707/2642/25
3/707/1124/25
24 вересня 2025 року м. Черкаси
Суддя Черкаського районного суду Черкаської області Морозов В.В., розглянувши матеріали справи про адміністративні правопорушення, які надійшли від Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області, відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , пенсіонера
про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 439061 від 04.07.2025 року, ОСОБА_1 04.07.2025 року близько 20 години 30 хвилин за місцем свого проживання вчинив домашнє насильство відносно своєї дружини, тобто умисні дії фізичного характеру, а саме: шарпав, штовхав, погрожував рушницею, прикладав ніж до шиї, внаслідок чого могла бути завдана шкода її фізичному здоров'ю.
Перед початком судового розгляду справи ОСОБА_1 роз'яснено права відповідно до вимог статті 268 КУпАП, а також положення статті 63 Конституції України.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, визнав частково та пояснив суду, що дійсно того дня у нього була сварка з дружиною, у ході якої він висловлювався в її сторону нецензурною лайкою та погрожував фізичною розправою, однак не шарпав і не штовхав, та не погрожував зброєю.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 439061 від 04.07.2025 року, зазначено, що у ОСОБА_1 вилучено такі речі для тимчасового зберігання: рушницю - МР-153, кап 12 № НОМЕР_1 , зм ствол № НОМЕР_2 , набої до неї, однак до протоколу про адміністративне прапорушення не додано жодного доказу, які б підтверджували вилучення у ОСОБА_1 вказаних речей.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що матеріалами справи не підтверджується факт погрози ОСОБА_1 зброєю його дружині.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 04.07.2025 року близько 20 години 30 хвилин за місцем свого проживання по АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї дружини ОСОБА_2 , а саме висловлювався в її сторону нецензурною лайкою та погрожував фізичною розправою, внаслідок чого могла бути завдана шкода її психічному здоров'ю.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , вивчивши матеріали справи, дії ОСОБА_1 суд кваліфікує за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, - вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, підтверджується наступними доказами у справі:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 439061 від 04.07.2025 року;
- протоколом прийняття заяви ОСОБА_2 про вчинене кримінальне правопорушення або таке, що готується, від 04.07.2025 року;
- рапортом поліцейського сектору реагування патрульної поліції ВПД № 1 ЧРУП ГУНП у Черкаькій області Жейди С.Ю. від 04.07.2025 року;
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 04.07.2025 року;
- копією термінового заборонного припису серії АА № 452853 стосовно кривдника відносно ОСОБА_1 від 04.07.2025 року;
- даними форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 04.07.2025 року;
- поясненнями ОСОБА_1 у судовому засіданні.
Враховуючи викладене, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, доведена.
При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 суд враховує характер вчиненого ним правопорушення, особу правопорушника та ступінь його вини.
Обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 суд не вбачає.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що до ОСОБА_1 необхідно застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу, визначеному санкцією статті, так як воно є необхідним і достатнім для його виправлення.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, з ОСОБА_1 також слід стягнути на користь держави судовий збір.
Крім того, відповідно до ст. 39-1 КУпАП у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі, суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» чи Законом України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків».
Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» до спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству належить, зокрема, направлення кривдника на проходження програми для кривдників.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» програма для кривдника - комплекс заходів, що формується на основі результатів оцінки ризиків та спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків.
Метою корекційної програми є допомога особі, яка вчинила насильство, в осмисленні власної насильницької поведінки, усвідомленні її витоків, проявів, наслідків для особистого життя та життя оточуючих, налагодженні гармонійного життя з родиною та в суспільстві, а також в усвідомленні того, що домашнє насильство - це порушення прав людини, яке карається відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» суб'єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування.
Враховуючи те, що згідно форми оцінки ризиків домашнього насильства від 04.07.2025 року, поліцейським уповноваженого підрозділу поліції визначено рівень небезпеки ОСОБА_1 як середній, суддя вважає за необхідне у порядку, визначеному ст. 39-1 КУпАП та Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», направити ОСОБА_1 для проходження програми для кривдників на строк 3 (три) місяці до органу місцевого самоврядування за місцем проживання кривдника, як суб'єкта, відповідального за виконання програм для кривдників.
При цьому, у разі неявки для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів. Притягнення кривдника до відповідальності за непроходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.173-2, 283,284 КУпАП,-
Визнати ОСОБА_1 винним у вчинені правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 340 (триста сорок) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить суму 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Направити ОСОБА_1 , для проходження програми для кривдників строком на 3 (три) місяці, до Степанківської сільської територіальної громади Черкаського району Черкаської області (ел.адреса:stepanki.rada@ukr.net, місцезнаходження: 19634, с. Степанки, вул.Героїв України, 124, Черкаський район, Черкаська область).
Роз'яснити, що у разі неявки ОСОБА_1 для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України, для вжиття заходів.
Контроль за виконанням постанови в частині проходження ОСОБА_1 програми для кривдників покласти на Відділ поліцейської діяльності № 1 Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області.
Притягнення кривдника до відповідальності за не проходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що за умисне ухилення від проходження програми для кривдників особою, щодо якої такі заходи застосовані судом, передбачена кримінальна відповідальність за ст. 390-1 КК України.
Постанову у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 в частині виконання програми для кривдників, після набрання нею законної сили направити до Степанківської сільської територіальної громади Черкаського району Черкаської області, як суб'єкта, відповідального за виконання.
Постанову у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 в частині здійснення контролю за виконанням проходження програми для кривдників, після набрання нею законної сили направити до ВПД №1 ЧРУП ГУНП в Черкаській області.
Зобов'язати Степанківську сільську територіальну громаду Черкаського району Черкаської області письмово інформувати суд про прийняття до виконання постанови в частині проходження ОСОБА_1 програми для кривдників.
Роз'яснити особі до якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до судової палати у кримінальних справах Черкаського апеляційного суду через Черкаський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: В. В. Морозов