Рішення від 24.09.2025 по справі 214/9475/25

Справа № 214/9475/25

2-о/214/249/25

РІШЕННЯ

Іменем України

24 вересня 2025 року Саксаганський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Ковтун Н.Г.

секретаря судового засідання Фартушної Є.К.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку окремого позовного провадження цивільну справу №214/9475/25 за заявою ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Лактюшина Анна Миколаївна, заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Довгинцівському та Саксаганському районах у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,-

ВСТАНОВИВ:

23 вересня 2025 року заявник ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Лактюшина А.М. звернувся до суду із заявою про встановлення факту ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянство - Україна, місце народження: Україна, Запорізька область, місто Мелітополь, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Мелітополь, Запорізької області, Україна, у віці 93 роки. Причина смерті:лівошлункова недостатність, атеросклеротична хвороба серця.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що під час окупації міста Мелітополь, Запорізької області ІНФОРМАЦІЯ_2 від лівошлункової недостатності, атеросклеротичної хвороби серця померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка - України. На дату смерті ОСОБА_2 , населений пункт - місто Мелітополь, Запорізької області, перебував під окупацією військовими формуваннями російської федерації, тому отримати документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою, заявник не має можливості.

На час смерті, ОСОБА_2 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Заявник є сином померлої ОСОБА_2 .

Факт родинних відносин між заявником та померлою ОСОБА_2 підтверджуються свідоцтвом про народження заявника НОМЕР_1 від 28 січня 2005 року, актовий запис № 1367.

Крім того, заявник проживав та здійснював постійний догляд за матір'ю, що підтверджується повідомленням про надання компенсації по догляду видане Мелітопольським УСЗН.

На сьогодні факт смерті ОСОБА_2 не зареєстрований в органах ДРАЦСу України, що стало підставою для звернення до суду із цією заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України.

Факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 матері заявника - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підтверджується довідкою про смерть № С-03754, виданою13 серпня 2025 року територіальним відділом РАГС міста Мелітополь і Мелітопольського району управління РАГС Запорізької області, свідоцтвом про смерть НОМЕР_2 виданого 13 серпня 2025 рокутериторіальним відділом РАГС міста Мелітополь і Мелітопольського району управління РАГС Запорізької області.

Вищевказаний орган є незаконним, у зв'язку із чим вищезазначені довідка про смерть та свідоцтво про смерть є недійсними і не створюють правових наслідків, а тому, заявник не може отримати свідоцтво про смерть своєї матері державного зразка.

Згідно довідки про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 померла відлівошлункової недостатності, атеросклеротичної хвороби серця.

В документах виданих органами окупаційної влади зазначено у померлої громадянство російської федерації, проте відповідно до паспорту громадянина України НОМЕР_3 виданим Мелітопольським РВ УМС України в Запорізькій області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянкою України.

Згідно відповіді з Офісу Президента України від 17.09.2025 за вих. № 45-01/1104 відомостей про припинення громадянства України ОСОБА_2 у Комісії при Президентові України з питань громадянства немає. До того ж згідно позицій Верховного Суду у постанові № 61-508св24 від 24.04.2024 року відповідно до частини четвертої, шостої статті 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Україна зобов'язується підтримувати і забезпечувати економічні, фінансові, політичні, соціальні, інформаційні, культурні та інші зв'язки з громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території, сприяти їх залученню до процесів утвердження української національної та громадянської ідентичності. Примусове автоматичне набуття громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території, громадянства російської федерації не визнається Україною та не є підставою для втрати громадянства України. У статті 2 Закону України «Про громадянство України» зазначено, що якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.

Заявник є сином ОСОБА_3 , що підтверджено свідоцтвом про народження і в розумінні положень процесуального закону, а саме положень ст. 317 ЦПК України, може виступати в якості заінтересованої особи, оскільки встановлення факту смерті ОСОБА_2 , може вплинути на його права, обов'язки та законні інтереси, зважаючи на те, що він займається питанням встановлення факту смерті ОСОБА_2 та подальшого реєстрації факту смерті за законодавством України.

Ухвалою Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 23 вересня 2025 року відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду.

В судове засідання заявник та його представник не з'явилися, в прохальній частині заяви просять про розгляд спарви за їх відсутності, заявлені вимоги підтримали та просили їх задовольнити.

В судове засідання представник заінтересованої особи не з'явився, про дату та час розгляду повідомлені належним чином.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

У відповідності до ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Матеріалами справи встановлено, що заявник ОСОБА_1 є сином померлої померлої ОСОБА_2 , що підтверджуються свідоцтвом про народження заявника НОМЕР_1 від 28 січня 2005 року, актовий запис № 1367.

ІНФОРМАЦІЯ_2 матір заявника - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - померла, підтверджується довідкою про смерть № С-03754, виданою13 серпня 2025 рокутериторіальним відділом РАГС міста Мелітополь і Мелітопольського району управління РАГС Запорізької області, свідоцтвом про смерть НОМЕР_2 виданого 13 серпня 2025 року територіальним відділом РАГС міста Мелітополь і Мелітопольського району управління РАГС Запорізької області.

Згідно довідки про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 померла відлівошлункової недостатності, атеросклеротичної хвороби серця.

Вищевказаний орган є незаконним, у зв'язку із чим вищезазначені довідка про смерть та свідоцтво про смерть є недійсними і не створюють правових наслідків, а тому, заявник не може отримати свідоцтво про смерть своєї матері державного зразка.

В документах виданих органами окупаційної влади зазначено у померлої громадянство російської федерації, проте відповідно до паспорту громадянина України НОМЕР_3 виданим Мелітопольським РВ УМС України в Запорізькій області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянкою України.

Згідно відповіді з Офісу Президента України від 17.09.2025 за вих. № 45-01/1104 відомостей про припинення громадянства України ОСОБА_2 у Комісії при Президентові України з питань громадянства немає. До того ж згідно позицій Верховного Суду у постанові № 61-508св24 від 24.04.2024 року відповідно до частини четвертої, шостої статті 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Україна зобов'язується підтримувати і забезпечувати економічні, фінансові, політичні, соціальні, інформаційні, культурні та інші зв'язки з громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території, сприяти їх залученню до процесів утвердження української національної та громадянської ідентичності. Примусове автоматичне набуття громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території, громадянства російської федерації не визнається Україною та не є підставою для втрати громадянства України. У статті 2 Закону України «Про громадянство України» зазначено, що якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.

Як встановлено судом, заявник має намір встановити факт смерті матері, оскільки це має юридичне значення, а саме для отримання належного свідоцтва про смерть, та настання наслідків, відповідно до законодавства України.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акту цивільного стану.

Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Згідно зі ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Таким чином, документи, що підтверджують факт смерті особи на тимчасово окупованій території України, видані органами окупаційної влади підтверджують факт смерті, однак, за формою та змістом не відповідають вимогам українського законодавства, а тому не можуть бути підставою для проведення реєстрації смерті особи в органах РАЦС Міністерства юстиції України.

Не може вважатись легітимним на території України і свідоцтво про смерть особи, видане органом, який створено на цій території в порядку, не передбаченому законом України.

Відповідно до ч. 1 ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим та тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Згідно з даними відкритого доступу інформаційних агентств України та офіційних повідомлень посадових осіб органів державної влади України м. Севастополь, Автономна Республіка Крим, на час смерті ОСОБА_4 окуповане, а органи державної влади України на їх територіях не мають можливості функціонувати.

Статтею 17 ч. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Встановлення факту смерті матері має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне для реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану України факту її смерті та видачі свідоцтва про смерть.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст. 4, 7, 10, 12, 76-77, 258, 259, 263, 265, 319 ЦПК України, на підставі Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Лактюшина Анна Миколаївна, заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Довгинцівському та Саксаганському районах у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.

Встановити факт, що має юридичне значення, а саме: факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянство - Україна, місце народження: Україна, Запорізька область, місто Мелітополь, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Мелітополь, Запорізької області, Україна, у віці 93 роки. Причина смерті: лівошлункова недостатність, атеросклеротична хвороба серця.

Копію рішення направити до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Довгинцівському та Саксаганському районах у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) для виконання.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Суддя Н.Г. Ковтун