ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"25" вересня 2025 р. справа № 300/7851/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду заяву про зобов'язання подання звіту щодо виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-
ОСОБА_1 (заявник, позивач) 16.09.2025 звернувся до суду із заявою у порядку ст. 382 КАС України, відповідно до змісту якої просить суд:
- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.12.2024 у справі №300/7851/24;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.12.2024 у справі №300/7851/24.
В обґрунтування заяви зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не виконується рішення суду від 17.12.2024 у справі №300/7851/24, оскільки пенсія виплачується з обмеженням максимального розміру. Також зауважує, що на виконання вказаного судового рішення відповідачем нараховано борг за період з 01.03.2024 по 28.02.2025 у сумі 1876,84 грн, однак така відповідачем не виплачена.
15.09.2025 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надійшли заперечення на заяву про встановлення судового контролю. У запереченнях представник зазначає, що з урахуванням зобов'язальної частини рішення суду від 17.12.2024 у справі №300/7851/24 розмір пенсії з усіма складовими пенсійної виплати станом на 01.03.2024 склав 36510,57 грн, виплату якого забезпечено у березні 2025 року. З урахуванням обмежувальних коефіцієнтів, передбачених ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та постановою КМУ №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» пенсія виплачується у розмірі 28424,57 грн. З 01.03.2025 з врахуванням висновків проведеної перевірки та на виконання постанови КМУ від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» розмір пенсії обчислено в загальній сумі 37628,41 грн. При цьому, оскільки рішенням суду від 17.12.2024 у справі №300/7851/24 не покладено зобов'язань щодо проведення перерахунку пенсії з врахуванням індексації 2025 року без обмеження максимальним розміром то розмір пенсії розрахований від суми 35753,41 грн із застосуванням обмежувальних коефіцієнтів відповідно до ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та постановою КМУ №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану».
Звернено увагу, що обмеження пенсії ОСОБА_1 розміром 28197,42 грн починаючи з 01.01.2025 не пов'язане з виконанням рішення суду від 17.12.2024 у справі №300/7851/24, а має окрему правову та фактичну підставу, яка не була предметом розгляду у цій справі та не відноситься до виконання рішення суду в даній справі. Відтак вважає, що рішення суду від 17.12.2024 у справі №300/7851/24 виконане в повному обсязі.
17.09.2025 на адресу суду від ОСОБА_1 надійшли заперечення. Заявник вважає, що оскільки рішенням суду від 17.12.2024 у справі №300/7851/24 скасовано обмеження максимального розміру пенсії з 01.03.2024 без вказання кінцевої дати для виконання рішення суду то розмір його пенсії має становити з березня 2025 року 38010,57 грн. Крім того, відповідачем не погашено заборгованість у сумі 1876,84 грн утвореної на виконання вказаного судового рішення.
Судом встановлено, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.12.2024 позов задоволено частково. Зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.03.2024 ОСОБА_1 нарахування та виплату індексації суми грошового забезпечення для обчислення пенсії по інвалідності за 2024 рік із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,0796, (виходячи із розрахунку 19766,25 грн (13913,41 основний розмір пенсії+ індексації пенсії за 2022 рік в розмірі 1947,88 грн та за 2023 рік в сумі 3905,84 грн) * 0,0796=1500 грн), у фактичному розмірі 1500 грн. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2024 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням індексації пенсії, передбаченої Постановою КМУ від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», Постановою КМУ від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та Постановою КМУ від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсій та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», (з урахуванням надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), з урахуванням проведених платежів.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2025 рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2024 року у справі № 300/7851/24 залишено без змін.
Рішення суду набрало законної сили 19.02.2025.
На звернення позивача від 20.02.2025, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом від 03.03.2025 №1788-1470/Г-02/8-0900/25 повідомило, що розмір пенсії з усіма складовими пенсійної виплати станом на 01.03.2024 склав 36510,57 грн, виплату якого забезпечено у березні 2025 року. З урахуванням обмежувальних коефіцієнтів, передбачених ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та постановою КМУ №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» пенсія виплачується у розмірі 28424,57 грн. Різницю донарахованих коштів на виконання рішення суду від 17.12.2024 у справі №300/7851/24 за період з 01.03.2024 по 28.02.2025 в сумі 1876,84 грн занесено в Реєстр судових рішень Пенсійного фонду України та буде виплачено при наявності додаткового фінансування з Державного бюджету в порядку черговості з урахуванням дати набрання рішення суду законної сили. Також вказано, що на виконання постанови КМУ від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» позивачу проіндексовано пенсію, проте оскільки в рішенні суду від 17.12.2024 зобов'язань щодо проведення перерахунку пенсії з врахуванням індексації 2025 року без обмеження максимальним розміром на Головне управління покладено не було, тому пенсійна виплата проводиться у попередньо встановленому розмірі. Звернено увагу, що з 01.01.2025 пенсійна виплата обчислена із застосуванням обмежувальних коефіцієнтів відповідно до ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та постановою КМУ №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану».
Розглянувши подану ОСОБА_1 заяву, дослідивши наявні у справі матеріали, суд зазначає про таке.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до частин 2, 3 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно зі статтею 370 КАС України та статтею 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами; невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Конституційний Суд України неодноразово зазначав у своїх рішеннях, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини рішення від 13 грудня 2012 року №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини рішення від 25 квітня 2012 року №11-рп/2012).
З аналізу вищезазначеного слідує, що невиконання судового рішення, яке набрало законної сили, або надання йому переоцінки суперечить принципу верховенства права, складовою якого є принцип правової визначеності; суд, за загальним правилом, не повинен брати до уваги посилання сторони у справі в обґрунтування своєї позиції на фактичні обставини, виникнення яких стало наслідком невиконання такою стороною судового рішення, що набуло законної сили.
При цьому, в адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів, а тому, адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов'язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов'язковості судового рішення.
З огляду на вказане, рішення суду, яке набрало законної сили, підлягає виконанню пенсійним органом у повному обсязі.
Відповідно до частини другої статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
За правилами статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Частиною ч. 4 ст. 382 КАС України встановлено, що відсутність виконавчого провадження з примусового виконання судового рішення не перешкоджає розгляду заяви.
В силу вимог ч. 1 статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч. 2 ст. статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч. 3 ст. статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Суд може зобов'язати подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення особисто керівника суб'єкта владних повноважень.
Якщо суб'єктом владних повноважень є колегіальний орган і судовим рішенням такого суб'єкта владних повноважень зобов'язано вчинити певні дії, суд може зобов'язати подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення кожного з членів такого колегіального органу, до чиїх повноважень, завдань чи функцій належить забезпечення виконання такого судового рішення.
Із матеріалів справи судом встановлено, що на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.12.2024 у справі №300/7851/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.03.2024 внаслідок чого розмір пенсії позивача становив 36510,57 грн. Також, на виконання рішення суду відповідачем нараховано доплату до пенсії за період з 01.03.2024 по 28.02.2025 в сумі 1876,84 грн.
В подальшому, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області з 01.03.2025 провело перерахунок пенсії позивача з урахуванням постанов Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році».
Відповідно до протоколу перерахунку від 01.03.2025 підсумок пенсії ОСОБА_1 з надбавками становить 38010,57 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 36510,57 грн та з урахуванням обмежувальних коефіцієнтів встановлених постановою Кабінету Міністрів України «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» від 03.01.2025 року № 1 - 28424,57 грн (а.с.185).
Разом із цим, суд звертає увагу, що постановою Кабінету Міністрів України «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» від 03.01.2025 року № 1 встановлено, що згідно, зі ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат- до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,5;
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,4;
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,3;
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,2;
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,1.
Отже, зміна розміру пенсії позивача з 01.01.2025 відбулося не внаслідок невиконання відповідачем рішення суду від 17.12.2024 у справі № 300/7851/24, а внаслідок здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з набуттям чинності нового законодавства, а саме Закону України від 19.11.2024 №4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».
Також Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 25 лютого 2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році».
Пенсійним органом з урахуванням вказаних постанов проведено заявнику відповідний перерахунок пенсії.
Правомірність такого перерахунку пенсії позивача може бути оцінена лише в межах відповідного окремого позову, і не може бути предметом оцінки в межах виконання рішення суду від 17.12.2024 у справі № 300/7851/24, в порядку статей 382, 383 КАС України, оскільки з 01.01.2025 діє інше законодавство, та у зв'язку зі здійсненним перерахунком виникли нові правовідносини, які не були предметом розгляду у цій справі.
Водночас, суд враховує, що згідно з розрахунком доплати в Автоматизованій системі Розрахунку пенсії Пенсійного фонду України обліковується сума боргу в розмірі 1876,84 гривень за період з 01.03.2024 по 28.02.2025 року (а.с.192).
Отже, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області не виконано рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.12.2024 у справі №300/7851/24 в частині виплати позивачу пенсії за період з 01.03.2024 по 28.02.2025 в розмірі 1876,84 грн.
Суд зауважує, що належним та остаточним виконанням рішення суду є нарахування та виплата позивачу заборгованості у належному розмірі, яка виникла в зв'язку з перерахунком, що проведений на виконання рішення суду у даній справі.
На підставі наведених правових норм та за сукупністю встановлених обставин, суд приходить до висновку про необхідність встановлення такої форми судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі, шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області подати у визначений судом строк звіт про виконання рішення суду.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 241-243, 248, 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подати звіт щодо виконання судового рішення задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протягом 30 (тридцяти) днів з моменту отримання даної ухвали подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 17.12.2024 у справі №300/7851/24.
Попередити Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, що у разі неподання звіту у встановлений судом строк, суд може розглянути питання про накладення штрафу (у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Роз'яснити, що звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має відповідати вимогам статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення розглядається протягом десяти днів з дня його надходження і за наслідками розгляду такого звіту судом приймається рішення в порядку статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Гомельчук С.В.