Справа № 420/22645/24
26 вересня 2025 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про виконання рішення суду по справі №420/22645/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням суду від 11.10.2024 адміністративний позов ОСОБА_1 вирішено задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, які виразились у відмові провести перерахунок грошового забезпечення (враховуючи додаткові щомісячні та одноразові його види) та виплатити ОСОБА_1 за період з 1 січня по 31 грудня 2021 року, відповідно до вимог статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з визначенням розмірів посадового окладу і окладу за спеціальним званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року (2270,00 грн), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області провести перерахунок грошового забезпечення (враховуючи додаткові щомісячні та одноразові його види) та виплатити ОСОБА_1 за період з 1 січня по 31 грудня 2021 року, відповідно до вимог статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011- ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з визначенням розмірів посадового окладу і окладу за спеціальним званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року (2270,00 грн), на відповідний тарифний коефіцієнт, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
01.08.2025 до суду надійшла заява представника позивача (вх. №78434/25) в якій просить зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області подати до суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.10.2024 року у справі № 420/22645/24 у 10-денний строк з моменту отримання відповідної ухвали суду.
Ухвало суду від 08.08.2025 постановлено встановити Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області строк подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду №420/22645/24 від 11.10.2024; зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду №420/22645/24 від 11.10.2024, протягом тридцяти днів з дня отримання копії ухвали.
10.09.2025 від відповідача ГУ ДСНС в Одеській області надійшов звіт (вх. №94113/25), в якому зазначили, що Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області повністю виконано рішення суду. Відповідні перерахунки були проведені з урахуванням Листа директора Департаменту економіки і фінансів ДСНС України від 18.08.2023 № 20-15603/201. На підтвердження виконання судового рішення, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області надає: платіжні інструкції № 592 від 03 березня 2025 року, № 591 від 03 березня 2025 року та № 593 від 03 березня 2025 року.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення (абзац другий частини першої статті 382 КАС України).
Статтею 382-2 КАС України визначено порядок розгляд звіту про виконання судового рішення.
Так, відповідно до частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до частини другої статті 382-2 КАС України звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
За приписами частини третьої статті 382-2 КАС України до звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Судом встановлено, що звіт ГУ ДСНС в Одеській області відповідає вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.
Розглянувши звіт ГУ ДСНС в Одеській області про виконання рішення суду в порядку статті 382-2 КАС України, суд встановив таке.
Рішенням Одеського о кружного адміністративного суду від 11.10.2024 було зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області провести перерахунок грошового забезпечення (враховуючи додаткові щомісячні та одноразові його види) та виплатити ОСОБА_1 за період з 1 січня по 31 грудня 2021 року, відповідно до вимог статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011- ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з визначенням розмірів посадового окладу і окладу за спеціальним званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року (2270,00 грн), на відповідний тарифний коефіцієнт, з урахуванням раніше виплачених сум.
Вказане рішення суду після перегляду П'ятим апеляційним адміністративним судом, набрало законної сили 15.01.2025.
За твердженням позивача розрахунок проведений без врахування вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
На підтвердження виконання рішення суду ГУ ДСНС в Одеській області надано розрахунок згідно рішення суду від 11.10.2024 по справі №420/22645/24 грошового забезпечення за яким за період січень 2021 року - грудень 2021 року:
- посадовий оклад (виплачено - 79339,84 грн; перераховано згідно рішення суду - 102230,10 грн);
- оклад за спеціальне звання (виплачено - 17760,00 грн; перераховано згідно рішення суду - 22920,00 грн);
- надбавка за вислугу років (виплачено - 45476,66 грн; перераховано згідно рішення суду - 61575,24 грн);
- надбавка за кваліфікацію (виплачено - 3966,99 грн; перераховано згідно рішення суду - 5111,50 грн);
- надбавка за особливості проходження служби (виплачено - 71288,25 грн; перераховано згідно рішення суду - 73298,27 грн);
- премія (виплачено - 76725,35 грн; перераховано згідно рішення суду - 32138,29 грн);
- матеріальна допомога на оздоровлення (виплачено - 19547,00 грн; перераховано згідно рішення суду - 19650,30 грн);
Всього: (виплачено - 314104,09 грн; перераховано згідно рішення суду - 316923,70 грн; різниця - 2819,61 грн, з яких 140,98 грн військовий збір, 507,53 грн податок з доходів фізичних осіб).
Вказана сума у розмірі 2171,10 грн була перерахована позивачу, що підтверджується платіжною інструкцією №593 від 03.03.2025.
Факту здійснення відповідачем перерахунку грошового забезпечення та інших виплат на виконання вказаного судового рішення позивач не заперечує, але разом з тим не погоджується з діями відповідача щодо зменшення відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби, премії під час проведення перерахунку.
Утім, суд зауважує, що у відповідному судовому рішення надавалася оцінка виключно питання щодо того, який саме розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року, повинен був застосовувати відповідач під час обчислення та виплати позивачу грошового забезпечення у спірний період військової служби, і суд, задовольняючи позовні вимоги, не покладав на відповідача обов'язок враховувати конкретні складові грошового забезпечення позивача та їх розмір. Тобто це питання не охоплювалося межами судового розгляду.
Отже, відповідачем на виконання рішення суду у цій справі за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 в частині здійснення перерахунок грошового забезпечення (враховуючи додаткові щомісячні та одноразові його види) з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021 на відповідний тарифний коефіцієнт, з урахуванням раніше проведених виплат, виконано.
Відповідно до звіту судом встановлено, що позивачу виплачено заборгованість внаслідок перерахунку грошового забезпечення. Отже, судове рішення в частині зобов'язання виплатити перерахованої суми грошового забезпечення виконано в повному обсязі.
Приписами ч.1 ст. 382-3 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту.
Однак, оскільки судом встановлено виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень в повному обсязі, суд вважає необхідним прийняти звіт ГУ ДСНС в Одеській області.
Керуючись ст. ст. 9, 77, 80 248, 256, 295, 382-382-3 КАС України, суд
Прийняти звіт Головного управління Держаної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (вх. №94113/25 від 10.09.2025) про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.10 2024 у справі № 420/22645/24.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Олена СКУПІНСЬКА