Справа № 636/8176/25
Провадження 3/636/4033/25
Іменем України
25.09.2025 м. Чугуїв
Суддя Чугуївського міського суд Харківської області Грошова Н.М., розглянувши матеріали, що надійшли від Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 173 КУпАП,
До Чугуївського міського суд Харківської області надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 178 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи, суддя вважає, що даний адміністративний матеріал слід повернути до Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області для належного доопрацювання, виходячи із наступного.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 701170 від 22.08.2025, 30.07.2025 ОСОБА_1 о 08:34 год. за адресою: АДРЕСА_1 перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, зламав дерев'яний паркан, чим порушив громадський порядок і спокій громадян, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП.
Згідно ст. 13 КУпАП передбачено відповідальність неповнолітніх, до яких належать особи віком від 16 до 18 років.
Істотного значення для захисту прав та інтересів неповнолітнього правопорушника набуває можливість участі його батьків або інших законних представників при першому поясненні та складанні протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 270 КУпАП інтереси особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або особами, що через свої фізичні або психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення, мають право представляти їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники).
Згідно з ч. 3 ст. 270 КУпАП законні представники та представники мають право знайомитися з матеріалами справи; заявляти клопотання; від імені особи, інтереси якої вони представляють, приносити скарги на рішення органу (посадової особи), який розглядає справу.
З аналізу вищезазначених положень слідує, що у разі вчинення неповнолітньою особою правопорушення, її законних представників повинні повідомити про складання протоколу, час і місце розгляду справи, обставини справи, крім того, їм мають бути роз'яснені їхні процесуальні права.
Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 701170 від 22.08.2025складений відносно неповнолітньої особи.
В матеріалах справи наявна копія паспорта на ім'я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , однак з даних відомостей, суд позбавлений можливості встановити її відношення до неповнолітнього ОСОБА_4 , оскільки в наданій копії свідоцтва серії НОМЕР_1 від 25.01.2023 про народження ОСОБА_1 , матір'ю ОСОБА_1 вказана ОСОБА_5 . Письмові пояснення ОСОБА_3 , в матеріалах справи відсутні.
Таким чином, у протоколі про адміністративне правопорушення, що надійшов до суду, та приєднаних до нього матеріалах відомості щодо законних представників особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, відсутні, що позбавляє суд можливості викликати їх у судове засідання для участі у розгляді справи з метою недопущення порушення прав неповнолітньої особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
В силу ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол: відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 Верховним судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Враховуючи вище викладене, суд вважає за необхідне справу про адміністративне правопорушення повернути до Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області для належного оформлення.
Керуючись ст. ст. 256, 278, 280 КУпАП,
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 173 КУпАП повернути до Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Н.М. Грошова