з питань розгляду справи у судовому засіданні з повідомленням учасників справи
26 вересня 2025 року м. Рівне №460/2450/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М.Недашківської, розглядаючи заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Рівненської митниці про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 постановлено:
«Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Рівненської митниці (вулиця Соборна, 104, місто Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 43958370) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково. Визнати протиправною бездіяльність Рівненської митниці щодо не здійснення митного оформлення транспортного засобу - автомобіля марки “RENAULT», модель “TRAFIC», ідентифікаційний номер (кузова) - НОМЕР_2 за митною декларацією типу ІМ40ДЕ №UA204020/2022/226813 від 30.06.2022. Зобов'язати Рівненську митницю провести митне оформлення транспортного засобу - автомобіля марки “RENAULT», модель “TRAFIC», ідентифікаційний номер (кузова) - НОМЕР_2 за митною декларацією типу ІМ40ДЕ №UA204020/2022/226813 від 30.06.2022. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити. Стягнути на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 484 грн 48 коп за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Рівненської митниці».
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.02.2025 вирішено: «Апеляційну скаргу Рівненської митниці залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 20 травня 2024 року у справі №460/2450/24 без змін».
Ухвалою суду від 16.06.2025 заяву ОСОБА_1 про зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі №460/2450/24 - задоволено; зобов'язати Рівненську митницю подати звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі №460/2450/24 протягом тридцяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень копії цієї ухвали.
11 липня 2025 року Відповідач подав до суду Звіт про виконання судового рішення (далі - Звіт).
22 вересня 2025 року матеріали адміністративної справи повернулися до Рівненського окружного адміністративного суду з суду апеляційної інстанції.
Ухвалою суду від 23.09.2025 Звіт про виконання судового рішення у справі №460/2450/24 призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
25 вересня 2025 року Відповідач подав до суду клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін, яке обґрунтоване тим, що «Згідно частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Пунктом 20 частини 1 статті 4 КАС України визначено, що адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин. Пунктом 21 частини 1 статті 4 КАС України визначено, що типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги. В силу приписів статті 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи».
Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для розгляду справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 381-1 КАС України, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
За приписами частини першої статті 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Суд зазначає, що питання розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення у порядку письмового провадження чи у судовому засіданні з повідомленням учасників справи, не стосується процесуального визначення категорії справи, яка розглядається чи розглядалася в порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Порядок розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення визначений спеціальною нормою частини першої статті 382-2 КАС України:
(1) в порядку письмового провадження,
(2) за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
За приписами статті 166 КАС України, при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування тощо щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань. Заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі. Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Відповідно до частини першої статті 167 КАС України, будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: 1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 2) найменування суду, до якого вона подається; 3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі; 4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; 5) підстави заяви (клопотання, заперечення); 6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); 7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом. Вимога вказати в заяві по суті справи, скарзі, заяві, клопотанні або запереченні ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України стосується лише юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України. Іноземна юридична особа подає документ, що є доказом її правосуб'єктності за відповідним законом іноземної держави (сертифікат реєстрації, витяг з торгового реєстру тощо). До заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
При цьому, клопотання сторони про призначення до розгляду звіту про виконання судового рішення у судовому засіданні з повідомленням учасників справи повинне містити правове та фактичне обґрунтування необхідності вчинення такої процесуальної дії.
Обґрунтованість такого клопотання означає, що воно повинно бути подане з поважних причин та містити чітке прохання до суду вчинити певні процесуальні дії, які ґрунтуються на вимогах КАС України; клопотання має бути належним чином оформлене, містити посилання на відповідні норми права та підтверджувати фактичні обставини, що обґрунтовують його задоволення.
У даному випадку Відповідач жодним чином не обґрунтував правової та фактичної необхідності призначення Звіту до розгляду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи, тому таке клопотання не підлягає до задоволення.
Керуючись статтями 166, 167, 241, 248, 381-1, 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Клопотання Рівненської митниці про розгляд звіту суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення у судовому засіданні з повідомленням учасників справи - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя К.М. Недашківська