Постанова від 26.09.2025 по справі 718/2475/25

Справа № 718/2475/25

Провадження № 3/718/540/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" вересня 2025 р. м.Кіцмань Чернівецька область

Суддя Кіцманського районного суду Чернівецької області

Нагорний В.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 за ст.124, ч.2 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

31 серпня 2025 року о 10:30 год. в селищі Неполоківці

Чернівецького району Чернівецької області по вул. Броварська, 13, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки МERCEDES-BENZ, д.н.з НОМЕР_2 , не вибрав безпечної швидкості руху, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним, не дотримався безпечного інтервалу, здійснив зіткнення з електроопорою, чим завдано матеріальної шкоди

Крім того, 31 серпня 2025 року об 11:30 год. в селищі Неполоківці

Чернівецького району Чернівецької області по вул. Броварська, 27, водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом марки МERCEDES-BENZ, д.н.з НОМЕР_2 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння.

У судове засідання 26 вересня 2025 року ОСОБА_1 не з'явився, хоча був належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи, що підтверджується довідками про доставку SMS.

При цьому, 22 вересня 2025 року через канцелярію суду надійшла письмова заява ОСОБА_2 , в якій він просить відкласти розгляд справи на іншу дату у зв'язку з тим, що його син перебуває на військовій службі, до заяви долучено довідку військової частини НОМЕР_3 від 23 травня 2025 року про те, що солдат ОСОБА_1 дійсно проходить військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, у військовій частині НОМЕР_3 з 17.06.2022 року по даний час.

Розглянувши вищевказану заяву про відкладення розгляду справи, суд зазначає, що довідка військової частини НОМЕР_3 , яка долучена до вказаної заяви, датована 23 травня 2025 року, а відтак не є актуальною станом на вересень 2025 року, у тому числі і на дату розгляду даної справи.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до довідок про доставку SMS, ОСОБА_1 був належним чином повідомлений про дату і час судового засідання 26 вересня 2025 року, однак він не звертався до суду з клопотанням відкласти розгляд справ про адміністративне правопорушення.

Згідно зі ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Суду як джерело права.

Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 07 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосереднього його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

Крім того, як наголошує в своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч.1 ст.6 даної Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 08 листопада 2005 року у справі «Смірнова проти України»).

Зважаючи на те, що судом вжито усіх необхідних заходів для повного та всебічного з'ясування обставин справи, враховуючи вимоги ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно якої кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього обвинувачення, суд вважає, що справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 слід розглядати за відсутності вказаної особи та в межах тих доказів, які містяться у матеріалах справи та долучені до протоколу про адміністративне правопорушення.

Розглянувши матеріали справ про адміністративні правопорушенні, оцінивши всі обставини справи в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

У ст.251 КУпАП зазначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Постановою Кіцманського районного суду Чернівецької області від 25 липня 2025 року об'єднано справу №718/2476/25 (провадження №3/718/541/25) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення із справою №718/2475/25 (провадження №3/718/540/25) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення в одне провадження та присвоєно об'єднаній справі №718/2475/25 (провадження № 3/718/540/25).

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 31 серпня 2025 року серії ЕПР1 №439335, рапортом про реєстрацію ЄО за №9693 від 31.08.2025 року, письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 31.08.2025 р., схемою місця ДТП за адресою: селище Неполоківці, вул. Броварська, 13.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, підтверджується матеріалами справи, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення від 31 серпня 2025 року ЕПР1 №439347, роздрукованим тестом на стан алкогольного сп'яніння № 557 від 31.08.2025, відповідно до якого результат огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння становить 2,71 % проміле, актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, в якому зафіксовано позитивний результат огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння, який становить 2,71 % проміле, відеозаписом з нагрудних камер поліцейських, постановою Кіцманського районного суду Чернівецької області від 06.08.2025 року у справі № 718/1842/25, яка набрала законної сили 19.08.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП.

Відповідно до п.12.1 Правил дорожнього руху під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.

Відповідно до підпункту а) п.2.9. Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Враховуючи наведене, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ст.124 та ч.2 ст.130 КУпАП.

Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Санкція ст.124 КУпАП передбачає накладення штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.

Відповідно до санкції ч.2 ст.130 КУпАП відповідальність за вчинення даного правопорушення полягає у накладенні штрафу на водіїв у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк десять діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого і на інших осіб - накладення штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк десять діб з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.

З урахуванням даних про особу правопорушника у сукупності із обставинами справи та ступеня тяжкості вчинених ним правопорушень, для досягнення мети адміністративного стягнення, визначеної ст.23 КУпАП та з урахуванням вимог ст.36 КУпАП, суд вважає, що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення, передбачене ч.2 ст.130 КУпАП, у виді штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП, у разі винесення суддею постанови про накладання адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір у відповідності до ст.4 Закону України "Про судовий збір" в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.

Керуючись ст.ст.36, 40-1, ст.124, ч.2 ст.130, ст.ст.283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Обрати ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000 (тридцять чотири тисячі) грн. 00 коп., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки.

Реквізити для оплати штрафу: Отримувач коштів - Чернів.ГУК/Чернівецька обл./21081300, Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37836095, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Код банку (МФО) - 899998, Номер рахунку - UA118999980313000149000024001, Код класифікації доходів бюджету - 21081300.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. судового збору.

Реквізити для оплати судового збору: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Код отримувача: (код за ЄДРПОУ): 37993783. Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001. Код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду через Кіцманський районний суд Чернівецької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя В.В. Нагорний