Справа № 145/1338/25
Провадження №3/145/475/2025
"26" вересня 2025 р. Тиврівський районний суд Вінницької області
Суддя Тиврівського районного суду Вінницької області Іванець В. Д. , розглянувши матеріали, що надійшли з відділу поліції № 3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницької області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, українки, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , з середньою освітою, розлученої, ФОП ОСОБА_2 , раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася,
за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП,
Згідно з протоколом серії ВАД № 671256 від 10.09.2025, 10.09.2025 о 13:45 год за адресою АДРЕСА_1 , в магазині " ІНФОРМАЦІЯ_2 " було виявлено 30 пачок цигарок марки "Marlboro", без марок акцизного збору, які зберігала в магазині ОСОБА_1 , що є порушенням вимог ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва алкогольних напоїв, тютюнових виробів" від 19.12.1995 №481/95-ВР, але торгівлю ними не здійснювала.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину свою не визнала, пояснила, що разом із дочкою є фізичною особою-підприємцем та здійснює роздрібну торгівлю продуктами харчування, алкогольними та тютюновими виробами, при цьому має відповідну ліцензію. У вересні 2025 року на привокзальному ринку, по вул. Папаніна, в м. Вінниця, вона придбала цигарки Мальборо для свого родича, який допомагає їй по господарству. Придбала цигарки по 65 грн за пачку. У подальшому пакет з цигарками занесла до магазину. 10.09.2025 коли вона перебувала в магазині, приїхали працівники поліції та запитали чи вона не здійснює торгівлю забороненими речами. Тоді пред'явила їм ліцензії на продаж алкогольних та тютюнових виробів. Також сама дозволила працівникам оглянути магазин. Поліцейські оглянули цигарки та алкоголь, який перебував у магазині, при цьому на вказаних виробах були акцизні марки відповідного зразка. Наприкінці поліцейський побачив на холодильнику пакет з цигарками Мальборо без акцизних марок, після чого склав відносно неї адміністративний протокол. Просила закрити вказаний протокол.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 164-5 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів та тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією таких алкогольних напоїв або тютюнових виробів.
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП та не може бути перекладено на суд.
При цьому суд наголошує, що не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, не може перебирати на себе функції обвинувача, що призведе до порушення ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Об'єктом правопорушення, яке інкримінується ОСОБА_1 є суспільні відносини у сфері торгівлі алкогольними та тютюновими виробами, а також у сфері охорони здоров'я населення.
Пунктом 228.9 ст. 228 Податкового кодексу України визначено, що відповідальність за недодержання порядку маркування, продажу алкогольних напоїв і тютюнових виробів, несплату чи несвоєчасну сплату податку несуть виробники (замовники), імпортери, продавці таких товарів та їх посадові особи відповідно до закону.
Відповідно до пп. 14.1.107 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Згідно з п. 226.5 ст. 226 Податкового кодексу України маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Диспозиція ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, за якою ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності, передбачає відповідальність виключно за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Отже, зберігання та реалізація тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку та зберігання і реалізація таких виробів без марок акцизного податку не є тотожними поняттями.
Отже, з огляду на диспозицію ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, за якою ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності, особа уповноважена на складання протоколу про адміністративні правопорушення, повинна була надати суду належні, допустимі та достовірні докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність обставин справи, які входять до предмета доказування. А саме, що ОСОБА_1 зберігала тютюнові вироби з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку та є продавцем таких товарів.
Суд зауважує, що обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь (ст. 62 Конституції України).
Переконливість кожного доказу доводиться у змагальній процедурі безпосередньо перед тим складом суду, який дає цьому доказу юридично значущу оцінку.
На підтвердження обставин, вказаних у протоколі про адміністративне правопорушення та наявності у діях ОСОБА_1 складу інкримінованого адміністративного правопорушення, особа уповноважена на складання протоколів про адміністративні правопорушення надала суду: письмове пояснення ОСОБА_1 , в якому остання підтверджує факт зберігання нею сигарет "Marlboro" без марок акцизного збору у кількості 30 пачок, фотоматеріали, на яких зображені вилучені пачки цигарок без марок акцизного збору, витяг з Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електонних сигаретах, з якого вбачається що ФОП ОСОБА_3 має з 02.06.2025 ліцензійне право на роздрібну торгівлю тютюновими виробами, квитанцію №26-2025 про отримання вилучених речових доказів у адміністративних правопорушеннях, характеристику ОСОБА_1 .
Щодо посилань особи уповноваженої на складання протоколів про адміністративні правопорушення на те, що ОСОБА_1 порушила вимоги ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва алкогольних напоїв, тютюнових виробів" від 19.12.1995 № 481/95-ВР, суд зазначає таке.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 розділу ХІІ Прикінцеві положення Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 18.06.2024 № 3817-IX, Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (Відомості Верховної Ради України, 1995 р., № 46, ст. 345 із наступними змінами) (далі - Закон) і Постанова Верховної Ради України "Про порядок введення в дію Закону України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами" (Відомості Верховної Ради України, 1995 р., № 46, ст. 346) втрачають чинність з 1 січня 2025 року, крім статті 8 Закону, яка діє до дня набрання чинності та введення в дію статті 33 цього Закону.
Отже, вивчивши вказані матеріали судом встановлено, що вони не містять будь-яких належних та допустимих доказів, на підтвердження того факту, що ОСОБА_1 зберігала тютюнові вироби з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку, а тому склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, у її діях відсутній.
У силу вимог ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 265 КУпАП речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Згідно з абз. 6 ст. 1 Закону України "Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції" продукція, на яку немає передбачених законодавством відповідних документів, що підтверджують її якість та безпеку, вважається неякісною та небезпечною і відповідно до ст. 5 зазначеного Закону підлягає обов'язковому вилученню з обігу.
Суд вважає, що за обставин даної справи, вилучені тютюнові вироби можуть відноситися до неякісної і небезпечної продукції, яка вилучена з обігу, а відтак підлягають до знищення.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 7, 9, 156, 245, 247, 251, 265, 280, 283, 284 КУпАП, суд, -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Тютюнові вироби (цигарки ""Marlboro""), в кількості 30 (тридцять) пачок, вилучені у ОСОБА_1 відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 671256 від 10 вересня 2025 року - знищити.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Тиврівський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо в поновленні строку відмовлено.
Суддя Іванець В. Д.