Постанова від 11.09.2025 по справі 521/15814/23

Справа №521/15814/23

Номер провадження 3/521/74/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2025 року Хаджибейський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого судді - Непоради О.М.,

за участю секретаря - Зубчевського Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Одесі матеріали, що надійшли з Одеської митниці ДМС України, за протоколом складеним відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, місце проживання - АДРЕСА_1 Паспорт НОМЕР_1 від 11.09.2001 виданий Соснівським РВ УМВС України в Черкаській обл, ідентифікаційний код - НОМЕР_2 ,

про порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України,

за участю сторін провадження:

представника Одеської

митниці - Євдокимова Д.А.,

ВСТАНОВИВ:

До Хаджибейського районного суду м. Одеси надійшов протокол №0415/50000/23 від 08.03.2023 року про порушення митних правил з відповідними матеріалами, у відношенні гр. ОСОБА_1 , за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України.

З протоколу про порушення митних правил вбачається, що 05.11.2021 до відділу митного оформлення №2 митного поста«Одеса-порт» Одеської митниці для митного контролю та митного оформлення транспортного засобу декларантом Приватне підприємство "ЕКСІМ-ГРУП" (код ЕДРПОУ 37329790), який діє на підставі договору-доручення про надання митно-брокерських послуг від 05.11.2021 № 64Г, було подано митну декларацію (далі МД) типу «ІМ40АА» (далі МД), яка була прийнята та зареєстрована за номером UA500060/2021/201643.

В якості підстави для переміщення товару через митний кордон України та його подальшого митного оформлення декларантом Приватне підприємство "ЕКСІМ-ГРУП" до Одеської митниці були надані: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 26.03.2015 НОМЕР_3 , видане органом в м.Пщіна, Польща (STAROSTA PSZCZYNSKI ul. 3 MAJA 10, 43-200 PSZCZYNA); договір купівлі-продажу транспортного засобу від 12.12.2019 б/н; документ про зняття з обліку транспортного засобу «Decyzja» від 17.06.2020 № HOA.00886.501.02435.2020, виданий органом в м.Пщіна, Польща (STAROSTA PSZCZYNSKI ul. 3 MAJA 10, 43-200 PSZCZYNA) та інші документи.

Відповідно до інформації, зазначеної у МД №UA500060/2021/201643 та товаросупровід- них документах, встановлено, що продавцем транспортного засобу марки «BMW 318» (VIN № НОМЕР_4 ) є фізична особа LEDWON BOGDAN FRANCISZEK, 73032112212, 43-252 GOLASOWICE C.K. NORWIDA 4/3; одержувачем є гр. України ОСОБА_1 (мешкає АДРЕСА_1 ).

Відповідно граф 31, 33 МД №UA500060/2021/201643 заявлено товар: «Легковий автомобіль, що був у використані -1шт. -марка автомобіля BMW , -модель автомобіля 318; -номер кузова (VIN) НОМЕР_4 ; -календарний р.в. 1996-модельний р.в. НОМЕР_5 двигуна дизельний;-робочий об'єм циліндрів двигуна 1665см.3., -потужність- 66 кВт; -номер двигуна: немаэ даних.-загальна кількість місць для сидіння, включаючи місце водія- 5;-призначення: для перевезення людей по дорогах загального користування;-колісна пара:4X2 -тип кузова :універсал .-колір :синій.-екологічна норма: не нижче Євро-2. -реєстраційний номер НОМЕР_6 Торгова марка BMW.Виробник BMW.Країна виробник Німеччина».Код товару згідно УКТЗЕД 8703329030.

Вартість транспортного засобу згідно договору купівлі-продажу від 12.12.2019 б/н становить 2000 злотих (згідно курсу НБУ 13160,80 грн.), митна вартість за МД від 05.11.2021 №UA500060/2021/201643 становить 13160,80 грн.

Митні платежі за МД від 05.11.2021 №UA500060/2021/201643 із застосуванням преференції «310» було нараховані та сплачені в розмірі 24212,70 грн. (без застосування надходження від добровільно сплачених фізичними особами коштів відповідно до пунктів 97 та 99 розділу ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України у розмірі 8500 грн.) Після здійснення митного оформлення за МД від 05.11.2021 №UA500060/2021/201643 вищевказаний транспортний засіб було випущено у вільний обіг.

Статтею 320 Митного кодексу України встановлено, що форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України при митному оформленні, обираються на підставі результатів системи управління ризиками. Форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України, укладених відповідно до закону, після завершення митного оформлення, визначаються в порядку, встановленому Митним кодексом України.

Пунктом 8 частини 1 статті 336 Митного кодексу України встановлено, що однією з форм митного контролю є направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу.

Листом Департаменту міжнародної взаємодії ДМСУ від 27.01.2023 №26/26-04/7.10/139 до Одеської митниці спрямовано лист митних органів Республіки Польща (лист палати фіскальної адміністрації у м. Вроцлав від 01.12.2022 №0201-IGM.541.388.2022.4.JC (вхід. Одеської митниці від 26.12.2022 №26779/11), за результатами опрацювання якого встановлена невідповідність документів та інформації, які надавались митному органу під час митного контролю та митного оформлення транспортного засобу «BMW 318» (VIN № НОМЕР_4 ).

Так, згідно відповіді палати фіскальної адміністрації у м. Вроцлав Республіки Польща встановлено, що відповідно до ст. 79, пт. 1 Закону Республіки Польщі від 20.06.1997 «Закон про дорожній рух», транспортний засіб підлягає зняттю з обліку у відповідному органі, який був місцем останньої реєстрації транспортного засобу, по заяві його власника. Дані органу, що знімає з обліку повинні бути ідентичні з назвою органу, що видав реєстраційний паспорт.

Тобто, для здійснення митного контролю та митного оформлення транспортного засобу «BMW 318» (VIN № НОМЕР_4 ) за МД від 05.11.2021 №UA500060/2021/201643 до Одеської митниці надано документ про зняття з обліку транспортного засобу «Decyzja» від 17.06.2020 № HOA.00886.501.02435.2020, виданий органом в м.Пщіна, Польща (STAROSTA PSZCZYNSKI ul. 3 MAJA 10, 43-200 PSZCZYNA), але відповідно до інформації, що міститься на публічній (урядовій) інтернет-сторінці «https://historiapojazdu.gov.pl», встановлено, що станом на 14.02.20023 транспортний засіб «BMW 318» (VIN № НОМЕР_4 ) є зареєстрованим у Республіці Польща «Statusrejestracji-Zarejestrowany».

Тобто, транспортний засіб «BMW 318» (VIN № НОМЕР_4 ) його власником не було знято з обліку в уповноваженому органі Республіки Польща, а документ про зняття з обліку транспортного засобу «Decyzja» від 17.06.2020 № HOA.00886.501.02435.2020 не видавався та не є автентичним.

Таким чином встановлено, що при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу для здійснення митного оформлення надано документи, які стали підставою для заявлення у МД від 05.11.2021 №UA500060/2021/201643 неправдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом Республіки Польща транспортного засобу «BMW 318» (VIN № НОМЕР_4 ) та застосування пільгового режиму, преференції у сплаті митних платежів.

Сума митних платежів, які підлягають обов'язковій сплаті у разі переміщення через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу без застосування преференції, відповідно до листа митного поста «Одеса-порт» Одеської митниці від 03.03.2023 № 7.10-28.1-02/436 становить 72284,12 грн.,тобто різниця в нарахуванні податків становить 48071,42 грн.

Відповідно до ст. 336 Митного кодексу України митний контроль здійснюється шляхом проведення митного огляду та перевірки документів і відомостей, які відповідно до статті 335 Митного кодексу України надаються митним органам під час переміщення товарів через митний кордон України.

Статтею 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до ч. 8 ст. 264 Митного кодексу України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Згідно з п.п.1,4 ч.1 ст. 266 Митного кодексу України, декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом України; у випадках, визначеним цим кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу Х цього кодексу.

Відповідно до «Інструкції про порядок заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документу» затвердженої наказом Міністерства фінансів України 30.05.2012 №651 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2012 за №1372/21684) декларант зобов'язаний заявити точні відомості про товар у митній декларації. Тобто, декларант зобов'язаний заявити відомості про товари, які мають містити достатній перелік інформації для їх розпізнання та однозначного віднесення до коду згідно з УКТЗЕД у кількості знаків, визначеній правилами заповнення графи 33 МД для відповідного митного режиму та особливостей переміщення, згідно з основними правилами інтерпретації УКТЗЕД.

Тобто, проведеною перевіркою встановлено, що при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу гр. України ОСОБА_1 для здійснення митного контролю та митного оформлення були надані документи, які стали підставою для заявлення у МД від 05.11.2021 №UA500060/2021/201643 неправдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом Республіки Польща транспортного засобу «BMW 318» (VIN № НОМЕР_4 ) та застосування пільгового режиму, преференції у сплаті митних платежів.

Таким чином, гр. України ОСОБА_1 при поданні до Одеської митниці МД від 05.11.2021 №UA500060/2021/201643 вчинені дії, спрямовані на зменшення розміру митних платежів, що спричинило недобір митних платежів 48071,42 грн., чим скоєно порушення митних правил, передбачене ст. 485 Митного кодексу України.

Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) статті 485 Митного кодексу України.

На підставі вищевказаних обставин, у відношенні ОСОБА_1 було складено протокол про ПМП за ознаками правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, про причини неявки не повідомила.

Представник митниці у судовому засіданні вважав, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, винна у вчиненні адміністративного правопорушення, її вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути її до адміністративної відповідальності за ст. 485 МК України.

Розглянувши матеріали справи, суддя вважає що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, за кваліфікуючою ознакою надання митному органу документів, що містять неправдиві відомості з метою неправомірного зменшення розміру митних платежів.

Статтею 320 Митного кодексу України встановлено, що форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України при митному оформленні, обираються на підставі результатів системи управління ризиками. Форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України, укладених відповідно до закону, після завершення митного оформлення, визначаються в порядку, встановленому Митним кодексом України.

Пунктом 8 частини 1 статті 336 Митного кодексу України встановлено, що однією з форм митного контролю є направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу.

Відповідно до ст.336 МК України митний контроль здійснюється шляхом проведення митного огляду та перевірки документів і відомостей, які відповідно до статті 335 МК України надаються митним органам під час переміщення товарів через митний кордон України.

Статтею 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до ч. 8 ст.264 Митного кодексу України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Згідно з п.п.1,4 ч.1 ст.266 Митного кодексу України, декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом України; у випадках, визначеним цим кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити х сплату відповідно до розділу X цього кодексу.

Відповідно до «Інструкції про порядок заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документу» затвердженої наказом Міністерства фінансів України 30.05.2012 №651 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2012 за №1372/21684) декларант зобов'язаний заявити точні відомості про товар у митній декларації.

Тобто, декларант зобов'язаний заявити відомості про товари, які мають містити достатній перелік інформації для їх розпізнання та однозначного віднесення до коду згідно з УКТЗЕД у кількості знаків, визначеній правилами заповнення графи 33 МД для відповідного митного режиму та особливостей переміщення, згідно з основними правилами інтерпретації УКТЗЕД.

Пунктом 8 частини 1 статті 4 Митного кодексу України визначено, що декларантом є особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування. Згідно з частиною 1 статті 257 Кодексу, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Статтею 74 Митного кодексу України визначено, що імпорт (випуск для вільного обігу) - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України. Частиною 1 статті 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Транспортний засіб марки «BMW 318» (VIN № НОМЕР_4 ), на момент подачі митної декларації не був знятий з обліку в країні реєстрації, що призвело до різниці в нарахуванні податків у сумі 48071,42 грн.

Таким чином вбачається, що ОСОБА_1 з метою неправомірного зменшення митних платежів, надав митному органу неправдиві відомості щодо зняття транспортного засобу з реєстрації.

Викладені вище обставини встановлені при проваджені по даній справі та підтверджуються наступними доказами: протоколом про порушення митних правил та іншими доказами у їх сукупності.

Приймаючи до уваги характер скоєного правопорушення та особу правопорушника, відсутність обтяжуючих обставин, відсутність пом'якшуючих обставин, суддя вважає необхідним застосування до нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 24035 (двадцять чотири тисячі тридцять п'ять) гривень 71 (сімдесят одна) копійка.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Вимогами п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст.ст. 9-11, 221, 252, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 464, 465, 485, 527, 528, 529 МК України, ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», суддя,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, і піддати її адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 24035 (двадцять чотири тисячі тридцять п'ять) гривень 71 (сімдесят одна) копійка.

На підставі п.5 ч.2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Хаджибейський районний суд м. Одеси протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя: О.М. Непорада