ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"25" вересня 2025 р. справа № 300/470/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації про визнання протиправними і скасування рішень, зобов'язання до вчинення дій та стягнення моральної шкоди
19.09.2025 ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 300/470/21.
Відповідно до частини 1 статті 381-1 Кодексу адміністративного судочинства України "Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах" судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Згідно зі статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України "Заява про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення" суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення (частина 1).
У відповідності до статті 382-1 "Розгляд заяви про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення" суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду (частина 1). За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (частина 2).
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.04.2021 у справі № 300/470/21, яке набрало законної сили, позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення районної комісії з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації від 19.06.2018, оформленого протоколом № 37 в частині припинення виплати позивачу щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Визнано протиправним та скасовано рішення районної комісії з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації від 27.10.2020, оформленого протоколом № 9 щодо відмови позивачу у виплаті щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03193347) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 19.06.2018 по 26.11.2020 (а.с. 53-60).
На виконання вказаного рішення суду, яке набрало законної сили, Івано-Франківським окружним адміністративним судом 31.05.2021 видано виконавчий лист № 300/470/21 про зобов'язання Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 19.06.2018 по 26.11.2020.
Відповідно до довідки Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації від 20.08.2021 № 723/01-18 на виконання рішення суду від 12.04.2021 у справі № 300/470/21 проведено позивачу перерахунок адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 19.06.2018 по 26.11.2020. Заборгованість складає 51 314,71 грн (а.с. 70).
Ухвалою суду від 13.09.2021 відмовлено в задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 12.04.2021 у справі №300/470/21 - відмовити. Судом встановлено, що відповідно до довідки № 723/01-18 від 20.08.2021 на виконання рішення суду від 12.04.2021 у справі № 300/470/21 проведено позивачу перерахунок адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 19.06.2018 по 26.11.2020, що свідчить вчинення відповідачем дій з виконання судового рішення, як наслідок часткове його виконання (а.с. 72-74).
30.12.2021 ухвалою суду повернуто заявнику заяву № 907/01-18 від 29.12.2021 про заміну відповідача у справі (82-84).
Ухвалою суду від 24.01.2022 замінено боржника у виконавчих листах № 300/470/21 від 31.05.2021 Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації на - Управління соціального захисту населення Івано-Франківської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 44379468, вул. Галицька, 32, місто Тисмениця, Івано-Франківський р-н, Івано-Франківська обл., 77401) (а.с. 94-96).
Конституційний Суд України зазначив, що складовою права кожного на судовий захист є обов'язковість виконання судового рішення (абзац третій пункту 2.1 мотивувальної частини Рішення від 26 червня 2013 року № 5-рп/2013). Це право охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13 грудня 2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25 квітня 2012 року № 11-рп/2012).
Конституційний Суд України у Рішенні від 26 червня 2013 року взяв до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в пункті 43 рішення у справі "Шмалько проти України", заява № 60750/00, від 20 липня 2004 року вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду.
В постанові від 3 квітня 2019 року у справі № 820/4261/18 Верховний Суд вказав на необхідність з'ясування існування в спірних правовідносинах обставин, з якими стаття 382 Кодексу адміністративного судочинства України пов'язує наявність підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення та чи не були оскаржувані дії відповідача пов'язані з виконанням судового рішення, чи є самостійним предметом спору.
Згідно частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
На виконання вимоги державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеній особі за період з 19.06.2018 по 26.11.2020 (ВП № 65741350), Управління соціального захисту населення Івано-Франківської районної державної адміністрації відповіддю від 03.07.2025 № 757/02-25 повідомило, що Управлінням вчинено всі можливі дії щодо виконання рішення суду, оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 № 902 "Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду" ОСОБА_1 було внесено до списку згідно підпункту 3 пункту 5 Порядку № 902 у сформованому реєстрі виконання судових рішень в порядку черговості під № 1 від 08.02.2022.
Підпунктом 3 пункту 5 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 № 902 визначено, що бюджетні кошти спрямовуються з дотриманням такої пріоритетності напрямів забезпечення виконання грошових зобов'язань щодо інших соціальних виплат (крім зазначених у підпункті 2 цього пункту), боржниками у виконанні яких визначено територіальні органи Нацсоцслужби, регіональні органи соціального захисту населення, районні органи соціального захисту населення, центри з нарахування та здійснення соціальних виплат.
Відповідно до пунктів 7, 8, 9 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 № 902 черговість виконання рішень визначається боржником за датою їх надходження до боржника, в межах однієї дати - за датою набрання рішенням законної сили, якщо рішення, які виконуються за датою набрання ними законної сили, прийнято стосовно декількох позивачів, - за прізвищами в алфавітному порядку.
Боржник формує окремі списки за черговістю виконання рішень відповідно до пріоритетності спрямування коштів, визначеної пунктом 5 цього Порядку (далі - списки).
Розподіл бюджетних коштів між боржниками здійснюється Мінсоцполітики з дотриманням пріоритетності напрямів пропорційно потребі в забезпеченні виконання рішень на підставі інформації, наданої Мінсоцполітики Нацсоцслужбою, Пенсійним фондом України та регіональними органами соціального захисту населення за встановленою Мінсоцполітики формою.
Регіональні органи соціального захисту населення розподіляють бюджетні кошти між районними органами соціального захисту населення та центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат з дотриманням пріоритетності їх спрямування пропорційно потребі в забезпеченні виконання рішень на підставі інформації, сформованої відповідно до черговості.
Суд зазначає, що відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до статті 19 Закону № 1404-VIII сторони виконавчого провадження мають право оскаржувати рішення, дії або бездіяльність виконавця у порядку, встановленому цим Законом, надавати додаткові матеріали, заявляти клопотання, брати участь у вчиненні виконавчих дій, надавати усні та письмові пояснення, заперечувати проти клопотань інших учасників виконавчого провадження та користуватися іншими правами, наданими законом.
У відповідності до статті 13 Закону № 1404-VIII під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
З огляду на вищенаведене, виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом (частина 1 статті 373 Кодексу адміністративного судочинства України) та Управлінням соціального захисту населення Івано-Франківської районної державної вжито конкретні заходи з метою виконання рішення суду.
При цьому суд зазначає, що грошові кошти з виплати позивачу щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 19.06.2018 по 26.11.2020, які належать стягувачу, не є власністю Управління соціального захисту населення Івано-Франківської районної державної. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення та відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 № 902.
Таким чином, позивач не надала суду доказів ймовірного уникнення чи зволікання відповідачем у виконанні даного судового рішення та не довела наявності об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю, як зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення, рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль.
За таких обставин, відсутні підстави для про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у даній справі № 300/470/21.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 243, 248, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні заяви ОСОБА_1 від 19.09.2025 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 300/470/21 - відмовити.
Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Апеляційні скарги подаються учасниками справи безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Григорук О.Б.