Рішення від 12.06.2025 по справі 320/14753/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2025 року № 320/14753/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Ставничому Н.В., за участю: представника позивача - Варічевої Л.С., представника відповідача - Козарь Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сьогодні мультімедіа» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Сьогодні мультімедіа» звернулася до суду з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 21.08.2023 №54193/26-15-07-03-03-25;

- визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 21.08.2023 №0541682303.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.06.2024 закрито підготовче провадження та призначено адміністративну справу до судового розгляду по суті в судовому засіданні.

Рішенням Вищої ради правосуддя від 13.02.2025 №246/0/15-25 «Про звільнення ОСОБА_1 з посади судді Окружного адміністративного суду міста Києва (відряджений до Київського окружного адміністративного суду) у зв'язку з поданням заяви про відставку» звільнено з посади судді Окружного адміністративного суду міста Києва (відряджений до Київського окружного адміністративного суду) у зв'язку з поданням заяви про відставку.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючим суддею для розгляду даної справи визначено Щавінського В.Р.

На підставі ухвали суду від 11.03.2025 дану справу прийнято до провадження судді Щавінського В.Р. за правилами загального позовного провадження та призначено справу до підготовчого засідання.

Протокольною ухвалою суду від 12.06.2025 судом закрито підготовче провадження та розпочато розгляд справи по суті.

У судове засідання, призначене на 12.06.2025 прибули представник позивача та представник відповідача. Під час судового засідання представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі. Представник відповідача адміністративний позов не визнав, наполягав на відмові у його задоволенні.

Позовні вимоги мотивовано протиправністю прийнятих відповідачем податкових повідомлень-рішень, яким збільшено податок на прибуток іноземних юридичних осіб та податок на додану вартість. Зокрема, представник позивача покликається на те, що компанія Video Content Library Limited є фактичним (бенефіціарним) отримувачем доходу за умовами субліцензійних договорів, укладених із позивачем, а отже висновки Акту базується на домислах і не мають об?єктивного підтвердження. Разом із цим зазначено про дійсність та фактичність господарської операції із ТОВ «С.ГРУП КОНСТРАКШН», що підтверджується наданими податковому органу первинними документами.

Відповідач подав відзив на позов, у якому позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, зазначив, що висновки, покладені в основу акту перевірки, та відповідно, оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі норм податкового законодавства, є обґрунтованими та законними.

У своїй відповіді на відзив позивач вказав, що наведені відповідачем аргументи не спростовують доказів, наданих позивачем в обґрунтування своєї позиції.

Заслухавши пояснення учасників справи, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

За результатами документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «СЬОГОДНІ МУЛЬТМЕДІА», що проводилась з 08.06.2023 по 28.06.2023 на підставі наказу Головного управління ДПС у м. Києві від 06.06.2023 №2773-п, складено Акт про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «СЬОГОДНІ МУЛЬТІМЕДІА» від 12.07.2023 №48548/5/26-15-07-03-03-21 (далі - Акт перевірки).

На підставі Акта перевірки, Головним управління ДПС у м. Києві прийнято податкові повідомлення-рішення:

- від 21.08.2023 №54193/26-15-07-03-03-25, яким збільшено суму грошового зобов?язання за податком на додану вартість на загальну суму 332696,00 грн, у тому числі за податковим зобов?язанням 266157,00 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями 66539,00 грн. ??

- від 21.08.2023 №0541682303, яким збільшено суму грошового зобов?язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб на загальну суму 1 527 865,00 грн, у тому числі 1 400 461,00 грн за податковим зобов?язанням та 127404,00 грн за штрафними (фінансовими) санкціями.

Зазначені повідомлення-рішення оскаржувались позивачем в адміністративному порядку, проте рішенням ДПС України від 02.11.2023 №32932/6/99-00-06-01-02-06 залишені без змін.

Вважаючи вказані податкові повідомлення-рішення відповідача протиправними та такими, що підлягаєють скасуванню, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, у тому числі податку на прибуток та податку на додану вартість, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Відповідно до підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту, що відносяться до повноважень митних органів), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України (пункт 41.5 статті 41 ПК України).

Відповідно до підпункту 21.1.4 пункту 21.1 статті 21 ПК України контролюючі органи зобов'язані не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно зі статтею 8 ПК України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом. До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад у межах їх повноважень і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Посадові та службові особи контролюючих органів зобов'язані, зокрема дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій (підпункти 21.1.1,21.1.4 пункту 21.1 статті 21 ПК України).

Надаючи правову оцінку податковому повідомленню-рішенню від 21.08.2023 №0541682303, суд зазначає наступне.

Пунктом 14.1.54 статті 14 ПК України визначено, що дохід з джерелом їх походження з України - будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.

За приписами підпункту 141.4.1 пункту 141.1 статті 141 ПК України доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цього пункту такими доходами є, зокрема проценти, дисконтні доходи, що сплачуються на користь нерезидента, у тому числі проценти за позиками та борговими зобов'язаннями, випущеними (виданими) резидентом (підпункт а) цього підпункту).

Відповідно до підпункту 141.4.2 пункту 141.2 статті 141 ПК України, резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у підпункті 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.3-141.4.6 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Таким чином, законодавством України передбачено, що оподаткуванню податком на прибуток за ставкою 15% підлягають виплачені резидентом на користь нерезидента проценти як плата за використання коштів або товарів (робіт, послуг), отриманих у кредит.

Як слідує з пункту 3.2 статті 3 ПК України, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.

Порядок застосування міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування стосовно повного або часткового звільнення від оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України визначено статтею 103 ПК України.

Відповідно до пункту 103.1 статті 103 ПК України застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України.

Згідно з пунктом 103.2 статті 103 ПК України особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України.

Положеннями пункту 103.4 статті 103 ПК України визначено, що підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 і 103.6 цієї статті, особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України.

Відповідно до пункту 103.5 статті 103 ПК України довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України.

Отже, у момент виплати доходу достатньою підставою для застосування зниженої ставки податку є наявність довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України і така довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України.

При цьому, право на застосування зменшеної ставки податку, передбачену відповідним міжнародним договором України, виникає, за умови одночасного виконання таких вимог: нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України; нерезидентом надано довідку (або її нотаріально засвідчену копію), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України; нерезидент є бенефіціарним власником доходу.

За правилами пункту 103.3 статті 103 ПК України бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу для цілей застосування пониженої ставки податку згідно з правилами міжнародного договору України до дивідендів, процентів, роялті, винагород тощо нерезидента, отриманих із джерел в Україні, вважається особа, що має право на отримання таких доходів.

При цьому бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу не може бути юридична або фізична особа, навіть якщо така особа має право на отримання доходу, але є агентом, номінальним утримувачем (номінальним власником) або є тільки посередником щодо такого доходу.

Для визначення особи як фактичного отримувача доходу, така особа повинна володіти не тільки правом на отримання доходу, але повинна бути і особою, яка визначає подальшу економічну долю доходу. Тобто, коли отримувач процентів має право отримувати вигоду та визначати подальшу економічну долю доходу і не пов'язаний договірними або юридичними зобов'язаннями щодо перерахування такого доходу іншій особі, отримувач є бенефіціарним власником доходу (постанова КАС ВС від 14.08.2018 №К/9901/51316/18).

Водночас чинним законодавством не встановлено форми документу, що підтверджує статус контрагента як бенефіціарного власника доходу, та який повинна мати особа на момент проведення виплати. Однак, у разі заперечення обставин щодо бенефіціарного статусу нерезидента-отримувача доходу, обов'язок доказування зворотного в силу положень Кодексу адміністративного судочинства України покладається на контролюючий орган як на суб'єкта владних повноважень.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у справах №817/1045/17, №803/1005/17 та №560/8133/24.

Так, відповідач вважає, що компанія Video Content Library Limited, на користь якої позивачем сплачувалось роялті за умовами Субліцензійної угоди щодо бренду від 04.10.2019 та Субліцензійної угоди щодо бренду від 16.12.2020, не є бенефіціарним (фактичним) власником доходу від зазначених договорів.

Проте, суд звертає увагу на умови субліцензійних договорів, які підтверджують той факт, що компанія Video Content Library Limited є фактичним (бенефіціарним) отримувачем доходу:

а) у Субліцензійній угоді щодо бренду від 04.10.2019, укладеною між позивачем та компанією Video Content Library Limited:

- згідно із преамбулою угоди, Субліцензіар - компанія Video Content Library Limited - «користується виключними правами на використання торгової марки «Vogue»;

- згідно із п.п.4.1.1, 4.1.2 з питань використання торгової марки Позивач має консультуватися виключно із Субліцензаром - компанією Video Content Library Limited;

- згідно із п.4.2.3, у всіх питаннях використання торгової марки Позивач має дотримуватись вказівок саме Субліцензіара;

- пунктом 7.5 угоди передбачено відшкодування збитків, спричинених діловій репутації припиненням Позивачем (Субліцензіатом) безпосередньо компанії Video Content Library Limited (Субліцензіару).

- пункт 13.2 прямо наголошує на тому, що ніякі положення угоди не можна розцінювати, як надання позивачу повноважень агента з будь-якою метою.

б) у Субліцензійній угоді щодо бренду від 16.12.2020 , укладеною між позивачем та компанією Video Content Library Limited:

- у преамбулі угоди також зазначається, що Субліцензіар - компанія Video Content Library Limited - «користується виключними правами на використання торгової марки «Vogue»;

- ??у преамбулі угоди окремо наголошується, що Субліцензіар є бенефіціарним (фактичним) власником щодо отриманого доходу від угоди, самостійно визначає економічну долю отриманого доходу;

- згідно із преамбулою угоди, Субліцензіар декларує, що не має будь-яких договірних чи інших юридичних зобов?язань перед третіми особами.

Суд зазначає, що зазначені субліцензійні угоди, укладені позивачем з нерезидентом, не передбачають умов, за яких грошові кошти, перераховані за угодами як роялті, повинні далі перераховуватися третій особі. Обидві субліцензійні угоди є дійсними, їхні умови - обов?язкові для сторін.

Разом із цим, як вбачається з матеріалів справи, 17 червня 2024 року позивач отримав відповідь на свій лист від компанії Vide Content Library Limited, яка у свою чергу звернулась за відповідним запитом корпорації «LES PUBLICATIONS CONDE NAST S.A.», що є власником торгової марки «Vogue».

Згідно із поясненням «LES PUBLICATIONS CONDE NAST S.A.», викладеним у листі від 12 червня 2024 року, Video Content Library Limited сплачує роялті використання торгової марки «Vogue», проте не була зобов?язана передавати LE PUBLICATIONS CONDE NAST S.A. доходи, отримані Video Content Library Limited за субліцензійною угодою, укладеною з ТОВ «Сегодня Мультимедіа» протягом 2019-2022 років.

Тому, на переконання суду, відповідачем не доведено того факту, що Video Content Library Limited не є кінцевим бенефіціарним власником доходу, а наведені аргументи, які на думку податкового органу підтверджують цей факт, є припущеннями, які не доведені доказами.

При цьому у постанові від 03.07.2019 у справі №911/1521/18 Верховний Суд наголосив на тому, що відповідно до вимог принципу правової визначеності, правозастосовчий орган у випадку неточності, недостатньої чіткості, суперечливості норм позитивного права має тлумачити норму на користь невладного суб'єкта (якщо однією зі сторін спору є представник держави або органу місцевого самоврядування), адже якщо держава нездатна забезпечити видання зрозумілих правил, то саме вона і повинна розплачуватися за свої прорахунки. Це так зване правило пріоритету норми за найбільш сприятливим для особи тлумаченням.

Відтак, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення від 21.08.2023 №0541682303 є протиправним та підлягає скасуванню.

Надаючи правову оцінку податковому повідомленню-рішенню від 21.08.2023 №54193/26-15-07-03-03-25, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що наведеним податковим повідомленням - рішенням констатується, що позивачем порушено п.44.1 ст. 44, п.185.1. ст.185, п.187.1 ст. 187, п.188.1 ст. 188, п. 192.1 ст. 192, п.п. 198.3, 198.6 ст. 198, п.л.201.1,201.7,201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, через формування податкового кредиту по взаємовідносинам із контрагентом, який не мав змоги надати послуги в обсягах, зазначених в акті приймання ремонтно-будівельних робіт, зменшення податкового зобов?язання без реєстрації розрахунків коригування.

В Акті перевірки зазначається, що враховуючи податкову інформацію, згідно якої у ТОВ «С.ГРУП КОНСТРАКШН» відсутні необхідні людські ресурси та активи (матеріальні, технічні) для здійснення господарської діяльності, та неможливість встановлення фактичного виконавця робіт по ланцюгу постачання, перевіркою не підтверджено господарські операції на адресу позивача, що свідчить про створення лише зовнішніх ознак фактичних операцій, наслідком чого є отримання позивачем необгрунтованої податкової вигоди.

Дослідивши надані позивачем письмові докази та пояснення, суд не погоджується із такими висновки податкового органу, зважаючи на наступне.

Приписами ст.198 ПК України встановлено, що до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг. Датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.

Згідно з п.198.6 ст.198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.

Відповідно до п.200.1 ст.200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно з пунктом 200.4 ст.200 ПК України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

За визначенням, наведеним у ст.1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.

Згідно з ч.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Положеннями ч.2 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» встановлено, що первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Правилу цієї норми кореспондує зміст пункту 2.4 Положення №88.

Відповідно до п.44.1 ст.44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

З урахуванням наведених норм та висновків Великої Палати Верховного Суду, які містяться у постанові від 07.07.2022 у справі №160/3364/19, суд зазначає наступне.

Правові наслідки у вигляді виникнення права платника податку на формування витрат, що враховуються при визначені об'єкта оподаткування, та податкового кредиту наступають лише у разі реального (фактичного) вчинення господарських операцій з придбання товарів (робіт, послуг) з метою їх використання у власній господарській діяльності, що пов'язані з рухом активів, зміною зобов'язань чи власного капіталу платника, та відповідають економічному змісту, відображеному в укладених платником податку договорах, що має підтверджуватись належним чином оформленими первинними документами.

Аналіз реальності господарської діяльності повинен здійснюватися на підставі даних податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту. При цьому в первинних документах, які є підставою для бухгалтерського обліку, фіксуються дані лише про фактично здійснені господарські операції.

При вирішенні спорів щодо правомірності формування платниками податків своїх даних податкового обліку, зокрема якщо предметом спору є достовірність первинних документів та підтвердження інших обставин реальності відображених у податковому обліку господарських операцій, необхідно враховувати, що відповідно до вимог ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У разі надання контролюючим органом доказів, які в сукупності з іншими доказами у справі свідчать про те, що документи, на підставі яких платник податків задекларував податковий кредит та сформував витрати, що враховуються при визначені об'єкта оподаткування, містять інформацію, що не відповідає дійсності, платник податків має спростовувати ці доводи. Наведене випливає зі змісту ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України.

Отже, визначальним для вирішення спорів про наявність податкових наслідків за результатами вчинення господарських операцій є дослідження сукупності обставин та первинних документів, які можуть як підтверджувати, так і спростовувати реальність господарських операцій. При цьому підтвердженням господарської операції виходячи з визначення, наведеного в Законі України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», є саме рух матеріальних активів та коштів між контрагентами, натомість первинна документація є відображенням такої операції.

Судом встановлено, що до перевірки позивачем надано Договір підряду №02/09-19 від 02.09.2019 разом із Додатком №1 до нього - кошторисом на виконання ремонтно-будівельних робіт на об?єкті за адресою м. Київ, вул. Борщагівська, буд. 152Б, а також акт приймання виконаних ремонтно-будівельних робіт від 25.09.2019.

При цьому, укладання Договору підряду №02/09-19 від 02.09.2019 здійснено з переможцем тендеру за сукупністю наданих документів та вимог - ТОВ «С.ГРУП КОНСТРАКШИН» (ЄДРПОУ 42763977), з яким підприємство уклало Договір підряду №11-07/2019.

На виконання умов Договору підряду №11-07/2019 перерахувано ТОВ «С.ГРУП КОНСТРАКШИН авансовий платіж у сумі 593 540,46 грн.

Суд встановив, що 27.08.2019 ТОВ «С.ГРУП КОНСТРАКШИН» повідомило позивача про те, що його податковий статус органами ДФС змінено на «ризиковий», що може потягнути блокування реєстрації податкових накладних. Тому, товариство запропонувало достроково розірвати Договір №11-07/2019 з метою уникнення негативних фінансових наслідків для обох сторін договору.

Суд звертає увагу, що протягом дії Договору підряду №11-07/2019 ТОВ «С.ГРУП КОНСТРАКШИН» розпочало, але не встигло виконати ремонтно-будівельні роботи.

Надалі, позивач прийняв пропозицію ТОВ «С.ГРУП КОНСТРАКШН» та уклав Договір підряду №02/09-19 від 02.09.2019 на тих самих умовах, що й з попереднім контрагентом.

Суд зазначає, що Договори підряду №11-07/2019 та №02/09-19 від 02.09.2019 містять однакові умови та ідентичний кошторис, проте за Договором підряду №11-07/2019 строк виконання робіт (п. 3.1. договору) становить 60 календарних днів, а строк виконання робіт за Договором підряду №02/09-19 від 02.09.2019 (п.3.1) - 24 календарних дні. Ці умови дозволяють зробити висновок, що ТОВ «С.ГРУП КОНСТРАКШН» фактично продовжило виконання робіт, розпочате ТОВ «С.ГРУП КОНСТРАКШИН».

До того ж, чинне законодавство не містить приписів щодо обов?язкової перевірки діяльності контрагетів перед укладенням договору. Практика здійснення господарської діяльності групами пов?язаних між собою підприємств, що співпрацюють у певній галузі та мають схожі назви не суперечить чинному законодавству.

Суд вважає помилковими доводи відповідача про відсутність у контрагента достатньої кількості основних засобів та трудових ресурсів, оскільки це не може бути підставами для висновку про нереальність господарських операцій. Так, нормами Цивільного та Господарського кодексів України дійсність і реальність договорів та правомірність виписаних за ними, зокрема, податкових накладних та інших первинних документів бухгалтерського та податкового обліку не обумовлені наявністю у постачальника матеріальних та трудових ресурсів для здійснення фінансово-господарської діяльності. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 26.01.2021 у справі №814/3617/14.

У постанові Верховного Суду від 22.10.2019 у справі № 822/5413/15 зазначається, що податкове законодавство не ставить у залежність податковий облік (стан) певного платника податку від дотримання його контрагентами податкової дисципліни та правильності ведення ними податкового або бухгалтерського обліку, зокрема, від перебування постачальників за юридичною адресою.

Суд встановив, що подані позивачем документи містять достатні дані про зміст господарських операцій та їх учасників, підтверджують фактичне їх здійснення. Таким чином, наявними у матеріалах справи первинними та іншими документами підтверджується реальність здійснення позивачем господарських операцій з контрагентами.

Відтак, суд вважає, що податкове повідомлення - рішення від 21.08.2023 №54193/26-15-07-03-03-25 підлягає скасуванню.

Згідно зі статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Положеннями частин 1, 2 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, під час розгляду цієї справи не довів, що позивачем занижено суму податку на прибуток іноземних юридичних осіб та податку на додану вартість.

Отже, з огляду на межі заявлених позовних вимог, аналіз положень чинного законодавства України, оцінку поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 21.08.2023 №54193/26-15-07-03-03-25.

3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 21.08.2023 №0541682303.

4. Стягнути сплачений судовий збір у розмірі 26840 (двадцять шість тисяч вісімсот сорок) грн. 00 коп. на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Сьогодні мультімедіа» за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Державної податкової служби у м. Києві.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Щавінський В.Р.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 25 вересня 2025 р.