Ухвала від 26.09.2025 по справі 201/11748/25

Справа № 201/11748/25

Провадження № 1-кс/201/4079/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2025 року м. Дніпро

Слідчий суддя Соборного районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши в залі Соборного районного суду міста Дніпра клопотання слідчого 2-го відділення СВ 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_5 , погоджене прокурором Луганської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22023130000000168 від 02.03.2023 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3, ч.5 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Слідчий за погодженням прокурора звернувся до слідчого судді з клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22023130000000168 від 02.03.2023 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3, ч.5 ст. 111-1 КК України.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб та у подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 25.02.2024, № 271/2024 від 06.05.2024, № 469/2024 від 23.07.2024 та № 740/2024 від 29.10.2024 та 26/2025 від 14.01.2025 та 235/2025 від 15.04.2025, № 478/2025 від 14.07.2025 та із затвердженням Верховною Радою України шляхом прийняття відповідних Законів України.

Встановлено, що після окупації міста Луганськ Луганської області, 22.04.2015 року, окупаційною адміністрацією т.зв. «ЛНР» шляхом прийняття «Розпорядження ради міністрів луганської народної республіки від 22.04.2015 року №02-05/87/15» (мовою оригіналу: «Распоряжение совета министров луганской народной республики от 22.04.2015 года №02-05/87/15») на матеріально-технічній базі Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» за адресою Луганська область, м. Луганськ, вул. Оборонна, буд. 2 утворено незаконний заклад вищої освіти «Державний освітній заклад вищої професійної освіти луганської народної республіки «Луганський державний університет імені Тараса Шевченко» (мовою оригіналу: «Государственное образовательное учреждение высшего профессионального образования луганской народной республики “Луганский государственный университет имени Тараса Шевченко»»). Вказаний заклад не належить до освітніх закладів, уповноважених надавати освітні послуги на території м. Луганськ Луганської області.

В подальшому даний освітній заклад неодноразово перейменовувався, зокрема «Розпорядженням уряду луганської народної республіки від 17.07.2020 № 797-р/20 «Про перейменування державних освітніх закладів вищої освіти» (мовою оригіналу: «Распоряжение правительства луганской народной республики от 17.07.2020 № 797-р/20 “О переименовании государственных образовательных учреждений высшего образования луганской народной республики») незаконний освітній заклад «Державний освітній заклад вищої професійної освіти луганської народної республіки «Луганський державний університет імені Тараса Шевченко» (мовою оригіналу: «Государственное образовательное учреждение высшего профессионального образования луганской народной республики “Луганский государственный университет имени Тараса Шевченко»») перейменовано в «Державний освітній заклад вищої освіти луганської народної республіки «Луганський державний університет імені Тараса Шевченко» (мовою оригіналу: «Государственное образовательное учреждение высшего образования луганской народной республики “Луганский государственный университет имени Тараса Шевченко»»).

В 2021 році, більш точний час встановити не виявилось можливим, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено ректором вище вказаного незаконного освітнього закладу.

В подальшому, після початку повномасштабного вторгнення РФ та підконтрольних їй т.зв. «ЛНР/ДНР» на територію України, яке розпочалось 24.02.2022, починаючи з 15.03.2022 ОСОБА_9 , перебуваючи на посаді ректора т.зв. «Державного освітнього закладу вищої освіти луганської народної республіки «Луганський державний університет імені Тараса Шевченко» (мовою оригіналу: «Государственное образовательное учреждение высшего образования луганской народной республики “Луганский государственный университет имени Тараса Шевченко»»), вчиняє дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у вищевказаному закладі освіти, а саме здійснює загальне керівництво роботою вказаного закладу та управління ним; представляє заклад у відносинах з іншими установами; приймає на роботу та звільняє працівників, відповідає за організацію навчального процесу, який здійснюється російською мовою за стандартами і законодавством Російської Федерації і т.зв. «Луганської Народної Республіки», у відповідності з якими складаються навчальні плани та здійснюється викладання навчальних дисциплін та оцінювання знань усупереч державним стандартам освіти України та типовим навчальним програмам, рекомендованим Міністерством освіти і науки України.

«Розпорядженнями уряду Російської Федерації від 29.03.2023 №750-р» (мовою оригіналу: «Распоряжение Правительства Российской Федерации от 29.03.2023 №750-р») незаконний освітній заклад «Державний освітній заклад вищої освіти луганської народної республіки «Луганський державний університет імені Тараса Шевченко» (мовою оригіналу: «Государственное образовательное учреждение высшего образования луганской народной республики “Луганский государственный университет имени Тараса Шевченко»») передано в підпорядкування «Міністерства просвіти Російської Федерації» (мовою оригіналу: «Министерство просвещения Российской Федерации»).

«Наказом Міністерства просвіти Російської Федерації від 11.04.2023 №260» (мовою оригіналу: «Приказ Министерства просвещения Российской Федерации от 11.04.2023 №260») вище вказаний освітній заклад перейменовано в «Федеральний державний бюджетний освітній заклад вищої освіти “Луганський державний педагогічний університет»» (мовою оригіналу: «Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Луганский государственный педагогический университет"» (далі - «ФГБОУ ВО ЛГПУ»).

«Наказом №260 Міністерства просвіти Російської Федерації» (мовою оригіналу: «Приказ №260 Министерства просвещения Российской Федерации») затверджено устав вище вказаного освітнього закладу. П. 4.32 даного уставу регулюються повноваження ректора вище вказаного освітнього закладу.

27.04.2023 здійснено державну реєстрацію «ФГБОУ ВО ЛГПУ» як юридичної особи у відповідності до законодавства РФ, про що внесені відомості до системи «Єдиного державного реєстру юридичний осіб Федеральної податкової служби России» (мовою оригіналу: «Единый государственный реестр юридических лиц Федеральной налоговой службы России»), далі - «ЕГРЮЛЬ». Відповідно до виписки з системи «ЕГРЮЛЬ», керівником «ФГБОУ ВО ЛГПУ» як юридичної особи є ОСОБА_10 .

Починаючи з 27.04.2022 ОСОБА_9 , перебуваючи на посаді ректора «ФГБОУ ВО ЛГПУ», вчиняє дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у вищевказаному закладі освіти, а саме здійснює загальне керівництво роботою вказаного закладу та управління ним; представляє заклад у відносинах з іншими установами; приймає на роботу та звільняє працівників, відповідає за організацію навчального процесу, який здійснюється російською мовою за стандартами і законодавством Російської Федерації т.зв. «Луганської Народної Республіки», у відповідності з якими складаються навчальні плани та здійснюється викладання навчальних дисциплін та оцінювання знань усупереч державним стандартам освіти України та типовим навчальним програмам, рекомендованим Міністерством освіти і науки України.

Таким чином, ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється у здійсненні громадянином України дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.

Реалізуючи свій злочинний умисел, 07.08.2023 року, ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи громадянкою України, перебуваючи на території м. Луганськ Луганської області, усвідомлюючи вищенаведені обставини, діючи умисно, з метою переслідування своїх особистих інтересів, маючи умисел на обрання депутатом до незаконного органу влади на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, зареєструвався від Всеросійської політичної партії «Едина Росія» (мовою оригіналу: Всероссийской политической партии «Единая Россия») кандидатом в депутати до так званої «народної ради лнр першого скликання» (мовою оригіналу: «народного совета луганской народной республики первого созыва»).

У період з 01 по 10 вересня 2023 року, у відповідності до законодавства РФ та так званої «ЛНР», на тимчасово окупованій території Луганської області проведено незаконні «вибори депутатів Народної Ради Луганської Народної Республіки першого скликання та вибори депутатів представницьких органів муніципальних утворень Луганської Народної Республіки першого скликання» (мовою оригіналу: «выборы депутатов Народного Совета Луганской Народной Республики первого созыва и выборы депутатов представительных органов муниципальных образований Луганской Народной Республики первого созыва»).

За результатами вказаних незаконних виборів представниками так званої «виборчої комісії ЛНР» - вибори депутатів до так званої «народної ради луганської народної республіки» (мовою оригіналу: «народного совета луганской народной республики»), який відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є незаконним, тобто створеним (обраним) у порядку, не передбаченому законом, визнані такими, що відбулися.

20 вересня 2023 року відбулося перше пленарне засідання так званої «народної ради луганської народної республіки першого скликання» (мовою оригіналу: «народного совета луганской народной республики первого созыва», на якому прийняте рішення № 1 про визнання правочинним її складу, внаслідок чого розпочав свою діяльність незаконний орган влади, створений на тимчасово окупованій території так звана «народна рада луганської народної республіки першого скликання» (мовою оригіналу: «народный совет луганской народной республики первого созыва»), який відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є окупаційною адміністрацією держави-агресора.

Постановою «виборчої комісії лнр» (мовою оригіналу: «Избирательная комиссия лнр») від 18.09.2023 №27/240-1, ОСОБА_9 зареєстрована в якості депутата «народної ради луганської народної республіки першого скликання» (мовою оригіналу: «народный совет луганской народной республики первого созыва»).

20.09.2023 відбулось перше засідання незаконного органу влади - т.зв. «народної ради луганської народної республіки першого скликання» (мовою оригіналу: «народный совет луганской народной республики первого созыва»), в якому прийняла участь ОСОБА_10 . Під час вище вказаного засідання депутатами незаконного органу влади - т.зв. «народної ради луганської народної республіки першого скликання» (мовою оригіналу: «народный совет луганской народной республики первого созыва») прийнято постанову №10-НС «Про затвердження складів комітетів народної ради луганської народної республіки» (мовою оригіналу: «Об утверждении составов комитетов народного совета луганской народной республики»), якою ОСОБА_12 включено до складу т.зв. «комітету народної ради луганської народної республіки по взаємодії із громадськими об'єднаннями, інформаційній політиці, зв'язку, міжпарламентській взаємодії» (мовою оригіналу: «комитет народного совета луганской народной республики по взаимодействию с общественными объединениями, информационной политике, связи и межпарламентскому сотрудничеству»).

Таким чином, ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється у добровільному обранні громадянина України до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням м. Луганськ Луганської області, та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_9 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» №124 (8049) від 20.06.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 20.06.2025 опубліковано повістку про виклик особи - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на 24.06.2025 о 10:00 годині, на 25.06.2025 о 10:00 годині, на 26.06.2025 о 10:00 годині за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні за № 22023130000000168 від 02.03.2023, та отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3, 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної тощо.

Жодного разу у призначений час та призначене місце громадянка України ОСОБА_9 не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.

Відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 111 КПК України повідомлення у кримінальному провадженні є процесуальною дією, за допомогою якої слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд повідомляє певного учасника кримінального провадження про дату, час та місце проведення відповідної процесуальної дії або про прийняте процесуальне рішення чи здійснену процесуальну дію. Повідомлення у кримінальному провадженні здійснюється у випадках, передбачених цим Кодексом, у порядку, передбаченому главою 11 цього Кодексу, за винятком положень щодо змісту повідомлення та наслідків неприбуття особи.

Главою 11 КПК України визначається порядок виклику слідчим, прокурором, судовий виклик і привід.

Відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Враховуючи наведені вище обставини, слідчим за погодженням із прокурором 27.06.2025, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_12 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 27.06.2025 та в газеті «Урядовий кур'єр» №129 (8054) від 27.06.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження).

Таким чином 27.06.2025 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , набула статусу підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3, 5 ст. 111-1 КК України, а саме у вчиненні громадянином України дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, та у добровільному обранні громадянина України до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора.

Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Постановою слідчого від 04.07.2025 на підставі ст. 281 КПК України підозрювану ОСОБА_12 оголошено в розшук.

Також, в ході досудового розслідування встановлені ризики, передбачені пунктами 1,2,5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме ризик переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини:

- тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_13 в разі визнання її винною у кримінальному правопорушенні, в якому вона підозрюється (відповідно до ст. 12 КК України вказаний злочин відноситься до категорії тяжких злочинів. Санкція ч. 5 ст. 111-1 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої);

- вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваною кримінального правопорушення;

- неприбуття на виклик до слідчого та прокурора шість разів, у тому числі тричі у статусі підозрюваної та не повідомлення слідчому та прокурору про причини та неможливість прибути, що свідчить про те, що підозрювана на цей час вже переховується від органу досудового розслідування;

- спосіб вчинення злочину (вчинила умисно, під час воєнного стану, що має негативні наслідки для всієї територіальної громади та України в цілому, знаходиться на тимчасово окупованій території співпрацюючи з окупаційною адміністрацією, що з великою часткою ймовірності спонукатиме його до втечі у разі обрання більш м'якого запобіжного заходу).

Про наявність ризику, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме підозрювана ОСОБА_9 може знищити, сховати або спотворити документи (реєстраційні документи, накази, розпорядження, функціональні обов'язки, посадові інструкції) т.зв. «Федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования "Луганский государственный педагогический университет"» (мовою оригіналу) та т.зв. «Народного Совета ЛНР» (мовою оригіналу), які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.

Про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме продовжити кримінальне правопорушення, у якому вона підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення свідчить:

- тимчасова окупація території України, а саме м. Луганськ Луганської області (мовою оригіналу), на території якої ОСОБА_9 здійснює протиправну діяльність, що дає їй можливість продовжувати брати участь у діяльності вище вказаного органу та унеможливлює реальне відбування покарання, яке може бути призначене останньому у разі його засудження за цей злочин;

- поведінка підозрюваної ОСОБА_14 , яка своїми діями публічно демонструє підтримку прийняття рішення Російською Федерацією від 24.02.2022 щодо проведення на території суверенної держави України, так званої «спеціальної воєнної операції», підтримала дії РФ та незаконних збройних формувань, так званої «ЛНР», спрямовані на захоплення території України, а відповідно публічно заперечує здійснення збройної агресії проти України.

Всі ці обставини в своїй сукупності свідчать про те, що перебуваючи без запобіжного заходу, підозрювана зможе продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України.

Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав та просив обрати підозрюваній запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Захисник заперечував проти задоволення клопотання прокурора посилаючись на те, що були відсутні докази перебування підозрюваного на тимчасово окупованій території, або відомості щодо оголошення його у міжнародний розшук.

Вислухавши думку прокурора та захисника, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя, приходить до наступних висновків.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб та у подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 25.02.2024, № 271/2024 від 06.05.2024, № 469/2024 від 23.07.2024 та № 740/2024 від 29.10.2024 та 26/2025 від 14.01.2025 та 235/2025 від 15.04.2025 та № 478/2025 від 14.07.2025 та із затвердженням Верховною Радою України шляхом прийняття відповідних Законів України.

Таким чином, розгляд клопотання здійснюється в умовах воєнного стану з особливостями визначеними КПК України.

Відповідно до Наказу № 197 від 20 липня 2022 року визначено тимчасове місце дислокації слідчих підрозділів ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, а саме слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь, Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях та 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк, Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях на території Соборного району в м. Дніпрі, на період дії воєнного стану, або до прийняття окремого рішення Головою Служби безпеки України.

Таким чином розгляд клопотання здійснюється за місцем знаходження органу досудового розслідування.

Згідно ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

З матеріалів клопотання встановлено, що 24.05.2024 року внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024132580000076, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України.

В судовому засіданні встановлено, що у зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням м. Луганськ Луганської області, та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_9 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» №124 (8049) від 20.06.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 20.06.2025 опубліковано повістку про виклик особи - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на 24.06.2025 о 10:00 годині, на 25.06.2025 о 10:00 годині, на 26.06.2025 о 10:00 годині за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні за № 22023130000000168 від 02.03.2023, та отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3, 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної тощо.

Жодного разу у призначений час та призначене місце громадянка України ОСОБА_9 не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.

Враховуючи наведені вище обставини, слідчим за погодженням із прокурором 27.06.2025, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_12 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 27.06.2025 та в газеті «Урядовий кур'єр» №129 (8054) від 27.06.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження).

Таким чином 27.06.2025 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , набула статусу підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3, 5 ст. 111-1 КК України, а саме у вчиненні громадянином України дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, та у добровільному обранні громадянина України до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора.

Постановою слідчого від 04.07.2025 на підставі ст. 281 КПК України підозрювану ОСОБА_12 оголошено в розшук.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_14 у вчиненні інкримінованих їй кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3, 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:

- протоколом огляду мережі «Інтернет» від 17.04.2023;

- протоколом огляду мережі «Інтернет» від 26.05.2023;

- показаннями свідка ОСОБА_15 (протокол допиту від 08.06.2023);

- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками свідку ОСОБА_15 від 08.06.2023;

- протоколом огляду за участю свідка ОСОБА_15 від 08.06.2023;

- показаннями свідка ОСОБА_16 (протокол допиту від 08.06.2023);

- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками свідку ОСОБА_16 від 08.06.2023;

- протоколом огляду за участю свідка ОСОБА_16 від 08.06.2023;

- показаннями свідка ОСОБА_16 (протокол допиту від 29.07.2024);

- протоколом огляду за участю свідка ОСОБА_15 від 29.07.2024;

- показаннями свідка ОСОБА_15 (протокол допиту від 30.07.2024);

- протоколом огляду за участю свідка ОСОБА_15 від 30.07.2024;

- протоколами огляду мережі «Інтернет» від 17.06.2024;

- протоколами огляду мережі «Інтернет» від 14.05.2025;

- протоколом огляду мережі «Інтернет» від 20.06.2025;

- протоколами огляду мережі «Інтернет» від 23.06.2025;

- іншими матеріалами кримінального провадження.

Таким чином, ОСОБА_9 обґрунтовано підозрюється у вчиненні громадянином України дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, та у добровільному обранні громадянина України до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3, 5 ст. 111-1 КК України.

При цьому суд звертає увагу, що для повідомлення про підозру не потрібна така ж ступінь доведення як для визнання особи винною, достатньо щоб у стороннього спостерігача склалось враження, що злочин було вчинено і підозрювана особа причетна до його вчинення. Такого ступеню доведення у цій справі було досягнуто.

Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на цей час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваної із вчиненням злочину, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.

Суд встановив наявність ризиків, передбачених пунктами 1, 2, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме ризик переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини:

- тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_13 в разі визнання її винною у кримінальному правопорушенні, в якому вона підозрюється (відповідно до ст. 12 КК України вказаний злочин відноситься до категорії тяжких злочинів. Санкція ч. 5 ст. 111-1 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої);

- вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваною кримінального правопорушення;

- неприбуття на виклик до слідчого та прокурора шість разів, у тому числі тричі у статусі підозрюваної та не повідомлення слідчому та прокурору про причини та неможливість прибути, що свідчить про те, що підозрювана на цей час вже переховується від органу досудового розслідування;

- спосіб вчинення злочину (вчинила умисно, під час воєнного стану, що має негативні наслідки для всієї територіальної громади та України в цілому, знаходиться на тимчасово окупованій території співпрацюючи з окупаційною адміністрацією, що з великою часткою ймовірності спонукатиме його до втечі у разі обрання більш м'якого запобіжного заходу).

Про наявність ризику, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме підозрювана ОСОБА_9 може знищити, сховати або спотворити документи (реєстраційні документи, накази, розпорядження, функціональні обов'язки, посадові інструкції) т.зв. «Федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования "Луганский государственный педагогический университет"» (мовою оригіналу) та т.зв. «Народного Совета ЛНР» (мовою оригіналу), які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.

Про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме продовжити кримінальне правопорушення, у якому вона підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення свідчить:

- тимчасова окупація території України, а саме м. Луганськ Луганської області (мовою оригіналу), на території якої ОСОБА_9 здійснює протиправну діяльність, що дає їй можливість продовжувати брати участь у діяльності вище вказаного органу та унеможливлює реальне відбування покарання, яке може бути призначене останньому у разі його засудження за цей злочин;

- поведінка підозрюваної ОСОБА_14 , яка своїми діями публічно демонструє підтримку прийняття рішення Російською Федерацією від 24.02.2022 щодо проведення на території суверенної держави України, так званої «спеціальної воєнної операції», підтримала дії РФ та незаконних збройних формувань, так званої «ЛНР», спрямовані на захоплення території України, а відповідно публічно заперечує здійснення збройної агресії проти України.

Всі ці обставини в своїй сукупності свідчать про те, що перебуваючи без запобіжного заходу, підозрювана зможе продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України.

Доходячи до висновку про наявність ризиків, суд звертає увагу, що ризик не є фактом, а є ймовірністю вчинення певних дій, а тому має бути доведено в судовому засіданні саме ймовірність того, що підозрюваний може їх вчинити і суд вважає, що така ймовірність є доволі високою.

Таким чином судом встановлено наявність ризиків визначених п. 1,2,5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а тому відносно підозрюваного може бути обрано запобіжний захід.

Вирішуючи питання про вид запобіжного заходу суд враховує дані про особу підозрюваної, яка не судима, підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, також суд враховує вид та ступінь встановлених ризиків, тяжкість злочину, обстановку в якій вчинено злочин, а саме, воєнний стан, який продовжується і у якому уникнути слідства легше ніж під час миру, а тому суд вважає, що недостатньо застосування більш м'яких запобіжних заходів ніж тримання під вартою відносно підозрюваного.

Разом з цим, слідчий суддя при постановленні ухвали враховує положення абз. 7 ч. 4 ст. 183 КПК України, відповідно до якого, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або яка виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.

Крім того, положеннями частини 4 ст. 197 КПК України, встановлено, що у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі частини шостої статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 177, 178, 183, 193, 194, 197, 369-372, 376, 395, 615 КПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого 2-го відділення СВ 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_5 , погоджене прокурором Луганської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22023130000000168 від 02.03.2023 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3, ч.5 ст. 111-1 КК України, задовольнити.

Обрати підозрюваній ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.

Роз'яснити, що згідно з положеннями ч. 6 ст.193 КПК України, після затримання особи і не пізніше як через сорок вісім годин з часу доставки її до місця кримінального провадження слідчий суддя, за участю підозрюваного, розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Ухвала, щодо обрання запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала слідчого судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а особою, що тримається під вартою - протягом того ж строку з моменту отримання нею її копії.

Слідчий суддя ОСОБА_1