Постанова від 26.09.2025 по справі 369/15312/25

справа № 369/15312/25

провадження № 3/166/827/25

ПОСТАНОВА

іменем України

26 вересня 2025 року с-ще Ратне

Суддя Ратнівського районного суду Волинської області Свистун О.М., розглянувши скеровану Києво-Святошинським районним судом Київської області за підсудністю справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого,

за ст.ст. 122-4, 124 КУпАП,

встановив :

Згідно з протоколами про адміністратвині правопорушення від 08.08.2025 серії ЕПР1 № 416400, № 416414 ОСОБА_1 06 липня 2025 року о 19 год. 30 хв. на вул. Бурлакова, 22 у м. Вишневе Бучанського району Київської області, керуючи транспортним автомобілем "МАН", д.н.з. НОМЕР_1 , не врахував дорожню обстановку, не дотримався безпечного інтервалу та допустив наїзд на перешкоду (ящик з сонячними панелями), що призвело до механічних пошкоджень та завдання матеріальних збитків, піля чого залишив місце дорожньо-транспортної пригоди, до якої був причетний, чим порушив п. 13.1, 2.10а ПДР, за яке передбачена відповідальність ст.ст. 124, 122-4 КУпАП.

ОСОБА_1 , будучи повідомленим у телефонному режимі про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, клопотання про відкладення не заявляв.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

Статтею 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.

У силу вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративні правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Доказами в справі про адміністративне правопорушення згідно зі ст. 251 КУпАП, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

У силу вимог ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються зокрема: пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі (ст. 256 КУпАП).

Відповідно до ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Протоколи про адміністративне правопорушення від 08.08.2025 серії ЕПР1 № 416400, № 416414 складені 08 серпня 2025 року о 15 год. 04 хв. інспектором відділу поліції № 1 (м. Вишневе) Бучанського РУП ГУНП у Волинській області Тюрменком О.І. з порушенням вимог ст.ст. 254, 268 КУпАП, оскільки ним не додано доказів про те, що особа яка притягається до адміністративної відповідальності, була присутня при складанні протоколів про адміністративне правопорушення, йому був вручений примірник протоколу та роз'яснено права, передбачені ст. 268 КУпАП.

За наведених осбставин вищевказані протоколи про адміністративні правопорушення не можуть уважатися допустимими доказами, оскільки складені з порушенням ст.ст. 254, 256 КУпАП.

Крім того, до матеріалів справи не долучено жодних доказів керування ОСОБА_1 транспортним засобом "МАН", д.н.з. НОМЕР_1 , у вказаних у протоколах про адміністративні правопорушення дату та час.

Так, згідно з рапортом начальника чергової частини ВП № 1 Бучанського РУП ГУНП в Київській області О. Олефіра від 07.07.2025 технічний директор ТЦ "Наше Небо" повідомив, що по камерах відеоспостереження виявлено 06.07.2025 о 19 год. 29 хв., що водій автомобіля "МАН", д.н.з. НОМЕР_1 , рухаючись на території торгового центру, зачепив та пошкодив сонячні панелі, після чого поїхав з місця дорожньо-транспортної пригоди. Будь-яких даних щодо водія вищевказаного транспортного засобу повідомлення директора ТЦ "Наше Небо" не містить.

З письмового пояснення охоронця ТЦ "Небо" ОСОБА_2 від 07.07.2025 убачається, що він 06 липня 2025 року під час несення чергування о 19 год. 30 хв. помітив на відеозаписі з камер спостереження, як водій транспортного засобу "МАН", д.н.з. НОМЕР_1 , причепом зачепив піддони, які знаходилися на території торгового центру. Охоронець пішов на місце інциденту тільки після закінчення зміни, оскільки зміг покинути пост спостереження. Будь-які дані щодо водія транспортного засобу "МАН", д.н.з. НОМЕР_1 , у вказаних поясненнях відсутні.

На долученому до матеріалів справи відеозапису зафіксовано момент дорожньо-транспортної пригоди, в ході якої водієм транспортного засобу "МАН", д.н.з. НОМЕР_1 , було пошкоджено піддони з сонячними станціями. Однак із вказаного відеозапису встановити особу, яка перебувала за кермом автомобіля "МАН", д.н.з. НОМЕР_1 , не виявляється за можливе.

З рапорта старшого інспектора СРПП відділу поліції № 1 Бучанського РУП ГУНП в Київській області О. Тюрменка убачається, що при складанні матеріалів ДТП на місці події та наданої інформації заявником і власником автомобіля було встановлено, що керував транспортним засобом "МАН", д.н.з. НОМЕР_1 , водій ОСОБА_1 .

Однак сам по собі рапорт працівника поліції без письмового пояснення власника транспортного засобу "МАН", д.н.з. НОМЕР_1 , не може слугувати доказом винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, що узгоджується з висновком Верховний Суду, зробленим у постанові у справі № 524/4668/17.

Таким чином, достатніх доказів на підтвердження причетності ОСОБА_1 до вказаної ДТП, відтак і залишення останнім місця ДТП, суду не надано.

Згідно з вимогами ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватись на припущеннях, а всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Враховуючи відсутність в матеріалах справи будь-яких належних і допустимих доказів винуватості ОСОБА_1 , суд дійшов висновку про відсутність у його діях складу адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст. 122-4, 124 КУпАП.

Таким чином, провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст. 122-4, 124 КУпАП.

Керуючись ст.ст. 122-4, 124, 247 п.1, 284, 285 КУпАП,

ухвалив:

Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.ст. 122-4, 124 КУпАП у зв'язку із відсутністю у його діях складу адміністративних правопорушень.

Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ратнівський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Ратнівського

районного суду О.М. Свистун