Постанова від 25.09.2025 по справі 475/737/25

Доманівський районний суд Миколаївської області

Справа № 475/737/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 вересня 2025 р.с-ще Доманівка

Суддя Доманівського районного суду Миколаївської області Кащак А.Я., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли з Відділення поліції № 2 Вознесенського районного управління поліції ГУНП в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого, ІПН НОМЕР_1 ,

за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

10.06.2025 року близько 18 год. 57 хв. гр. ОСОБА_1 , перебуваючи в смт. Доманівка по вул. О.Ливадаря, Вознесенського району, Миколаївської області, біля відділку РТЦК вчинив хуліганські дії відносно гр. ОСОБА_2 , а саме: висловлювався грубою нецензурною лайкою, внаслідок чого порушив громадський порядок і спокій громадян, та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене статтею 173 КУпАП.

Крім того, 05.06.2025р. о 19 год. 10 хв. гр. ОСОБА_1 по АДРЕСА_2 , знаходився у стані алкогольного сп'яніння, висловлювався грубою нецензурною лайкою в бік гр. ОСОБА_3 та вдарив ногою по паркану, внаслідок чого порушив громадський порядок і спокій громадян, та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене статтею 173 КУпАП.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судові засідання 15.07.2025р, 04.09.2025р, 09.09.2025р, не з'являвся, причини неявки суду не повідомив, до суду викликався належним чином шляхом направлення судової повістки на зазначену в протоколі про адміністративне правопорушення адресу, смс повісткою.

Постановою суду від 15.07.2025р. до гр. ОСОБА_1 було застосовано привід, який працівниками поліції не виконано. Постановою суду від 04.09.2025р. судом було повторно застосовано привід до гр. ОСОБА_1 , однак працівниками поліції привід не виконано.

04.09.2025р. через канцелярію суду поліцейським СРПП ВП №2 Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області сержантом поліції Овсяним-Козодой К.С.було надіслано рапорт, в якому зазначено, що забезпечити привід гр. ОСОБА_1 не можливо, так як останній відсутній за місцем свого мешкання.

Водночас, ОСОБА_1 достовірно було відомо про складення щодо нього протоколів про адміністративне правопорушення, а також, як вбачається з протоколів, він повідомлений, що розгляд справи відбудеться в Доманівському районному суді Миколаївської області, проте, станом розгляду справи не цікавився, причини неявки суду не повідомляв, з клопотаннями про відкладення розгляду справи не звертався.

Згідно вимог ст.268 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП, присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності не є обов'язковою.

Враховуючи вказане вище суд вважає за можливе розглянути справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 без його участі.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстава для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, доведена матеріалами справи, зокрема даними, що містяться: у протоколах про адміністративне правопорушення серії ВАД №720735 від 10.06.2025 р. та серії ВАД №720738 від 05.06.2025р., складених у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП, де викладені обставини вчинення адміністративних правопорушень, які ставиться у провину ОСОБА_1 ; протоколами прийняття заяви про вчинення кримінального правопорушення або таке, що готується; поясненнями ОСОБА_2 від 10.06.2025р.; поясненнями ОСОБА_4 від 05.06.2025р.; поясненнями ОСОБА_5 від 05.06.2025р.; протоколом медичного огляду для встановлення факту вживання алкоголю та стану сп'яніння від 05.06.2025р.; рапортом інспектора СРПП ВП №2 Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області ст. лейтенанта поліції В.Скрипника; Заяви-реєстрації ВП №2 Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області серія ЄО №1325 від 05.06.2025р. та серії ЄО №1428 від 10.06.2025.

Наведені докази узгоджуються між собою, є належними та допустимими, підстави ставити під сумнів їх достовірність відсутні, а тому судом приймаються до уваги. На думку суду, такі докази підтверджують обставини, що підлягають з'ясуванню при розгляді даної справи.

Таким чином, оцінюючи досліджені у справі докази в їх сукупності та взаємозв'язку, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 , наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, а саме дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії (вчинення стрільби з пневматичної зброї в громадських місцях), що порушують громадський порядок і спокій громадян.

Згідно зі ст. 33 КУпАП стягнення за адмінправопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Однак, відповідно до ст.38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніше, як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні не пізніше як через три місяці з дня його виявлення.

У зв'язку з вищевикладеними обставинами, суд встановив, що згідно матеріалів справи, правопорушення вчинені ОСОБА_1 05.06.2025р. та 10.06.2025р., а трьох місячний строк притягнення особи до адміністративної відповідальності, закінчився ще 05.09.2025 року та 10.09.2025року, суддя позбавлений можливості притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.

З урахуванням наведеного, дослідивши матеріали справи, провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю в зв'язку з закінченням строків, передбачених ст. 38 КУпАП.

Частиною 2 ст. 38 КУпАП передбачено, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.

Згідно з вимогами п. 7 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

При цьому наведена норма не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.

Таким чином, при вирішенні питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності, першочерговим є встановлення судом дотримання строку накладення адміністративного стягнення, за умови закінчення якого суд або уповноважений орган позбавлені можливості досліджувати та вирішувати питання про наявність в діях особи ознак адміністративного проступку.

Так, з матеріалів справи вбачається, що події адміністративних правопорушень мали місце 05 червня 2025р. та 10 червня 2025р., а тому на час розгляду справи в суді сплинув тримісячний строк накладення адміністративного стягнення, який передбачений ч.2 ст.38 КУпАП.

З урахуванням того, що закінчився визначений ст.38 КУпАП строк притягнення до адміністративної відповідальності, суд позбавлений процесуальної можливості досліджувати докази та встановлювати обставини справи, а також виявляти причини та умови, що сприяли вчиненню адміністративного правопорушення, а тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.7 ч.1 ст.247 КУпАП.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 38, 173, 247, 283, 284 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ст.173 Кодексу України про адміністративні правопорушення (згідно протоколів про адміністративні правопорушення серії ВАД №720735 від 10.06.2025 р. та серії ВАД №720738 від 05.06.2025р.) та провадження у справі закрити, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого ст.38 КУпАП.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Доманівського районного суду

Миколаївської області А.Я. КАЩАК