26 вересня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/4509/25-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Лелюк О.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Сторожинецького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькому районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом до Сторожинецького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькому районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зобов'язання вчинити дії.
Позивачі просять суд зобов'язати Сторожинецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькому районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, код ЄДРПОУ 26034574, внести зміни до актового запису №109, що складений Виконавчим комітетом Красноїльської селищної ради Сторожинецького району Чернівецької області 07 жовтня 2019 року про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме у графі батьки виключити відомості батько дитини ОСОБА_4 , громадянин України, та включити відомості до батько дитини ОСОБА_2 , громадянин України, змінити прізвище дитини включивши прізвище дитини « ОСОБА_5 » та заначити прізвище дитини « ОСОБА_6 » змінити по батькові дитини виключити по батькові дитини « ОСОБА_7 » зазначити по батькові дитини « ОСОБА_8 ».
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд зазначає наступне.
Так, частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Отже, позовні вимоги про зобов'язання вчинити дії нерозривно пов'язані із вимогами про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною (чи визнання протиправними дій або рішень суб'єкта владних повноважень).
Згідно з пунктами 4, 5, 9 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень у позовній заяві зазначаються обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Однак, усупереч наведеним нормам, позивачами у позові не вказано з якою саме бездіяльність (дією або рішеннями) відповідача вони не погоджуються та, фактично, оскаржують у поданому позові, внаслідок чого пред'явлено лише вимогу зобов'язального характеру.
Також у позовній заяві не зазначено доводів щодо того, які саме права чи інтереси позивачів порушено Сторожинецьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькому районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, як і не обґрунтовано те, що відповідач у спірних відносинах діяв саме як суб'єкт владних повноважень в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України при реалізації своїх повноважень.
Відповідно до частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для залишення даної позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 169, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Сторожинецького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькому районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
2. Встановити позивачам строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з дня вручення даної ухвали шляхом подання позовної заяви у відповідності до вимог, встановлених статтею 160 Кодексу адміністративного судочинства України.
3. Роз'яснити, що в разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися не поданою і буде повернута особі, яка її подала на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя О.П. Лелюк