Ухвала від 26.09.2025 по справі 500/70/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

Справа № 500/70/25

26 вересня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши з власної ініціативи питання про витребування доказів в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського обласного центру медико-соціальної експертизи Обласна МСЕК №1, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Приватне підприємство “Амбулаторія загальної практики сімейної медицини Медікус №2», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через представника звернулася до суду з позовом до Тернопільського обласного центру медико-соціальної експертизи Обласна МСЕК №1 (далі - Обласна МСЕК №1), в якому просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Обласної МСЕК № 1 від 10.06.2024 про необхідність припинення виплат особі з інвалідністю ОСОБА_1 ;

визнати протиправними дії щодо направлення листа Обласної МСЕК №1 від 10.06.2024 за №360 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, відповідно до якого довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ № 676720, видана на ім'я ОСОБА_1 , про встановлення третьої групи інвалідності до 13.10.2024, вважається неправомірною та відмінена.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 01.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами. Одночасно цією ухвалою залучено як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Приватне підприємство “Амбулаторія загальної практики сімейної медицини Медікус №2» (далі - Амбулаторія Медікус) та третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - ГУ ПФУ в Тернопільській області).

Цією ухвалою суд також встановити відповідачу строк для подання відзиву на позов - п'ятнадцять днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі та зобов'язав відповідача Обласну МСЕК №1 у строк для подання відзиву подати до суду всі матеріали, які стосуються предмета позову.

Станом на 26.09.2025 Обласною МСЕК №1 відзиву на позов не подано як і документів, які стосуються оскаржуваного рішення від 10.06.2024 про необхідність припинення виплат особі з інвалідністю ОСОБА_1 .

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 26.09.2025 щодо Тернопільського обласного центру медико-соціальної експертизи внесено відомості про перебування у стані припинення.

Судом встановлено, що 22.10.2024 Радою національної безпеки і оборони України прийнято рішення "Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів", згідно з пп. "д" п. 2 якого доручено Кабінету Міністрів України забезпечити розроблення та внесення на розгляд Верховної Ради України разом із Міністерством охорони здоров'я України у місячний строк законопроєкту про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження оцінювання особи з обмеженням повсякденного функціонування, розробленого з метою забезпечення невідкладного реформування системи медико-соціальної експертизи в Україні, передбачивши, зокрема, ліквідацію медико-соціальних експертних комісій з 31 грудня 2024 року.

Указом Президента України від 22.10.2024 №732/2024 зазначене рішення Ради національної безпеки і оборони України введено в дію.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи" від 15.11.2024 №1338 доручено обласним, Київській міській державним адміністраціям (військовим адміністраціям) забезпечити: до 25 грудня 2024 року з визначеною такими органами періодичністю - передачу медико-соціальними експертними комісіями (обласними, центральними міськими, міськими, міжрайонними, районними) визначеним для кожної з них закладам охорони здоров'я всіх наявних у них направлень лікарсько-консультативних комісій для проведення медико-соціальної експертизи, розгляд яких не завершено медико-соціальними експертними комісіями та розгляд яких призначено після 1 січня 2025 р. або не був призначений; у період до 10 січня 2025 року - передачу медико-соціальними експертними комісіями (обласними, центральними міськими, міськими, міжрайонними, районними) визначеним для кожної з них закладам охорони здоров'я всіх наявних в них медико-експертних справ, за якими розгляд медико-соціальними експертними комісіями був проведений до 31 грудня 2024 року.

Починаючи з 27 грудня 2024 року і до 31 грудня 2024 року включно медико-соціальні експертні комісії не розпочинають розгляд направлень лікарсько-консультативних комісій для проведення медико-соціальної експертизи, отриманих після зазначеної дати. Такі направлення готуються для передачі до відповідного закладу охорони здоров'я, визначеного для кожної медико-соціальної експертної комісії згідно з переліком закладів охорони здоров'я, в яких організовується проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженим розпорядженням начальника (голови) обласної, Київської міської державної адміністрації (військової адміністрації), разом з витягами.

За змістом п. 6 вказаної постанови Уряду керівникам обласних, Київської міської державних адміністрацій (військових адміністрацій): організувати та забезпечити процес передачі медико-експертних справ, визначених у пункті 4 цієї постанови, та забезпечити здійснення контролю за проведенням закладами охорони здоров'я заходів щодо формування експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи та організаційного забезпечення їх діяльності; протягом трьох робочих днів з дня набрання чинності цією постановою забезпечити затвердження переліку закладів охорони здоров'я, в яких організовується проведення оцінювання повсякденного функціонування особи. Перелік повинен містити інформацію, в який саме заклад охорони здоров'я передає документи кожна конкретна медико-соціальна експертна комісія, адреси зазначених закладів та контактні дані осіб, відповідальних за приймання документів; забезпечити до 31 грудня 2024 року внесення до електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи відомостей і документів з направлень лікарсько-консультативних комісій для проведення медико-соціальної експертизи, розгляд яких не завершений медико-соціальними експертними комісіями та призначений на дати після 1 січня 2025 року, із збереженням черговості розгляду згідно з переданим витягом відповідно до форми первинної облікової документації №165/о, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я від 30 липня 2012 року №577, а також інформування рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) відповідних осіб, стосовно яких сформована медико-експертна справа, про зміну місця проведення розгляду.

Відповідно до зазначених нормативних актів, з 1 січня 2025 року повноваження МСЕК щодо проведення медико-соціальної експертизи припинені. З цього часу оцінювання повсякденного функціонування особи, встановлення інвалідності та розгляд можливих скарг здійснюються виключно експертними командами Центру оцінювання функціонального стану особи, створеними на базі визначених державних медичних установ.

Водночас Обласна МСЕК №1, яка на даний час діє в особі ліквідаційної комісії, не надала суду матеріалів, пов'язаних з прийняттям оскаржуваного у цій справі рішенням, а також у суду відсутня будь-яка інформація щодо медичного закладу, якому передані документи архіву Обласної МСЕК №1.

Суд також зазначає, що приписами частин другої, п'ятої статті 44 КАС України встановлено обов'язок учасників добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Учасники справи зобов'язані: сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.

Відповідно до абзацу другого частини другої статті 77 КАС України суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Частиною третьою статті 77 КАС України визначено, що докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Частиною четвертою статті 9 КАС України встановлено, що суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі.

Відповідно до положень статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно із частиною третьою статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

У зв'язку з невиконанням вимог ухвали суду від 01.08.2025 Обласною МСЕК №1 та з метою повного та всебічного з'ясування обставин для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі суд вважає за необхідне витребувати у відповідача такі документи та відомості (належним чином засвідчені копії):

медико-експертну справу, що містить облік медичних даних при огляді медико-соціальною експертною комісією ОСОБА_1 (форма № 160-3/о, затверджена чинним на час виникнення спірних правовідносин наказом Міністерства охорони здоров'я України від 30.07.2012 № 577), у тому числі направлення на медико-соціальну експертну комісію (форми 088/о) стосовно ОСОБА_1 , на підставі якого було встановлено інвалідність;

оскаржуване рішення Обласної МСЕК № 1 від 10.06.2024 про необхідність припинення виплат особі з інвалідністю ОСОБА_1 ;

протокол засідання Обласної МСЕК №1, на якому вирішувалося питання припинення виплат особі з інвалідністю ОСОБА_1 ;

документи та матеріали, на підставі яких встановлення інвалідності ОСОБА_1 було скасовано або визнано неправомірним/незаконним;

пояснення та матеріали щодо підстав видачі Обласною МСЕК №1 нової довідки серії 12ААГ №733011 від 13.09.2024 про встановлення ОСОБА_1 третьої групи інвалідності до 01.10.2025.

а також у разі відсутності таких документів - пояснення та докази передачі матеріалів особової справи позивачки ОСОБА_1 до інших медичних закладів на зберігання з повними відомостями про такі медичні установи.

Відповідно до частини шостої статті 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

У зв'язку з наведеним вище, а також з огляду на завдання адміністративного судочинства та з метою повного, всебічного, об'єктивного з'ясування усіх обставин справи та забезпечення процесуальних прав усіх учасників справи, суд вважає за необхідне витребувати в Департаменту охорони здоров'я Тернопільської обласної військової адміністрації інформацію про те, до якого закладу охорони здоров'я Тернопільської області передано справу позивачки ОСОБА_1 (адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ). Щодо ОСОБА_1 оскаржуване у цій справі рішення прийняв Тернопільський обласний центр медико-соціальної експертизи 10.06.2024, відповідно до якого довідка Тернопільської міськрайонної МСЕК серії 12 ААВ №676720 від 13.10.2022, видана ОСОБА_1 про встановлення третьої групи інвалідності до 01.11.2024, вважається неправомірною та відмінена. У подальшому Обласна МСЕК №1 видала нову довідку серії 12ААГ №733011 від 13.09.2024 про встановлення ОСОБА_1 третьої групи інвалідності до 01.10.2025.

За таких обставин, коли у суду відсутні достатні докази для з'ясування усіх обставин у справі суд повторно витребовує їх в учасників справи, а також в інших осіб, через що наявні підстави для продовження строку розгляду справи.

Керуючись статтями 9, 77, 80, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Витребувати у Тернопільського обласного центру медико-соціальної експертизи Обласна МСЕК №1 такі документи та відомості (належним чином засвідчені копії):

медико-експертну справу, що містить облік медичних даних при огляді медико-соціальною експертною комісією ОСОБА_1 (форма № 160-3/о, затверджена чинним на час виникнення спірних правовідносин наказом Міністерства охорони здоров'я України від 30.07.2012 № 577), у тому числі направлення на медико-соціальну експертну комісію (форми 088/о) стосовно ОСОБА_1 , на підставі якого було встановлено інвалідність;

оскаржуване рішення Обласної МСЕК № 1 від 10.06.2024 про необхідність припинення виплат особі з інвалідністю ОСОБА_1 ;

протокол засідання Обласної МСЕК №1, на якому вирішувалося питання припинення виплат особі з інвалідністю ОСОБА_1 ;

документи та матеріали, на підставі яких встановлення інвалідності ОСОБА_1 було скасовано або визнано неправомірним/незаконним;

пояснення та матеріали щодо підстав видачі Обласною МСЕК №1 нової довідки серії 12ААГ №733011 від 13.09.2024 про встановлення ОСОБА_1 третьої групи інвалідності до 01.10.2025.

а також у разі відсутності таких документів - пояснення та докази передачі матеріалів особової справи позивача ОСОБА_1 до уповноважених суб'єктів на зберігання з повними відомостями про такі медичні установи (заклади).

Витребувати в Департаменту охорони здоров'я Тернопільської обласної військової адміністрації (46021, м.Тернопіль, вул.М.Грушевського, 8) інформацію про те, до якого закладу охорони здоров'я передано справу позивачки ОСОБА_1 (адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ), щодо якої прийняте оскаржуване у цій справі рішення Тернопільським обласним центром медико-соціальної експертизи 10.06.2024, відповідно до якого довідка Тернопільської міськрайонної МСЕК серії 12 ААВ №676720 від 13.10.2022, видана ОСОБА_1 про встановлення третьої групи інвалідності до 01.11.2024, вважається неправомірною та відмінена. У подальшому Обласна МСЕК №1 видала нову довідку серії 12ААГ №733011 від 13.09.2024 про встановлення ОСОБА_1 третьої групи інвалідності до 01.10.2025.

Встановити строк для подання доказів та пояснень до Тернопільського окружного адміністративного суду за адресою: 46006, м. Тернопіль, вул. Кн.Острозького, 20 або через систему "Електронний суд" - до 07.10.2025.

Продовжити строк розгляду справи до тридцяти днів.

Роз'яснити, що відповідно до частини сьомої статті 80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.

У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом (частина восьма статті 80 КАС України).

Копію ухвали направити учасникам справи та Департаменту охорони здоров'я Тернопільської обласної військової адміністрації.

Оскарження ухвали окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду

Ухвала набирає законної сили після її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали виготовлено і підписано 26 вересня 2025 року.

Суддя Чепенюк О.В.