25 вересня 2025 року м. Житомир справа № 240/24085/24
категорія 112030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шуляк Л.А.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, стягнення коштів,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 разової грошової виплати до Дня Незалежності України у 2023 році в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком протиправною;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій за 2023 рік відповідно до частини 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідно до ухвали суду від 06.01.2025 провадження в даній справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду в адміністративній справі №240/14216/23.
Ухвалою від 25.09.2025 провадження в даній адміністративній справі поновлено.
Від представника відповідача на адресу суду надійшло клопотання про залучення в якості другого відповідача військову частину НОМЕР_1 . На обґрунтування вимог зазначає, що позивач проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 та не перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, як отримувач пенсії. У зв'язку із цим відповідно до норм підпункту 4 пункту 5 Порядку використання коштів державного бюджету для виплати особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною або за роботу в спеціальних умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 №1396 "Деякі питання соціального захисту осіб, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, ветеранів війни та осіб, що працюють в спеціальних умовах", разова грошова виплата до Дня Незалежності України за 2023 рік виплачувалась за місцем служби, тобто військовою частиною НОМЕР_1 . Враховуючи зазначені обставини, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вважає за необхідне залучити військової частини НОМЕР_1 до участі в справі в якості другого відповідача.
Розглянувши клопотання про залучення в якості другого відповідача, судом встановлено наступне.
Відповідно до правових норм частин 3, 4, 5 та 6 статті 48 КАС України передбачено, що у випадку, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
З матеріалів справи вбачається, що предметом спірних у даній справі правовідносин є розмір грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 №754 "Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань" затверджено Порядок використання коштів державного бюджету для забезпечення соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань , а також Порядок здійснення у 2023 році разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і “Про жертви нацистських переслідувань» (далі - Порядок здійснення разової грошової виплати).
Порядок використання коштів відповідно до Постанови №754 визначає механізм визначає механізм використання коштів, передбачених у загальному фонді державного бюджету за програмою “Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною».
Відповідно до підпункту 4 пункту 4 здійснення разової грошової виплати до Дня Незалежності України відповідно до Порядку здійснення у 2023 році разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і “Про жертви нацистських переслідувань», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2023 р. № 754.
Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 №754 інформація щодо осіб (за категоріями), які мають право на отримання разової грошової виплати до Дня Незалежності України і не перебувають на обліку в Пенсійному фонді України, подається Пенсійному фонду України до 1 серпня поточного року Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури, Головним управлінням Національної гвардії, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро, Державною податковою службою, Державною митною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Державним бюро розслідувань, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Службою судової охорони, Міністерством юстиції, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Офісом Генерального прокурора, Державною судовою адміністрацією, Державною спеціальною службою транспорту, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями.
Вказане правове регулювання свідчить, що військова частина, установа чи організація, де проходить військову службу особа, яка є отримувачем грошової допомоги до Дня Незалежності України, самостійно не визначають розмір допомоги, який належить виплатити її отримувачу, відповідних повноважень на визначення розміру спірної допомоги вказані органи, згідно норм Порядку Постанови №754 використання коштів державного бюджету для забезпечення соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань, не мають. Вони фактично виступають лише посередником між Пенсійним фондом України та отримувачем грошової допомоги і здійснюють виплату отримувачам такої допомоги в тому розмірі, який Пенсійний фонд України перераховує на їх небюджетні рахунки.
На Міністерство оборони, Міністерство внутрішніх справ, Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури, Головне управління Національної гвардії, Національною поліцією, та на інші військові формуваннями, підприємствами, установи, організації, де проходять військову служби отримувачі допомоги до Дня Незалежності України, правовими нормами пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 №754 покладений лише обов'язок щодо подачі Пенсійному фонду України інформації про осіб (за категоріями), які мають право на отримання разової грошової виплати до Дня Незалежності України і не перебувають на обліку в Пенсійному фонді України.
Отже, Пенсійний фонд України, як розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня, згідно норм підпункту 4 пункту 5 Порядку використання коштів, є тим органом, який формує та подає до Мінсоцполітики заявку на фінансування грошової допомоги, а відтак, саме Пенсійний фонд України та його територіальні органи при формування такої заявки визначають розмір грошової допомоги до Дня Незалежності України, який належить до виплати кожному конкретному її отримувачу.
Враховуючи, що предметом судового розгляду у даній справі є саме спір щодо розміру грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік, яка була виплачена позивачу, а не бездіяльність щодо не виплати позивачу у 2023 році такої допомоги взагалі, а також беручи до уваги те, що відповідно до норм Порядку використання коштів державного бюджету для забезпечення соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань №754 саме Пенсійний фонд України є органом, який при формуванні та поданні до Мінсоцполітики заявки на фінансування грошової допомоги до Дня Незалежності України, визначає розмір цієї допомоги, який належить до виплати отримувачам, суд приходить до висновку про відсутність підстав для залучення військової частини НОМЕР_1 до участі в справі в якості другого відповідача.
Керуючись статтями 48, 166, 167, 204, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Відмовити в задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про залучення військової частини НОМЕР_1 до участі у справі в якості другого відповідача.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Л.А.Шуляк