18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
25 вересня 2025 року м.Черкаси Справа № 925/610/25
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Г.М.Скиби, за участю секретаря судового засідання А.М.Буднік, у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду розглянув справу
за позовом керівника Звенигородської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Лип'янської сільської ради, Звенигородський район, с.Лип'янка, вул.І.Гончара,1/а
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Царина 2018", м.Шпола, вул.Лебединська,131,
про визнання відсутнім права оренди землі,
за участю повноважних представників сторін:
прокурор: Олійник І.А. - прокурор відділу, за посадою;
від позивача та відповідача: участі не брали.
Керівник Звенигородської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Лип'янської сільської ради звернувся в Господарський суд Черкаської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Царина 2018" з вимогами:
визнати відсутнім право оренди Товариства з обмеженою відповідальністю "Царина 2018" (м.Шпола, вул.Лебединська,131, код ЄДРПОУ 42323015) на земельну ділянку за кадастровим номером 7125780400:06:001:0350 площею 2,0000 га, яка знаходиться в адміністративних межах с.Антонівка Лип'янської територіальної громади Звенигородського району Черкаської області та зареєстроване в Державному реєстрі прав на нерухоме майно під номером запису про інше речове право: 33113369, рішення про державну реєстрацію індексний номер 48560471 від 06.09.2019;
стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Царина 2018" на користь Черкаської обласної прокуратури (бульв.Шевченка,286, м.Черкаси, 18015, код ЄДРПОУ 02911119, р/р UA1382017203043160001000003751, в Державній казначейській службі України у м.Київ, код класифікації видатків бюджету - 2800) 3028,00 грн судового збору.
Ухвалами суду від 04.06.2025 - відкрито провадження у справі, призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання 01.07.2025; від 01.07.2025 - проведення підготовчого засідання відкладено на 26.06.2025; від 26.08.2025 - закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті у судове засідання 25.09.2025.
Відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце цього засідання.
Так, відповідно до господарського процесуального кодексу України:
ч.5 ст.6. Суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів);
ч.6 ст.6. Адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку;
абз.1 ч.7 ст.6. Особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Згідно з відповідями, сформованими засобами підсистеми ЄСІТС "Електронний суд" за запитами судді Скиби Г.М.:
від 05.06.2025 №11644111 (а.с.108) - Товариство з обмеженою відповідальністю "Царина 2018" (код ЄДРПОУ 42323015) не має зареєстрованого електронного кабінету в підсистемі ЄСІТС "Електронний суд";
від 05.06.2025 №1450768 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.106) - в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю "Царина 2018": місцезнаходження - Черкаська область, Звенигородський район, м.Шпола, вул.Лебединська,131; актуальний стан на фактичну дату та час формування - зареєстровано.
Ухвали суду від 04.06.2025 та від 01.07.2025 були направлені відповідачу за адресою місцезнаходження, зареєстрованою у встановленому законом порядку (зокрема, вказана адреса міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; іншої адреси суду цією особою не повідомлено не повідомлено), та були отримані останнім 10.06.2025 та 04.07.2025 (відповідно), що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення за штриховими кодовими ідентифікаторами №0610258184443 (а.с.114) та №0610265980760 (а.с.121); ухвала від 26.08.2025 - повернута поштою з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".
Оголошення про виклик відповідача у судове засідання були розміщені на офіційному вебсайті судової влади України 05.06.2025 (а.с.111), 02.07.2025 (а.с.120).
Відповідно до ст.93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку. Відповідно до п.10 ч.2 ст.9 та ч.3 ст.10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб: місцезнаходження юридичної особи; якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не внесені до нього, вони не можуть бути використані у спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості. Відповідно до ст.27 ГПК України для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідно до ч.4 ст.122 ГПК України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
Відповідно до ч.7 ст.120 ГПК України у разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу (…), за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Відповідно до п.5 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки (…) про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси. Відмітку пошти "адресат відсутній за вказаною адресою" суд оцінює як "відсутність особи за адресою", оскільки така особа була відсутня у момент доставки їй поштового повідомлення особисто листоношею та оскільки надалі (протягом установленого законом 5-ти денного строку його зберігання у поштовому відділенні) така особа не отримала поштове відправлення суду з власної волі.
Отже відповідач був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, однак участі повноважного представника у судове засідання не забезпечив, про причини його неявки до суду не повідомив.
Позивачем подано до суду заяву від 09.06.2025 (вх.суду №8789/25 від 09.06.2025, а.с.112) про розгляд справи без участі його представника, із зазначенням про підтримання позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв'язку з чим суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами без участі учасників справи, які не з'явились.
Прокурор у позовній заяві та у поясненнях у засіданнях суду зазначив, що:
ним під час здійснення процесуального керівництва у кримінальному провадженні №120202500300000358 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.358 КК України, встановлено, що на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку від 29.03.2010 серії ЯК №713506, виданого відповідно до розпорядження Шполянської райдержадміністрації від 22.03.2010 №142, здійснено державну реєстрацію права приватної власності за громадянином ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350 площею 2,0 га, що розташована в адміністративних межах Антонівської сільської ради Шполянського району Черкаської області за межами населеного пункту;
згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 05.02.2025 №411716866, отриманою за параметрами запиту "кадастровий номер земельної ділянки: 7125780400:06:001:0350" наявні записи про інше речове право: від 06.09.2019 №33113369 про реєстрацію права оренди земельної ділянки за Товариством з обмеженою відповідальністю "Царина 2018" строком на 20 років на підставі договору оренди землі від 06.09.2019 б/н, укладеного між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю "Царина 2018";
в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_1 спірна земельна ділянка у власність у передбаченому законом порядку не передавалась, оскільки Шполянською районною державною адміністрацією відповідне розпорядження не приймалось, а право власності на спірну земельну ділянку зареєстровано на підставі підробленого Державного акту на право власності на земельну ділянку від 29.03.2010 серії ЯК №713506
встановлення факту незаконного вибуття спірної земельної ділянки із володіння держави у особі Лип'янської сільської ради, як власника майна (земельної ділянки, якої територіальна громада була незаконно позбавлена), стало підставою для звернення Звенигородської окружної прокуратури в Шполянський районний суд із позовом в інтересах держави у особі Лип'янської сільської ради до ОСОБА_1 та Товариства з обмеженою відповідальністю "Царина 2018", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, про витребування земельної ділянки, усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження земельною ділянкою шляхом скасування державної реєстрації права оренди з одночасним припиненням речових прав;
рішенням Шполянського районного суду Черкаської області від 14.08.2023 у справі №710/926/22 (провадження №2/710/65/23) позовні вимоги Звенигородської окружної прокуратури задоволено частково: витребувано з чужого незаконного володіння ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , на користь Лип'янської сільської ради (код ЄДРПОУ 26323522, с.Лип'янка, Звенигородський район, Черкаська область, 20650) земельну ділянку сільськогосподарського призначення, площею 2 га, з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350. У задоволенні решти вимог - відмовлено;
01.12.2023 до Державного реєстру прав на нерухоме майно внесено запис №32489256 про реєстрацію змін до права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350 площею 2,0 га на підставі рішення Шполянського районного суду від 14.08.2023 у справі №2/170/65/23, згідно з яким у розділі "Власники" видалено запис " ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , країна громадянства: Україна" та додано запис: "Орган місцевого самоврядування, Лип'янська сільська рада, код ЄДРПОУ: 26323522, країна реєстрації: Україна", а у розділі "Документи, подані для державної реєстрації" видалено запис "Державний акт на право власності на землю, серія та номер: ЯК №713506, виданий 29.03.2010, видавник: відділ Держкомзему у Шполянському районі" та додано запис: "рішення суду, серія та номер: 2/170/65/23, виданий 14.08.2023, видавник: Шполянський районний суд". Разом з цим, у повній мірі захист інтересів держави щодо відновлення права територіальної громади с.Антонівка, яка входить до складу Лип'янської сільської територіальної громади, на розпорядження спірною земельною ділянкою та користування нею, ураховуючи перебування останньої у фактичному користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю "Царина 2018" - не відновлено, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
Лип'янська сільська рада, як законний власник спірної земельної ділянки, позбавлена можливості ефективно розпоряджатися нею, зокрема, на конкурентній основі (через земельні торги) передати її в оренду та отримувати відповідну орендну плату до місцевого бюджету;
незаконність набуття ОСОБА_2 права власності на спірну земельну ділянку свідчить про відсутність законних підстав для передачі останньої у платне користування Товариству з обмеженою відповідальністю "Царина 2018" та є підставою для вжиття заходів на захист інтересів законного власника - Лип'янської сільської ради шляхом визнання відсутнім права оренди у Товариства з обмеженою відповідальністю "Царина 2018" на спірну земельну ділянку.
Позивач у заяві від 09.06.2025 (вх.суду №8789/25 від 09.06.2025, а.с.112) вказав, що підтримує позовні вимоги прокурора та просить їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач відзиву на позов до суду не надіслав, вимоги не заперечив.
В позасудовому порядку спір сторонами не вирішено.
Інших доказів сторонами не надано.
Відповідно до приписів ст.233, 240 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 25.09.2025 приєднано без проголошення вступну та резолютивну частини судового рішення.
Судом встановлено та перевірено доказами такі взаємовідносин сторін та обставини:
Шполянським районним судом Черкаської області в ході розгляду цивільної справи №710/926/22 (провадження №2/710/65/23) за позовом Звенигородської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Лип'янської сільської ради до ОСОБА_1 та Товариства з обмеженою відповідальністю "Царина 2018", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, про витребування земельної ділянки, усунення перешкод у здійснення права користування та розпорядження земельною ділянкою шляхом скасування державної реєстрації права оренди з одночасним припиненням речових прав, встановлено, що:
"Відповідно державного акту на право власності на земельну ділянку ЯК №713506, виданому 29.03.2010 на підставі розпорядження Шполянської райдержадміністрації від 22.03.2010 №142, ОСОБА_1 належить земельна ділянка площею 2 га з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350 із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована в адміністративних межах Антонівської сільської ради Шполянського району Черкаської області, за межами населеного пункту (т.1 а.с.27).
02.08.2019 за вих.№10-23-0.6-5652/2-19 Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області направило повідомлення на адреси Управління захисту економіки в Черкаській області ДЗЕ НП України, Управління служби безпеки України в Черкаській області, Прокуратуру Черкаської області, Головне Управління національної поліції в Черкаській області про те, що за інформацією відділу у Шполянському районі Головного управління у ході проведення робіт з інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності ( за межами населеного пункту), що розташовані на території Антонівської сільської ради Шполянського району Черкаської області були виявлені земельні ділянки, реєстрація яких була здійснена з порушенням земельного законодавства. На підставі онлайн заявок, які надійшли через електронний сервіс була здійснена державна реєстрація земельних ділянок зокрема з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350. У пакеті поданих документів були наявні державні акти на право власності на земельні ділянки з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, які були видані на підставі розпорядження Шполянської районної державної адміністрації від 22.03.2010 №142. Проте, в ході внутрішньої співпраці з Шполянською районною державною адміністрацією було встановлено, що на підставі вказаного розпорядження було передано у власність земельні ділянки іншим громадянам та з іншим цільовим призначенням. Крім того, спеціалістами Відділу у Шполянському районі Головного управління було встановлено відсутність записів про реєстрацію вказаних державних актів в книзі реєстрації державних актів на право власності на землю, а також архівні копії державних актів та документації із землеустрою (т.1 а.с.25-26).
У листі від 29.08.2019 на запит Шполянського відділу Смілянської місцевої прокуратури від 09.08.2019, Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області надало відомості аналогічні змісту повідомлення від 02.08.2019 за вих.№10-23-0.6-5652/2-19.
Відповідно п.п.2.14 та 4.2 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затвердженої Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах №43 від 04.05.1999 (чинної на час видачі оскаржуваного державного акту), державний акт на право власності на земельну ділянку складається у двох примірниках, другий примірник державного акта зберігається у вогнетривких шафах у приміщеннях відповідних рад чи державних адміністрацій або за їх дорученням - у приміщеннях районних (міських) відділів (управлінь) земельних ресурсів Держкомзему України.
Листом від 24.12.2019 №617/414-19-0.360 на запит Смілянської місцевої прокуратури, відповідно якого серед іншого запитувалась інформація щодо державного акту ЯК №713506, Відділ у Шполянському районі ГУ Держгеокадастру у Черкаській області повідомив, що інформація щодо обліку, виготовлення та видачі запитуваних державних актів, архівні примірники державних актів, записи про державну реєстрацію запитуваних державних актів у Книзі реєстрації державних актів на право власності на землю на право користування землею, договорів оренди у Відділі відсутні (т.1 а.с.89).
Згідно відповіді Шполянської районної державної адміністрації Черкаської області від 10.01.2020 №01-39/2867, на запит прокурора від 10.12.2019 № 33/4-906вих.19, зокрема щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350, заяв (клопотань) від осіб, зазначених у запиті, про надання їм у приватну власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства на території Антонівської сільської ради Шполянського району до райдержадміністрації у 2010 році, чи в інший час не надходило; розпоряджень Шполянська райдержадміністрація про надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою та про затвердження такої документації із землеустрою щодо земельних ділянок та осіб, які зазначені в запиті, у 2010 році та у інший час не приймалось (т.1 а.с.90).
Із Розпорядження Шполянської районної державної адміністрації від 23.03.2010 №142 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складення документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку та передачу громадянам у приватну власність земельних ділянок" вбачається, що адміністрацією прийнято рішення зокрема про передачу у приватну власність земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Антонівської сільської ради Шполянського району Черкаської області громадянам згідно з додатком. Відповідно вказаного додатку такими громадянами є ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (т.1 а.с.51).
У п.1 Порядку ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2009 року №1021, який діяв на час видання державного акту, визначено, що Книга є документом суворого обліку, який є власністю держави і складовою частиною державного реєстру земель та містить відомості про зареєстровані державні акти на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договори оренди (суборенди) землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок.
Відповідно п.п.10,11,13,14 Порядку записи до розділів Книги записів вносяться при видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку, якими є державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі, договір суборенди землі та договір про внесення змін до договорів оренди та суборенди землі; дата внесення запису до розділу Книги записів є датою державної реєстрації документа, що посвідчує право на земельну ділянку; державна реєстрація документа, що посвідчує право на земельну ділянку, проводиться за місцем розташування земельної ділянки; кожному документові, що посвідчує право на земельну ділянку, при здійсненні його державної реєстрації, присвоюється реєстраційний номер.
Разом із тим, відповідно відомостей у розділі 1 "Записи державної реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку фізичних осіб", том 1 з листопада 2004 року по 09 листопада 2010 року, Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, виданих у 2010 році, наданих Відділом у Шполянському районі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області на запит прокурора від 20.10.2020, запису про реєстрацію державного акту ЯК№713506, виданому на підставі розпорядження Шполянської райдержадміністрації від 22.03.2010 №142 ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350 - немає (т.1 а.с.30-36).
Відомості фрагментів Книги реєстрації державних актів на право власності на землю, на право користування землею, договорів оренди Чигиринського району Черкаської області (аркуш 1, аркуш 2 та аркуш 22 із записами реєстрації державних актів, здійснених 26.03.2010) наданих 29.06.2022 Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області на запит прокуратури суд не бере до уваги, оскільки такі не стосуються предмету спору та надані відповідно пояснень представника позивача помилково (т.1 а.с.105,106).
05.10.2020 до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені відомості №12020250300000358 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст. 358 КК України за фактом того, що невстановлена особа використовуючи завідомо підроблені документи - державні акти на право власності на земельні ділянки, подавши їх на реєстрацію державному реєстратору речових прав на нерухоме майно з метою реєстрації права власності та права оренди у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на ім'я третіх осіб внаслідок чого земельні ділянки державної власності для ведення особистого селянського господарства незаконно вибули із державної власності та за ч.4 ст. 358 КК України за фактом того, що невстановлена особа підробила державні акти на право власності на земельні ділянки та договори оренди землі з метою реєстрації права власності та користування земельної ділянки сільськогосподарського призначення на території Антонівської сільської ради Шполянського району Черкаської області за межами населеного пункту, внаслідок чого земельні ділянки незаконно вибули з державної власності та право власності на них було зареєстровано за третіми особами та у подальшому земельні ділянки передані в оренду фермерському господарству.
Указані обставини підтверджуються копіями Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань у кримінальному провадженні 12020250300000358, постанови про виділення матеріалів досудового розслідування від 05.10.2020, обвинувального акту.
Згідно протоколу тимчасового доступу до речей і документів 13.08.2020 і додатків до нього у присутності державного реєстратора Шполянської райдержадміністрації прокурор отримав доступ до оригіналу заяви щодо державної реєстрації права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350 та копії документів про реєстрацію права власності та іншого речового права, оренди, щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350 та було вилучено вказані документи (т.1 а.с.70-84).
Серед вказаних документів наявний Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний номер витягу: 174642905 від 22.07.2019, згідно якого земельна ділянка кадастровий номер №7125780400:06:001:0350 площею 2 га зареєстрована на праві приватної власності за ОСОБА_1 , державна реєстрація здійснена 19.07.2019, рішення про державну реєстрацію №47883430 від 22.07.2019 (т.1 а.с.76).
За відомостями Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майна та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна підставою для державної реєстрації права приватної власності ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером №7125780400:06:001:0350, площею 2 га є держаний акт серія ЯК№713506, виданий 29.03.2010 відділом Держкомзему у Шполянському районі, державна реєстрація здійснена 19.07.2019. Також щодо вказаної земельної ділянки наявні записи про інше речове право - право оренди земельної ділянки на підставі договору оренди з орендарем ТОВ "Царина 2018" та орендодавцем ОСОБА_1 , зареєстроване 06.09.2019, номер запису про інше речове право: 33113369 (т.1 а.с.91,92,134-135).
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_7 пояснила, що працює на посаді державного реєстратора Лип'янської сільської ради Шполянського району Черкаської області, наприкінці липня 2019 року до неї звернулись особи, які бажали зареєструвати право власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Антонівської сільської ради. Оскільки у неї малий кабінет, то зайшла жінка ОСОБА_8 з документами. Та вона на підставі наданих оригіналів Державних актів про право власності на земельні ділянки, перенесла відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_9 пояснив, що він працює на посаді головного спеціаліста відділу у Шполянському районі ГУ Держгеокадастру у Черкаській області. В 2019 році проводилась інвентаризація земельних ділянок з метою подальшої передачі ОТГ. Працюючи з публічною кадастровою картою, в ході опрацювання інформації щодо земель Антонівської сільської ради Шполянського району було встановлено, що до Державного земельного кадастру були внесені відомості про земельні ділянки, розташовані там, де їх бути не повинно було. Крім того, було виявлено, що з державної власності пропало близько 60 га земельних ділянок. У процесі дослідження вказаних обставин установлено, що заявки на реєстрацію були подані в електронній формі та серед документів були Державні акти, підставою видачі яких було вказане розпорядження Шполянської районної державної адміністрації від 22.03.2010 №142. Однак, перевіркою встановлено, що відповідно вказаного розпорядження земельні ділянки передані іншим громадянам в кількості 5 осіб. Також у Книзі реєстрації державних актів на право власності на землю на право користування землею, договорів оренди відсутні записи щодо наведених державних актів та відсутні архівні примірники. Серед земельних ділянок (у кількості 35), про які йде мова, є також земельна ділянка з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_10 пояснив, що на момент подій, про які йдеться, він працював на посаді головного спеціаліста відділу у Шполянському районі ГУ Держгеокадастру у Черкаській області. Працюючи з публічною кадастровою картою, в ході опрацювання інформації щодо земель Антонівської сільської ради Шполянського району було встановлено, що до Державного земельного кадастру внесені відомості про земельні ділянки, що належать до державної власності, площею по 2 га. Під час аналізу книги записів реєстрації відомості про державні акти були відсутні. Встановлено також, що розпорядження від 22.03.2010 №142 видано на інших осіб та для іншого використання. Серед прізвищ, на які видані державні акти, було ОСОБА_11 .
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_12 пояснила, що в 2010 вона працювала на посаді реєстратора Шполянського відділу ЧРФ ДП "Центр ДЗК". До її безпосередніх обов'язків входила реєстрація державних актів на право власності. При огляді Державного акта серії ЯК№713506, виданому на ім'я ОСОБА_1 , наявного в матеріалах справи, свідок пояснила, що підпис виконаний не нею. Зазначила, що не пам'ятає чи звертався ОСОБА_1 для проведення державної реєстрації земельної ділянки.
Протоколи допиту в межах кримінального провадження вказаних свідків суд не бере до уваги, оскільки такі допитані в судовому засіданні, та саме такі покази, у відповідності до положень ст.ст.76,90 ЦПК України, є доказом. Протоколи допиту свідків в межах кримінального провадження ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 суд не приймає до уваги, оскільки такі не викликались позивачем для допиту у якості свідків в межах цивільного процесу та відповідно не допитувались безпосередньо у судовому засіданні, від допиту заявлених та викликаних у судове засідання свідків ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , позивач відмовився.
Із відповідей Лип'янської сільської ради від 24.06.2022 №02-22/531, 12.07.2022 №02-22/657 на запит Звенигородської окружної прокуратури, вбачається, що земельна ділянка з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350 знаходилась у державній власності за межами населеного пункту, до передачі у власність, та входила до Антонівської сільської ради. Антонівська сільська рада та Лип'янська сільська рада не приймали і не погоджували рішення про надання у приватну власність вказаної земельної ділянки. Сільська рада не володіє інформацією щодо незаконності набуття у власність вказаної земельної ділянки.
Згідно рішення сесії Лип'янської сільської ради № 5-1/20 від 20.11.2020 "Про початок реорганізації Антонівської сільської ради, шляхом приєднання до Лип'янської сільської ради" с.Антонівка увійшло до складу Лип'янської сільської територіальної громади і Лип'янська сільська рада є правонаступником прав та обов'язків Антонівської сільської ради.
Із відповіді головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 29.06.2022 № 10-23-0.2-1842/2-22 на запит прокуратури зокрема щодо земельної ділянки із кадастровим номером 7125780400:06:001:0350, вбачається, що земельні ділянки до передачі їх у власність знаходились на території Шполянського району Антонівської сільської ради, за межами населеного пункту. Земельні ділянки належали до земель сільськогосподарського призначення.
/.../ Із досліджених доказів у справі, встановлено, що станом на дату видачі державного акта серії ЯК №713506 від 29.03.2010, земельна ділянка з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350 перебувала у державній власності, та ОСОБА_1 не звертався до Шполянської районної державної адміністрації, як органу до повноважень якого належало розпорядження земельними ділянками державної власності на території розташування вказаної земельної ділянки, із заявою про безоплатну передачу у власність земельної ділянки із земель державної власності. Відповідно уповноваженим органом рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350 у власність не приймалось. Рішенням Шполянської районної державної адміністрації від 22.03.2010 за №142, на яке є посилання у державному акті серії ЯК №713506 від 29.03.2010, як на підставу видачі державного акту, земельна ділянка передана у власність іншим громадянам та з іншим цільовим призначенням.
У постанові від 07 листопада 2018 року у справі № 488/5027/14-ц (провадження №14-256цс18) Велика Палата Верховного Суду зазначила, що необхідною передумовою виникнення права приватної власності на земельну ділянку державної чи комунальної власності має бути рішення про передання у приватну власність цієї ділянки, прийняте відповідним органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування, які діють від імені власника. Тому відсутність у справі такого рішення держави в особі обласної державної адміністрації як уповноваженого органу означає, що відчуження земельної ділянки відбулося без вираження волі власника
Таким чином, оскільки рішення місцевим органом виконавчої влади про передачу у власність земельної ділянки відповідачу ОСОБА_1 не ухвалювалось, тому він відповідно до статті 387 ЦК України є незаконними володільцем спірної земельної ділянки".
Рішенням Шполянського районного суду Черкаської області від 14.08.2023 у справі №710/926/22 (провадження №2/710/65/23) позов задоволено частково. Витребувано з чужого незаконного володіння ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , на користь Лип'янської сільської ради (код ЄДРПОУ 26323522, с.Лип'янка, Звенигородський район, Черкаська область, 20650) земельну ділянку сільськогосподарського призначення, площею 2 га, з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350. У задоволенні решти вимог - відмовлено
Відмовляючи у задоволенні решти позовних вимог про скасування державної реєстрації права оренди Товариства з обмеженою відповідальністю "Царина 2018", суд вказав, що оскільки судове рішення про витребування з чужого незаконного володіння земельної ділянки вже є підставою для внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про скасування державної реєстрації договору оренди землі, тому підстави для задоволення такої вимоги - відсутні (а.с.62-65).
01.12.2023 до Державного реєстру прав на нерухоме майно внесено запис №32489256 про реєстрацію змін до права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350 площею 2,0 га на підставі рішення Шполянського районного суду від 14.08.2023 у справі №2/170/65/23, згідно з яким у розділі "Власники" видалено запис " ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , країна громадянства: Україна" та додано запис: "Орган місцевого самоврядування, Лип'янська сільська рада, код ЄДРПОУ: 26323522, країна реєстрації: Україна", а у розділі "Документи, подані для державної реєстрації" видалено запис "Державний акт на право власності на землю, серія та номер: ЯК №713506, виданий 29.03.2010, видавник: відділ Держкомзему у Шполянському районі" та додано запис: "рішення суду, серія та номер: 2/170/65/23, виданий 14.08.2023, видавник: Шполянський районний суд" (а.с.101).
05.03.2024 Звенигородською окружною прокуратурою в процесі вивчення питання про наявність підстав для вжиття заходів представницького характеру, спрямованих на захист інтересів держави у сфері земельних правовідносин у порядку, визначеному ст.23 Закону України "Про прокуратуру", на адресу Лип'янської сільської ради направлено запит за вих.№50-734вих24 (а.с.77) про надання наступної інформації: чи надходить до Лип'янської сільської ради (з часу проведення державної реєстрації права комунальної власності, зокрема на земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350 площею 2,0 га) орендна плата за використання земельної ділянки, у якому розмірі; чи звертався до сільської ради орендар вказаної земельної ділянки з питань внесення змін до договору оренди земельної ділянки; чи має орган місцевого самоврядування продовжувати орендні відносини з орендарем вказаної земельної ділянки та на яких умовах, чи проводилися з даного приводу перемовини з орендарем та які їх результати; /.../ чи вбачає орган місцевого самоврядування порушення своїх прав та інтересів у спірних правовідносинах; чи вживала Лип'янська сільська рада або має намір вживати заходи щодо звернення до суду із позовом про припинення права оренди за орендарем на земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350 (вказати причини у разі відсутності таких намірів).
11.03.2024 Лип'янською сільською радою на запит Звенигородської окружної прокуратури направлено відповідь за вих.№02-28/960 (а.с.80) з відомостями про те, що: з часу проведення державної реєстрації права комунальної власності (зокрема) на земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350, орендна плата за її використання до бюджету Лип'янської сільської ради не надходила; офіційно зареєстрованого звернення від орендаря вказаної земельної ділянки (ТОВ "Царина 2018") з питань внесення змін до договору оренди земельної ділянки до сільської ради не надходило; щодо продовження орендних відносин з орендарем вказаної земельної ділянки (ТОВ "Царина 2018") питання буде винесено на розгляд засідання комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин, екології та природокористування з наступним розглядом на сесії сільської ради; відповідно до рішення Лип'янської сільської ради від 16.06.2022 №6-19/22 "Про встановлення ставок орендної плати за земельні ділянки" ставка орендної плати за земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства складає 9 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки; в разі передачі земельної ділянки 2,0 га на земельних торгах, початкова вартість орендної плати складала б в середньому 5800 грн за земельну ділянку; питання щодо звернення до суду із позовними заявами про припинення права оренди (зокрема) з орендарем вказаної земельної ділянки (ТОВ "Царина 2018") буде винесено на розгляд засідання комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин, екології та природокористування з наступним розглядом на сесії сільської ради.
19.03.2024 Звенигородською окружною прокуратурою на адресу Лип'янської сільської ради направлено запит за вих.№50-907вих-24 (а.с.81) про надання наступної інформації: чи розглянуто питання про припинення права оренди (зокрема) ТОВ "Царина 2018" на земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350 постійною комісією з питань агропромислового комплексу, земельних відносин, екології та природокористування та які результати розгляду; чи вносилося (або заплановано до внесення) на розгляд сесії сільської ради питання про припинення права оренди (зокрема) ТОВ "Царина 2018" на земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350 та які результати розгляду (у разі внесення на розгляд сесії сільської ради); чи вживала Лип'янська сільська рада або має намір вживати заходи щодо звернення до суду із позовними заявами про визнання неукладеними договорів оренди (зокрема) земельної ділянки з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350 (вказати причини у разі відсутності таких намірів).
25.03.2024 Лип'янською сільською радою на запит Звенигородської окружної прокуратури направлено відповідь №02-28/1133 (а.с.84) про те, що: на засіданні комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин, екології та природокористування, що відбулася 22.03.2021, прийнято рішення комісії щодо підтримки представництва прокурором в суді законних інтересів Лип'янської сільської ради про припинення права оренди (зокрема) ТОВ "Царина 2018" на земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350; на час надання відповіді сільська рада не зверталась до суду щодо визнання неукладеними договорів оренди земельних ділянок (зокрема земельної ділянки з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350).
23.12.2024, 06.02.2025 та 17.04.2025 Звенигородською окружною прокуратурою в процесі вивчення питання про наявність підстав для вжиття заходів представницького характеру, спрямованих на захист інтересів держави у сфері земельних правовідносин у порядку, визначеному ст.23 Закону України "Про прокуратуру", на адресу Лип'янської сільської ради направлено запити за вих.№50-3999вих24 (а.с.85), №50-421вих25 (а.с.90) та №50-1205вих-25 (а.с.95) про надання наступної інформації: чи сплачується ТОВ "Царина 2018" плата за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350; чи вживала Лип'янська сільська рада або має намір вживати заходи щодо звернення до суду із позовом про визнання відсутнім права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350 (вказати причини у разі відсутності таких намірів).
24.12.2024, 07.02.2025 та 22.04.2025 Лип'янською сільською радою на адресу Звенигородської окружної прокуратури направлено листи №02-28/4585 (а.с.89), 02-36/551 (а.с.94) та №02-36/1459 (а.с.99) з відомостями про те, що: рада не зверталась до суду із позовною заявою про визнання відсутнім права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350 та не заперечує проти представництва її інтересів Звенигородською окружною прокуратурою.
24.04.2025 Звенигородською окружною прокуратурою на адресу Лип'янської сільської ради направлено повідомлення за вих.№50-1297вих25 (а.с.103) про наміри вжиття відповідно до ч.4 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" заходів представницького характеру на захист державних інтересів шляхом звернення до Господарського суду Черкаської області в інтересах держави в особі Лип'янської сільської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Царина 2018" про визнання відсутнім права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350 площею 2,0 га.
Прокурор вказує, що проведенням державної реєстрації прав на земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350 площею 2,0 га за Лип'янською сільською радою у повній мірі захист інтересів держави щодо відновлення права територіальної громади с.Антонівка, яка входить до складу Лип'янської сільської територіальної громади, на розпорядження спірною земельною ділянкою та користування нею, ураховуючи перебування останньої у фактичному користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю "ОР-К" поза волею власника, не відновлено.
Вказані обставини стали підставою для звернення 29.05.2025 керівника Звенигородської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Лип'янської сільської ради в Господарський суд Черкаської області за захистом порушеного права із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Царина 2018" з вимогою про визнання відсутнім права оренди Товариства з обмеженою відповідальністю "Царина 2018" (м.Шпола, вул.Лебединська,131, код ЄДРПОУ 42323015) на земельну ділянку за кадастровим номером 7125780400:06:001:0350 площею 2,0000 га, яка знаходиться в адміністративних межах с.Антонівка Лип'янської територіальної громади Звенигородського району Черкаської області та зареєстроване в Державному реєстрі прав на нерухоме майно під номером запису про інше речове право: 33113369, рішення про державну реєстрацію індексний номер 48560471 від 06.09.2019, а також про відшкодування судових витрат.
Оцінюючи письмові та усні пояснення учасників та докази у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення.
Згідно з постановою Пленуму Верховного суду України від 18.12.2009 №14 "Про судове рішення у цивільній справі", рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а також правильно витлумачив ці норми. Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.
Згідно положень Пленуму ВГСУ від 23.03.2012 №6 "Про судове рішення" при прийнятті рішення суд має врахувати майнові інтереси сторін, не надаючи переваги одному учаснику над іншим. Рішення має ґрунтуватися на повній та всебічній оцінці доказів у конкретній справі.
Відповідно до статті 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
З урахуванням режиму воєнного стану, відключень енергопостачання та ймовірності повітряної тривоги в місті Черкаси у Господарському суді Черкаської області встановлено особливий режим роботи й запроваджено відповідні організаційні заходи.
Справу розглянуто у розумні строки, ураховуючи вищевказані обставини та факти.
Суд відзначає, що у пункті 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантується "процесуальна" справедливість, тобто змагальні провадження, у процесі яких у суді на рівних засадах заслуховуються аргументи сторін (рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) "Star Cate Epilekta Gevmata and Others v. Greece" від 06.07.2010 №54111/07).
Згідно ч.3 ст.5 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання повинні здійснювати свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.
Відповідно до ст.4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Частина 2 ст.13 Цивільного кодексу України передбачає зобов'язання особи при здійсненні своїх прав утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб.
Розглядаючи справу, суд має з'ясувати: 1) з яких саме правовідносин сторін виник спір; 2) чи передбачений обраний позивачем спосіб захисту законом або договором; 3) чи передбачений законом або договором ефективний спосіб захисту порушеного права позивача; 4) чи є спосіб захисту, обраний позивачем, ефективним для захисту його порушеного права у спірних правовідносинах. Якщо суд дійде висновку, що обраний позивачем спосіб захисту не передбачений законом або договором та/або є неефективним для захисту порушеного права позивача, у цих правовідносинах позовні вимоги останнього не підлягають задоволенню (такий висновок викладений у постановах Великої Палати Верховного Суду від 19.01.2021 у справі №916/1415/19, 02.02.2021 у справі №925/642/19).
Щодо статусу прокурора в господарському процесі.
Згідно із вимогами ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка, зокрема, здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ст.23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно з ч.4, ч.5 ст.53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.
Обираючи форму представництва, прокурор визначає, в чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту. Про це йдеться у рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі про представництво інтересів в арбітражному судочинстві, яке відповідно до ст.89 Закону України "Про Конституційний Суд України" є обов'язковим. Згідно з вказаним рішенням інтереси держави можуть збігатися, так і не збігатися з інтересами державних органів. Поняття "інтереси держави" є оціночним і у кожному конкретному випадку прокурор самостійно визначає, в чому саме відбулося або має відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту.
Системне тлумачення норм статті 23 Закону України "Про прокуратуру" дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах. Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.
Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк. Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність такого органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.
Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює (доповнює) в судовому провадженні відповідний компетентний орган, який усупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно.
Подібні за змістом висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26 травня 2020 року у справі №912/2385/18 (провадження №12-194гс19).
Виходячи зі змісту наведених норм права, підставою для представництва прокурором інтересів держави в суді є належне обґрунтування, підтверджене достатніми доказами, зокрема, але не виключно, вжиття прокурором передбачених чинним законодавством заходів, які передують зверненню прокурора до суду для здійснення представництва інтересів держави, повідомленням прокурора на адресу відповідного органу про звернення до суду від його імені, відповідними запитами, а також копіями документів, отриманих від органу, що свідчать про наявність підстав для такого представництва.
Таким чином, у кожному такому випадку прокурор повинен навести, а суд - перевірити причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб'єктом і які є підставами для звернення прокурора до суду.
Аналогічні правові висновки викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 26 травня 2020 року у справі №912/2385/18 (провадження №12-194гс19).
У справі, що розглядається, прокурор обґрунтовував здійснення ним представництва інтересів держави невжиттям Лип'янською сільською радою, як представницьким органом місцевого самоврядування, заходів щодо усунення порушень земельного законодавства, що суперечать інтересам територіальної громади, оскільки такі порушення підривають матеріальну і фінансову основу та стабільність відносин місцевого самоврядування. Нездійснення таких заходів, на думку прокурора, свідчить про неналежний захист інтересів держави та про наявність підстав для представництва таких інтересів прокурором.
На підтвердження зазначених обставин прокурор надав звернення Звенигородської окружної прокуратури від 05.03.2024 №50-734вих-24, від 19.03.2024 №50-907вих-24, від 23.12.2024 №50-3999вих24, від 06.02.2025 №50-421вих25 та від 17.04.2025 №50-1205вих-25 до Лип'янської сільської ради про те, що:
за результатами встановлених під час здійснення Звенигородською окружною прокуратурою процесуального керівництва у кримінальному провадженні за ч.1 ст.358 КК України обставин незаконного вибуття із державної власності 35 земельних ділянок сільськогосподарського призначення площею 2,0 га кожна (зокрема спірної земельної ділянки з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350), розташованих в адміністративних межах колишньої Антонівської сільської ради Шполянського району (на даний час - Звенигородський район), останнім до Шполянського районного суду скеровано 53 позовні заяви про витребування вказаних земельних ділянок, усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження ними шляхом скасування державної реєстрації права оренди з одночасним припиненням речових прав на них;
за результатами розгляду судом першої інстанції в 31 справі встановлено факт незаконності вибуття спірних земельних ділянок із державної власності - із володіння власника поза його волею, що стало підставою для задоволення позовних вимог прокурора про витребування на користь Лип'янської сільської ради земельних ділянок з кадастровими номерами: 7125780400:06:001:0346, 7125780400:06:001:0347, 7125780400:06:001:0352, 7125780400:06:001:0359, 7125780400:06:001:0356, 7125780400:05:001:0189, 7125780400:04:001:0207, 7125780400:04:001:0206, 7125780400:04:001:0208, 7125780400:04:001:0214, 7125780400:06:001:0358, 7125780400:06:001:0350, 7125780400:06:001:0355, 7125780400:04:001:0220, 7125780400:06:001:0359, 7125780400:06:001:0357, 7125780400:06:001:0351, 7125780400:04:001:0217, 7125780400:04:001:0215, 7125780400:04:001:0209, 7125780400:06:001:0361, 7125780400:05:001:0188, 7125780400:04:001:0216, 7125780400:06:001:0348, 7125780400:04:001:0218, 7125780400:06:001:0344, 7125780400:04:001:0219, 7125780400:04:001:0211, 7125780400:04:001:0213, 7125780400:06:001:0210, 7125780400:06:001:0353, разом з тим у частині позовних вимог про усунення перешкод у здійсненні Лип'янською сільською радою права користування та розпорядження вказаними земельними ділянками шляхом скасування державної реєстрації права оренди за ТОВ "ОР-К", ФГ "Ніка-ВА" та ТОВ "Царина 2018" з одночасним припиненням речових прав - відмовлено;
станом на день звернення прокурора рішення Шполянського районного суду набрали законної сили та виконані в частині витребування спірних земельних ділянок з чужого незаконного володіння на користь Лип'янської сільської ради, водночас інтереси останньої відновлені не в повному обсязі, оскільки ці ділянки продовжують перебувати в оренді поза волею власника - Лип'янської сільської ради, що позбавляє останню можливості ефективного розпорядження ними, зокрема передачі їх на конкурентній основі (через земельні торги) в оренду та отримання відповідної орендної плати в бюджет громади.
З наданих на звернення прокурора повідомлень від 11.03.2024 №02-28/960, від 25.03.2024 №02-228/1133, від 24.12.2024 №02-28/4585, від 07.02.2025 №02-36/551 та від 22.04.2025 №02-36/1459 вбачається, що Лип'янською сільською радою на виконання рішення Шполянського районного суду від 14.108.2023 у справі №710/926/22 (провадження №2/710/65/23) здійснено реєстрацію права власності на спірну земельну ділянку, разом з цим у повній мірі права територіальної громади с.Антонівка, яка входить до складу Лип'янської сільської територіальної громади, на розпорядження спірною земельною ділянкою та користування нею не відновлено, ділянка продовжує перебувати у фактичному користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю "Цаина 2018". Лип'янська сільська рада, як представницький орган територіальної громади, будучи обізнаною про наявність спірних правовідносин заходів, спрямованих щодо повернення спірної земельної ділянки, не вжила (повідомила про незвернення самостійно із позовом в суд та про відсутність заперечень проти такого звернення органами прокуратури).
Пасивна позиція зазначеного вище уповноваженого органу не відповідає вимогам законодавства та свідчить про невиконання ним своїх повноважень із захисту інтересів держави та громади. Враховуючи наведені вище обставини, наявний винятковий випадок, за якого порушення відповідачем інтересів держави супроводжується неналежним виконанням уповноваженими органами функцій із їх захисту, та є підставою для застосування представницьких повноважень прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних правовідносинах - Лип'янської сільської ради.
Правовідносини, пов'язані із відновленням законності щодо земель комунальної власності територіальної громади, належним регулюванням земельних правовідносин та забезпеченням їх точного правового регулювання становлять суспільний інтерес. З огляду на викладене, прокурор належно та підставно звернувся до суду для захисту порушеного права та охоронюваного законом інтересу у правовідносинах, пов'язаних з використанням земель державної чи комунальної власності.
Щодо статусу сторін у процесі.
Позивач є органом місцевого самоврядування та самостійною юридичною особою за законом, із внесенням даних до ЄДРПОУ. Органи влади та місцевого самоврядування можуть діяти лише в спосіб, визначений Законом, і не інакше - приписи ст.19 Конституції України. Діяльність позивача регламентована приписами Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідач є самостійною юридичною особою та суб'єктом господарювання на ринку послуг в Україні, з присвоєнням ідентифікаційного коду ЄДРПОУ, з визначенням та внесенням видів господарської діяльності в ЄДРПОУ.
Застосування судом норм права до спірних відносин:
Відповідно до приписів ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
Відповідно до ст.20 Господарського кодексу України держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів. Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав; визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом; відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання; припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення; присудження до виконання обов'язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних санкцій; застосування оперативно-господарських санкцій; застосування адміністративно-господарських санкцій; установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом. Порядок захисту прав суб'єктів господарювання та споживачів визначається цим Кодексом, іншими законами.
Відповідно до Земельного кодексу України:
ч.1, 2 ст.3. Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу;
ст.17. До повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: а) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; б) участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель; в) координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель; г) підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених законом; д) підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст; е) здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок; є) координація діяльності державних органів земельних ресурсів; є-1) внесення до Кабінету Міністрів України пропозицій щодо встановлення та зміни меж районів у порядку, визначеному законом; ж) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону;
ч.1, 2 ст.116. 1. Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. /.../ 2. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування;
ст.125. Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав;
ст.126. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Згідно із нормами Цивільного кодексу України:
ст.15. 1. Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. 2. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства;
ст.16. 1. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. 2. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках;
ч.1 ст.210. Правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації;
ч.1 ст.215. Право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації;
ч.1 ст.317. Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном;
ч.1 ст.319. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд;
ч.1 ст.386. Держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності;
ст.387. Власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним;
ч.1 ст.395. Речовими правами на чуже майно є: 1) право володіння; 2) право користування (сервітут); 3) право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); 4) право забудови земельної ділянки (суперфіцій).
ч.1 ст.397. Володільцем чужого майна є особа, яка фактично тримає його у себе;
п.2 ч.1 ст.399. Право володіння припиняється у разі: витребування майна від володільця власником майна або іншою особою;
ст.400. Недобросовісний володілець зобов'язаний негайно повернути майно особі, яка має на нього право власності або інше право відповідно до договору або закону, або яка є добросовісним володільцем цього майна. У разі невиконання недобросовісним володільцем цього обов'язку заінтересована особа має право пред'явити позов про витребування цього майна.
Відповідно до Закону України "Про оренду землі":
ст.1. Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності;
ст.2. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі. /.../;
ст.3. Об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності;
ст.4. Орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом. /.../;
ст.5. Орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою /.../;
ст.6. Орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. У разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати земельних торгів. /.../ Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону;
ст.17. Об'єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом;
ст.27. Орендар в установленому законом порядку має право витребувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування, на усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування шкоди, заподіяної земельній ділянці будь-якими особами.
Згідно із Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень":
п.1 ч.1 ст.2. У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
п.2 ч.1 ст.4. Державній реєстрації прав підлягають: 2) речові права на нерухоме майно, похідні від права власності: право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки;
ч.1, 2 ст.12. Державний реєстр прав містить відомості про зареєстровані речові права на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва, майбутні об'єкти нерухомості та їх обтяження, а також про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна і ціну (вартість) нерухомого майна, об'єкта незавершеного будівництва, майбутнього об'єкта нерухомості та речових прав на нього чи розмір плати за користування нерухомим майном за відповідними правочинами, відомості та електронні копії документів, подані у паперовій формі, або документи в електронній формі, на підставі яких проведено реєстраційні дії, а також документи, сформовані за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав під час проведення таких реєстраційних дій, та відомості реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, отримані державним реєстратором шляхом безпосереднього доступу до них чи в порядку інформаційної взаємодії таких систем з Державним реєстром прав. Відомості, що містяться у Державному реєстрі прав, повинні відповідати відомостям, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії. У разі їх невідповідності пріоритет мають відомості, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії;
п.9 ч.1 ст.27. Державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі: судового рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості.
Рішенням Шполянського районного суду від 14.08.2023 у справі №710/926/22 (провадження №2/710/65/23) установлено незаконність вибуття із володіння держави в особі Лип'янської сільської ради земельної ділянки з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350 та розпорядження нею Шуміком Д.Ю. без належних правових підстав та волі власника шляхом передачі її в оренду Товариства з обмеженою відповідальністю "Царина 2018".
Відповідно до п.5 ст.11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду.
Згідно з ч.4 ст.75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративний справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
01.12.2023 Лип'янською сільською радою на підставі рішення Шполянського районного суду від 14.08.2023 у справі №710/926/22 зареєстровано право комунальної власності на спірну земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 05.02.2025 №411716866 - номер запису про право власності 32489256 (а.с.101).
За доводами прокурора, з моменту державної реєстрації права комунальної власності на спірну земельну ділянку за Лип'янською сільською радою не захищено у повній мірі інтерес держави щодо відновлення права територіальної громади с.Антонівка (входить до складу Лип'янської сільської територіальної громади) на володіння, розпорядження спірною земельною ділянкою та користування нею, ураховуючи перебування спірної земельної ділянки у фактичному триваючому користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю "Царина 2018".
Так, згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 05.02.2025 №411716866 (а.с.101) щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350 площею 2,0 га наявний запис від про інше речове право від 06.09.20191 №33113369 про право оренди земельної ділянки Товариством з обмеженою відповідальністю "Царина 2018" (код ЄДРПОУ 42323015) строком на 20 років на підставі договору оренди землі від 06.09.2019 04.08.2022, укладеного між Шуміком Дмитром Юрійовичем та Товариством з обмеженою відповідальністю "Царина 2018".
Суд вважає за необхідне зазначити наступне:
Постанова КГС ВС від 11.08.2022 у справі №904/5693/20 акцентує увагу на застосуванні судом загальноприйнятного принципу цивільного права NEMO PLUS IURІS (AD ALIUM) TRANSFERRE POTEST, QUAM IPSE HABET ("ніхто не може передати більше прав, ніж має сам"), що продати (відступити) право можна тільки в об'ємі, яким володів, а продаж (відчуження) такого права не породжує ніяких прав для покупця.
Відповідач не може вважатися добросовісним набувачем прав на земельну ділянку. Відповідач мав проявляти розумну обачність при перевірці прав орендодавця на спірну земельну ділок, на укладання спірного договору оренди тощо, оскільки саме відповідач несе всі ризики результатів своєї господарської діяльності.
За встановлених обставин, суд приходить до висновку, що подальша наявність відомостей щодо прав відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Царина 2018" на оплатне строкове користування спірною земельною ділянкою з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350 площею 2,0 га у Державному земельному кадастрі порушуватиме принципи об'єктивності, достовірності та повноти відомостей.
Визначені законом підстави для скасування державної реєстрації речового права на земельну ділянку не надають можливості усунути порушення прав позивача, яке виникло внаслідок встановлених судом обставин, оскільки у чинному законодавстві України відсутні механізми щодо самостійного звернення позивача до органів Держгеокадастру із заявою про скасування протиправного запису, який порушує його права.
При зверненні до суду з даним позовом прокурором обрано саме такий спосіб захисту, який може відновити становище сільської ради та захистити порушене право. Відтак, єдиним можливим та ефективним засобом захисту прав позивача є саме визнання відсутнім у Товариства з обмеженою відповідальністю "Царина 2018" права оренди останнього на земельну ділянку кадастровий номер 7125780400:06:001:0350 площею 2,0000 га, яка знаходиться в адміністративних межах с.Антонівка Лип'янської територіальної громади Звенигородського району Черкаської області та зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно під номером запису про інше речове право: 33113369, рішення про державну реєстрацію індексний номер 48560471 від 06.09.2019
Суд вважає, що прокурором доведено наявність підстав для здійснення ним представництва інтересів держави в особі позивача у спірних правовідносинах. Суд вважає, що прокурором та позивачем використано належний спосіб захисту свого порушеного права в розумінні вимог ст.ст. 15-16 Цивільного кодексу України.
З огляду на встановлені судом обставини незаконного вибуття спірної земельної ділянки із комунальної власності, відсутність волевиявлення органу влади та місцевого самоврядування на вибуття з їх володіння спірної земельної ділянки, суд дійшов висновку, що вимоги прокурора про визнання відсутнім у Товариства з обмеженою відповідальністю "Царина 2018 " права оренди земельної ділянки кадастровий номер 7125780400:06:001:0350 площею 2,0000 га в адмінмежах с.Антонівка Лип'янської територіальної громади Звенигородського району Черкаської області (спір про право) - є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Дане судове рішення є підставою вчинення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі речових прав про відсутність у Товариства з обмеженою відповідальністю "Царина 2018" права оренди земельної ділянки кадастровий номер 7125780400:06:001:0350 площею 2,0 га в адмінмежах с.Антонівка Лип'янської територіальної громади Звенигородського району Черкаської області.
Законом України №475/97 від 17.07.1997 ратифіковано Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі - Конвенція) та Перший протокол до Конвенції, а відтак в силу статті 9 Конституції України вони є частиною національного законодавства України.
Згідно із ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права, згоду на застосування якого надано Верховною Радою України (п.4 ст.11 Господарського процесуального кодексу України):
- принцип правової певності та юридичної визначеності, в тому числі недопустимість ревізування рішень судів, які набрали законної сили - з підстав бажання зацікавленої особи в переоцінці доказів (рішення "Агрокомплекс проти України" №23465/03 від 08.03.2012);
- принцип загальної оцінки судом відносин сторін та відсутності обов'язку суду давати оцінку кожній вимозі сторін (рішення "Серявін проти України" №4909/04 від 10.02.2010, рішення "Трофімчук проти України" №4241/03 від 28.10.2010);
- принцип повноти та межі обґрунтування рішення судом в залежності від характеру рішення (рішення "Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія А, №303-А, п.29);
- принцип поваги до права на володіння своїм майном (рішення "Желтяков проти України" №4994/04 від 09.09.2011).
Відповідно до п.1 ч.4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України витрати Черкаської обласної прокуратури по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст.238-240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов задовольнити повністю.
1.1. Визнати відсутнім право оренди Товариства з обмеженою відповідальністю "Царина 2018" (Черкаська область, м.Шпола, вул.Лебединська,131; код ЄДРПОУ 42323015) на земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0350 площею 2,0 га, що знаходиться в адміністративних межах с.Антонівка Лип'янської територіальної громади Звенигородського району Черкаської області та зареєстроване у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно під номером запису про інше речове право: 33113369, рішення про державну реєстрацію індексний номер 48560471 від 06.09.2019.
1.2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Царина 2018" (Черкаська область, м.Шпола, вул.Лебединська,131; код ЄДРПОУ 42323015) на користь Черкаської обласної прокуратури (м.Черкаси, бульв.Шевченка,286; код ЄДРПОУ 02911119, р/р UA138201720343160001000003751 в державній казначейській службі України в м.Київ, код класифікації видатків бюджету - 2800) 3028,00 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складення повного судового рішення. Сторони у справі протягом цього строку мають право подати апеляційну скаргу безпосередньо до суду апеляційної інстанції на вказане рішення.
Дане судове рішення є підставою вчинення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі речових прав про відсутність у Товариства з обмеженою відповідальністю "Царина 2018" (Черкаська область, м.Шпола, вул.Лебединська,131; код ЄДРПОУ 42323015) права оренди земельної ділянки кадастровий номер 7125780400:06:001:0350 площею 2,0 га, в адмінмежах с.Антонівка Лип'янської територіальної громади Звенигородського району Черкаської області.
Повне рішення складено 25.09.2025.
Суддя Г.М.Скиба