Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
26 вересня 2025 р. № 520/18988/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитра Волошина, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій, оформлене протоколом від 13.06.2025 № 39, у частині відмови в наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій повторно розглянути матеріали звернення ОСОБА_1 у спосіб прийняття рішення про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується із рішенням комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій, оформлене протоколом від 13.06.2025 № 39, у частині відмови в наданні статусу учасника бойових дій, оскільки єдиною підставою відмови у наданні позивачу статусу учасника бойових дій відповідач визначив відсутність у позивача на момент розгляду звернення правового статусу особи рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту, однак обставина подальшого припинення позивачем проходження публічної служби в органах та підрозділах Державної служби України з надзвичайних ситуацій не віднесена законодавцем до кола підстав, які зумовлюють втрату можливості на набуття статусу учасника бойових дій.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 28.07.2025 відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, та запропоновано відповідачу надати відзив на позов. Запропоновано позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом п'яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана сторонам по справі до електронного кабінету через систему "Електронний суд", що підтверджується довідками про доставку до електронного кабінету ЄСІТС.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що під час прийняття рішення (протоколу) про відмову позивачу у встановленні статусу "ветеран війни - учасник бойових дій", у зв'язку з тим, що вказаний статус надається виключно особам рядового та начальницького складу служби цивільного захисту, діяв в межах та у спосіб передбачений чинним законодавством, а відтак підстав для задоволення позовних вимог відсутні.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Оскільки у період з 04.08.2025 по 18.08.2025 включно суддя перебував у щорічній відпустці, а 19.09.2025 - на навчанні, розгляд справи здійснюється з урахуванням днів відпустки та навчання.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом установлено таке.
Позивач проходив службу в Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області.
Позивач звільнений зі служби 21.10.2024, що підтверджується витягом із наказу Головного управління ДСНС України у Харківській області (по особовому складу) від 21.10.2024 №526 о/с (а.с.10).
Під час проходження служби у період з 24.02.2022 по 21.10.2024 року брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, перебуваючи у м. Харків Харківської області, що підтверджується довідкою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області від 25.04.2025 року № 875/640 (а.с.11-12).
Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо отримання статусу УБД (а.с.58).
Листом від 19.06.2025 Державна служба України з надзвичайних ситуацій направила позивачу рішення у формі витягу з протоколу засідання комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій від 13.06.2025 № 39, яким відмовлено у наданні статусу "ветеран війни - учасник бойових дій" у зв'язку з тим, що статус учасника бойовий дій надається виключно особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (а.с.14, 15).
Вважаючи такі дії Державної служби України з надзвичайних ситуацій протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 4 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон №3551-XII) (у редакції від 02.05.2025) ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Згідно зі статтею 5 Закону № 3551-XII учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Відповідно до абзацу першого статті 6 Закону України № 3551-XII учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Згідно з абзацом другим пункту 19 частини 1 статті 6 Закону України № 3551-XII порядок надання статусу учасника бойових дій (крім осіб, особливості набуття статусу учасника бойових дій якими визначені у статті 6-1 цього Закону) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, визначаються Кабінетом Міністрів України. Райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України, а райони здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях - відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України". Порядок позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту, визначає Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 затверджено Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (зі змінами) (далі Порядок КМУ №413).
Вказаний Порядок КМУ № 413 визначає процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які брали безпосередню участь в забезпеченні національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
За умовами пункту 4 Порядку №413 (у редакції від 01.01.2025 (заява від 20.05.2025)) підставою для надання заявникам статусу учасника бойових дій є: для заявників з числа осіб, зазначених в абзаці першому пункту 19 частини першої статті 6 Закону (крім осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади), які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, - довідка за формою згідно з додатком 6.
Заявники, зазначені в абзаці першому цього підпункту, за власним бажанням можуть додавати інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань.
Відповідно до підпункту 1 пункту 5 Порядку №413 для надання статусу учасника бойових дій документи подаються: командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації стосовно заявників, зазначених в пунктах 19 і 20 частини першої статті 6 Закону, або самостійно заявником з їх числа у разі неподання документів командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації.
Згідно з пунктом 8 Порядку КМУ № 413 для надання статусу учасника бойових дій заявникам з числа осіб, зазначених у пункті 19 частини першої статті 6 Закону, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій протягом 30 календарних днів з дня участі осіб у виконанні бойових (службових) завдань, у проведенні розвідувальних заходів, отримання травм (поранень, контузій, каліцтв) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу заявники, довідки за формою згідно з додатком 6 або додатком 7.
Тобто, Постанова №413 встановлює обов'язок, у даному випадку керівника ДСНС, подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 6.
Однак, доказів того, що Державною службою України з надзвичайних ситуацій вказаний обов'язок виконано, відповідачем до суду не надано.
Водночас, судом установлено, що позивач 20.05.2025 (зареєстровано за вх. №К-554 від 26.05.2025) звернувся до відповідача із заявою про надання статусу учасника бойових дій (а.с.58).
До заяви позивачем було долучено такі документи:
1) довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України від 25.04.2025 №875/640 (оригінал);
2) копія паспорта;
3) копія РНОКПП;
4) дві фотографії.
Відповідно до витягу із протоколу засідання комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій від 13.06.2025 №39 установлено, що позивачу відмовлено у наданні статусу "ветеран війни - учасник бойових дій" у зв'язку з тим, що статус учасника бойовий дій надається виключно особам рядового та начальницького складу служби цивільного захисту (а.с.68).
Згідно з пунктом 19 Порядку КМУ № 413 рішення про надання (відмову у наданні) статусу учасника бойових дій приймається: комісіями - стосовно заявників з числа осіб, зазначених у пунктах 19 і 20 частини першої статті 6 Закону.
Основні функції, завдання, повноваження та склад комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій (далі - Комісія), а також порядок організації її роботи визначено Положенням про комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Наказ Міністерства внутрішніх справ України 22 грудня 2018 року № 1048, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 січня 2019 р. за № 55/33026 (далі - Положення №1048).
Відповідно до пункту другого розділу I Положення №1048 (у редакції від 23.03.2023), комісія утворюється наказом ДСНС з метою реалізації заходів, пов'язаних із наданням статусу учасника бойових дій особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які:
- захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;
- у складі груп піротехнічних робіт (груп розмінування) залучалися до безпосереднього виконання завдань щодо розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території України;
- виконували бойове (службове) завдання із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з військовими формуваннями інших держав і незаконними збройними формуваннями;
- брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Пунктом 6 розділу II Положення про Комісію ДСНС № 1048, комісія відмовляє в наданні статусу учасника бойових дій у разі: відсутності правових підстав для надання статусу учасника бойових дій; відсутності документів, що містять достатні підтвердні докази і є підставою для надання статусу учасника бойових дій; надання недостовірних даних про осіб, зазначених у пункті 2 розділу I цього Положення; виявлення факту подання недостовірної інформації.
З витягу із протоколу №39 від 13 червня 2025 року вбачається, що позивачу відмовлено у наданні статусу «ветеран війни учасник бойових дій», у зв'язку з тим, що статус учасника бойових дій надається виключно особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (а.с.68).
Таку відмову суд уважає неправомірною, оскільки вона не відповідає пункту 6 розділу II Положення №1048, яким визначено підстави для відмови.
З матеріалів справи вбачається, що позивач проходив службу у Державній службі України з надзвичайних ситуацій до 21.10.2024, на момент звільнення вислуга років становила 29 років 08 місяців 26 днів, тобто позивач проходив службу цивільного захисту у системі Державної служби України з надзвичайних ситуацій на посаді командира відділення 9 ДПРЧ 3 ДПРЗ, звання: головний майстер-сержант служби цивільного захисту, що підтверджується витягом із наказу Головного управління ДСНС України (по особовому складу) від 21.10.2024 №526 о/с (а.с.10).
Так, відповідно до п. 15 Положення про проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 №593 (у редакції від 17.05.2025), передбачено, що склад осіб, які перебувають на службі цивільного захисту, поділяється на рядовий і начальницький. Начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий.
Особам рядового і начальницького складу присвоюються такі спеціальні звання: рядовий склад - рядовий служби цивільного захисту; молодший начальницький склад - сержант служби цивільного захисту, майстер-сержант служби цивільного захисту, головний майстер-сержант служби цивільного захисту; середній начальницький склад - молодший лейтенант служби цивільного захисту, лейтенант служби цивільного захисту, старший лейтенант служби цивільного захисту, капітан служби цивільного захисту; старший начальницький склад - майор служби цивільного захисту, підполковник служби цивільного захисту, полковник служби цивільного захисту; вищий начальницький склад - генерал-майор служби цивільного захисту, генерал-лейтенант служби цивільного захисту, генерал-полковник служби цивільного захисту, генерал служби цивільного захисту України.
Тобто, на момент проходження позивачем служби, останній відносився до осіб начальницького складу, що не заперечується сторонами по справі.
Позивачу було видано довідку №875/640 від 25.04.2025 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, з якої вбачається, що колишній головний майстер-сержант служби цивільного захисту ОСОБА_1 дійсно в період з 24.02.2022 по 21.10.2024 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в м. Харків, Харківського району, Харківської області (а.с.11-12).
У зазначеній довідці вказано, що вона є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій (особи з інвалідністю внаслідок війни).
Суд зазначає, що обставини щодо того, що пакет документів для оформлення статусу УБД не був переданий Комісії ДСНС протягом 30 календарних днів з дня участі позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України може свідчить лише про бездіяльність відповідача і ніяким чином не може бути підставою для позбавлення позивача його права на можливість отримання статусу УБД.
Доводи відповідача про те, що позивач на момент звернення вже не проходив службу, а тому не має права на отримання учасника бойових дій є довільним тлумаченням відповідачем норм законодавства. Окрім того, довідка про участь у бойових діях була видана позивачу вже після його звільнення, що не заперечується сторонами по справі.
Враховуючи викладене вище, суд доходить до висновку про визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій, оформлене протоколом від 13.06.2025 № 39.
Щодо способу поновлення прав позивача, суд зазначає таке.
Так, позивач просить зобов'язати Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій повторно розглянути матеріали звернення ОСОБА_1 у спосіб прийняття рішення про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.
Поряд із цим, суд зазначає, що надання статусу учасника бойових дій є дискреційним повноваженням Комісії Державної служби України з надзвичайних ситуацій і суд не вправі втручатись у цю дискрецію.
У відповідності з Рекомендаціями №R (80) 2 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Отже, дискреційним повноваженнями є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.
Тобто, дискреційними є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною.
Заява позивача фактично не розглянута, оскільки відповідачем не здійснено аналізу поданих позивачем документів, тому суд доходить до висновку, що рішення з цих підстав не ухвалювалось.
Суд зазначає, що саме на відповідача покладено обов'язок з'ясувати чи залучався позивач до участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України або довідка видана у зв'язку з фактичним перебуванням позивача на службі у м. Харків у період 2022 року, для чого повинен дослідити та вивчити накази, на підставі яких видана відповідна довідка, у зв'язку з чим прийняти відповідне рішення.
А тому, враховуючи встановлення під час розгляду справи обставин порушення прав позивача на здійснення належного розгляду його заяви суд зазначає про наявність підстав для належного їх відновлення, шляхом зобов'язання Державної служби України з надзвичайних ситуацій повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання статусу учасника бойових дій, з урахуванням висновків суду у цій справі.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, суд доходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 258, 262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної служби України з надзвичайних ситуацій (вул. Гончара Олеся, буд. 55-А, м. Київ, 01601, ЄДРПОУ 38516849) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій, оформлене протоколом від 13.06.2025 № 39.
Зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання статусу учасника бойових дій, з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Дмитро ВОЛОШИН