про призначення судової експертизи
25 вересня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/963/25-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Григораша В.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Голубов Н.Л.,
позивача не з'явився,
представник відповідача 1 не з'явився,
представника відповідача 2 Никифорук Г.М.,
третя особа ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про призначення експертизи в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у місті Києві та Київській області, Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , ОСОБА_3 про визнання протиправними дій та скасування рішень, -
До Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 (позивач) до Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області (відповідач-1), Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області (відповідач-2), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору фізична особа підприємець ОСОБА_1 , ОСОБА_3 з такими позовними вимогами:
визнати протиправним та скасувати рішення сесії Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області №1734-8/24 від 02 вересня 2024 року;
визнати протиправними дії державного кадастрового реєстратора відділу №2 Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин Головного управління Держгеокадастру у місті Києві та Київській області Шевченко Олени Григорівни щодо прийняття рішення і внесення відомостей до Державного земельного кадастру із відкриттям поземельної книги на земельну ділянку кадастровий номер 7322589700:02:002:0129, площею 0,1982 га, з цільовим призначення - для рибогосподарських потреб (код 10.07), яка розташована по АДРЕСА_1 ;
визнати протиправним та скасувати рішення державного кадастрового реєстратора відділу №2 Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин Головного управління Держгеокадастру у місті Києві та Київській області Шевченко Олени Григорівни від 17 грудня 2024 року про внесення відомостей до Державного земельного кадастру з відкриттям розділу поземельної книги на земельну ділянку площею 0,1982 га, кадастровий номер 7322589700:02:002:0129, що в с. Южинець та про державну реєстрацію зазначеної земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.
Ухвалою суду від 06.03.2025 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Позивач подав до суду клопотання про витребування доказів по справі та про призначення експертизи, в якому просив призначити в справі №600/963/25 комплексну земельно-технічну експертизу із питань землеустрою, проведення якої доручити експертам СП "Західно - Український Експертно- Консультативний центр", юридична адреса: 58001, м. Чернівці, вул. Головна. 119.
На вирішення експертам поставити наступні питання:
- чи відповідає розроблена фізичною-особою ОСОБА_1 па підставі договору №126/Б від 28 листопада 2024 року технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки комунальної власності кадастровий номер 7322589700:02:002:0129 площею 0.1982 га з цільовим призначенням для рибогосподарських потреб у селі Южинець Чернівецької області, вимогам земельного законодавства, іншим нормативним документам з питань землеустрою, а також планово-картографічним і містобудівним документам землекористування ? Якщо не відповідає, то в чому полягають невідповідності;
- чи розташовані у межах сформованої земельної ділянки кадастровий номер 7322589700:02:002:0129 площею 0.1982 га. з цільовим призначенням - для рибогосподарських потреб: дорога, будівлі та споруди. Якщо так, зазначити їх місцерозташування, назву та площу зайнятих угідь.
В обґрунтування поданого клопотання вказував, що надання судом належної оцінки доводам позивача про протиправність дій і рішень відповідачів можливе виключно за умови призначення та проведення у судовій справі експертизи з питань землеустрою, оскільки для вирішення судом спірних питань і з'ясування обставин справи необхідні спеціальні знання.
Ухвалою суду від 02.06.2025 призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 12:00 год. 17.06.2025.
В судовому засіданні 17.06.2025 відкладено розгляд справи до 10:00 год 22.07.2025.
В судовому засіданні 22.07.2025 оголошено перерву до 24.07.2025.
В судовому засіданні 24.07.2025 частково задоволено клопотання позивача про витребування доказів, та оголошено перерву до отримання витребуваних від Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області та від Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області доказів.
12.08.2025 на адресу суду надійшли витребувані від Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області докази.
05.09.2025 на адресу суду надійшли витребувані від Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області докази, розгляд справи призначено на 25.09.2025.
Позивач у судове засідання призначене на 25.09.2025 не з'явився, проте подав до суду заяву, в якій просив задовольнити подані ним клопотання, в тому числі щодо призначення експертизи та розглянути їх без його участі.
Представник відповідача 1 в судове засідання призначене на 25.09.2025 не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання. Про причини неприбуття суд не повідомив.
Третя особа ОСОБА_3 в судове засідання призначене на 25.09.2025 не з'явилися, проте подали до суду клопотання про розгляд справи без їх участі.
Представник відповідача 2 та третьої особи не заперечували проти задоволення клопотання позивача про призначення експертизи.
Розглянувши клопотання про призначення експертизи, заслухавши думку сторін, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що клопотання про призначення експертизи підлягає задоволенню, оскільки для з'ясування обставин, що мають значення для справи необхідні спеціальні знання.
Відповідно до ч.1 ст. 102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза). Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну. (ч. 3- 5 ст. 102 КАС України)
Статтею 1 Закону України "Про судову експертизу" від 25.02.1994 № 4038-XII (далі - Закон № 4038-XII) визначено, що судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Згідно з ч.1 - 4 ст. 68 КАС України експертом може бути особа, яка володіє спеціальними знаннями, необхідними для з'ясування відповідних обставин справи. Експерт може призначатися судом або залучатися учасником справи. Експерт зобов'язаний дати обґрунтований та об'єктивний письмовий висновок на поставлені йому питання. Експерт зобов'язаний з'явитися до суду за викликом суду та роз'яснити свій висновок і відповісти на питання суду та учасників справи. За відсутності заперечень учасників справи експерт може брати участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції.
За приписами ч. 1 - 4 ст. 103 КАС України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи. Якщо суд доручає проведення експертизи кільком експертам чи експертним установам, суд в ухвалі призначає провідного експерта або експертну установу. Ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи, та учасникам справи. Об'єкти та матеріали, що підлягають дослідженню, направляються особі, якій доручено проведення експертизи (провідному експерту або експертній установі). У разі необхідності суд може заслухати експерта щодо формулювання питання, яке потребує з'ясування, та за його клопотанням дати відповідні роз'яснення щодо поставлених питань. Суд повідомляє учасників справи про вчинення зазначених дій, проте їх неявка не перешкоджає вчиненню цих дій.
В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків. У разі виникнення сумніву щодо змісту та обсягу доручення призначений судом експерт невідкладно подає суду клопотання щодо його уточнення або повідомляє суд про неможливість проведення ним експертизи за поставленими питаннями ( ч. 5 - 6 ст. 103 КАС України).
Враховуючи зазначене, з метою всебічного та об'єктивного розгляду адміністративної справи, для з'ясування обставин, що мають значення для вирішення спору по суті, і потребують спеціальних знань, а також ненаданням жодною із сторін висновку експерта з цих самих питань, суд приходить до висновку про задоволення клопотання та необхідність призначення судової економічної експертизи.
Наказом Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.11.1998 за №705/3145, затверджено Інструкцію про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень (далі - Інструкція) та Науково-методичні рекомендації з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції України № 1420/5 від 26.04.2017 р.
Відповідно до пп. 1.2.2 п. 1.2 розділу I Інструкції одним із основних видів (підвидів) експертизи, зокрема, є інженерно-технічна, в тому числі земельно-технічна.
Відповідно до п. 6.1 розділу ІІ "Інженерно-технічні експертизи" Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 №53/5(у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 №1950/5), основними завданнями земельно-технічної експертизи є: визначення відповідності розробленої технічної документації на земельні ділянки та її затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування; визначення відповідності зміни цільового призначення земельних ділянок та її затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування; визначення фактичного землекористування земельними ділянками; визначення відповідності фактичного землекористування, а також порушень меж та накладання земельних ділянок відповідно до правовстановлювальних документів на ці земельні ділянки та вимог нормативно-правових актів; визначення відповідності фактичного розташування будівель, споруд та інших об'єктів відносно меж земельних ділянок правовстановлювальним документам та технічній документації із землеустрою та землекористування; визначення можливості розподілу (порядку користування) земельними ділянками, розробка варіантів їх розподілу (порядку користування); визначення можливих варіантів підходу та проїзду до земельних ділянок, встановлення земельного сервітуту; оцінка земельних ділянок; визначення відповідності виконаної оцінки земельних ділянок вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, методології, методам, оціночним процедурам.
У вказаному розділі наводиться орієнтовний перелік вирішуваних питань, що можуть бути поставлені при проведенні земельно-технічної експертизи.
Згідно ч. 5 та 6 ст. 102 КАС України учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну. Питання, які ставляться експерту, і його висновок з них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта.
Дослідивши запропоновані позивачем питання, враховуючи думку учасників процесу, що прибули в судове засідання, судом встановлено, що вказані в клопотанні питання відповідають згаданій Інструкції та Науково-методичним рекомендаціям, тому суд вважає, що дані питання потребують спеціальних знань та роз'яснення експерта, тому не має підстав для відхилення чи зміни.
У поданому до суду клопотанні, позивач просив проведення експертизи доручити експертам CП "Західно-Український Експертно- Консультативний центр".
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про можливість доручення проведення комплексної земельно-технічної експертизи CП "Західно-Український Експертно-Консультативний центр", що знаходиться за адресою: 58001, місто Чернівці, вул. Головна, 119.
Витрати, пов'язані з проведенням експертизи, відповідно до приписів статті 137 КАС України покласти на покласти на позивача ОСОБА_2 .
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі: призначення судом експертизи, - до одержання її результатів.
У зв'язку з призначенням судової експертизи, суд вважає можливим провадження по вказаній справі зупинити до одержання результатів експертизи.
На підставі наведеного та керуючись статтями 102, 103, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Клопотання позивача, ОСОБА_2 , про призначення комплексної земельно-технічної експертизи із питань землеустрою по адміністративній справі №600/963/25-а за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у місті Києві та Київській області Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , ОСОБА_3 про визнання протиправними дій та скасування рішень - задовольнити.
2. Призначити по справі комплексну земельно-технічну експертизу із питань землеустрою, проведення якої доручити експертам CП "Західно-Український Експертно-Консультативний центр".
3. На вирішення експерта поставити наступні питання:
3.1. Чи відповідає розроблена фізичною особа-підприємцем ОСОБА_1 па підставі договору № 126/Б від 28.11.2024 технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки комунальної власності кадастровий номер 7322589700:02:002:0129 площею 0.1982 га з цільовим призначенням для рибогосподарських потреб у селі Южинець Чернівецької області, вимогам земельного законодавства, іншим нормативним документам з питань землеустрою, а також планово-картографічним і містобудівним документам землекористування? Якщо не відповідає, то в чому полягають невідповідності?
3.2 Чи розташовані у межах сформованої земельної ділянки кадастровий номер 7322589700:02:002:0129 площею 0.1982 га. з цільовим призначенням - для рибогосподарських потреб: дорога, будівлі та споруди. Якщо так, зазначити їх місцерозташування, назву та площу зайнятих угідь.
4. Попередити експерта про кримінальну відповідальність, передбачену статтями 384, 385 Кримінального кодексу України за завідомо неправдивий висновок експерта або відмову експерта без поважних причин від виконання покладених на них обов'язків.
5. Для проведення комплексної земельно-технічної експертизи із питань землеустрою копію ухвали та матеріали адміністративної справи №600/963/25-а направити до CП "Західно-Український Експертно-Консультативний центр", що знаходиться за адресою: 58001, місто Чернівці, вул. Головна, 119.
6. Витрати, пов'язані із проведенням комплексної земельно-технічної експертизи із питань землеустрою, покласти на позивача, - ОСОБА_2 .
7. Зупинити провадження у справі до одержання результатів експертизи.
Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).
Ухвалу в повному обсязі складено 26 вересня 2025 р.
Суддя В.О. Григораш