Рішення від 16.09.2025 по справі 924/564/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"16" вересня 2025 р. Справа № 924/564/25

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладія С.В., з участю секретаря судового засідання Гусько О.В., розглянувши матеріали справи

за позовом Хмельницької міської ради, м. Хмельницький

до товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса», м. Хмельницький

про стягнення 30968,90 грн безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянки

Представники сторін:

позивача: Крамар А.В. - згідно виписки з ЄДР

відповідача: Мартинкова О.Л. - представники згідно витягу

В судовому засіданні згідно зі ст. 240 ГПК України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ВСТАНОВИВ:

Хмельницька міська рада, м. Хмельницький звернулася з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса», м. Хмельницький про стягнення 30968,90 грн безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку, площею 137 кв.м з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154, що розташована у м. Хмельницькому по Львівському шосе, 2.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач є власником об'єкту нерухомого майна комплексу будівель по Львівському шосе, 2. Рішенням Хмельницької міської ради від 10.11.2023 № 74 відповідачу було передано в оренду земельну ділянку площею 137 кв.м з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154 для обслуговування комплексу будівель.

Зазначає, що згідно листа Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 19.12.2024 № 14867/5/22-01-04-03-09 інформація щодо сплати ТОВ «Торговий дом «Тісса» коштів орендної плати або земельного податку за період 2022-2024 відсутня. Зазначене підтверджується листом фінансового управління Хмельницької міської ради від 12.05.2025.

Вказує на те, що розмір безпідставно збережених коштів, відповідає орендній платі за користування земельною ділянкою, у період з 01.11.2023 по 25.03.2025 та становить 30968,90 грн., який було нараховано щодо сформованої земельної ділянки площею площею 137 кв.м з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154, на якій розміщено частину комплексу будівель на підставі витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок відповідно за 2023-2025 роки.

Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 09.06.2025 відкрито провадження у справі № 924/564/25 в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 03.07.2025р..

Відповідач у відзиві на позов від 20.06.2025 зазначає, що позов підлягає частковому задоволенню, у зв'язку з тим, що Радою було неправильно визначено суму безпідставно збережених коштів.

Зазначає, що сума орендної плати розрахована на підставі рішення Хмельницької міської ради №64 від 29.08.2012 р., із застосуванням процентної ставки у розмірі 6%., що не відповідає положенням самого рішення Ради.

Звертає увагу на те, що до позовної заяви додано витяг з Державного земельного кадастру на земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0054, в якому зазначено її цільове призначення - 03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

Вказує на те, що на земельній ділянці, що розташована по Львівському шосе, 2, функціонує ринок "Тісса". Відповідно до пункту 4 Додатку до рішення Хмельницької міської ради №64 від 29.08.2012 р., розмір річної орендної плати за землю для розміщення, будівництва та обслуговування ринків становить 3,6% від нормативної грошової оцінки землі.

Зазначає, що процентна ставка у 6% передбачена пунктами 8 та 12 Додатку до зазначеного рішення, однак Рада не обґрунтувала, з яких підстав було застосовано саме цю ставку.

Зауважує, що розмір орендної плати визначається саме з урахуванням цільового призначення земельної ділянки, що прямо зазначено у рішенні Ради.

Вважає, що призначення ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0054 - 03.07. Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, заявлена у позові сума є безпідставною, оскільки не відповідає тій, яку мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов.

Також зазначає, що до позовної заяви не надано доказів обґрунтованості заявленої суми та підстав для застосування процентної ставки у розмірі 6%. Отже, вважає, що позиція Хмельницької міської ради не підтверджена належними доказами. А тому, вважає, що позовна заява підлягає лише частковому задоволенню, у сумі 18 396,50 грн.

Позивач у відповіді на відзив від 25.06.2025 звертає увагу на чинність договору оренди спірної земельної ділянки, істотним умовам якого була надана оцінка судами, в тому числі і щодо розміру відсотку орендної плати за земельну ділянку - 6 (шість) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, на якій розташовано комплекс будівель відповідача, а не ринок, як зазначає відповідач.

Вказує на те, що при розгляді справи представник відповідача жодних заперечень щодо відсотку не висловлював. До позову надано розрахунок розміру орендної плати, який містить чіткий розрахунок. Крім цього, звертає увагу суду, що відповідач у відзиві постійно вказує про якусь земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0054, яка взагалі не має ніякого відношення до даної справи.

Відповідач у запереченнях на відповідь на відзив від 02.07.2025 зазначає, що подаючи позов Хмельницька міська рада додала до матеріалів рішення Хмельницької міської ради №64 від 29.08.2012 р., яким встановлюються розмір орендної плати за землю, в залежності від цільового призначення земельної ділянки.

Вказує на те, що 04 березня 2015 року Хмельницькою міською радою було прийнято рішення №28 "Про внесення змін та доповнень до рішення дев'ятнадцятої сесії Хмельницької міської ради №64 від 29.08.2012р. "Про впорядкування орендної плати за землю та втрату чинності рішень сесії міської ради" та впорядкування оренди на 2015 р." (надалі - Рішення №28). Відповідно до зазначеного рішення Хмельницькою міською радою було відкореговано розмір відсотків від нормативно грошової оцінки, що враховується для розрахунку річної орендної плати, в залежності від цільового призначення земельної ділянки.

Відповідно до п.4 Додатку до Рішення №28 було встановлено відсотки від нормативно грошової оцінки, що враховується для розрахунку річної орендної плати за земельну ділянку для розміщення, будівництва та обслуговування ринків, торгових майданчиків; торгові ряди, які розміщені біля речових ринків по вул. Львівське шосе, вул. Геологів, прв. Геологів, прз. Геологів, на рівні 3 (трьох) відсотків.

Зауважує, що розмір орендної плати, які Рада могла отримати за звичайних умов, становить 3%, а не 6%, як заявляє позивач, адже відповідно до витягу з Державного земельного кадастру на земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154, в якому зазначено її цільове призначення - 03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі та на ділянці розташовано ринок "Тісса", по Львівському шосе, як і передбачає Рішення №28.

Натомість, посилання на судове рішення і діючий договір не є підставою для застосування вибраного Радою відсотка, адже даним позовом Рада має намір стягнути орендну плату за період, що передував договірним відносинам, а тому немає підстав посилатися на судове рішення, як на преюдицію.

Щодо стягнення плати за попередній період користування, вважає його безпідставно завищеним.

Зазначає, що Рада не вказала, який саме пункт рішення обрано для вирахування розміру орендної плати, що позбавляє можливості перевірки правильності розрахунку.

Вказує, що звичайні умови, діяли в період користування ТОВ "Торговий дом "Тісса" земельною ділянкою на підставі договору оренди землі №681010004000571 від 31 травня 2012 року (діяв до вересня 2020 року).

Відповідно до п.9 Договору орендна плата "…становить 3,6 (три цілих шість десятих) відсотка під речовий ринок та 4,5 (чотири цілих п'ять десятих) під складське приміщення від нормативно грошової оцінки земельної ділянки". При цьому, весь період оренди застосовувався понижуючий коефіцієнт (відповідно до Рішення №28) і протягом усього періоду користування ТОВ "Торговий дом "Тісса" сплачувало орендну плату у розмірі 3 % від нормативно-грошової оцінки землі (розрахунок Ради додається).

Вважає, що саме цей розрахунок і свідчить про розмір суми, яку мав отримувати власник земельної ділянки за звичайних умов, оскільки рішення Хмельницької міської ради №64 від 29.08.2012 р. не було змінено в цій частині і до сьогодні.

Вказує на те, що погодження сплати відповідачем 6% не свідчить, що цей розмір є законним і підлягає до розрахунку орендної плати за період до 2025 року, адже цей розмір було затверджено лише в червні 2025 року і до попереднього періоду він відношення не має.

Вважає що позивачем до позовної заяви не надано доказів обґрунтованості заявленої суми та підстав для застосування процентної ставки у розмірі 6%, а тому позовна заява підлягає лише частковому задоволенню, у сумі, що підлягає розрахунку із застосуванням 3% від нормативної грошової оцінки землі.

Ухвалою суду від 03.07.2025р. підготовче засідання відкладено на 24.07.2025р.

Ухвалою суду від 24.07.2025р. закрито підготовче провадження та призначено справу №924/564/25 до судового розгляду по суті на 05.08.2025р.

За результатами судового засідання 05.08.2025р. постановлено ухвалу про оголошення перерви до 03.09.2025р.

За результатами судового засідання 03.09.2025р. постановлено ухвалу про оголошення перерви до 16.09.2025р.

Позивач в судовому засіданні 16.09.2025р. позовні вимоги підтримав та наполягав на їх задоволенні.

Відповідач в судовому засіданні 16.09.2025р. проти позову заперечує та просить в позові відмовити.

Суд під час розгляду матеріалів справи встановив наступні обставини.

Відповідно до витягу з рішення Хмельницької міської ради від 08.09.2010 № 41 вирішено затвердити проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передати земельні ділянки в короткострокову оренду юридичним особам, а саме: Товариству з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» - земельну ділянку, що знаходиться за адресою: вул. Львівське шосе, 2, цільове використання під речовий ринок та складські приміщення, категорія земель землі житлової та громадської забудови, площа 6280 кв.м, термін оренди 5 років.

31.05.2012 між Хмельницькою міською радою (Орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» (Орендар) укладено договір оренди землі № 681010004000571, відповідно до п. 1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку на підставі рішення тридцять восьмої сесії міської ради від 08.09.2010 № 41 із земель житлової та громадської забудови, яка знаходиться в м. Хмельницькому, по вул. Львівське шосе, 2.

Відповідно до п. 2. договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 6280 кв.м в т.ч. діл. № 1-6229 кв.м, діл. № 2-51 кв.м.

Згідно з п. 3 договору на земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна будівлі та споруди, інші об'єкти інфраструктури площадка (асфальт) площею 3674 кв.м.

Пунктом 8 договору передбачено, що договір укладено на 5 (п'ять) років до 08.09.2015. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Рішенням Хмельницької міської ради 19 сесії від 29.08.2012р. №64 «Про впорядкування орендної плати за землю та втрату чинності рішень сесії міської ради» (із змінами і доповненнями, внесеними рішеннями Хмельницької міської ради, в т.ч. від 04.03.2015 № 28) вирішено впорядкувати орендну плату за землю, передбачивши застосування під час розрахунку орендної плати за землю відсотки від нормативної грошової оцінки згідно додатку.

Додатком до рішення Хмельницької міської ради від 29.08.2012 № 64 встановлено розміри річної орендної плати за землю у м. Хмельницькому, зокрема для розміщення, будівництва та обслуговування ринків (за виключення продовольчих), торгових майданчиків торгівлі продовольчими товарами) 3,6 % від НГО; для розміщення, будівництва та обслуговування складів 4,5 % від НГО; для розміщення, будівництва та обслуговування об'єктів іншого призначення 6 % від НГО.

Рішенням Хмельницької міської ради 48 сесії від 04.03.2015 № 28 «Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради № 64 від 29.08.2012р. «Про впорядкування орендної плати за землю та втрату чинності рішень сесії міської ради» та впорядкування оренди на 2015р. вирішено затвердити на 2015 рік відсотки від нормативної грошової оцінки землі, що враховуються для розрахунку річної орендної плати за землю з 01.04.2015 і діють до 31.12.2015 згідно з додатком.

Додатком до рішення Хмельницької міської ради від 04.03.2015 № 28 встановлено відсотки від нормативно грошової оцінки, що враховується для розрахунку річної орендної плати за землю, зокрема для розміщення, будівництва та обслуговування ринків, торгових майданчиків, торгові ряди, які розміщені біля речових ринків по вул. Львівське шосе, вул. Геологів, прв. Геологів, прз, Геологів 3,0 %; для розміщення, будівництва та обслуговування складів 3,0 %; для розміщення, будівництва та обслуговування об'єктів іншого призначення 5,1 %.

09.06.2016 між Хмельницькою міською радою (Орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» (Орендар) укладено додаткову угоду № 1206/02, згідно п. 1 якої, поновлено договір оренди землі № 681010004000571 від 31.05.2012 на новий термін на 5 років до 08.09.2020.

Відповідно до розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена на 29.01.2016 (під речовий ринок та складські приміщення) розмір орендної плати на 2016 рік за оренду земельної ділянки площею 6280 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Львівське шосе 2, становить 334880,04 грн.

Рішенням Хмельницької міської ради від 21.12.2022 № 54 «Про продовження на 2023 рік дії відсотка від нормативної грошової оцінки, що враховується для розрахунку річної орендної плати за землю, встановленого п. 4 додатку до рішення міської ради від 04.03.2015 №28» вирішено продовжити на 2023 рік дію відсотка від нормативної грошової оцінки, що враховується для розрахунку річної орендної плати за землю, встановленого п. 4 додатку до рішення міської ради від 04.03.2015 №28.

Рішенням Хмельницької міської ради від 21.12.2022 № 114 «Про продовження на 2024 рік дії відсотка від нормативної грошової оцінки, що враховується для розрахунку річної орендної плати за землю, встановленого п. 4 додатку до рішення міської ради від 04.03.2015 №28» вирішено продовжити на 2024 рік дію відсотка від нормативної грошової оцінки, що враховується для розрахунку річної орендної плати за землю, встановленого п. 4 додатку до рішення міської ради від 04.03.2015 №28.

Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру листом від 12.01.2024 повідомлено Державну податкову службу України, обласні та Київську міські військові (державні) адміністрації, територіальні органи Держгеокадастру, що за інформацією Державної служби статистики України індекс споживчих цін за 2023 рік становить 105,1 %. Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2023 рік становить 1,051. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2022 рік становить 1,15. Крім того, повідомлено, що витяги, які були сформовані автоматично програмним забезпеченням Державного земельного кадастру в період з 01 січня до 15 січня 2024 року, не містять коефіцієнтів індексації за 2023 рік, відповідно, значення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, зазначене в цих витягах, потребує перерахунку із застосуванням коефіцієнта індексації за 2023 рік.

Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 21.11.2024 у справі № 924/800/24, залишеним в силі постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 24.02.2025, задоволено позов Хмельницької міської ради до товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дом "Тісса" про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки. Визнано укладеним договір оренди земельної ділянки загальною площею 137 м.кв. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154, яка розташована в м. Хмельницькому, по Львівському шосе, 2 для обслуговування комплексу будівель, між Хмельницькою міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса», який набуває чинності з дня набрання чинності рішення суду. (https://reyestr.court.gov.ua/Review/123281268).

Даним рішенням встановлено, що "Рішенням тридцять п'ятої сесії Хмельницької міської ради №74 від 10.11.2023 відмовлено ТОВ "Торговий дом "Тісса" в підписанні Договору оренди землі щодо земельної ділянки площею 6229кв.м., в тому числі земельна ділянка №1 площею 4602 кв.м. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149 та земельна ділянка №2 площею 1627 кв.м. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 під речовий ринок та складські приміщення по Львівському шосе, 2. У змісті вказаного рішення зазначено, що рішенням Хмельницької міської ради від 16.10.2023 №7 земельну ділянку по Львівське шосе, 2, площею 1627 кв.м. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 надано в оренду ТОВ "Торговий дом "Тісса" для обслуговування комплексу будівель. Вирішено надати ТОВ "Торговий дом "Тісса" в оренду земельну ділянку площею 137 кв.м. по Львівському шосе, 2 з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154 для обслуговування комплексу будівель (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2068048068101), категорія земель - землі житлової та громадської забудови, код КВЦПЗ 03.07 - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, терміном на 1 рік."

Рішенням Хмельницької міської ради від 11.12.2024 № 69 «Про продовження на 2025 рік дії відсотка від нормативної грошової оцінки, що враховується для розрахунку річної орендної плати за землю, встановленого п. 4 додатку до рішення міської ради від 04.03.2015 №28» вирішено продовжити на 2025 рік дію відсотка від нормативної грошової оцінки, що враховується для розрахунку річної орендної плати за землю, встановленого п. 4 додатку до рішення міської ради від 04.03.2015 №28.

Листом від 13.12.2024 № Л-29.03-78-24 фінансове управління Хмельницької міської ради повідомило начальника управління земельних ресурсів, що товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» в 2022-2024 роках жодних перерахувань орендної плати до бюджету громади не здійснено.

Відповідно до витягу № НВ-6800914012024 від 17.12.2024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154 становить 361302,00 грн.

Листом від 19.12.2024 Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області повідомлено Управління земельних ресурсів Хмельницької міської ради, що товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» на 2022 рік та 2024 рік не подано податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності).

Відповідно до витягу № НВ-6800273062025 від 22.01.2025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154 становить 404658,00 грн.

Управління земельних ресурсів Хмельницької міської ради звернулося до товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» з листом від 03.04.2025 № 308/01-16, у якому пропонувало товариству відшкодувати збитки у розмірі 712633,75 грн, завдані Хмельницькій міській раді, за використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів в період з 01.02.2022 по 01.02.2025.

Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 09.05.2025 № НВ-0000935352025 земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154, розташована за адресою: Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Львівське шосе, 2; категорія земель - землі житлової та громадської забудови; вид цільового призначення земельної ділянки - 03.07. Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

Листом від 12.05.2025 № 355/29.03-25 фінансове управління Хмельницької міської ради повідомило начальника управління земельних ресурсів, що товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» в 2025 році станом на 09.05.2025 до бюджету Хмельницької міської територіальної громади кошти за оренду землі/земельний податок не сплачувало.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 21.05.2025 № 427933487 за товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» зареєстровано 07.04.2020 право власності на нерухоме майно загальною площею 993,5 кв.м, а саме: А-ІІ - адміністративна будівля, Б склад № 1, В склад № 2, Г склад № 3, Д склад № 4, а прибудова, а 1 прибудова, що розташоване за адресою: м. Хмельницький, вул. Львівське шосе, 2, земельне ділянка з кадастровим номером № 6810100000:09:001:0021.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 25.06.2025 № 432860881 Хмельницька міська рада є власником земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154, площею 0,0137 га розташована за адресою: Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Львівське шосе, 2, та яка перебуває в оренді товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» на підставі договору від 24.02.2025 (номер запису про інше речове право 60231413, дата державної реєстрації 05.06.2025), строком на 1 (один ) рік до 24.02.2026р..

До матеріалів справи додано: кадастрового плану земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154, площею 0,0137 га (додаток до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 09.05.2025); витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань щодо ТОВ «Торговий дом «Тісса» від 16.04.2021, трудовий договір від 21.08.2020 № 8; акт визначення (встановлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі земельної ділянки площею 6280 кв.м (м. Хмельницький, вул. Львівське шосе, 2), підписаний Хмельницькою міською радою та товариством обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса».

Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд приймає до уваги наступне.

Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Статтею 80 Земельного кодексу України передбачено, що суб'єктами права власності на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.

Приписами чч. 1, 2 ст. 83 Земельного кодексу України визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають, зокрема, усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.

Згідно зі статями 122, 123, 124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Податковим кодексом України встановлено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

За змістом статті 93 Земельного кодексу України та статті 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані, зокрема, своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 21.05.2025 № 427933487 за товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» зареєстровано 07.04.2020 право власності на нерухоме майно загальною площею 993,5 кв.м, а саме: А-ІІ - адміністративна будівля, Б склад № 1, В склад № 2, Г склад № 3, Д склад № 4, а прибудова, а 1 прибудова, що розташоване за адресою: м. Хмельницький, вул. Львівське шосе, 2, земельне ділянка з кадастровим номером № 6810100000:09:001:0021.

Предметом позову у справі, яка розглядається, є вимога позивача про стягнення з відповідача, як власника нерухомого майна (нежитлової будівлі, магазин продовольчих товарів), безпідставно збережених коштів орендної плати на підставі статей 1212-1214 Цивільного кодексу України за фактичне користування без належних правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій вказаний об'єкт розміщений, за період з 01.11.2023р. до 25.03.2025р.

Відповідно до ч. 4 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Факти, установлені у прийнятих раніше судових рішеннях, мають для суду преюдиціальний характер. Преюдиціальність означає обов'язковість фактів, установлених судовим рішенням, що набрало законної сили, в одній справі, для суду при розгляді інших справ (постанова КГС ВС від 26.11.2019 по справі №922/643/19).

Правило про преюдицію спрямовано не лише на заборону перегляду фактів і правовідносин, які встановлені в судовому акті, що вступив у законну силу. Вони також сприяють додержанню процесуальної економії в новому процесі. У випадку преюдиціального установлення певних обставин особам, які беруть участь у справі (за умови, що вони брали участь у справі при винесенні преюдиціального рішення), не доводиться витрачати час на збирання, витребування і подання доказів, а суду - на їх дослідження та оцінку. Усі ці дії вже здійснювалися у попередньому процесі, і їхнє повторення було б не лише недоцільним, але й неприпустимим з точки зору процесуальної економії (постанова КГС ВС від 10.12.2019 по справі №910/6356/19).

Отже, дана норма визначає преюдиційні підстави звільнення осіб, які беруть участь у справі, від доказування обставин з метою досягнення процесуальної економії - за наявності цих підстав у суду не буде необхідності досліджувати докази для встановлення певних обставин (постанова КАС ВС від 15.10.2019 по справі №813/8801/14).

Частиною першою статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав та свобод людини (далі - Конвенція) та практику суду як джерело права. У преамбулі та статті 6 параграфа 1 Конвенції, у рішенні Європейського суду з прав людини від 25 липня 2002 року у справі за заявою № 48553/99 “Совтрансавто-Холдінг» проти України», а також у рішенні Європейського суду з прав людини від 28 жовтня 1999 року у справі за заявою № 28342/95 “Брумареску проти Румунії» встановлено, що існує усталена судова практика конвенційних органів щодо визначення основним елементом верховенства права принципу правової певності, який передбачає серед іншого і те, що у будь-якому спорі рішення суду, яке вступило в законну силу, не може бути поставлено під сумнів (постанова КЦС ВС від 17.12.2019 по справі №641/1793/17).

Суб'єктивними межами є те, що у двох справах беруть участь одні й ті самі особи чи їх правонаступники, чи хоча б одна особа, щодо якої встановлено ці обставини. Об'єктивні межі стосуються обставин, встановлених рішенням суду. Преюдиційні обставини не потребують доказування, якщо одночасно виконуються такі умови:

- обставина встановлена судовим рішення;

- судове рішення набрало законної сили;

- у справі беруть участь ті самі особи, які брали участь у попередній справі, чи хоча б одна особа, щодо якої встановлено ці обставини (постанова КЦС ВС від 11.12.2019 по справі №320/4938/17).

Як встановлено судом, рішенням Господарського суду Хмельницької області від 21.11.2024 у справі № 924/800/24, залишеним в силі постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 24.02.2025, позов задоволено. Визнано укладеним договір оренди земельної ділянки загальною площею 137 м.кв. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154, яка розташована в м. Хмельницькому, по Львівському шосе, 2 для обслуговування комплексу будівель, між Хмельницькою міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса», який набуває чинності з дня набрання чинності рішення суду.

Даним рішенням встановлено, що "Рішенням тридцять п'ятої сесії Хмельницької міської ради №74 від 10.11.2023 відмовлено ТОВ "Торговий дом "Тісса" в підписанні Договору оренди землі щодо земельної ділянки площею 6229кв.м., в тому числі земельна ділянка №1 площею 4602 кв.м. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149 та земельна ділянка №2 площею 1627 кв.м. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 під речовий ринок та складські приміщення по Львівському шосе, 2. У змісті вказаного рішення зазначено, що рішенням Хмельницької міської ради від 16.10.2023 №7 земельну ділянку по Львівське шосе, 2, площею 1627 кв.м. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 надано в оренду ТОВ "Торговий дом "Тісса" для обслуговування комплексу будівель. Вирішено надати ТОВ "Торговий дом "Тісса" в оренду земельну ділянку площею 137 кв.м. по Львівському шосе, 2 з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154 для обслуговування комплексу будівель (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2068048068101), категорія земель - землі житлової та громадської забудови, код КВЦПЗ 03.07 - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, терміном на 1 рік."

При цьому вказаним рішенням суду визнано укладеним договір оренди земельної ділянки лише з 05.06.2025р.

Отже, враховуючи те, що рішення Господарського суду Хмельницької області залишено без змін постановами Північно-Західного апеляційного господарського суду, Касаційного господарського суду у складі Верховного суду та на даний час набрало законної сили, а також те, що у даній справі сторонами є ті ж самі особи, що й у справі 924/800/24, факти, встановлені рішенням суду у справі 924/800/24 щодо наявності у відповідача нерухомого майна на земельній ділянці площею 137 га, з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154, що належить на праві власності Хмельницькій міській раді не підлягають доказуванню.

Таким чином, використання земельної ділянки площею 137 га, з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154 без сплати орендної плати за таку земельну ділянку відповідачем здійснювалось за період з 01.11.2023 по 25.03.2025.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 25.06.2025 № 432860881 на праві оренди з 05.06.2025 у товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» перебуває земельна ділянка з кадастровим номером № 6810100000:09:001:0154, площею 0,0137 га.

Судом встановлено та слідує з витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 09.05.2025 № НВ-0000935352025, що земельна ділянка з кадастровим номером № 6810100000:09:001:0154, площею 0,0137, була створена в результаті поділу земельної ділянки з кадастровим номером № 6810100000:09:001:0149. Цільове призначення земельна ділянка з кадастровим номером № 6810100000:09:001:0154 землі житлової та громадської забудови; вид цільового призначення - 03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі; місце розташування м. Хмельницький, вул. Львівське шосе, 2.

Відповідно до приписів статті 125 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.

Однак, з огляду на приписи частини другої статті 120 Земельного кодексу України не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно. До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України. Зазначені правові висновки викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20, від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц та від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17.

Для вирішення спору щодо стягнення з власника об'єкта нерухомого майна безпідставно збережених коштів орендної плати згідно із статтями 1212-1214 Цивільного кодексу України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розташований необхідно, насамперед, з'ясувати: а) чи наявні правові підстави для використання земельної ділянки; б) яка площа земельної ділянки та чи є вона сформованою відповідно до вимог земельного законодавства; в) в якому розмірі підлягають відшкодуванню доходи, пов'язані із безпідставним збереженням майна, розраховані відповідно до вимог земельного законодавства, а саме на підставі нормативної грошової оцінки землі.

Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 10.02.2020 у справі № 922/981/18, від 09.02.2021 у справі № 922/3617/19.

Згідно статті 377 Цивільного кодексу України (в редакції, чинній на час набуття відповідачем права власності на нерухоме майно) до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Приписами частин 1, 2 статті 120 Земельного кодексу України також визначено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Зазначені норми закріплюють загальний принцип цілісності об'єкта нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований. За цими нормами визначення правового режиму земельної ділянки перебуває у прямій залежності від права власності на будівлю і споруду та передбачається механізм роздільного правового регулювання нормами цивільного законодавства майнових відносин, що виникають при укладенні правочинів щодо набуття права власності на нерухомість, і правового регулювання нормами земельного і цивільного законодавства відносин при переході прав на земельну ділянку в разі набуття права власності на нерухомість.

Набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці, є підставою припинення права користування земельною ділянкою у попереднього землекористувача (пункт "е" частини 1 статті 141 ЗК України).

При цьому, істотною умовою договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з набуттям права власності на ці об'єкти, крім об'єктів державної власності, що підлягають продажу шляхом приватизації (ч. 6 ст. 120 ЗК України).

Таким чином, нормами статті 120 ЗК України закріплено загальний принцип цілісності об'єкту нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований, а у випадку переходу права власності на жилий будинок, будівлю або споруду право на земельну ділянку виникає у набувача одночасно із виникненням права на зведені на ній об'єкти.

Отже, за змістом вказаних положень право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.

При цьому, з огляду на приписи частини 2 статті 120 ЗК України, не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно.

Однак, з моменту виникнення права власності на нерухоме майно у власника виникає обов'язок оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку, розташовану під цією будівлею.

Враховуючи, що товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» є власником комплексу будівель загальною площею 993,5 кв.м, розташованих за адресою: м. Хмельницький, вул. Львівське шосе, 2, відповідач має право на використання вказаної земельної ділянки.

Згідно з частинами 1, 2 статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Відповідно до частин 3-9 вищезазначеної статті сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах 6-7 цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Таким чином, земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі.

Аналогічний висновок містяться у постанові Верховного Суду від 29.05.2020 у справі № 922/2843/19.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Частиною 1 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено, що державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.

Згідно з ч. 8 ст. 24 цього Закону на підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Витяг містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки.

Як вбачається з витягу із Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 09.05.2025 № НВ-0000935352025, спірній земельній ділянці площею 0,0137 га присвоєно кадастровий номер 6810100000:09:001:0154, цільове призначення цієї земельної ділянки 03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

Таким чином, земельна ділянка площею 0,0137 га, кадастровий номер 6810100000:09:001:0154, є сформована як об'єкт цивільних прав.

У випадку використання землекористувачем сформованої земельної ділянки комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер, без оформлення договору оренди власник такої земельної ділянки (орган місцевого самоврядування, який представляє інтереси територіальної громади) може захистити своє право на компенсацію йому вартості неотриманої орендної плати в порядку статті 1212 ЦК України.

Зазначений правовий висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20.

З огляду на викладене, товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса», як фактичний користувач земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності, без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти за період з 01.1.2023 по 25.03.2025, які мав заплатити за користування нею, а тому зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України.

Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 09.02.2021 у справі № 922/3617/19.

Відповідно до частини 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Зі змісту положень частини 4 статті 5, абзацу 3 частини 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель", пункту 289.1 статті 289 ПК України слідує, що для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України. Аналогічний висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20, постанові Верховного Суду від 09.02.2022 у справі № 910/8770/19.

Статтею 12 Закону України "Про оцінку земель" регламентовано, що нормативно-правові акти з проведення оцінки земель затверджуються Кабінетом Міністрів України. Для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності нормативна грошова оцінка земель проводиться обов'язково (стаття 13 цього Закону); нормативно-грошова оцінка земельних ділянок у межах населених пунктів проводиться не рідше ніж на 5 - 7 років (стаття 18 Закону України "Про оцінку земель").

Згідно з частинами 1, 2 статті 20, частини 1 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Згідно з положеннями частини третьої статті 23 Закону України "Про оцінку земель" витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

Велика Палата Верховного Суду, аналізуючи положення ПК України та законодавства про оцінку земель (Закон України "Про оцінку земель", Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджений Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 25.11.2016р. № 489, Методику нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 року № 213, Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051) у постанові від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20 зробила висновок, що належними доказами на обґрунтування оцінки землі є довідка, витяг з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, яка є об'єктом плати за землю, та технічна документація на земельну ділянку, виготовлена компетентним органом.

Позивачем на підтвердження розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154 у 2024 та 2025 роках надано витяги із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 17.12.2024 № НВ 6800914012024 та від 22.01.2025 № НВ 6800273062025, відповідно до яких НГО становить 361302,00 грн та 404658,00 грн відповідно.

Крім того, ураховуючи лист Держгеокадастру від 12.01.2024, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154 у 2023 році становила 343770,00 грн (із врахуванням коефіцієнта індексації 1,051), що не заперечується відповідачем.

Приписи статті 288 Податкового кодексу України вказують на те, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку, для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно до п. 288.5.2. статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати не може перевищувати 12 % нормативної грошової оцінки.

Як встановлено судом, у спірний розрахунковий період (заявлений позивачем) рішенням Хмельницької міської ради від 29.08.2012 № 64 (із врахуванням змін і доповнень, внесеними рішеннями міської ради, зокрема від 04.03.2015 № 28) було впорядковано орендну плату за землю, передбачивши застосування під час розрахунку орендної плати за землю відсотки від нормативної грошової оцінки згідно додатків.

Так, згідно додатку до рішення від 29.08.2012 № 64 розмір річної орендної плати за землю в м. Хмельницькому становлять: земельні ділянки для розміщення, будівництва та обслуговування ринків (за виключенням продовольчих), торгових майданчиків торгівлі продовольчими товарами) 3,6 % від НГО; земельні ділянки для розміщення, будівництва та обслуговування складів 4,5 % від НГО; земельні ділянки для розміщення, будівництва та обслуговування об'єктів іншого призначення 6 % від НГО.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц, зазначено, що: обов'язковими для визначення орендної плати є відомості у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, про що також зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 320/5877/17 (п. 71 постанови).

Стосовно визначення конкретного відсотка від нормативної грошової оцінки, за яким має розраховуватися розмір річної орендної плати за землю, суд вважає, що позивачем правомірно визначено розмір річної орендної ставки за землю у м. Хмельницькому саме в розмірі 6 %, виходячи з цільового призначення спірної земельної ділянки - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (землі житлової та громадської забудови) та зважаючи на те, що у рішенні Хмельницької міської ради від 29.08.2012 № 64 відсутня будь-яка інша конкретизація визначення відсотка від нормативної грошової оцінки щодо земель з означеним вище видом цільового призначення, натомість передбачено відсоток від НГО для розрахунку річної орендної плати за землю для земельних ділянок щодо розміщення, будівництва та обслуговування іншого призначення, тобто 6 %. Разом з тим, 3,6 % від НГО належить до земельних ділянок для розміщення, будівництва та обслуговування ринків, а 4,5 % від НГО до земельних ділянок для розміщення, будівництва та обслуговування складів (а не для будівництва та обслуговування будівель торгівлі), що не відповідає цільовому призначенню земельної ділянки 6810100000:09:001:0154 відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Також судом звертається увага, що функціональним призначенням земельної ділянки, щодо якої виник спір у цій справі, є обслуговування саме будівель торгівлі, а не ринків чи складів, для обслуговування яких рішенням міської ради від 29.08.2012 № 64 передбачено окремі відсотки від нормативної грошової оцінки, що враховуються для розрахунку річної орендної плати та які не можуть застосовуватися у спірних правовідносинах.

Щодо заперечень відповідача про доцільність застосування у цьому спорі при обрахунку розміру орендної плати саме рішення Хмельницької міської ради від 04.03.2015 № 28 «Про внесення змін та доповнень до рішення 19 сесії Хмельницької міської ради від 29.08.2012 № 64», а не рішення ради від 29.08.2012 № 64, то суд такі заперечення вважає необґрунтованими, оскільки рішення Хмельницької міської ради від 29.08.2012 № 64, яким встановлено відсотки від нормативної грошової оцінки, є чинним, яким врегульовано розмір орендної плати за землю із врахуванням змін і доповнень, внесеними рішеннями Хмельницької міської ради, в тому числі і рішенням від 04.03.2015 № 28, та таке рішення (від 29.08.2012 № 64) надано уповноваженим органом - Хмельницькою міською радою. Окрім того, зі змісту рішення від 04.03.2015 № 28 (п. 2 рішення) слідує, що міською радою затверджено відсотки від нормативної грошової оцінки землі, що враховуються для розрахунку річної орендної плати за землю саме за період з 01.04.2015 по 31.12.2015, а не за спірний період. Доказів продовження дії відсотків, встановлених рішенням від 04.03.2015 № 28, починаючи з 31.12.2015, відповідачем не надано та матеріали справи не містять. Разом з тим, відсотки, встановлені у пункті 6 додатку до рішення від 04.03.2015 № 28, та на який посилається відповідач у своїх запереченнях (додаткових поясненнях), як уже було зазначено вище, не регулюють розрахунок річної орендної плати за земельну ділянку із цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

Отже, суд, провівши перерахунок, дійшов висновку, що обґрунтованою до стягнення є сума безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати, що становить 659283,25 грн:

1) за період з 01.11.2023 по 31.12.2023 = 3437,70 грн (343770,00 грн НГО * 6 % від НГО / 12 місяців * 2 місяців);

2) за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 = 21678,12 грн (361302,00 грн НГО * 6 % від НГО);

3) за період з 01.01.2025 по 25.03.2025 = 5678,33 грн:

4.1.) 404658,00 грн НГО * 6 % / 12 місяців * 2 місяці (січень-лютий 2025 року) = 4046,58 грн;

4.2.) 2023,29 грн орендна плата в місяць / 31 день (березень 2025 року) * 25 днів (березень 2025 року) = 1631,75 грн.

У стягненні 174,75 грн безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку суд відмовляє з підстав необґрунтованості.

Із зазначеного вище слідує, що набувши 07.04.2020 право власності на комплекс будівель, відповідач, як фактичний землекористувач, із вказаної дати до дати укладення договору оренди (05.06.2025), тобто до оформлення прав на земельну ділянку, користувався спірною земельною ділянкою без належної правової підстави, тому міською радою в межах означеного періоду (за період з 01.11.2023 по 25.03.2025) правомірно було нараховано відповідачу безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати за земельну ділянку.

Судом враховується, що з огляду на положення частини 1 статті 9 Конституції України, ратифікацію Законом України N 475/97-ВР від 17.07.97 року Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів N 2, 4, 7, 11 до Конвенції, прийняття Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та рішення Європейського суду з прав людини (далі - Суд) як джерело права. Зокрема, у рішенні Суду у справі Трофимчук проти України N 4241/03 від 28.10.2010 року Європейським судом з прав людини зазначено, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід сторін.

Згідно з ч. 1 ст. 237 ГПК України при ухваленні рішення суд вирішує, чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 74, ч. 1 ст. 77 ГПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Таким чином, враховуючи фактичні обставини справи та наведені норми законодавства, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за фактичне використання земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154, площею 137 кв.м обґрунтованими, підтвердженими доданими до матеріалів справи доказами, не спростованими відповідачем та такими, що підлягають частковому задоволенню в сумі 30794,15 грн. У задоволенні позову про стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку в сумі 174,75 грн суд відмовляє.

Відповідно до ст. 123, 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на сторони пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Хмельницької міської ради, м. Хмельницький до Товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дом “Тісса», м. Хмельницький про стягнення 30968,90 грн. безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку задовольнити частково.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дом “Тісса» (Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Героїв Маріуполя, 5, ідентифікаційний код 21320691) на користь Хмельницької міської ради (Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Героїв Маріуполя, 3, ідентифікаційний код 33332218) 30794,15 грн. (тридцять тисяч сімсот дев'яносто чотири гривні 15 копійок) безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку по Львівському шосе, 2 у м. Хмельницькому (р/р UA968999980314030611000022775, ЄДРПОУ 37971775, одержувач коштів: ГУК у Хмел.обл./Хмельниц.мтг/24062200, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), призначення платежу - Кошти за шкоду, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу).

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дом “Тісса» (Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Героїв Маріуполя, 5, ідентифікаційний код 21320691) на користь Хмельницької міської ради (Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Героїв Маріуполя, 3, ідентифікаційний код 33332218) 3010,91 грн. (три тисячі десять гривень 91 копійок) витрат по оплаті судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

В решті позову в частині стягнення 174,75 грн. відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржено протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Порядок подання апеляційної скарги визначений ст. 257 Господарського процесуального кодексу України

Повний текст складено 26.09.2025р.

Суддя С.В. Гладій

Відрук. 3 прим.:

1 - до справи

2 - позивачу (електронний суд)

3 - відповідачу (електронний суд)