Справа № 640/8736/19
25 вересня 2025 року
м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Харченко Ю.В., розглянувши клопотання представника заявника Стужук Ольги Юріївни про заміну неналежного відповідача (від 10.09.2025р. вхід.№ЕС/94298/25) , -
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю “ВМ Констракшн Україна» до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України по незабезпеченню автоматичного обліку залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість 15.01.2019, в частині незбільшення суми, на яку товариство з обмеженою відповідальністю "ВМ Констракшн Україна" мало право реєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних у системі електронного адміністрування податку на додану вартість; визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДФС м. Києві від 18.04.2019 № 0329011207.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.05.2019 року справа № 640/8736/19 передана головуючому судді Донець В.А.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 червня 2019 року відкрито провадження по справі № 640/8736/19 та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Законом України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13 грудня 2022 року № 2825-IX визначено, ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва; утворити Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві; територіальна юрисдикція Київського міського окружного адміністративного суду поширюється на місто Київ.
Розділом ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX установлено, що з дня набрання чинності цим Законом: Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Законом України “Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» від 16 липня 2024 року № 3863-IX, визначено Пункт 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (Відомості Верховної Ради України, 2023 р., № 29, ст. 111) викласти в такій редакції: "2. Установити, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя.
До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту.
Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Відповідно до п. 5, 19 Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16 вересня 2024 року № 399, матеріали щодо розгляду та вирішення окремих процесуальних питань у межах нерозглянутих судових справ підлягають передачі до судів, визначених у результаті автоматизованого розподілу судових справ між судами, проведеного відповідно до правил, установлених цим Порядком.
Згідно п. 19, 20, 22 Порядку № 399 відповідальною особою протягом семи робочих днів після отримання результатів автоматизованого розподілу судових справ на підставі протоколу формується перелік судових справ у електронній формі із застосуванням КЕП за формою, визначеною у додатку 3 до Порядку, про визначені суди із зазначенням єдиних унікальних номерів судових справ. Примірники переліків судових справ, що підлягають передачі до судів та КОАС відповідно до Закону, протягом одного робочого дня після завершення автоматизованого розподілу судових справ розміщуються на офіційному вебпорталі "Судової влади України" (www.court.gov.ua) в розділі "Переліки справ ОАСК, що підлягають передачі" рубрики "Громадянам", в електронній формі, що дозволяє використання контекстного пошуку. На підставі отриманих примірників протоколу та переліку судових справ відповідальною особою протягом семи робочих днів після завершення автоматизованого розподілу судових справ передаються судові справи до судів, визначених за результатами автоматизованого розподілу.
08 листопада 2024 року Київським окружним адміністративним судом здійснено авторозподіл судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва.
Протокол авторозподілу відображений на вебпорталі Київського окружного адміністративного суду, а також на вебпорталі “Судової влади України» (https://court.gov.ua/gromadjanam/perelik_rozpodil/).
06 лютого 2025 року справа № 640/8736/19 надійшла до Одеського окружного адміністративного суду.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу справ між суддями від 06 лютого 2025 року адміністративну справу № 640/8736/19 передано головуючому судді Левчук О.А.
Ухвалою суду від 11 лютого 2025 року (суддя Левчук О.А.) прийнято до провадження адміністративну справу та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 28.08.2025р. справу №640/8736/19 передано судді Харченко Ю.В.
10.09.2025 року (вх.№ЕС/94298/25) від повноважного представника заявника до суду надійшла заява про заміну неналежного відповідача, з урахуванням якої позивач просить суд: - замінити відповідача Державну фіскальну службу України (ЄДРПОУ 39292197) на Державну податкову службу України (ЄДРПОУ 43005393)
Позивач в клопотанні зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 р. № 1200 та згідно Положенням про Державну податкову службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 р. № 227, Державна податкова служба України та її структурні підрозділи є правонаступниками Державної фіскальної служби України. Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 682-р від 21.08.2019 «Питання Державної податкової служби» визначено можливість забезпечення здійснення Державною податковою службою України покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 р. № 227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС. Отже, ДПС України є правонаступником ДФС України.
За приписами ч.1 ст.52 КАС України у разі вибуття або зміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив. Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень до іншого або внаслідок припинення його адміністративної компетенції.
Таким чином, як позивач так i відповідач вважають за необхідне замінити первісного відповідача Державну фіскальну службу України (ЄДРПОУ 39292197) на належного - Державну податкову службу України (ЄДРПОУ 43005393) по справі № 640/8736/19 за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю “ВМ Констракшн Україна» до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії.
Відтак, зважаючи на вище окреслене, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості вищеозначеного клопотання сторін по справі, та відповідно наявності законодавчо передбачених підстав для його задоволення та заміни первісного відповідача, a саме Державну фіскальну службу України ( ЄДРПОУ 39292197) у справі № 640/8736/19 за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю “ВМ Констракшн Україна» до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії, на належного - Державну податкову службу України (ЄДРПОУ 43005393).
Відповідно до ч. 6, ч. 7 ст. 48 КАС України, після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Отже, враховуючи викладене, та зважаючи на допуск заміни відповідача, розгляд адміністративної справи № 640/8736/19 розпочинається спочатку зі стадії відкриття провадження у справі, з урахуванням чого учасникам справи встановлюються строки для подання заяв по суті справи. Заміна відповідача по справі № 640/8736/19 не потягне за собою зміни підсудності даної адміністративної справи, оскільки адресою місцезнаходження Державної податковї служби України є м. Київ, Львівська пл., 8.
Керуючись ст.ст. 47,48, 52, 243, 248, 250, 256, 262 КАС України, суд, -
Клопотання представника заявника Стужук Ольги Юріївни (від 10.09.2025 року №ЕС/94298/25) щодо заміни неналежного відповідача - задовольнити.
Замінити первісного відповідача, a саме Державну фіскальну службу України ( ЄДРПОУ 39292197) у справі № 640/8736/19 за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю “ВМ Констракшн Україна» до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії, на належного - Державну податкову службу України (ЄДРПОУ 43005393).
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Ю.В. Харченко