Справа № 683/1579/25
іменем України
26 вересня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача-відділ поліції № 1 Хмельницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача в якому просить:
-визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), щодо направлення до відділу поліції № 1 (м. Старокостянтинів) Хмельницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області звернення від 14.03.2025 № Е1596371 про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , правил військового обліку через неявку за повісткою № 2548459 від 19.02.2025 та щодо внесення відповідних відомостей до інформаційно-комунікаційної системи Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" без надання доказів належного вручення чи направлення повістки, а також зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) видалити з інформаційно-комунікаційної системи Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" відомості про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , правил військового обліку;
-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), повідомити відділ поліції № 1 (м. Старокостянтинів) Хмельницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , щодо якого надсилалося звернення від 14.03.2025 № Е1596371.
В підтвердження позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ). Вказане підтверджується витягом з Резерв+ який є електронним військово-обліковим документом військовозобов'язаного ОСОБА_1
15.03.2025 року позивач після оновлення мобільного застосунку Резерв+ виявив, що в його військово-обліковому документі з'явилася інформація, що у нього наявне порушення правил військового обліку.
За результатами направлених адвокатських запитів від 19.03.2025 року до Департаменту інформаційно-аналітичної підтримки Національної поліції України, від 24.03.2025, 10.04.2025, 16.04.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_4 , а також поданої заяви від 03.05.2025, позивач дізнався про те, що з 14.03.2025 року є порушником військового обліку по причині неприбуття за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_5 у строк та місце зазначені у повістці № 2548459 від 19.02.2025 року.
У період з 14.03.2025 по 10.04.2025 позивач не притягувався ІНФОРМАЦІЯ_6 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного порушення передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП.
Згідно із базою даних "Розшук" інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України" позивач у державному розшуку не перебував та станом на 23.03.2025 не перебуває.
У системі ІПНП наявна інформація про реєстрацію звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
В зв'язку із тим, що позивач не отримував жодних листів чи повісток про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_4 , зокрема повістки № 2548459 від 19.02.2025 року, а ІНФОРМАЦІЯ_6 не надав доказів її направлення чи вручення, що підтверджується відсутністю відповідних документів у відповідях на адвокатські запити, відповідно у ІНФОРМАЦІЯ_4 були відсутні підстави для звернення до органів Національної поліції для доставлення ОСОБА_1 , як особи яка скоїла адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, тому звернувся в суд за захистом своїх прав та інтересів.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 червня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без повідомлення (виклику) сторін.
Представник відповідача відзив на позовну заяву в суд не подав, хоча відповідач був належним чином повідомлений про відкриття спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
На виконання вимог ухвали суду начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 надав суду належним чином завірену копію повістки № 2548459 від 19.02.2025 року на ім'я ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , про необхідність з'явитися за вказаною у повістці адресою 04.03.2025 о 14:00 годині для уточнення даних, копію опису вкладення до рекомендованого поштового відправлення на ім'я ОСОБА_1 , та копію рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача-відділ поліції № 1 Хмельницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області пояснення третьої особи щодо позову або відзиву в суд не подав, хоча третя особа була належним чином повідомлена про відкриття спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
На виконання вимог ухвали суду начальник ВП № 1 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області надав суду належним чином завіренні копії звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.03.2025 про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за ст.210, 210-1 КУпАП.
Суд, дослідивши матеріали справи, при вирішенні спору враховує наступне.
Судом встановлено, що позивач- ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_7 .
31.05.2024 року позивач вчасно уточнив військово-облікові дані, що підтверджується копією військово-облікового документу у системі Резерв+ Міністерства оборони України.
У військово-обліковому документі Резерв+ вказана адреса місця проживання військовозобов'язаного ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 .
15.03.2025 позивач після оновлення мобільного застосунку "Резерв+" дізнався, що в його військово-обліковому документі з'явилася інформація про порушення ним правил військового обліку.
В зв'язку із наявністю такої інформації, представник позивача направив адвокатський запит до Департаменту інформаційно-аналітичної підтримки Національної поліції України від 19.03.2025 року, в якому просив надати відомості з бази даних "Розшук" інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України" стосовно можливого перебування ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_8 у державному розшуку, та надати відомості інтегрованої інформаційно-пошукової системи МВС України інтегрованої інформаційно-пошукової системи органів внутрішніх справ України стосовно можливого перебування ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_8 на обліку за категорією "особа, яка вчинила правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП" із вказанням ініціатора вказаного звернення.
Листом № 43308-2025 від 24.03.2025 (845747) Департамент інформаційно-аналітичної підтримки Національної поліції України надав відповідь на адвокатський запит в якому вказано, що згідно з даними бази даних "Розшук" інформаційно-розшукової системи "Інформаційний портал Національної поліції України" ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , у державному розшуку не перебував та станом на 23.03.2025 року не перебуває.
Також у листі зазначено, що відповідно до частини 3 статті 38 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", абзацу 3 пункту 56 та абзацу 16 пункту 79 "Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.12.2022 № 1487, органи Національної поліції України за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснюють адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП України, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
При надходженні до органів (підрозділів) поліції таких звернень, відповідно до Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 08.02.2019 № 100, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 05.03.2019 за № 222/33194, інформація про особу вноситься до інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України", Положення про яку затверджене наказом Міністерства внутрішніх справ України від 03.08.2017 № 676, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.08.2017 за № 1059/30927.
Станом на 23.03.2025 за даними системи ІПНП наявна інформація про реєстрацію звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо порушення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Звернення від 14.03.2025 № Е1596371 зареєстровано відділом поліції № 1 (Старокостянтинів) Хмельницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області 15.03.2025 № 2400.
Також із змісту позовної заяви та матеріалів справи вбачається, що представник позивача направив адвокатські запити до ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24.03.2025 року, від 10.04.2025 року, та від 16.04.2025 року.
На адвокатський запит від 24.03.2025 відповідач надав відповідь листом № 4508 від 10.04.2025 яким повідомив, що згідно з даними які містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 , з 14.03.2025 є порушником військового обліку по причині неприбуття за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_5 у строк та місце зазначені у повістці.
У період часу з 14.03.2025 по 10.04.2025 ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1, 211 КУпАП України, ІНФОРМАЦІЯ_6 не притягався.
На адвокатський запит від 10.04.2025 у матеріалах справи відсутня відповідь відповідача.
На адвокатський запит від 16.04.2025 відповідач надав відповідь листом № 5003 від 21.04.2025 яким повідомив, що ІНФОРМАЦІЯ_6 вже надана відповідь на адвокатський запит від 24.03.2025.
В матеріалах справи наявна копія відповіді ІНФОРМАЦІЯ_4 № 4508 від 10.04.2025 на адвокатський запит від 24.03.2025, копія якого відсутня в переліку документів доданих до позовної заяви.
У такій відповіді зазначено, що згідно з даними які містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ОСОБА_1 , з 14.03.2025 є порушником військового обліку по причині неприбуття за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_5 у строк та місце, зазначені у повістці (стаття 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію").
У період часу з 14.03.2025 по 10.04.2025 ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення. передбаченого статтями 210, 210-1, 211 КУпАП України ІНФОРМАЦІЯ_6 не притягався.
У матеріалах справи наявна копія відповіді ІНФОРМАЦІЯ_4 № 5645 від 02.05.2025 на адвокатський запит від 25.04.2025, копія якого відсутня в переліку документів доданих до позовної заяви.
У відповіді № 5645 від 02.05.2025 зазначено, що згідно даних реєстру "Оберіг" громадянин ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , є порушником правил військового обліку, про що надається завірений витяг з реєстру "Оберіг".
Протоколи на громадянина ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , в ІНФОРМАЦІЯ_6 не складалися, відповідно і не виносилися постанови.
Крім того представник позивача направив до ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву від 03.05.2025 року з проханням надати відомості та копії документів з приводу порушення ОСОБА_1 правил військового обліку по причині неприбуття за викликом до ТЦК та СП у строк та місце зазначені у повістці (зокрема відомості, номер) щодо адміністративної справи, копії матеріалів адміністративної справи (копія повістки, конверт з відміткою про повернення рекомендованого листа у зв'язку з його неотриманням, роздруківка тренінгу поштового відправлення), протоколу про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, копію постанови про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, тощо.
У разі відсутності запитуваної інформації видалити з ІКС ЄДРПВР "Оберіг" відомості щодо порушення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , правил військового обліку.
Направити до відділу поліції № 1 (м. Старокостянтинів) Хмельницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області звернення щодо зняття ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , з обліку в системі ІПНП як особу, яка порушила законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію у зв'язку із відсутністю з боку останнього порушення правил військового обліку.
Відповідь на заяву від 03.05.2025 року надана листом ІНФОРМАЦІЯ_9 № 6/3470 від 13 травня 2025 року.
Із змісту відповіді вбачається, що відповідно до даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів громадянин ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 та з 14.03.2025 року, являється порушником правил військового обліку за неприбуття за викликом у строк та місце зазначене у повістці № 2548459 від 19.02.2025 року, в зв'язку з чим ОСОБА_1 необхідно прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 , пояснити причини неприбуття за повісткою з метою припинення заходів розшуку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснюється Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі Закон № 2232-XII).
Згідно із частиною 1 статті 1 Закону № 2232-XII, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Частиною 2 статті 1 Закону № 2232-XII встановлено, що військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Відповідно до частини 3 статті 1 Закону № 2232-XII, військовий обов'язок крім іншого також включає:
-взяття громадян на військовий облік;
-дотримання правил військового обліку.
Згідно із частинами 7, 8 статті 1 Закону № 2232-XII, виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують в тому числі центри рекрутингу, районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Положення про центри рекрутингу, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України. Діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, центрів рекрутингу координується та спрямовується Міністерством оборони України.
Однією із категорій на які поділяються громадяни України щодо військового обов'язку відповідно до частини 9 статті 1 Закону № 2232-XII, є військовозобов'язані-особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
Військовозобов'язаним оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку.
Згідно із частиною 10 статті 1 Закону № 2232-XII, громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України зобов'язані:
-прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
-виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до статті 3 Закону № 2232-XII, правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України "Про оборону України", "Про Збройні Сили України", "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно із частиною 2 статті 14 Закону № 2232-XII, взяття громадян України на військовий облік призовників здійснюється у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання.
Відповідно до частин 1, 3 та частини 5 статті 33 Закону № 2232-XII, військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 1 статті 34 Закону № 2232-XII, персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Згідно із частиною 3 статті 38 Закону № 2232-XII, органи Національної поліції України у встановленому законом порядку зобов'язані за зверненнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, доставити до таких територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до частини 11 статті 38 Закону № 2232-XII, призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
Відповідно до частини 2 статті 42 Закону № 2232-XII, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки під час взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби, призову на військову службу та проходження зборів, зобов'язані ознайомити громадян України з їхніми правами та обов'язками згідно з вимогами цього Закону.
Відповідно до частини п'ятої статті 33 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", Кабінет Міністрів України постановою від 30 грудня 2022 року № 1487 затвердив "Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів", (далі Порядок № 1488).
Цей Порядок визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (пункт 1 Порядку № 1488).
Пунктами 2, 3, 4 цього Порядку визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо:
-фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками;
-здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами;
-подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Завданнями військового обліку є:
-своєчасне оформлення військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
-забезпечення контролю за дотриманням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами правил військового обліку;
-подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до пункту 14 Порядку № 1488, військовий облік забезпечується з урахуванням вимог законодавства у сфері декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб, організовується і безпосередньо ведеться державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, в яких призовники, військовозобов'язані та резервісти працюють (навчаються).
Згідно із пунктом 16 Порядку № 1488, військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації-на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Згідно із пунктом 19 Порядку № 1488, призовники, військовозобов'язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно із пунктами 20, 21 Порядку № 1488, військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
У разі зміни місця проживання або у разі, коли в паспорті громадянина України відсутні відмітки про реєстрацію місця проживання, призовниками, військовозобов'язаними та резервістами подається інформація, яка підтверджується документами або відомостями відповідно до Закону України "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні" та Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 "Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад".
Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів".
Взяття громадян на персонально-первинний та персональний військовий облік, а також їх виключення (зняття) з такого обліку здійснюється лише після взяття (зняття, виключення) зазначених громадян на військовий облік (з військового обліку) у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до пунктів 22, 23 Порядку № 1488, взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, здійснюється відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 "Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад", через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.
Відповідно до пункту 56 Порядку № 1488, національна поліція за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).
Згідно із пунктом 79 Порядку № 1488, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки:
-організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;
-здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;
-організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;
-розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також зіпсуттям або недбалим зберіганням військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату;
-звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку;
-повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку. Таке повідомлення має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи;
-виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
-організовують контроль та у разі потреби через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки можуть проводити перевірку дотримання призовниками, військовозобов'язаними та резервістами правил військового обліку (додаток 2).
Відповідно до підпунктів 1, 2 пункту 1 додатку 2 до Порядку № 1488, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні:
1) перебувати на військовому обліку:
-за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.
Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад;
-прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до пункту 3 додатку 2 до Порядку № 1488, призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлені та визначені Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (далі Закон № 3543-XII).
Статтею 1 Закону визначено, що термін оповіщення в цьому Законі № 3543-XII вживається в такому значенні-доведення сигналів і повідомлень (директив, розпоряджень) до органів військового управління, центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій та населення про оголошення мобілізації, виклик громадян до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також вручення (надсилання) повісток громадянам.
Правовою основою мобілізаційної підготовки та мобілізації є Конституція України, Закон України "Про оборону України", цей та інші закони України, а також видані відповідно до них нормативно-правові акти, (стаття 2 Закону № 3543-XII).
Згідно із частиною 1, 3 статті 22 Закону № 3543-XII, громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:
-перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
-смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Відповідно до частини 5 статті 22 Закону № 3543-XII, порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 1 статті 27 Закону № 3543-XII, у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
У разі отримання письмової відповіді про неможливість здійснити адміністративне затримання та доставлення громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки його керівник протягом п'яти днів з дня отримання такої відповіді надсилає такому громадянину в паперовій формі засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу його місцезнаходження, місця проживання чи перебування вимогу про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом.
Відповідно до частини п'ятої статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", Кабінет Міністрів України постановою від 16 травня 2024 року № 560 затвердив "Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період" (далі Порядок № 560).
Згідно із пунктом 1 Порядку № 560, цей Порядок визначає:
-процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки;
-процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи.
Відповідно до пункту 15 Порядку № 560, керівники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження відповідного керівника обласного (Київського та ІНФОРМАЦІЯ_10 з визначеними строками та обсягами призову резервістів та військовозобов'язаних:
-звертаються до територіального органу (підрозділу) поліції для адміністративного затримання та доставлення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 і 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
-вживають заходів разом з представниками територіальних органів (підрозділів) поліції до адміністративного затримання та доставляння до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які відмовляються від отримання повісток або порушили правила військового обліку.
Відповідно до пункту 16 Порядку № 560, керівники територіальних органів (підрозділів) поліції з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження про проведення заходів мобілізації відповідного голови (начальника) обласної, Київської та Севастопольської міської, районної держадміністрації (військової адміністрації):
-організовують за зверненням територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, адміністративне затримання та доставлення органами (підрозділами) поліції до зазначених центрів та органів резервістів та військовозобов'язаних, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 і 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Адміністративне затримання таких осіб здійснюється незалежно від їх місця перебування на військовому обліку. У такому разі особа доставляється до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки або органів СБУ, або відповідних підрозділів розвідувальних органів;
-забезпечують внесення до реєстрів та баз (банків) даних, що входять до єдиної інформаційної системи МВС, інформацію про осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 і 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, провадження у справах за якими здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки;
-повідомляють районному (міському) територіальному центру комплектування та соціальної підтримки про неможливість здійснити адміністративне затримання та доставлення протягом 30 календарних днів до такого центру осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 і 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно із пунктом 21 Порядку № 560, за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Згідно із пунктом 23 Порядку № 560, поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форми власності), визнаються:
-перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
-смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
Відповідно до пункту 24 Порядку № 560, у разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Підпунктом 1 пункту 27 Порядку № 560 встановлено, що під час мобілізації громадяни викликаються з метою:
1) до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів:
-взяття на військовий облік;
-проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;
-уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);
-призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.
Відповідно до пункту 28 Порядку № 560, виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки.
Відповідно до пункту 30 Порядку № 560, повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Реєстраційний номер повістки фіксується в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів або Журналі реєстрації виданих для оповіщення повісток за формою згідно з додатком 3.
Відомості про вручення військовозобов'язаному або резервісту повістки на бланку вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно із пунктом 30-2 Порядку № 560, повістки, сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, можуть друкуватися і надсилатися військовозобов'язаним та резервістам засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Відповідно до пункту 30-3 Порядку № 560, у разі надсилання повістки, сформованої за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення, на такому відправленні повинні зазначатися штриховий кодовий ідентифікатор оператора поштового зв'язку, прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається повістка.
Згідно із пунктом 34 Порядку № 560, у разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.
У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.
Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу надсилається адресату протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів-протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Згідно із пунктом 41 Порядку № 560, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу є: у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
-день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
-день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
-день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Аналіз змісту наведених правових норм та оцінка встановлених у справі обставин дає суду підстави зробити такі висновки.
Військовий обов'язок військовозобов'язаних включає дотримання ними правил військового обліку, а виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
З метою належної організації та ведення військового обліку на території адміністративно-територіальної одиниці, в тому числі проведення уточнення персональних даних військовозобов'язаного, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки мають право здійснювати виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів шляхом вручення, надсилання повістки за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.
Оповіщення про необхідність військовозобов'язаного з'явитися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки здійснюється також направленням на ім'я громадянина та за адресою внесеною до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів рекомендованого поштового відправлення з описом вкладення та повідомленням про вручення про його виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу.
В свою чергу громадянин України, який перебуває на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України зобов'язаний, отримавши повістку про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки з'явитися у зазначених у ній місце та строк до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для уточнення персональних даних військовозобов'язаного та належного оформлення військово-облікових документів.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:
-перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
-смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
Із матеріалів справи судом встановлено, що на ім'я позивача- ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ) направлена повістка № 2548459 в якій позивач повідомлений про те, що йому необхідно з'явитися 04.03.2025 о 14:00 годині для уточнення даних при ІНФОРМАЦІЯ_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ).
Повістка направлена на адресу: АДРЕСА_3 , з вимогою з'явитися за адресою: АДРЕСА_1 , яка відповідає адресі, що вказана у військово-обліковому документі.
Відповідно до копії поштового повідомлення, у довідці про причини повернення повістки помічена відмітка-адресат відсутній за вказаною адресою.
Роздруківка трекінгу для відстеження поштового повідомлення із офіційного сайту Укрпошта свідчить про те, 26.02.2025 відбулася невдала спроба вручення направлення адресату-позивачу, а 03.03.2025 відбулося повернення повістки відправнику, тобто ІНФОРМАЦІЯ_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ).
У разі порушення військовозобов'язаним, (на думку посадової особи відповідача), правил військового обліку, а саме нез'явлення до ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 ) у зазначені у повістці місце та строк, посадовою особою відповідача прийнято рішення звернутися в установленому законом порядку до органів Національної поліції для доставлення позивача, який скоїв адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, (без зазначення мети щодо необхідності складення протоколу про адміністративні правопорушення чи прийняття постанови про адміністративне правопорушення), до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому позивач перебуває (повинен перебувати) на військовому обліку.
В зв'язку із тим, що позивач не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_4 (Старокостянтинів), (як вважає посадова особа відповідача без поважних причин), хоча позивач був належним чином оповіщений про необхідність з'явитися, посадовою особою відповідача 14.03.2025 в електронному вигляді шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС направлено до відділу поліції № 1 Хмельницького районного управління поліції Головного управління національної поліції в Хмельницькій області (Старокостянтинів) звернення № Е 1596371 щодо необхідності доставлення ОСОБА_1 який вчинив адміністративне правопорушення, передбачене статтями 210, 210-1 КУпАП.
Так як органи Національної поліції України у встановленому законом порядку зобов'язані за зверненнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки здійснити адміністративне затримання та доставлення військовозобов'язаних які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП до таких територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, відділом поліції № 1 Хмельницького районного управління поліції Головного управління національної поліції в Хмельницькій області (Старокостянитинів) до інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України" була внесена інформація про затримання та доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
На прохання представника позивача до ІНФОРМАЦІЯ_2 направити до відділу поліції № 1 Хмельницького районного управління поліції Головного управління національної поліції в Хмельницькій області (Старокостянитинів) звернення щодо зняття ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , з обліку в системі ІПНП як особу, яка порушила законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в зв'язку із відсутністю з боку останнього порушення правил військового обліку, викладеного у заяві від 03 травня 2025 року, представник позивача листом від 13 травня 2025 року № 6/3470 отримав відмову у такому проханні.
Суд, враховуючи наведене, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу є у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
-день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
-день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
-день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Як встановлено судом позивач не отримав поштового відправлення, не відмовився отримати поштове відправлення, не змінював адресу місця проживання яка була ним повідомлена у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних, що підтверджується матеріалами справи.
Представник відповідача не надав інформацію та/або належні документи від поштового оператора про те, що позивач дійсно був відсутній за адресою місця проживання, тобто був не тимчасово відсутній за місцем проживання під час візиту представника поштового оператора для вручення повістки в зв'язку із перебуванням на роботі, тощо, а повністю змінив адресу місця проживання та в порушення своїх обов'язків відносно правил військового обліку не повідомив територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про зміну адреси свого місця проживання.
Таким чином, оскільки позивач не був належним чином оповіщений про свій обов'язок з'явитися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для уточнення облікових даних як військовозобов'язаного, суд робить висновок про те, що у відповідача відсутні правові підстави для направлення до відділу поліції № 1 Хмельницького районного управління поліції Головного управління національної поліції в Хмельницькій області (Старокостянитинів) звернення в електронному вигляді шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС звернення № Е 1596371 щодо необхідності доставлення ОСОБА_1 як такого, що вчинив адміністративне правопорушення, передбачене статтями 210, 210-1 КУпАП України.
Крім того суд звертає увагу на те, що відносно позивача не встановлено вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП України в зв'язку із відсутністю постанови по справі про адміністративне правопорушення.
Інших доказів вини позивача щодо ухилення від отримання повістки про необхідність явки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для уточнення облікових даних представником відповідача не надано, строк накладення адміністративного стягнення завершився, оскільки адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення-тобто не пізніше як через два місяці з 04.03.2025 року-дати явки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, зазначеної у повістці № 2548459.
Враховуючи наведене, суд вважає протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 про направлення до відділу поліції № 1 Хмельницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області звернення від 14.03.2025 № Е1596371 про адміністративне затримання та доставлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в зв'язку із порушенням статтей 210, 210-1 КУпАП України.
За таких обставин суд робить висновок про те, що необхідно зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ), повідомити відділ поліції № 1 Хмельницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , щодо якого надсилалося звернення від 14.03.2025 № Е1596371 відповідно до вимог пункту 56 "Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487.
Підсумовуючи викладене, аналізуючи все в сукупності, суд вважає, що позов обгрунтований, доведений дослідженими в судовому засіданні доказами, тому підлягає задоволенню.
Згідно із частиною 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача-відділ поліції № 1 Хмельницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, задовольнити.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 про направлення до відділу поліції № 1 Хмельницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області звернення від 14.03.2025 № Е1596371 про адміністративне затримання та доставлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в зв'язку із порушенням статтей 210, 210-1 КУпАП України.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомити відділ поліції № 1 Хмельницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , щодо якого до відділу поліції № 1 Хмельницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області надіслано звернення від 14.03.2025 № Е1596371 відповідно до вимог пункту 56 "Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 968,40 грн., за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 )
Третя особа:третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача-відділ поліції № 1 Хмельницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, (вул. Авіаторів,2 Старокостянтинів, Хмельницький район Хмельницька область, 31101 , код ЄДРПОУ - 40108824)
Головуючий суддя В.К. Блонський