. 26 вересня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/9433/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області в якій просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Управління державної міграційної служби України в Полтавській області щодо нерозгляду по суті заяви ОСОБА_1 про скасування рішення УДМС України в Полтавській області від 30.10.2017 року про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 на підставі ч. 1 ст. 7 Закону України “Про громадянство України»;
зобов?язати Управління державної міграційної служби України в Полтавській області розглянути по суті заяву ОСОБА_1 про скасування рішення УДМС України в Полтавській області від 30.10.2017 року про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 на підставі ч. 1 ст. 7 Закону України “Про громадянство України», та скасувати рішення УДМС України в Полтавській області від 30.10.2017 року про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 на підставі ч. 1 ст. 7 Закону України “Про громадянство України».
Позовні вимоги обґрунтував тим, що відповідач вчинив протиправну бездіяльність шляхом ненадання відповіді на заяву позивача від 22.05.2025, яку отримав 23.05.2025. Крім того зазначав, що з боку держави мала місце істотна дискримінація за національною ознакою, за місцем народження, за місцем проживання (Донецька область), був переміщеною особою. Так як, не дивлячись на неповноліття та на відміну від інших громадян України, змусили платити кошти у розмірі 137.75 грн за довідку про набуття громадянства.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
23.07.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якій відповідач проти задоволення позову заперечував. Вказував, що заява позивача від 22.05.2025 була належним чином розглянута. 28.05.2025 УДМС надано відповідь ОСОБА_1 , яку було відправлено засобами поштового зв'язку на зазначену позивачем адресу, однак 14.06.2025 зазначений лист був повернутий до УДМС з підстав закінчення терміну зберігання , як такий що не отриманий адресатом. Крім того вказує, що видача довідки про реєстрацію особи громадянином України для подальшого оформлення паспорта громадянина України є платною послугою відповідно до п.26 Постанови КМУ №795 від 04.06.2007. Також вказує, що скасування громадянства України не входить до повноважень УДМС з підстав, передбачених статтею 21 Закону України «Про громадянство». Додатково зазначає, що підстави для скасування громадянства України ОСОБА_1 відсутні.
Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Рішенням УДМС у Полтавській області від 30.10.2017 було оформлено набуття громадянства України ОСОБА_1 на підставі ч.1 ст.7 Закону України «Про громадянство України».
22.05.2025 позивач засобами поштового зв'язку звернувся до відповідача УДМС у Полтавській області із заявою про скасування вищевказаного рішення про набуття громадянства. В обґрунтування своє заяви вказував, що з боку держави мала місце істотна дискримінація за національною ознакою, за місцем народження, за місцем проживання (Донецька область), був переміщеною особою. Так як, не дивлячись на неповноліття, відсутність свого заробітку та на відміну від інших громадян України, позивача змусили платити кошти у розмірі 137.75 грн за довідку про набуття громадянства. Також зазначає, що поза увагою залишився факт належності позивача до громадянства Російської Федерації.
Однак відповіді на заяву від 22.05.2025 станом на даний час не отримав.
Вважаючи зазначену бездіяльність відповідача, яка виразилась у нерозгляді по суті заяви позивача про скасування рішення про оформлення набуття громадянства протиправною, звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню, суд дійшов таких висновків.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1,3 статті 15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Згідно статті 20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Суд вважає за необхідне зазначити, що Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі Nє160/6885/19 дійшов таких висновків: визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов'язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Крім того, потрібно з'ясувати юридичний зміст, значимість, тривалість та межі протиправної бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість/протиправність бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи.
Крім того колегія суддів вказує, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень може бути визнана протиправною адміністративним судом, лише у випадку, якщо відповідач ухиляється від вчинення дій, які входять до кола його повноваження та за умови наявності правових підстав для вчинення таких дій.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідач отримав 22.05.2025 заяву ОСОБА_1 від 16.05.2025 про скасування рішення УДМС у Полтавській області від 30.10.2017 про оформлення набуття громадянства України, яка зареєстрована під вхідним №А-86/5301-25.
Вищевказана заява була розглянута та оформлена листом-відповіддю, який підписаний ЕЦП виконуючим начальника УДМС у Полтавській області 27.05.2025, яким встановлено, що підстави для скасування набутого ОСОБА_1 громадянства України відсутні. Даний лист-відповідь був направлений позивачу на адресу вказану у його заяві від 16.05.2025.
До матеріалів справи додано копію конверта, яким направлявся вищезазначений лист-відповідь та який був повернутий 14.06.2025 оператором поштового зв'язку до УДМС в Полтавській області в зв'язку із закінченням терміну зберігання .
Аналізуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що відповідачем було належним чином та у строк встановлений законодавством України розглянуто заяву ОСОБА_1 від 16.05.2025 про скасування рішення УДМС в Полтавській області від 30.10.2017 про оформлення набуття громадянства України.
Відтак, суд вважає за можливе відмовити у задоволення позовних вимог у цій частині.
Щодо вимог про зобов'язання відповідача скасувати рішення УДМС в Полтавській області від 30.10.2017 про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 , суд зазначає наступне.
Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначено Законом України "Про громадянство України" від 18 січня 2001 року № 2235-III (далі - Закон № 2235-ІІІ).
Відповідно до ст. 4 Закону № 2235-III питання громадянства України регулюються Конституцією України, цим Законом, міжнародними договорами України.
Якщо міжнародним договором України встановлено інші правила, ніж ті, що містяться у цьому Законі, застосовуються правила міжнародного договору.
Статтею 6 Закону № 2235-III встановлено, що громадянство України набувається: 1) за народженням; 2) за територіальним походженням; 3) внаслідок прийняття до громадянства; 4) внаслідок поновлення у громадянстві; 5) внаслідок усиновлення; б) внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в заклад охорони здоров'я, заклад освіти або інший дитячий заклад, у дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім'ю; 7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; 8) у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; 9) внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; 10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Відповідно до ст. 9 Закону № 2235-III Іноземець або особа без громадянства можуть бути за їх заявою прийняті до громадянства України.
Умовами прийняття до громадянства України є: 1) визнання і дотримання Конституції України та законів України, що засвідчується особою у поданій В установленому порядку заяві про прийняття до громадянства України; 1-1) знання основ Конституції України, історії України. Складання іспитів з основ Конституції України, історії України здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; 2) подання: особою без громадянства - декларації про відсутність іноземного громадянства; іноземцем - зобов'язання припинити іноземне громадянство.
Згідно зі ст. 17 Закону № 2235-III громадянство України припиняється: 1) внаслідок виходу з громадянства України; 2) внаслідок втрати громадянства України; 3) за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Положеннями ст.21 Закону України "Про громадянство України" визначено, що рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 7, 8, 10-13, 15 цього Закону внаслідок подання неправдивих відомостей або фальшивих документів , приховування особою будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України, у тому числі невиконання зобов'язання, взятого особою у зобов'язанні припинити іноземне громадянство (підданство), в декларації про відмову від іноземного громадянства або в декларації про відсутність іноземного громадянства.
З аналізу вищевикладеної норми вбачається, що підставою для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України, відповідно до статті 21 Закону України "Про громадянство України", можуть бути протиправні дії особи, яка звернулась за оформленням набуття громадянства, зокрема обман, подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про громадянство України» (набуття громадянства України за народженням): Особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Відповідно до ст. 17 Закону України «Про громадянство України», громадянство України припиняється: ???внаслідок виходу з громадянства України; ???внаслідок втрати громадянства України; ???за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Як слідує з матеріалів справи, відповідно до матеріалів справи № 413872 за обліками інформаційної підсистеми «Облік осіб, які набули або припинили громадянство України» ЄАС УМП за заявою матері ОСОБА_2 рішенням УДМС у Полтавській області від 30.10.2017 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлено набуття громадянства України за народженням відповідно до частини першої статті 7 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001 № 2235-III (далі - Закон № 2235-I1) як особі, один з батьків якої на момент її народження був громадянином України.
22.12.2017 ОСОБА_3 отримав паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм № НОМЕР_1 , оформлений Київським відділом у місті Полтаві УДМС у Полтавській області з терміном дії до 22.12.2021 та 19.09.2018 паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , оформлений органом 5301 з терміном дії до 19.09.2029.
З урахуванням положень статті 4 Конституції України ОСОБА_1 за народженням набув громадянство України відповідно до частини першої статті 7 Закону № 2235-IIІ як особа, один з батьків якої на момент її народження був громадянином України і перебуває у громадянстві України з 04.06.2001 (з моменту народження). При прийнятті зазначеного рішення враховано факт перебування батька дитини у громадянстві іншої держави.
Відповідно до пункту 1 статті 14 Європейської конвенції про громадянство, ратифікованої із застереженням та заявою Законом України № 163-V від 20.09.2006, держави-учасниці дозволяють дітям, які автоматично набули різних громадянств при народженні, зберігати ці громадянства. Зазначену норму відображено у підпункті «а» пункту 1 частини першої статті 19 Закону №2235 III: не вважається добровільним набуттям іншого громадянства одночасне набуття дитиною за народженням громадянства України та громадянства іншої держави.
Для отримання паспорта громадянина України вперше по досягненню віку відповідно до підпункту 2 пункту 35 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення держав1, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 р. № 745) у зв'язку з тим, що один з батьків на момент народження ОСОБА_1 перебував у іноземному громадянстві, необхідно було надати довідку про реєстрацію особи громадянином України.
Як зазначив відповідач, з метою реалізації права ОСОБА_1 , який с громадянином України з народження, бути документованим паспортом громадянина України законний представник неповнолітньої особи відповідно до статті 242 Цивільного кодексу України - мати ОСОБА_2 - 05.10.2017 подала до Київського відділу у місті Полтаві УДМС у Полтавській області заяву про оформлення набуття громадянства України за народженням та заяву про надання адміністративної послуги з оформлення та видачі довідки про реєстрацію особи громадянином України з долученим платіжним документом від 15.09.2017 про сплату визначеного законодавством адміністративного збору в розмірі 137 гривень 75 койок.
Відповідно до пункту 26 Постанови КМУ від 04.06.2007 року Nє795 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання» видача довідки про реєстрацію особи громадянином України коштує 137 гривень 75 копійок.
Відтак, суд вважає, що сплата встановленої державою вартості послуги, з якою особа звертається до відповідного органу, є законною та підлягає виконанню. Тому суд відкидає доводи позивача, щодо його дискримінації та вимагання УДМС у Полтавській області сплатити позивачем відповідно суму, адже обов'язковою складовою для отримання паспорту громадянина України є подання довідки про реєстрацію особи громадянином України, яка відповідно до норм чинного законодавства є платною.
Відповідно до ст. 21 Закону 2235-IIІ - рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 7, 8, 10-13, 15 цього Закону внаслідок подання неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування особою будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України, у тому числі невиконання зобов'язання, взятого особою у зобов'язанні припинити іноземне громадянство (підданство), в декларації про відмову від іноземного громадянства або в декларації про відсутність іноземного громадянства. Не може бути скасовано рішення про оформлення набуття громадянства України стосовно особи, яка на момент прийняття такого рішення була неповнолітньою, недієздатною, крім випадків подання неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування особою будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
Як зазначає відповідач, проведеною перевіркою під час опрацювання позову не встановлено подання неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-яких суттєвих фактів, за наявності яких ОСОБА_1 не міг набути громадянство України.
До повноважень УДМС не входить скасування рішення про оформлення набуття громадянства України, з підстав непередбачених статтею 21 Закону.
Отже суд вважає, що підстави для скасування рішення УДМС у Полтавській області від 30.10.2017 про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 відсутні.
Підсумовуючи викладене вище, зважаючи на встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Відтак, суд вважає за можливе відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 ) до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (пров. Шкільний, 6,м. Полтава , Полтавська область, 36003, код ЄДРПОУ 37829297) про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на це рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя А.О. Чеснокова