 по 2025 роки партія фактично не веде статутної діяльності і втратила контроль над своїми місцевими осередками. Пояснив, що до складу партії входить близько 800 місцевих організацій зі статусом юридичної особи, із якими неможливо організувати формування звітів через відсутність зв'язку з керівниками місцевих організацій, а тому вважав, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.
Заслухавши думку ОСОБА_1 , вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов такого висновку.
Як встановлено в судовому засіданні ОСОБА_1 обрано на посаду голови Партії на ІІ етапі ХХV з'їзду партії, що підтверджується протоколом від 13 березня 2025 року, відомості про зміну керівника Партії до реєстру внесенні 02 квітня 2025 року, до складу якої входить близько 800 місцевих організацій зі статусом юридичної особи.
Розділ ІV Порядку визначає особливості формування Звітів місцевих організацій політичної партії. Відповідно до п. 1, 2 цього Розділу звіти формуються лише тими місцевими організаціями політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи.
Пунктом 4 Розділ ІV Порядку, передбачає, що звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, формуються в Реєстрі та подаються на погодження керівнику (уповноваженій особі) політичної партії через електронний кабінет за процедурою, визначеною відповідними інструкціями користувачів, які розміщуються на офіційному вебсайті Національного агентства та офіційній сторінці Реєстру.
П. 5, 6 Розділу ІV Порядку, закріплює, що після погодження керівником (уповноваженою особою) політичної партії Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, підписують шляхом накладання КЕП керівники (уповноважені особи) таких місцевих організацій політичної партії. Після підписання керівниками (уповноваженими особами) Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, автоматично формуються як додатки до Звіту, що подається до Національного агентства, та є його невід'ємними частинами.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 , будучи головою політичної партії «Народна партія», всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», не подав звіти політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за I квартал 2025 року.
Отже ОСОБА_1 своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.
Разом з тим, враховуючи дані про особу ОСОБА_1 , зокрема те, що останній до адміністративної відповідальності раніше за подібні дії не притягувався, інших відомостей компрометуючого змісту стосовно ОСОБА_1 не виявлено, при цьому, як пояснив ОСОБА_1 , причиною несвоєчасного подання звіту є значні ускладнення формування та подання таких звітів місцевими організаціями, що є невід'ємною частиною основного звіту, а самі ж юридичні особи знаходяться поза межами впливу керівника партії, тому така сукупність обставин свідчить про малозначність вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, а тому в даному конкретному випадку суд вважає за необхідне звільнити його від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. 22, ст. 212-21, ст. 221, 279-280, 283-285 КУпАП, Закону України «Про запобігання корупції», -
За вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого 212-21 КУпАП звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Шевченківського районного суду м. Києва протягом 10 днів дня винесення постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційна скарга не була подана протягом 10 днів. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Павло Слободянюк