Справа № 308/12975/24
24 вересня 2025 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:
головуючого - судді Придачука О.А.
за участю секретаря - Бомбушкаря В.П.
відповідача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгороді цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги одиноким матерям (батькам)
Позивач звернувся в суд з даним позовом у якому зазначає, що 15.12.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради із заявою № 1125974 про призначення допомоги як одинокому батьку, у зв'язку зі смертю матері ОСОБА_2 , на дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . Одночасно з поданням вищезазначеної заяви, відповідачем подано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. В декларації зазначено, що пенсію у разі втрати годувальника або соціальної пенсії не отримує. 27.01.2021 року Департаментом прийнято рішення про призначення допомоги сім'ям з дітьми на період з 01.12.2020 року по 31.05.2021 року у розмірі 1955,36 грн. щомісячно на кожну дитину або 11732,16 грн. щомісяця.
За результатами проведення перевірки інформації, поданої відповідачем виявлено, що ОСОБА_1 перебував на обліку у ГУ ПФ України у Закарпатській області та отримував пенсію у разі втрати годувальника з 10.12.2020 року, що підтверджується листом ГУ ПФ України у Закарпатській області від 29.06.2020 року № 34.01-12/1105. З огляду на подання недостовірних даних при поданні заяви для призначення допомоги та декларації про майновий стан відповідачу безпідставно призначено допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) за період з 01.12.2020 року по 31.05.2021 року. З урахуванням вищенаведеного, Департаментом соціальної політики Ужгородської міської ради було прийнято рішення по о/р № НОМЕР_1 про припинення виплати допомоги на дітей з 01.12.2020 року та повідомлено відповідача про необхідність повернення надміру виплачених коштів у сумі 70392,96 грн. Погодившись з безпідставним отриманням вищезазначеної допомоги відповідачем 05.08.2021 року подано заяву про добровільне погашення переплати протягом року. Проте, станом на дату подання позову відповідачем борг не погашено.
А тому просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради надміру виплачену державну соціальну допомогу одиноким матерям у сумі 70392,96 грн., та суму понесених судових витрат у розмірі 3028 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явилася, хоча про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином. Подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, зазначивши, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідач у судовому засіданні позов визнав та зобов"язався відшкодувати кошти .
Заслухавши пояснення відповідача, дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, ухвалюючи рішення відповідно до вимог ст. 263 ЦПК України, суд доходить таких висновків.
Умови призначення і виплати усіх видів державної допомоги сім'ям з дітьми, визначені Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою КМ України від 27.12.2001 № 1751.
Відповідно до ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п. 33 Порядку, право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника, соціальну пенсію або державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника, передбачену Законом України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю".
Згідно абз. 1 п. 34 Порядку допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців..
Судом встановлено, що 15.12.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради із заявою № 1125974 про призначення допомоги як одинокому батьку, у зв"язку зі смертю матері ОСОБА_2 , на дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ..
У декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 15.12.2020 року, ОСОБА_1 підтвердив, що пенсію у разі втрати годувальника або соціальної пенсії не отримує.
Згідно з рішенням Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради про призначення допомоги сім"ям з дітьми від 27.01.2021 року, ОСОБА_1 призначено допомоги сім"ям з дітьми на період з 01.12.2020 року по 31.05.2021 року у розмірі 1955,36 грн. щомісячно на кожну дитину або 11732,16 грн. щомісяця.
В подальшому в ході проведення перевірки інформації, поданої відповідачем, згідно з листом ГУ ПФ України в Закарпатській області від 29.06.2020 року № 34.01-12/1105 виявлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у ГУ ПФ України у Закарпатській області та отримував пенсію по втраті годувальника з 10.12.2020 року.
Відповідальність громадян за недостовірність документів, поданих для призначення державної допомоги визначена ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», якою передбачено, що одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Аналогічні положення містяться також і п. 49 Порядку, яким передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти уповноваженому органу про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім'ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім'ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, уповноважені органи: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім'ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім'ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.
Відповідно до рішенням директора Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради до о/р № НОМЕР_1 ОСОБА_1 припинено виплату допомоги на дітей з 01.12.2020 року.
Листом Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, ОСОБА_1 повідомлено про необхідність повернення надміру виплачених коштів у сумі 70392,96 грн.
Відповідно до заяви від 05.08.2021 року ОСОБА_1 зобов"язався добровільно повернути суму надміру виплачених йому коштів у якості соціальної допомоги одиноким матерям (батькам) у розмірі 70392 грн.96 коп..
Однак ОСОБА_1 не виконав вказане зобов"язання .
Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
За таких обставин, суд доходить висновку про те, що вимоги про стягнення з відповідача надмірно виплачених коштів допомоги одиноким матерям (батькам) у розмірі 70392,96 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача належить стягнути понесені позивачем та документально підтверджені судові витрати у розмірі 3028,00грн. сплаченого судового збору.
Керуючись Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою КМ України від 27.12.2001 № 1751, ст. 1212,1215 ЦК України, ст. ст. 4, 5, 12, 13, 76, 80, 81, 89, 141, 223, 258, 263-265, 273, 279, 354, 355 ЦПК України, суд
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП: НОМЕР_2 , мешканця АДРЕСА_1 , на користь Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради ( код ЄДРПОУ: 03192997, місцезнаходження: м. Ужгород, пл. Ш.Петефі, 24) надміру виплачену державну соціальну допомогу одиноким матерям (батькам) у розмірі 70392,96 (сімдесят тисяч триста дев'яносто дві грн. 96 коп.) грн., а також сплачений судовий збір у розмірі 3028,00 (три тисячі двадцять вісім грн. 00 коп.) грн.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Закарпатського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду: О.А. Придачук