Справа № 344/16925/25
Провадження № 2-о/344/434/25
25 вересня 2025 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Бородовського С.О.,
з участю секретаря судового засідання Бурянна Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку окремого провадження заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Івано-Франківську Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території,-
в заяві вказано «…Заявниця ОСОБА_1 в березні 2022 року у зв'язку з повномасштабним вторгненням російської федерації на територію України була вимушена переміститись до Івано-Франківської області та на даний час є внутрішньо переміщеною особою, проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Мати заявниці - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 06.12.2024 року проживала разом зі своїм чоловіком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованійтериторії за адресою: АДРЕСА_2 . 06.12.2024 заявниця ОСОБА_1 під час телефонної розмови із батьком ОСОБА_3 дізналась про те,що 06.12.2024 внаслідок вибуху скинутого боєприпасу з безпілотного літального апарату військовослужбовцями окупаційних військ російської федерації в порушення законів та звичаїв війни на тимчасово окупованій території за адресою АДРЕСА_3 , загинула її мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 була захоронена чоловіком ОСОБА_3 , на цвинтарі у с. Великі Копані, Херсонського району, Херсонської області. За фактом смерті ОСОБА_2 органами окупаційної адміністрації було видано медичне свідоцтво про смерть від 10.12.2024 №391/КЛ, а також свідоцтво про смерть НОМЕР_1 від 25.12.2024. Крім цього, 09.05.2025 заявниця ОСОБА_1 звернулась із заявою до Верховинського районного відділення поліції ГУНП в Івано-Франківській області за фактом загибелі своєї матері ОСОБА_2 внаслідок вибуху скинутого боєприпасу з безпілотного літального апарату військовослужбовцями окупаційних військ російської федерації. За результатами розгляду даної заяви відкрито кримінальне провадження №12025091130000062 від 09.05.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.438 КК України. Здійснити державну реєстрацію смерті померлої на підставі вищевказаних документів в силу чинного законодавства не вбачається за можливе, а відтак заявниця вимушена просити встановити факт смерті її матері в судовому порядку…».
Представник заявника просила проводити розгляд без її участі та участі заявника.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився.
Відповідно до ч.2 ст.317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Так, за п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Водночас, питання можливості чи неможливості реєстрації органом ДРАЦС факту смерті саме на території, яка на даний час окупована РФ, за документами виданими незаконними органами (Лікарське свідоцтво про смерть чи Свідоцтво про смерть особи), врегульовано спеціальним законом «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України, який зокрема визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії РФ, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму та особливо додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина.
Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України ,,Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Частиною 3 даної статті Закону передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або оголошення її померлою.
Згідно з п.1 р.5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 р. № 52/5, підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 р. № 545, або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Судом встановлені наступні обставини.
Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_4 в графі мати зареєстровано ОСОБА_2 .
Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 заявниця уклала шлюб 05.08.2005 року та змінила прізвище на « ОСОБА_5 ».
Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 заявниця уклала шлюб 30.09.2012 року та змінила прізвище на « ОСОБА_6 ».
Згідно медичного свідоцтва про смерть №391/КЛ ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , причина смерті: гостра кровотеча, осколкове поранення легень.
Окупаційною владою видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в Херсонській області, Олешківський район, м.Олешки.
Вказане свідоцтво не відповідає вимогам законодавства України, оскільки видане на тимчасово окупованій території України, визначеній відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України".
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
У відповідності до п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з ч.1 ст.317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до роз'яснень, викладених у пункті 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
А у пункті 18 вказаної постанови зазначено, що рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Встановлення факту смерті необхідно заявниці для реєстрації смерті матері, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 в місті Олешки Херсонського району Херсонської області та для отримання свідоцтва про смерть.
Відповідно до ч.4 ст.317, п.8 ч.1 ст.430 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
У рішенні суду зазначається: відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд встановив цей факт.
Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів, що закріплено ч.2 ст. 319 ЦПК України.
Відповідно до ст.1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 21.04.2022 року № 2217-1Х тимчасово окупована Російською Федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Наказом Міністерства розвитку громад та територій України 28 лютого 2025 року № 376 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Відповідно до п. 3 Розділу ІІ Херсонський район Олешківська міська територіальна громада з 24.02.2022 належить до тимчасово окупованих рф територій України.
Усі інші пояснення сторін, їх докази і арґументи не спростовують висновків суду, зазначених в цьому судовому рішенні, їх дослідження та оцінка судом не надало можливості встановити обставини, які б були підставою для ухвалення будь-якого іншого судового рішення.
Відповідно до зазначеного суд , -
заяву задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце народження: село Великі Копані Цюрупинського району Херсонської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 в місті Олешки Херсонського району Херсонської області, у віці 68 років.
Рішення підлягає до негайного виконання.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржено до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Бородовський С.О.