26 вересня 2025 року Справа № 480/4043/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4043/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просить:
1. Визнати протиправними дії та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.12.2024 року щодо відмови у наданні відстрочки згідно пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадянину ОСОБА_1 .
2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надати відстрочку згідно пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадянину ОСОБА_1 .
26.05.2025 року представником позивача Страшок Є.В. подана до суду заява про забезпечення позову шляхом заборони ІНФОРМАЦІЯ_1 вчиняти дії, пов'язані з мобілізацією ОСОБА_1 , до набрання законної сили судовим рішенням.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 26 травня 2025 року заяву представника позивача про забезпечення позову повернуто заявнику без розгляду внаслідок несплати судового збору.
28.05.2025 року представник позивача повторно звернувся до суду із заявою про забезпечення позову і додав до неї документ про сплату судового збору. (а.с.54).
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 29 травня 2025 року заяву представника позивача про забезпечення позову задоволено шляхом заборони ІНФОРМАЦІЯ_1 вчиняти дії, пов'язані з мобілізацією ОСОБА_1 , до набрання законної сили судовим рішенням у справі.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позову просив відмовити, оскільки позивач не надав документу про наявність у ОСОБА_2 , бабусі позивача, документів про наявність у неї інвалідності першої або другої групи, як того вимагає закон (а.с.66-69).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою від 02.12.2024 року (№1/14630) щодо надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період відповідно до пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» внаслідок того, що він здійснює постійний догляд за ОСОБА_2 , яка є його членом сім'ї другого ступеня споріднення - бабусею та якій за висновком ЛКК закладу охорони здоров'я рекомендовано отримання соціальної послуги із догляду на професійній основі від фізичної особи.
За результатом розгляду протоколом №27 від 04.12.2024р. комісія ІНФОРМАЦІЯ_3 ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки, мотивуючи своє рішення тим, що ОСОБА_2 не є особою з інвалідністю І або ІІ групи.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що вони регулюються Конституцією України, Законом України ««Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року №3543 - ХІІ з наступними змінами , Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою КМУ від 16.05.2024 №560 (далі-Порядок). Повноваження ТЦК ТА СП щодо надання відстрочки регулюються Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою КМУ від 23.02.2022 року №154 (далі-Положення).
Згідно зі ст.65 Конституції України захист вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232- XII (далі - Закон № 2232-ХІІ) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Згідно із частиною 2 статті 1 Закону №2232-ХІІ військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Частиною 3 статті 1 Закону №2232-ХІІ передбачено, що військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Мобілізацію провести на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Згідно з цим Указом мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.
Ці строки неодноразово продовжувалися аналогічними Указами Президента України та тривають станом на день розгляду цієї справи судом.
Стаття 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-ХП визначає перелік підстав для відстрочки військовозобов'язаним від призову на військову службу під час мобілізації.
Пунктом 14 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-ХП передбачено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько- консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.
Згідно з пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до пункту 11 Положення, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання.
Питання надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення регулюється Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою КМУ від 16.05.2024р. №560 (далі - Порядок).
Так, для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються відповідні комісії.
За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки.
Так, ОСОБА_1 на ім'я голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 подав заяву за формою, визначеною у додатку 4 з документами, які на його думку, підтверджують право на відстрочку.
02.12.2024р. цю заяву було зареєстровано за вхідним №1/14630.
Комісія для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_5 (далі - Комісія) 04.12.2024р. розглянула цю заяву із доданими документами.
За результатами її розгляду Комісією було прийнято рішення про відмову у наданні відстрочки ОСОБА_1 та оформлено письмове повідомлення про це, із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7 Порядку (за вих. №2/14094 від 04.12.2024) вручено військовозобов'язаному позивачу під особистий підпис 13.12.2024р.
При цьому суд звертає увагу, що Додаток 5 до Порядку №560 визначає вичерпний Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Так, за наявності підстави, передбаченої пунктом 14 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», військовозобов'язані додають до заяви копії таких документів: для військовозобов'язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім'ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв'язки другого ступеня споріднення (рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки), один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік (дружина), діти, у тому числі усиновлені) здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу члена сім'ї першого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, а також документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8);
для військовозобов'язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім'ї третього ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв'язки третього ступеня споріднення (дядьки, тітки, племінники та племінниці), один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу члена сім'ї першого або другого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, а також документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8);
для особи, за якою здійснюється догляд, - один із таких документів, що підтверджує інвалідність особи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
Зокрема, до своєї заяви від 02.12.2024р. позивач додав: копії свідоцтва про народження ОСОБА_1 , свідоцтва про народження ОСОБА_3 , свідоцтва про шлюб ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , свідоцтва про смерть ОСОБА_5 , свідоцтва про смерть ОСОБА_4 , висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я (далі - ЛКК) №62 від 15.11.2024р. щодо ОСОБА_2 про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі.
Тобто, позивач до заяви про надання відстрочки додав документи про те, що члену його сім'ї другого ступеня споріднення - бабусі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , за висновком ЛКК закладу охорони здоров'я рекомендовано отримання соціальної послуги із догляду на професійній основі від фізичної особи.
Водночас, для особи, за якою здійснюється догляд, відповідно до пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» документом, що підтверджує її інвалідність є один із таких: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
Тобто, для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» необхідною та обов'язковою умовою є наявність у особи, за якою здійснюється догляд, І або ІІ групи інвалідності.
Виходячи з вищевикладеного, а також з доданих до заяви документів вбачається, що ОСОБА_2 не є особою з інвалідністю І чи ІІ групи, оскільки до своєї заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації позив не надав відповідного документу, що підтверджує інвалідність такої особи, відповідно до пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Крім того, суд звертає увагу, що позовна заява не містить мотивів незгоди та доказів неправомірності спірного рішення, а містить лише перелік завдань та повноважень ТЦК та СП, виклад позовних вимог, копію повідомлення-відмови, копії документів про родинні зв'язки, копію акту про здійснення догляду та висновку ЛКК (а.с.1-19).
Отже, відповідач, відмовляючи позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Дослідивши наявні в справі докази та оцінивши їх відповідно до вимог ст. 90 КАС України, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, то підстави для розподілу судових витрат на користь позивача відповідно до ст.139 КАС України відсутні.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Осіпова