Заводський районний суд м. Запоріжжя
69606 Україна м. Запоріжжя вул. Мирослава Симчича 65 тел.(061) 236-59-98
Справа № 332/5176/25
Провадження №: 3/332/2484/25
іменем України
26 вересня 2025 р. м. Запоріжжя
Суддя Заводського районного суду м. Запоріжжя Ретинська Ю.І., розглянувши справу про військове адміністративне правопорушення, яка надійшла з Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони Українипро притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , інші відомості суду не відомі,
- за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, -
У провадження Заводського районного суду м. Запоріжжя із Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України надійшла справа про військове адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до вимог п. 2 ст. 278 КУпАП при підготовці справи до розгляду перевіряється, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Після вивчення матеріалів справи суддя приходить до висновку, що даний матеріал необхідно повернути до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України для належного оформлення, оскільки його складено із порушенням вимог ст. 256 КУпАП.
Відповідно до п. 4 Розділу ІІ Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, у протоколі зазначаються: зокрема: відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно п. 7 Розділу ІІ Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, до протоколу долучаються матеріали (докази), що підтверджують факт вчинення військового адміністративного правопорушення (рапорти посадових осіб, заяви, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків правопорушення, інші документи, які стосуються правопорушення). Матеріали, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства.
Всупереч вимогам Інструкції, у протоколі про військове адміністративне правопорушення не зазначено посаду та військове звання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, не надано належним чином завірених копій документів на підтвердження факту того що ОСОБА_1 є військовослужбовцем в/ч НОМЕР_1 , а також копій документів на підтвердження повноважень особи, яка склала протокол. Крім того, адреса зареєстрованого місця проживання ОСОБА_1 співпадає із адресою проживання свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , що викликає у суду сумнів у її достовірності.
У графі «склад адміністративного правопорушення» протоколу про військове адміністративне правопорушення А5184 №0028 від 24.09.2025, зазначено наступне «24.09.2025 о 17-00 годині знаходився на території в/ч НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП».
За загальним правилом, передбаченим ч. 1 ст. 276 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії А5184 №0028 неможливо достеменно встановити місце вчинення адміністративного правопорушення оскільки не зазначено адресу.
З огляду на вказане суддя не має можливості розглянути справу про адміністративне правопорушення, оскільки не може визначити підсудність цієї справи.
Встановлені у даній справі невідповідності протоколу про адміністративне правопорушення вимогам ст.256, 276 КУпАП унеможливлюють подальший розгляд справи та є підставою для повернення протоколу для належного його оформлення.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст. 251 КУпАП є одним з доказів у справі про адміністративне правопорушення, надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол (ст.255 КУпАП) та не може бути перекладено на суд, оскільки суд не вправі самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Враховуючи, що встановлені недоліки перешкоджають суду всебічно розглянути справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , суд вважає необхідним повернути адміністративний матеріал до органу, що його спрямував до суду, тобто до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони Українидля належного оформлення шляхом усунення виявлених недоліків.
Суд додатково роз'яснює, що будь-які виправлення та доповнення до протоколу про адміністративне правопорушення можливі лише у присутності особи, яка притягується до відповідальності, що завіряється її підписом.
Керуючись ст.ст.221, 278, 283-285, 294, КУпАП, суддя
Справу про військове адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП повернути до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони Українина доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Ю.І.Ретинська