Постанова від 25.09.2025 по справі 348/1259/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 348/1259/25

25 вересня 2025 року м. Надвірна

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

в складі головуючої-судді: Міськевич О.Я.

з участю секретаря судового засідання: Скоблей О.В.

позивача : ОСОБА_1

представника позивача: Лісодід О.В.

представик відповідача: Кривонос І.О.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому

засіданні в приміщенні Надвірнянського районного суду позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови № 10714 від 14.05.2025 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення,-

УстАновив:

Короткий зміст позовних вимог:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови № 10714 від 14.05.2025 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення.

В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що 14.05.2025 року у місті Надвірна начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковником ОСОБА_2 розглянуто матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 . В даній постанові зазначається що 13 травня 2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 доставлено посадовими особами Надвірнянського РВП ГУНП військовозобов'язаного ОСОБА_1 .Під час перевірки військово-облікових даних військовозобов'язаного та звірки з АІТС «Оберіг» було виявлено, що військовозобов'язаний не з'явився по повістці №1797941, яка була надіслана Укрпоштою, чим порушив правила військового обліку. Згідно постанови на ОСОБА_1 накладено штраф у сумі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.

Позивач по справі з даною постановою не погоджується.Так, на підставі пп.»Г» п.2, ч. 4 ст. 26 Закону України « Про військовий обов'язок та військову службу» 04 листопада 2022 року позивача звільнено з військової служби та знято з військового обліку. Відповідно до даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів системи «Резерв» контактні дані оновлено вчасно.

Повістку №1797941 не отримував, дана інформація була відображена також у протоколі №10618 від 13.05.2025 року. Про необхідність з'являтись для уточнення даних до ІНФОРМАЦІЯ_2 не був повідомлений належним чином

Позивач вважає, що винесена постанова не законна, та підлягає скасування, а адміністративна справа закриттю.

Короткий зміст відзиву :

Відповідно до відзиву на позов ІНФОРМАЦІЯ_4 не визнає вищевказаний адміністративний позов та вважає його, як такого, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 210 КУпАП України призовники, військово зобов'язані, резервісти підлягають адміністративній відповідальності за порушення правил військового обліку.

Відповідальність за ч.3 ст .210 КУпАП України наступає за вчинення дій передбачених ч. 1 ст.210 КУпАП України в особливий період ( у розумінні ст.1 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» воєнним станом вважається особливий правовий режим, що вводиться в Україні або ж в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрозі нападу, небезпеки державній незалежності України її територіальної цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальної цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод громадян та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень).

Згідно з Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який триває і по теперішній час.

Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 року «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», затвердженого ЗУ №2015-ІХ від 24.02.2022 року в Україні оголошена та проводиться загальна мобілізація.

Згідно ст.1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок встановлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади яких формуються військовослужбовцями..

Відповідно до ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Так, згідно ч.І ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані заявлятись за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк і місце, зазначені в повістці для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду

Відповідно до частини 1 статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до статті 235 КУпАП Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Згідно з пунктом 1 статті 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.

Окрім того, статтею 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Відповідно до наказу № 3 від 01.01.2024 року Міністерства оборони України, який зареєстрований в Міністерству юстиції України за № 3 6\41381 від 05.01.2024 року «Про затвердження Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення» ( п.7 ) вищевказаний адміністративний протокол не пізніше наступного дня після складання протоколу реєструється в журналі протоколів про адміністративні правопорушення.

Відповідно до наказу № 3 від 01.01.2024 року Міністерства оборони України, який зареєстрований в Міністерству юстиції України за № 36\41381 від 05.01.2024 року «Про затвердження Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення» ( п.7 ) вищевказаний адміністративний протокол не пізніше наступного дня після складання протоколу реєструється в журналі протоколів про адміністративні правопорушення. Так, на виконання вищевказаної норми, адміністративний протокол складений відносно ОСОБА_1 від 13.05.2025 року, зареєстрований в журналі протоколів про адміністративні правопорушення та йому присвоєний № 10618 та на вищевказаному протоколі проставлена печатка вхідної кореспонденції.

Військовозобов'язаний ОСОБА_1 , 1989 р.н., ознайомившись з текстом протоколу, ознайомившись з вимогами ст. 63 Конституції України, правами та обов'язками передбаченими ст. 268 КУпАП, а також узгодивши день, час та місце розгляду протоколу особисто в протоколі написав що від пояснень відмовляється та поставив свій особистий підпис. А також поставив свій особистий підпис в графі - другий примірник протоколу отриманні примірника протоколу поставив особисто свій підпис, що в свою чергу говорить про те, що ОСОБА_1 був ознайомлений з вимогами ст. 63 Конституції України та ст, 268 КупАП та місцем, часом розгляду адміністративного протоколу. .

Адміністративний протокол розглянуто 14.05.2025 року в присутності військовозобов'язаного ОСОБА_1 -14.05.2025 року винесено постанову №10714 про справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП та на особу накладено адміністративне стягнення у викладі 17 тис, грн. штрафу. Постанову отримав особисто ОСОБА_1 про що свідчить підпис в постанові про адміністративне стягнення.

Суть адміністративного протоколу, 13.05.2025 року працівниками Надвірнянського РВП до ІНФОРМАЦІЯ_2 доставлений для складання адмаіністративного протоколлу ОСОБА_3 , 1989 року народження, при перевірці військово-облікових даних відповідно до реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, далі база даних «ОБЕРІГ» виявлено, що ОСОБА_1 знаходиться у розшуку з 29.01.2025 року, як порушник військового обліку, а саме неявка по повістці № 1797941 , номер ШКІ 0610221454734, яка створена автоматично 09.01.2025року з терміном прибуття до 10.03.2025 року з методом доставки Укрпошта. Вищевказана повістка направлена на задекларовану адресу позивача, а саме: АДРЕСА_1 , саме на таку адресу, яку вказав сам позивач під час уточнення його військово-облікових даних, як фактичне місце проживання.

Позивач є військовозобов'язаним на нього розповсюджуються вимоги законодавства України про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про військовий обов'язок і військову службу, про оборону України у тому числі прибувати за повісткою до територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідно до вимог Постанови КМУ № 1487 від 30.12.2022 року.

З 18 травня 2024 року по 16.07.2024 року у позивача виник обов'язок оновити протягом 60 днів свої облікові та персональні дані відповідно до ч. 10 статті 1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу».

Військовозобов'язаний ОСОБА_1 19.02.2025 року через ОБЕРІГ провів звірку контактних даних.

Твердження представника позивача про те, що ОСОБА_1 знятий з військового обліку не відповідає дійсності тому, що 25.02.2022 року військовозобов'язаного ОСОБА_1 , було призвано до ЗСУ по мобілізації до складу вч НОМЕР_1 , а 04.11.2022 року на підставі наказу командира вч НОМЕР_2 № 250 солдата ОСОБА_1 , стрільця 2-го стрілецького відділення 3-го стрілецького взводу 1-ої стрілецької роти, звільнено наказом командира військової частини НОМЕР_3 9 по особовому складу ) від 31.10.2022 року № 110-РС у запас за підпунктом «Г» ( через такі сімейні обставини або інші поважні причини ( якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу) - у зв'язку із перебуванням на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років, пункту другого частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року, вважати таким, що справи і посаду здав і направити для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до Облікової картки ІНФОРМАЦІЯ_2 . а також бази даних « ІНФОРМАЦІЯ_5 » військовослужбовець ОСОБА_1 , 1989 р.н. 07.11.2022 року відповідно до вищевказаного нормативно-правового акту тимчасової дії ( наказу ) прийнятий на облік до ІНФОРМАЦІЯ_4 , станом на даний час перебуває в картатоці вільних залишків, підкартотека - підялгаючих призову.

Генеральним штабом Міністерства оборони України, в зв'язку з тим, що військовозобов'язаний перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 в картотеці підлягаючих призову, 09.01.2025 року була сформована повістка № 179 7941 відповідно до якої, Позивачу - військовозобов'язаному ОСОБА_4 , необхідно було заявитись у ІНФОРМАЦІЯ_7 19.01.2025 року на 14.00 год. з метою уточнення військово-облікових даних.

17.01.2025 року відповідно до форми № 20 (довідки про причини повернення \досилання) повістка повернута за закінченням терміну збереження ( з проставленням печатки 1 з індексом 16.

Вищевказана повістка була сформована відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (зі змінами і доповненнями) (далі - Порядок № 560), а саме пунктів 30, 30-1, 30-2, 30-3, повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Державний реєстр) або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки. У разі формування повістки за допомогою Державного реєстру керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на повістку кваліфікований електронний підпис у день її формування. Реєстраційний номер повістки фіксується в Державному реєстрі.

Формування, надсилання та повернення повісток сформованих за допомогою Державного реєстру чітко врегульовано законодавством, та донесено громадянам України в установлений законодавством метод та спосіб, а тому факт обізнаності про виникнення певного обов'язку позивачу був відомий, а питання стосовно повноважень працівників поштового відділення не має відношення до ІНФОРМАЦІЯ_2

Таким чином, повістка про виклик позивача до ІНФОРМАЦІЯ_2 для уточнення облікових даних була надіслана Позивачеві відповідно до вимог Порядку № 560 і Позивач вважається таким, що був належним чином оповіщений про його виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 (пункт 41 Порядку № 560).

Враховуючи виявлені вищевказані факти і обставини, на підставі матеріалів адміністративної справи та керуючись статтями 258, 283, 284, 285 КУпАП начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 виніс постанову за справою про адміністративне правопорушення 14.05.2025 року № 10714 в якій установив, що ОСОБА_1 порушив правила військового обліку, які затверджені Постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022 року «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» - не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 по повістці, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення вчинене в особливий період.

Аналізуючи зміст оскаржуваної позивачем постанови, слід дійти висновку, що постанова начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 про адміністративне правопорушення відповідає вимогам законодавства, оскільки містить всі елементи, що повинні міститися в постанові відповідно до ст. 283 КУпАП та складена уповноваженою на те особою.

В свою чергу позивачем не надано будь-яких належних доказів, які б спростовували факт вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. З ст. 210-1 КУпАП.

Враховуючи все вищевикладене а також те, що відсутні всі підстави в частині вимоги протиправності дій начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо винесення та скасування постанови №10714 від 14.05.2025 року про притягнення до адміністративної відповідальності згідно ч.З ст. 210-1 КУпАП, винесену вищевказану постанову начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо військовозобов'язаного вважати законною та такою, що прийнята згідно чинного законодавства та скасуванню не підлягає.

Оскільки позовні вимоги є необгрунтованими, будь-які підстави для задоволення вимог - відсутні.

Стислий виклад позицій сторін:

Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги позивача підтримав повністю з підстав, наведених в адміністративному позові, просили суд визнати дії начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , які полягають у винесенні постанови №10714 від 14.05.2025 року по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення -протиправними та скасувати постанову №10714 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 14.05.2025 року, та провадження по адміністративній справі - закрити.

Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_8 заперечила обставинт нв якаі посилається позивач. Вважає що позовні вимоги є необгрунтованими, та будь-які підстави для задоволення вимог - відсутні. Просить у задоволенні позовної заяви про визнання противоправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення -відмовити повністю.

Процесуальні дії у справі:

Ухвалою судді Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 27.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі. Постановлено адміністративне судочинство по даній справі здійснювати у порядку спрощеного позовного провадження.

Фактичні обставини, встановлені судом:

Судом встановлено, що 14.05.2025 начальником ІНФОРМАЦІЯ_9 , підполковником ОСОБА_2 складено постанови №10714 від 14.05.2025 року по справі про адміністративне правопорушення згідно якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 17000,00 грн.

З огляду змісту оскаржуваної постанови, встановлено, що 13.05.2025 року працівниками ІНФОРМАЦІЯ_10 до ІНФОРМАЦІЯ_2 доставлений військовозобо'язаного ОСОБА_1 ,. при перевірці військово-облікових даних відповідно до реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, далі база даних «ОБЕРІГ» було виявлено, що військовозобо'язаний ОСОБА_1 не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 без поважних причин по повістці № 1707941 яка надіслана Укр поштою, чим порушив правила війського обліку, затверлджених постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12. 2022, чим вчинив правопорушення передбачене ч 3 ст.210-1КУпАП

Повістка направлена на задекларовану адресу позивача, а саме: АДРЕСА_1 , саме на таку адресу, яку вказав сам позивач під час уточнення його військово-облікових даних, як фактичне місце проживання.

Військовозобов'язаний ОСОБА_1 19.02.2025 року через ОБЕРІГ провів звірку контактних даних.

В судовому засіданні встановлено, що 25.02.2022року військовозобов'язаного ОСОБА_4 , призвано до ЗСУ по мобілізації до складу вч НОМЕР_1 , а 04.11.2022 року на підставі наказу командира вч НОМЕР_2 № 250 солдата ОСОБА_1 , стрідбця 2-го стрілецького відділення 3-го стрілецького взводу 1-ої стрілецької роти, звільнено наказом командира військової частини НОМЕР_3 9 по особовому складу ) від 31.10.2022 року № 110-РС у запас за підпунктом «Г» ( через такі сімейні обставини або інші поважні причини ( якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу) - у зв'язку із перебуванням на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років, пункту другого частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року, вважати таким, що справи і посаду здав і направити для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відповідно до Облікової картки ІНФОРМАЦІЯ_2 ., а також бази даних «ОБЕРІГ» військовослужбовець ОСОБА_1 , 1989 р.н. 07.11.2022 року відповідно до вищевказаного нормативно-правового акту тимчасової дії ( наказу ) прийнятий на облік до ІНФОРМАЦІЯ_4 , станом на даний час перебуває в картатоці вільних залишків, підкартотека - підлягаючих призову.

Генеральним штабом Міністерства оборони України, в зв'язку з тим, що військовозобов'язаний перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 в картотеці підлягаючих призову, 09.01.2025 року була сформована повістка № 179 7941 відповідно до якої, військовозобов'язаному ОСОБА_1 , необхідно було заявитись у ІНФОРМАЦІЯ_7 19.01.2025 року на 14.00 год. з метою уточнення військово-облікових даних.

Сформована повістка була направлена 09.01.2025 на адресу ОСОБА_1 рекомендованим листом з описом вкладення до рекомендованого поштового відправлення за №0610221454734, що підтверджується долученими до відзиву на позовну заяву додатками, а саме копією опису вкладення до рекомендованого поштового відправлення, роздруківкою трекінгу Укрпошти за номером № 0610221454734.

17.01.2025 року відповідно до форми № 20 (довідки про причини повернення \досилання ) повістка повернута за закінченням терміну збереження ( з проставленням печатки 1 з індексом 16.

Як вбачається з роздруківки трекінгу відстеження поштового відправлення за номером 0610221454734,, працівниками Укрпошти проставлено відмітку «за закінченням терміну збереження ».

14.05.2025 начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковником ОСОБА_2 складено постанови №10714 від 14.05.2025 року по справі про адміністративне правопорушення згідно якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 17000,00 грн.,а саме, що військовозобовязаний ОСОБА_1 не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 без поважних причин по повістці № 1797941 чим порушив правила війського обліку затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12. 2022 року .

Мотиви з яких виходить суд та застосовані норми права:

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII ), Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 .

Так, згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь (ст. 62 Конституції України).

Відповідно до ч.1-3 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно із ст.235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до ч. 3 ст. 210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Статтею 1 Закону України «Про оборону України» визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Так, згідно Указу Президента України №303/2014 від 17.03.2014 «Про часткову мобілізацію» було прийнято рішення про оголошення та проведення часткової мобілізації, а отже з цього періоду в Україні діє особливий період.

Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» від 24.02.2022 №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан.

Згідно з абз. 7 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (в редакції, чинній з 18.05.2024 згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024№ 3633-ІХ) іншіійськовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Отже, правовою підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях чи бездіяльності відповідного складу правопорушення.

Перевіряючи доводи апеляційної скарги, колегія суддів зазначає, що диспозиція ч. 3 ст. 210-1 КУпАП передбачає порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період. Зазначена норма є бланкетною, тобто при її застосуванні необхідно застосовувати законодавчі акти, які визначають, зокрема, правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні.

Втім, у спірній постанові відсутнє посилання на конкретну норму Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яку порушив ОСОБА_1 .

Так, відповідачем зазначено, що позивач порушив вимоги статті 22 Закону №3543-XII.

У контексті зазначеного, суддів вважає за необхідне акцентувати увагу на тому, що ст. 22 Закону №3543-XII містить декілька окремих абзаців, які передбачають конкретні обов'язки громадян у сфері мобілізаційної підготовки та мобілізації, що свідчить про відсутність чіткого формулювання обвинувачення, та є важливою умовою справедливого та об'єктивного розгляду справи, є необхідним для реалізації права на захист, на що неодноразово наголошував у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини.

Зокрема, у рішенні від 25.07.2000 у справі "Маттоціа проти Італії" Європейський суд зазначив, що "обвинувачений у вчиненні злочину має бути негайно і детально проінформований про причину обвинувачення, тобто про ті факти матеріальної дійсності, які нібито мали місце і є підставою для висунення обвинувачення; а також про характер обвинувачення, тобто юридичну кваліфікацію згаданих фактів. Хоча ступінь "детальності" інформування обвинуваченого залежить від обставин конкретної справи, однак у будь-якому випадку відомості, надані обвинуваченому, повинні бути достатніми для повного розуміння останнім суті висунутого проти нього обвинувачення, що є необхідним для підготовки адекватного захисту.

Разом з тим, згідно з абз. 1 ч.1 ст. 22 Закону №3543-XII передбачено обов'язок громадян з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Як встановлено судом Генеральним штабом Міністерства оборони України, в зв'язку з тим, що військовозобов'язаний перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 в картотеці підлягаючих призову, 09.01.2025 року була сформована повістка № 179 7941 відповідно до якої, військовозобов'язаному ОСОБА_4 , необхідно було заявитись у ІНФОРМАЦІЯ_7 19.01.2025 року на 14.00 год. з метою уточнення військово-облікових даних.

Сформована повістка була направлена 09.01.2025 на адресу ОСОБА_1 рекомендованим листом з описом вкладення до рекомендованого поштового відправлення за №0610221454734,

Згідно із п. 41 Порядку № 560, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку є зокрема день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Як встановлено судом, поштове відправлення із повісткою про виклик, 17.01.2025 року відповідно до форми № 20 (довідки про причини повернення \досилання ) повістка повернута за закінченням терміну збереження. Працівниками Укрпошти проставлено відмітку «повернута за закінченням терміну збереження» , що підтверджується роздруківка довідки Укрпошти де зазначено «закінчення встановленого терміну зберігання»,

В судовому засіданні оглянуто оригінал конверта та рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, довідки за формою ф.20 про причини повернення/ досилання/ зберігання..Відповідно довідки Укрпошти наявна відмітка «закінчення встановленого терміну зберігання».

Отже, докази вручення ОСОБА_1 повістки не надано.

Вказане дозволяє суд прийти до висновку про відсутність бездіяльності ОСОБА_5 складу адміністративного правопорушення, за яке його було притягнуто до адміністративної відповідальності та наявність правових підстав для скасування постанови від № 10714 від 14.05.2025 року.

Водночас, для повного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення у відповідності до п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови № 10714 від 14.05.2025 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення,-підлягають задоволенню,

Керуючись ст.ст. 242-244, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови № 10714 від 14.05.2025 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення-задовольнити.

Скасувати постанови №10714 від 14.05.2025 року по справі про адміністративне правопорушення згідно якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 17000,00 .

Справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 210-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду в строк, визначений ч. 4 ст. 286 КАС України.

Суддя Міськевич О.Я.