Рішення від 26.09.2025 по справі 320/57764/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2025 року Київ справа №320/57764/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖЕТЛАЙН» до Головного управління Державної податкової служби України у Київській області та Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖЕТЛАЙН» до Головного управління Державної податкової служби України у Київській області та Державної податкової служби України, в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних №11624259/44058568 від 13.08.2024 про відмову в реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 42 від 30.11.2023, на загальну суму ( -1 174 129,32 грн), в т.ч. ПДВ ( - 195 688,22 грн);

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складений Товариством з обмеженою відповідальністю «ДЖЕТЛАЙН» розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 42 від 30.11.2023 до податкової накладної № 371 від 29.11.2023, на загальну суму ( -1 174 129,32 грн), в т.ч. ПДВ ( - 195 688,22 грн), датою направлення його на реєстрацію, тобто 15.12.2023.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем на виконання прямих приписів ст.192 ПК України ТОВ «ДЖЕТЛАЙН» складено розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №42 від 30.11.2023 до податкової накладної № 371 від 29.11.2023 з типом причини коригування 103 «Повернення товару або авансових платежів», оскільки мало місце повернення грошових коштів (авансового платежу).

Відповідно до Квитанції від 15.12.2023 про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрація зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація розрахунку коригування від 30.11.2023 №42 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку).

Позивачем на підтвердження невідповідності невірно складеної податкової накладної від № 371 від 29.11.2023 направлені пояснення та первинні документи, які повністю відображають фактично здійснену господарську операцію, однак відповідачем прийнято рішення про відмову у реєстрації розрахунку коригування, яке позивач вважає необґрунтованим та таким, що підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.12.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач - 1 подав відзив на позовну заяву, де проти позову заперечивповністю, із посиланням на норми Порядку № 1165 та Порядку № 520 зазначив про правомірність прийнятого рішення про відмову у реєстрації розрахунку коригування від 30.11.2023 №42 до податкової накладної від 29.11.2023 №371, у звязку з наданими позивачем копій документів та пояснень, з яких неможливо встановити реальність здійсненої господарської операції, що знайшла відображення в спірній податковій накладній.

Відповідач - 2 у відзиві на позовну заяву проти позову заперечив повністю та зазначив, що для ухвалення рішення про зобов'язання зареєструвати податкову накладну, суд повинен перевірити той факт, що податкова накладна яка була подана позивачем відповідає всім критеріям відповідно до пункту 12 Порядку № 1246 і її можливо зареєструвати у ЄРПН. Реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу.

Представником позивача подано відповідь на відзиви відповідачі, де зазначив, що вказані у відзивах на позовну заяву, підстави для відмови в задоволенні позовних вимог не відповідають обставинам справи та не спростовують протиправність оспорюваного рішення, містять неконкретизовані предметно до обставин справи загальні необґрунтовані посилання, змішують поняття спірного документа щодо якого відмовлено в реєстрації в ЄРПН, називаючи його і податковою накладною, і розрахунком коригування до неї (хоча вони мають різні процедури реєстрації в розрізі даної справи, а спір щодо податкової накладної № 371 від 29.11.2023 року відсутній, оскільки вона зареєстрована в ЄРПН), мають ознаки формального підходу без врахування обставин та матеріалів саме даної справи, не відповідають вимогам частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства №2747-IV від 06.07.2005 року зі змінами та доповненнями (далі - КАС України), а також прямо протирічать усталеній судовій практиці

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з'ясувавши обставини справи, суд виходив з наступного.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ДЖЕТЛАЙН» (код ЄДРПОУ 44058568, адреса: пров. Хрестовий, буд. 2, офіс 401, м. Київ, 01010) 03.03.2021 зареєстровано в якості юридичної особи, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: №1000731020000044339.

Основний вид діяльності платника:

46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (основний)

46.49 Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення

46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами

46.90 Неспеціалізована оптова торгівля

47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами

47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах

47.30 Роздрібна торгівля пальним

49.41 Вантажний автомобільний транспорт

69.20 Діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту; консультування з питань оподаткування

70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування

68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна

77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів

82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у.

Як вбачається із матеріалів справи, основним видом діяльності ТОВ «ДЖЕТЛАЙН» є оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (код згідно класифікації видів економічної діяльності: 46.71), відомості про що відображені в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Також ТОВ «ДЖЕТЛАЙН» має діючу ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі №990614202300040, видану Головним управлінням ДПС у м. Києві, дата реєстрації 12.01.2023, термін дії з 12.01.2023 до 12.01.2028.

Між ТОВ «ДЖЕТЛАЙН», як Постачальником, та ТОВ «КРЕМІНЬ ОЙЛ» (код в ЄДРПОУ 43573977), як Покупцем, укладено Договір №ДЖ-199 поставки нафтопродуктів від 29.11.2023 року (надалі - Договір). Відповідно до умов означеного Договору ТОВ «ДЖЕТЛАЙН» як Постачальник зобов'язується передати в погоджені строки, у власність Покупця - ТОВ «КРЕМІНЬ ОЙЛ» відповідний Товар, а саме погоджені сторонами нафтопродукти, а Покупець зобов'язується прийняти Товар та сплатити за нього відповідну грошову суму згідно умов Договору. Також Договором встановлено, що Покупець здійснює 100% передплату за Товар шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Постачальника до моменту поставки Товару згідно рахунку-фактури Постачальника. Датою поставки Товару вважається дата, зазначена у видатковій накладній на Товар та/або в Акті приймання-передачі Товару. Також умовами договору визначено, що у випадку надходження оплати за Товар після спливу двох банківських дній, якщо інше не визначено в самому рахунку, Постачальник (ТОВ «ДЖЕТЛАЙН») має право не здійснювати поставку Товару Покупцеві, і при цьому повернути грошові кошти Покупцю за Товар, що не був поставлений. На виконання умов Договору ТОВ «ДЖЕТЛАЙН» виставив Покупцю рахунок на оплату №645 від 29 листопада 2023 року на загальну суму 1 174 129,32 грн, в т.ч. ПДВ 195 688,22 грн щодо поставки Палива дизельного ДП-З-Євро5-ВО (код УКТЗЕД 2710194300) в кількості 28 295 літрів. Покупець ТОВ «КРЕМІНЬ ОЙЛ» здійснив попередню оплату за вказаний Товар відповідно до вказаного рахунку, що підтверджується платіжною інструкцією №107 від 29 листопада 2023 на загальну суму 1 174 129,32 грн, в т.ч. ПДВ 195 688,22 грн.

Керуючись п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 р. зі змінами та доповненнями (далі - ПК України) за фактом першої події - дата зарахування коштів на банківський рахунок платника податку як оплата товарів, ТОВ «ДЖЕТЛАЙН» складено податкову накладну № 371 від 29.11.2023 на суму 1 174 129,32 грн, в т.ч. ПДВ 195 688,22 грн та зареєстровано відповідно до визначеної процедури в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В подальшому Покупець-ТОВ «КРЕМІНЬ ОЙЛ» надав лист від 30.11.2023, відповідно до якого просив вказані грошові кошти в сумі 1 174 129,32 грн повернути. У зв'язку з викладеним та оскільки поставка Товару на адресу ТОВ «КРЕМІНЬ ОЙЛ» з ініціативи Покупця не відбулась, а у ТОВ «ДЖЕТЛАЙН» відсутні підстави до неповернення авансового платежу належних ТОВ «КРЕМІНЬ ОЙЛ» грошових коштів, з метою уникнення формування заборгованості між суб'єктами господарювання в ході здійснення фінансово-господарських відносин між ними, відповідно до означеної вимоги ТОВ «КРЕМІНЬ ОЙЛ» платіжною інструкцією № 1034 від 30 листопада 2023 року ТОВ «ДЖЕТЛАЙН» повернуло належні ТОВ «КРЕМІНЬ ОЙЛ» безготівкові кошти в сумі 1 174 129,32 грн. На підтвердження чого Сторонами (ТОВ «ДЖЕТЛАЙН» та ТОВ «КРЕМІНЬ ОЙЛ») підписано Акт звірки взаємних розрахунків №541 від 01.12.2023.

Відповідно до вказаного вище та на виконання прямих приписів ст.192 ПК України ТОВ «ДЖЕТЛАЙН» складено розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №42 від 30.11.2023 до податкової накладної № 371 від 29.11.2023 з типом причини коригування 103 «Повернення товару або авансових платежів», оскільки мало місце повернення грошових коштів (авансового платежу).

Так, відповідно до Квитанції від 15.12.2023 року (в ЄРПН зареєстровано за №9342351305) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрація була зупинена.

Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація розрахунку коригування від 30.11.2023 №42 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=1.4810%, "Рпоточ"=838191.54 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

В подальшому ТОВ «ДЖЕТЛАЙН» подало відповідно до визначеної законом процедури до податкового органу за вих. №25/07-24 від 25.07.2024 пояснення та копії документів до підтвердження інформації, зазначеної в розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію розрахунку коригування кількісних і вартісних показників в ЄРПН та копії документів, які підтверджують законність та достовірність проведених фінансово-господарських операцій, в тому числі зазначені вище Договір поставки нафтопродуктів, рахунок на оплату, платіжні інструкції, лист на повернення коштів, акт звіряння тощо, а також копію рішення № 44533 від 19.12.2023 про невідповідність «КРЕМІНЬ ОЙЛ» вищеозначеним критеріям ризиковості.

Відповідно до Повідомлення від 05.08.2024 №11564282/44058568 про необхідність надання додаткових пояснень таабо документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в ЄРПН Головою комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у м. Києві визначено, що у зв'язку з необхідністю надання додаткових пояснень та/ або документів для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних запропоновано надати такі додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування: ТОВ «ДЖЕТЛАЙН» додатково належить подати визначені у даному повідомленні: письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено. А також додаткову інформацію, яка зазначена як: необхідно надати загальну оборотно-сальдову відомість в розрізі субрахунків за 2023, 2024 роки, ОСВ аналітичного обліку (в т.ч. кількісного) по субрахунках 1,2,3,6 класів рахунків.

На виконання даного повідомлення ТОВ «ДЖЕТЛАЙН» подало відповідно до визначеної законом процедури до податкового органу за вих. №06/08-24 від 06.08.2024 додаткові пояснення та копії додатково затребуваних контролюючим органом документів для підтвердження інформації, зазначеної в розрахунку коригування для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію розрахунку коригування кількісних і вартісних показників в ЄРПН, зокрема загальну оборотно сальдову відомість в розрізі субрахунків за 2023 року та 1 півріччя 2024 року, а також ОСВ аналітичного обліку (в т.ч. кількісного) по субрахунках 1,2,3,6 класів рахунків.

Проте, комісією з питання зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у м. Києві 13.08.2024 за №11624259/44058568 прийнято Рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, відповідно до якого щодо розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №42 від 30.11.2023, на загальну суму (-1 174 129,32 грн), в т.ч. ПДВ (- 195 688,22 грн) контролюючим органом прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку (як позначено в рішенні) з: «ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».

В графі додаткова інформація, де мають бути зазначено конкретні документи вказано: «надано не в повному обсязі загальну оборотно-сальдову відомість в розрізі субрахунків за 2023, 2024 роки. ОСВ аналітичного обліку (в т.ч. кількісного) по субрахунках 1,2,3,6 класів рахунків».

Позивач не погодився із рішенням від 13.08.2024 за №11624259/44058568, та подав до контролюючого органу вищого рівня скаргу з наданням інформації про причину незгоди платником податку на додану вартість з Рішенням комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН №11624259/44058568. Оскільки ТОВ «ДЖЕТЛАЙН» надано в розпорядження контролюючого органу всі відповідні документи щодо розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №42 від 30.11.2023 р. на загальну суму (-1 174 129,32 грн), в т.ч. ПДВ (- 195 688,22 грн), а також виключно всі додатково затребувані у ТОВ «ДЖЕТЛАЙН» документи, про які було зазначено у Повідомленні №11564281/44058568 від 05.08.2024 року.

Позивачем додатково повторно долучено до скарга-пояснення №20/08-24 від 20.08.2024 всі відповідні документи. в тому числі загальні оборотно-сальдові відомості в розрізі субрахунків за 2023, за 1 півріччя 2024 роки, ОСВ по відповідним рахункам, Договір поставки нафтопродуктів, рахунок на оплату, платіжні інструкції, лист на повернення коштів, акт звіряння тощо, а також копію рішення № 44533 від 19.12.2023 про невідповідність «КРЕМІНЬ ОЙЛ» вищеозначеним критеріям ризиковості.

Відповідно до Рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН від 27.08.2024 №54917/44058568/2 скаргу ТОВ «ДЖЕТЛАЙН» залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Серед підстав до прийняття такого рішення зазначено: «ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних».

Не погоджуючись із прийнятим контролюючим органом рішенням, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частинами 1 та 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

За приписами пункту 192.1 статті 192 ПК України (у редакції чинній на момент спірних правовідносин) якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

На дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін (пункт 201.1 статті 201 ПК України).

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПК України).

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (пункт 201.10 статті 201 ПК України).

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307 затверджено, зокрема, «Порядок заповнення податкової накладної» (далі Порядок № 1307).

Згідно із пунктом 21 Порядку № 1307 у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V ПК України постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.

Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених цим Порядком.

У розрахунку коригування вказуються дата та номер податкової накладної, до якої вносяться зміни. У клітинках номера податкової накладної, що не заповнюються, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються.

У разі складання розрахунку коригування з метою виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, у розрахунку коригування зазначаються виправлені дані.

Не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера.

Державна податкова служба України визначає умовні коди причин коригування, які платники податку зазначають у графі 2.1 табличної частини розділу Б розрахунку коригування, та забезпечує їх оприлюднення на власному офіційному веб-порталі для використання платниками податку під час складання розрахунків коригування відповідно до Податкового кодексу України (абзац 6 пункту 23 Порядку № 1307).

Пунктом 24 Порядку № 1307 встановлено, що у разі реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних двох і більше податкових накладних, складених на одну операцію з постачання товарів/послуг, постачальник (продавець) складає розрахунок(ки) коригування до податкової(их) накладної(их), зайво складеної(их) на операцію, за якою в Єдиному реєстрі податкових накладних вже зареєстрована податкова накладна.

Розрахунок коригування, особливості складання якого визначені у цьому пункті, складається окремо до кожної податкової накладної, зайво складеної на операцію, за якою в Єдиному реєстрі податкових накладних вже зареєстрована податкова накладна, у тому числі до податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, яка набрала чинності 01.02.2020 затверджено «Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Порядок № 1165) яким визначено механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Порядком № 1165 передбачено здійснення автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків.

Пунктом 3 Порядку № 1165 (у редакції чинній на момент спірних правовідносин) визначені ознаки безумовної реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації) на які перевіряються податкові накладні / розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі.

Пунктом 4 Порядку № 1165 визначено, що у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2) (абзац перший пункту 5 Порядку № 1165).

Згідно із пунктом 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

У разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).

Пунктом 10 Порядку № 1165 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Згідно з пунктом 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:

1)номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування;

2)критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3)пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (абзац другий пункту 25 Порядку № 1165).

Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном (пункт 26 Порядку № 1165).

Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) (пункт 44 Порядку № 1165).

Суд звертає увагу, що реєстрація спірної ПН зупинена на підставі відповідності позивача п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Відповідно до п.8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Так, «Порядком прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/342216 (далі - Порядок № 520) визначено механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня) (пункт 2 Порядку № 520).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3 Порядку № 520).

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 4 Порядку № 520).

Згідно з пунктом 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

-договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

-договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

-первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

-розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

-документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (пункт 9 Порядку № 520).

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку (пункт 10 Порядку № 520).

Згідно із пунктом 11 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

-ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

-та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

-та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Так, «Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246), згідно пункту 17 якого у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

Згідно із пунктом 18 Порядку № 1246 на момент прийняття у встановленому порядку рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування щодо таких податкової накладної та/або розрахунку коригування проводяться перевірки, визначені пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого).

За результатами таких перевірок формується квитанція про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, яка надсилається платнику податку разом з відповідним рішенням.

Квитанція про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування, щодо яких прийнято рішення про їх реєстрацію, одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

Пунктом 19 Порядку № 1246 визначено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

-прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

-набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

-неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням (пункт 20 Порядку № 1246).

Враховуючи обов'язок платника податків відповідно до пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивач склав податкову накладну та направив її для реєстрації.

При цьому, суд звертає увагу, що чинними нормами податкового законодавства не передбачено можливості анулювання (виключення) з ЄРПН зареєстрованих податкових накладних / розрахунків коригування, у тому числі тих, що містять помилки.

Помилки, допущені платником податку у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в ЄРПН, можуть бути виправлені виключно шляхом складання та реєстрації в ЄРПН відповідного розрахунку коригування.

Матеріалами справи встановлено, що позивачем складено розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 30.11.2023 №42 до податкової накладної від 29.11.2023 №371.

Судом встановлено, що в розглянутому спорі контролюючий орган зупинив реєстрацію розрахунку коригування згідно з пунктом 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, та оскаржуваним рішенням відмовив у реєстрації податкової накладної з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Вирішуючи спір по суті, надаючи оцінку доводам сторін, суд виходить із того, що одним із способів здійснення податкового контролю є ведення обліку платників податків та інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів, яке є комплексом заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій (статті 62, 71 ПК України).

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.

Ризик, відповідно до підпункту 14.1.221 пункту 14.1 статті 14 ПК України це ймовірність недекларування (неповного декларування) платником податків податкових зобов'язань, невиконання платником податків іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Процедура зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування впроваджена з метою виконання функції податкового контролю, який здійснюється за діяльністю платників податку в цілому, та з метою перевірки додержання податкового законодавства при реєстрації в ЄРПН певно визначеної податкової накладної / розрахунку коригування.

При цьому, згідно із пунктом 2 Порядку № 1165 ризик порушення норм податкового законодавства - це ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту «а» або «б» пункту 185.1 статті 185, підпункту «а» або «б» пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником ПДВ виконання свого податкового обов'язку.

Здійснивши зупинення реєстрації розрахунку, відповідач зазначив, що: «РК подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=1.4810%, "Рпоточ"=838191.54 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Розрахунок, відповідно до якого відповідач дійшов висновку про відповідність 8 критерію ризиковості здійснення операцій, до матеріалів справи не надано, у квитанції повідомлено показники «D», «P». В чому полягає різниця обсягу придбання постачальника та обсягу постачання отримувача такого товару відповідачем не пояснено.

Відповідач, на виконання контрольних функцій, зупинивши реєстрацію розрахунку коригування, запропонував платнику податків надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію розрахунку коригування у Реєстрі, без визначення переліку документів.

При цьому, як підтверджується змістом пункту 5 Порядку № 520, передбачений цим пунктом перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, не є вичерпним.

У постанові Верховного Суду від 18.12.2019 в справі № 560/435/19 (ЄДРСР 86504198) касаційний суд сформував правовий висновок, що конкретний перелік документів може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.

Суд зазначає, що в надісланій позивачу квитанції про зупинення реєстрації розрахунку коригування не було зазначено вичерпного переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію РК в ЄРПН.

У разі спору щодо правомірності рішення суб'єкт владних повноважень може посилатися тільки на ті обставини, що зазначені у рішенні як підставу його прийняття. Не зазначення в рішенні цих обставин тлумачиться на користь висновку про його неправомірність. З огляду на неконкретність вимоги контролюючого органу про надання документів рішення про відмову в реєстрації РК не відповідає критерію обґрунтованості.

У постанові Верховного Суду від 20.11.2019 у справі № 826/9457/18 (ЄДРСР 85803891) зазначено, що надаючи правову оцінку прийнятим податковим органом рішенням, суди також повинні з'ясувати, чи містять вони конкретну інформацію щодо причин та підстав для їх прийняття, із зазначенням того, яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, як того вимагає форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН визначена Порядком.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 21.05.2019 у справах № 620/3556/18 (ЄДРСР 81857391), № 815/2791/18 (ЄДРСР 81858145), від 14.05.2019 у справі № 817/1356/18 (ЄДРСР 81727808), від 22.04.2019 у справі № 2040/5445/18 (ЄДРСР 81366622), від 03.06.2021 у справі №2040/7098/18 (ЄДРСР 97461230).

Здійснення моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, що складені з порушенням законодавства.

Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Аналогічний висновок викладено у постановах Верховного Суду від 18.07.2019 у справі № 1740/2004/18 (ЄДРСР 83105330), від 21.05.2019 у справі № 0940/1240/18 (ЄДРСР 81858144), від 25.10.2019 у справі № 0340/1834/18 (ЄДРСР 85207548), від 12.11.2019 у справі № 816/2183/18 (ЄДРСР 85574619).

Відмовляючи у реєстрації розрахунку коригування від 30.11.2023 № 42 відповідач зазначив про ненадання платником податку копій документів, а саме: ненадання платником податку копій документів, а саме: ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Однак, такі документи не було запропоновано подати позивачу при зупиненні реєстрації розрахунку коригування.

З метою реєстрації розрахунку коригування позивачем було виконано вимоги контролюючого органу та надано відповідні пояснення до яких долучено копії наявних документів, що підтверджують проведення господарських операцій, та у поясненнях докладно визначено, що платник податків виправляє допущену помилку.

Крім того, до матеріалів справи позивачем надані документи на підтвердження господарської діяльності платника податків, у тому числі документи на підтвердження господарської операції до якої подано розрахунок коригування. Зазначені документи були надані до Повідомлення від 25.07.2024 №25/04-24 та додаткові пояснення від 06.08.2024 №06/08-24 до повідомлення, так і пояснення до скарги, поданої 20.08.2024 №20/08-24.

У поясненнях від 25.07.2024 №25/07-24 на підтвердження інформації, зазначеної в розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію розрахунку коригування кількісних і вартісних показників в ЄРПН було надано копії документів, які підтверджують законність та достовірність проведених фінансово-господарських операцій, в тому числі зазначені вище Договір поставки нафтопродуктів, рахунок на оплату, платіжні Документ сформований в системі «Електронний суд» 28.11.2024 4 інструкції, лист на повернення коштів, акт звіряння тощо, а також копію рішення № 44533 від 19.12.2023 року про невідповідність «КРЕМІНЬ ОЙЛ» вищеозначеним критеріям ризиковості.

Поряд з цим, позивачем на виконання Повідомлення від 05.08.2024 №11564282/44058568 про надання додаткових пояснень ТОВ «ДЖЕТЛАЙН» було надано додаткові пояснення за вих. №06/08-24 від 06.08.2024 та копії додатково затребуваних контролюючим органом документів для підтвердження інформації, зазначеної в розрахунку коригування для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію розрахунку коригування кількісних і вартісних показників в ЄРПН, зокрема: загальну оборотно сальдову відомість в розрізі субрахунків за 2023 року та 1 півріччя 2024 року, а також ОСВ аналітичного обліку (в т.ч. кількісного) по субрахунках 1,2,3,6 класів рахунків. Позивачем подано до контролюючого органу первинні бухгалтерські документи, на підтвердження законності та реальності здійснення операцій, за результатами яких складено розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №42 від 30.11.2023 року на загальну суму (-1 174 129,32 грн), в т.ч. ПДВ (- 195 688,22 грн), а також надано і всі додатково затребувані бухгалтерські документи.

Отже, в даному випадку суд зазначає, що відмова реєстрації розрахунку коригування до посадкової накладної є протиправною.

Рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення. При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

Отже, суд доходить висновку про протиправність оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації розрахунку коригування.

Подання позивачем розрахунку коригування направлено на виправлення допущеної помилки, а чинний порядок не надає платнику податків іншого способу виправлення помилки як діяти розглянутим шляхом, при цьому правильно оформлена податкова накладна із дійсною (без помилки) ціною товару також зареєстрована у ЄРПН.

Виходячи з аналізу пунктів 19, 20 Порядку № 1246, суд зазначає, що законодавством не передбачений інший ефективний спосіб захисту порушеного права у спірних правовідносинах, відмінний від зобов'язання ДПС України зареєструвати розрахунок коригування в ЄРПН, у зв'язку із чим суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позивачем способу захисту права, порушеного оскаржуваним рішенням.

Відповідно до статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:

1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;

2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.

Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За наслідком здійснення аналізу оскаржуваного рішення на відповідність наведеним вище критеріям, суд, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки оскаржуване рішення не відповідає наведеним у частині 2 статті 2 КАС України критеріям.

Згідно статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи зазначене, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача понесені ним судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 422,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1, як суб'єкта владних повноважень, яким допущено прийняття протиправних рішень.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних №11624259/44058568 від 13.08.2024 про відмову в реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 42 від 30.11.2023, на загальну суму ( -1 174 129,32 грн), в т.ч. ПДВ ( - 195 688,22 грн).

Зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393; адреса: Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складений Товариством з обмеженою відповідальністю «ДЖЕТЛАЙН» (код ЄДРПОУ 44058568, адреса: пров. Хрестовий, буд. 2, офіс 401, м. Київ, 01010) розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 42 від 30.11.2023 до податкової накладної №371 від 29.11.2023, на загальну суму ( -1 174 129,32 грн), в т.ч. ПДВ ( - 195 688,22 грн), датою направлення його на реєстрацію.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖЕТЛАЙН» (код ЄДРПОУ 44058568, адреса: пров. Хрестовий, буд. 2, офіс 401, м. Київ, 01010) судовий збір у розмірі 2 422,40 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011; адреса: вул. Шолуденка, буд. 33/19, м. Київ, 04116).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Я.В. Горобцова

Горобцова Я.В.