Рішення від 30.07.2025 по справі 911/438/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" липня 2025 р. м. Київ Справа № 911/438/25

Розглянувши матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Браз»

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України»

про визнання недійсним рішення комісії

Суддя Т.П. Карпечкін

За участю представників:

від позивача: Теплюк В.С.;

від відповідача: Кислощук Я.С.

Обставини справи:

До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Браз» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» про визнання недійсним рішення комісії.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 26.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 911/438/25 за правилами загального позовного провадження. Сторони належним чином повідомлені про дане судове провадження.

В ході підготовчого провадження у справі № 911/438/25 судові засідання відкладались з метою з'ясування усіх обставин, передбачених ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України.

За наслідками підготовчого провадження у справі позивач позовні вимоги підтримав. Відповідач проти позову заперечував. Також сторони зазначили про те, що ними повідомлено про всі відомі обставини справи, та надані суду всі наявні у них докази.

На виконання вимог ч. 1 ст. 177 Господарського процесуального кодексу України та ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України судом під час підготовчого провадження у справі № 911/438/25 вирішено питання та вчинено усі дії, необхідні для підготовки справи до розгляду по суті.

Згідно п. 3 ч. 2 ст. 185 Господарського процесуального кодексу України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

Враховуючи те, що судом під час підготовчого судового засідання вирішено питання, зазначені в ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України та вчинено усі необхідні дії, передбачені ст. 177 Господарського процесуального кодексу України, з метою забезпечення правильного, своєчасного та безперешкодного розгляду справи по суті, суд дійшов висновку про закриття підготовчого провадження у справі та призначення справи до судового розгляду по суті на 30.07.2025.

У судовому засіданні 30.07.2025 представник позивача позовні вимоги підтримав, представник відповідача проти позову заперечував.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 233 Господарського процесуального кодексу України суди ухвалюють рішення, постанови іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення та постанови приймаються, складаються і підписуються складом суду, який розглянув справу.

Відповідно до ч. 1 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України рішення суду проголошується у судовому засіданні, яким завершується розгляд справи, публічно, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд може проголосити лише вступну та резолютивну частини рішення.

У зв'язку з чим, в судовому засіданні 30.07.2025 судом закінчено розгляд справи та за результатами оцінки поданих сторонами доказів, прийнято рішення.

Розглянувши матеріали справи та дослідивши надані докази, суд ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з викладених у позові обставин, Товариством з обмеженою відповідальністю «Браз» подано позов до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» про визнання недійсним рішення комісії Київської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРМ від 16 січня 2025 року про задоволення Акту про порушення № 2003 від 19.09.2024 у повному обсязі та нарахування ТОВ «БРАЗ» необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості на суму 16 007 977,60 грн., прийняте на підставі протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРМ від 16 січня 2025 року № 16 та оформлене Актом-розрахунком необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 16 січня 2025 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 01.05.2024 між Товариством з обмеженою відповідальністю «БРАЗ», як споживачем природного газу, який не є побутовим (позивач, Споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», як оператором газорозподільної системи (Оператор ГРМ, відповідач), був укладений Договір розподілу природного газу №044918CBOUCP018 шляхом подання відповідної заяви-приєднання до умов Типового договору розподілу природного газу для споживача, що не є побутовим.

19.09.2024 представниками Оператора ГРМ було складено Акт про порушення № 2003, відповідно до якого Оператором ГРМ було встановлено порушення позивачем підпункуту 4 пункту 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, а саме пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.

На засіданні комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРМ 16.01.2025 завершено розгляд наведеного Акту про порушення та прийнято рішення про задоволення Акту про порушення № 2003 від 16.01.2025 та здійснено донарахування ТОВ «БРАЗ» вартості необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості на загальну суму 16 007 977,60 грн. на підставі акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Результати засідання комісії Оператора ГРМ з розгляду Акту про порушення № 2003 від 19.09.2024 було оформлене протоколом № 16 від 16.01.2025, на підставі якого було прийнято оскаржуване рішення про донарахування ТОВ «БРАЗ» вартості необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу.

Позивач вважає необґрунтованими та безпідставними вищевказане рішення Комісії Київської філії ТОВ «ГРМУ» та акт-розрахунок від 16.01.2025 про донарахування необлікованих об'ємів природного газу на загальну суму 16 007 977,60 грн., прийнятими в порушення норм чинного законодавства України, оскільки до позивача не підлягала застосуванню визначена відповідачем процедура донарахування необлікованого об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Зокрема, відповідачем в оскаржуваному рішенні безпідставно кваліфіковано порушення (пропущення строку періодичної повірки лічильника) на підставі пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, як таке, що виявлено Оператором ГРМ та розраховано необлікований об'єм та обсяг природного газу на підставі

Відповідні висновки відповідача є суперечливими та не відповідають фактичним обставинам.

Позивач стверджує, що завчасно звертався до відповідача з заявою про направлення представника Оператора ГРМ для заміни вузла обліку газу (далі - ВОГ) з метою проходження державної повірки.

Оскільки відповідна заява була проігнорована відповідачем, в подальшому, позивач звертався безпосередньо до відповідача з заявою про направлення представника Оператора ГРМ для заміни вузла обліку газу (далі - ВОГ) з метою проходження державної повірки, про що також зазначено і у спірному протоколі засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог кодексу № 2003 від 16.01.2025: «…згідно заяви споживача від 17.09.2024 вхідний № КОФ100.3.1-ВХ-8571-24, щодо направлення представника Оператора ГРМ для заміни вузла обліку газу (далі - ВОГ) з метою проходження державної повірки, 19.09.2024 представниками Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» було здійснено виїзд на об'єкт ТОВ «БРАЗ», який знаходиться за адресою: бульвар Незалежності, буд. 32, м. Бровари, Київська область для виконання вищезазначених робіт.

В ході виконання робіт на даному об'єкті, а саме: розпломбування та демонтаж комплексу вимірювального основного фонду КВР-1.01-G-250-80-0.7 зав. № 01570 та монтажу комплексу вимірювального підмінного фонду КВР-1.01-G-250-80-1.60-0.7 зав. № 2003, було виявлено прострочення терміну повірки комплексу вимірювального основного фонду, остання його повірка 23.08.2022 згідно паспорту на комплекс, про що було складено відповідний Акт про порушення №2003 від 19.09.2024.

На час проведення робіт газопостачання об'єкту ТОВ «БРАЗ» було припинено о 12:20 год. 19.09.2024 дане порушення усунуто представниками Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» шляхом демонтажу комплексу вимірювального основного фонду КВР-1.01-G-250-80-0.7 зав. №01570 для проходження чергової державної повірки та направлено на повірку в Лабораторію засобів вимірювальної техніки Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» за адресою: вул. Шевченка, 178, м. Боярка, Фастівський район, Київська область.

Після проведених вищезазначених робіт, облік газу здійснювався за допомогою повіреного комплексу вимірювального підмінного фонду КВР-1.01-G-250-80-1.60-0.7 зав. №20033.

26.09.2024 було здійснено повірку комплексу вимірювального основного фонду КВР-1.01-G-250-80-0.7, заводський №01570 за участю представників ТОВ «БРАЗ».

За результатами повірки встановлено, що даний засіб вимірювальної техніки (далі - ЗВТ) не відповідає вимогам п. 11.5.3 ДСТУ 9037:2020 ЛІЧИЛЬНИКИ ГАЗУ З ВБУДОВАНИМИ ПРИСТРОЯМИ ПЕРЕТВОРЕННЯ ОБ'ЄМУ. Методика повірки.

Підстави для визнання непридатним: відносна похибка перевищує максимально допустимі значення, про що зазначено у Довідці про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1-4/00110-20240926 від 26.09.2024.

За даним видом порушення, згідно пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ: «У разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого:

- при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.

На підставі вищевказаного протоколу засідання № 16 від 16.01.2025 Комісія Оператора ГРМ з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРМ прийняла спірне рішення від 16.01.2025 про задоволення Акту про порушення № 2003 від 19.09.2024 у повному обсязі та надала представникам позивача Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості на загальну суму 16 007 977,60 грн.

Однак, відповідно до пункту 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ визначено, що у разі своєчасного (до виявлення порушення представником Оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби (крім її відсутності) та за умови відсутності пошкодження пломби з прихованими заходами чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого ЗВТ/лічильника газу, що був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку).

При порушеннях, пов'язаних з пошкодженням ЗВТ та/або пломб на ЗВТ, за наявності по об'єкту споживача даних дублюючого ВОГ, а також в ситуації, коли наявні дані в обчислювачі/коректорі об'єму газу є достатніми для визначення об'єму природного газу по об'єкту споживача, процедура, передбачена цією главою, не застосовується.

У свою чергу після проведення повірки комплексу вимірювального основного фонду КВР-1.01-G-250-80-0.7 зав. № 01570 26.09.2024 разом з Довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1-4/00110-20240926 від 26.09.2024 ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ», яке видало відповідну Довідку, надало ТОВ «БРАЗ» також і копію протоколу повірки № 00110 комплексу вимірювального роторного КВР-1.01-G-250-80-0.7 зав. № 01570 від 26.09.2024.

При цьому як свідчать дані результатів повірки, похибка КВР при середніх витратах газу у діапазоні від 20 м3/год до 200 м3/год коливається в межах допустимого значення від 0% до -0.93% і не перевищує нормативно допустиму відносну похибку вимірювання об'єму газу за робочих умов у діапазоні витрат від 20 м3/год до 400 м3/год, визначену завдом-виробником у п. 2.7 Паспорту лічильника газу роторного типу з вбудованим пристроєм перетворення об'єму Комплексу КВР-1.01 заводський №01570, у розмірі +1%.

Також, як свідчать дані з коректора лічильника газу - комплексу вимірювального основного фонду КВР-1.01-G-250-80-0.7 зав. №01570 - за весь період прострочення періодичної повірки, тобто з 24.08.2024 по 19.09.2024 витрати газу ТОВ «БРАЗ» знаходилися саме в діапазоні від 20 м3/год до 200 м3/год, тобто в тому діапазоні, в якому похибка КВР не перевищує нормативно допустиму відносну похибку вимірювання об'єму газу за робочих умов відповідно до протоколу повірки від 26.09.2024.

Тобто, коли наявні дані в обчислювачі/коректорі об'єму газу є достатніми для визначення об'єму природного газу по об'єкту споживача, це виключає застосовування процедури, передбаченої главою 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, а саме процедуру визначення необлікованих об'ємів (донарахування об'ємів) природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу, що не є побутовим.

На засіданні Комісії 16.01.2025 представник Споживача наголошував на вказаних обставинах як на підставу незастосування до Споживача процедури донарахування необлікованого об'єму та обсягу природного газу і його вартості згідно з пунктом 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, що відображено у протоколі засідання Комісії. Однак, його доводи не були розглянуті та враховані Комісією. Відповідно, прийнято необґрунтоване та безпідставне рішення Комісії Оператора ГРМ від 16.01.2025 про задоволення Акту про порушення № 2003 від 19.09.2024 у повному обсязі та Акт-розрахунок донарахованого Споживачу об'єму та обсягу природного газу і його вартості на загальну суму 16 007 977,60 грн., яке є незаконним має бути визнане недійсним у судовому порядку, про що подано даний позов.

Згідно зі ст. 614 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.

Позивач зазначає, що жодних збитків Оператор ГРМ внаслідок пропуску строку періодичної повірки ЗВТ не поніс і не міг понести, оскільки протягом всього періоду прострочення повірки обсяг споживання позивачем природного газу знаходився в тому діапазоні, в якому допустима відносна похибка лічильника газу не перевищувала встановлене нормативне значення у +1%, а отже жодних збитків відповідачу така робота лічильника не могла завдати.

Щодо відсутності вини позивача у пропуску строку періодичної повірки лічильника газу, позивач зазначає, що на засіданні Комісії Оператора ГРМ представники Споживача неодноразово заявляли про те, що пропуск строку періодичної повірки комплексу вимірювального КВР-1.01-G-250-80-0.7, заводський №01570, стався не з вини Споживача, оскільки ще 12 серпня 2024 року представниками Споживача на адресу місцезнаходження Київської філії ТОВ «ГРМУ» (Київська обл., м. Боярка, вул. Шевченка, 178, індекс 08150) була направлена заява про зняття та заміну вищевказаного комплексу вимірювального роторного для проходження останнім періодичної повірки. Однак вищевказаний конверт із запечатаною заявою повернувся Споживачу у вересні 2024 року через неотримання його представниками Київської філії ТОВ «ГРМУ».

Таким чином, Споживач вживав заходів для завчасного попередження Оператора ГРМ про необхідність заміни лічильника газу у зв'язку із закінченням строку періодичної повірки, протее з незалежних від нього обставин лічильник не було вчасно замінено, що виключає наявність вини Споживача у пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу, а відтак і можливість застосування до Споживача санкцій, передбачених пунктом 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ.

В ході розгляду спору відповідач подав відзив, у якому позовні вимоги запеерчував, зазначив наступне.

З 01.09.2023 року Київська філія ТОВ «Газорозподільні мережі України» виконує функції Оператора ГРМ, визначені Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494.

17.09.2024 надійшла заява від позивача щодо направлення представника Оператора ГРМ для заміни вузла обліку на 19.09.2024 за адресою: Київська область, Броварський р-н., м. Бровари, бульв.Незалежності, буд. 32.

19.09.2024 представниками Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» в ході робіт по розпломбуванню та демонтажу КВР-1.01-G-250-80-0,7 (комплекс вимірювальний роторний) заводський № 01570 було виявлено, що пропущено термін повірки, оскільки остання повірка лічильника була 23.08.2022.

Комплекс вимірювальний роторний КВР-1.01-G-250-80-0,7, заводський № 01570, що перебуває в експлуатації, підлягає періодичній повірці з міжповірочним інтервалом 2 роки, що підтверджується паспортом лічильника.

Відповідно до положення глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем, власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ). Технічне обслуговування елементів комерційного ВОГ, зокрема повірки та ремонту ЗВТ, проводить власник цього комерційного ВОГ або суб'єкти господарювання, що здійснюють його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, згідно з експлуатаційними документами в спеціалізованих сервісних центрах. Засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав 7 та 8 цього розділу.

Відповідно до пункту X глави 7 розділу X Кодексу ГРМ для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен:

1) завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити Оператору ГРМ письмове повідомлення про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником Оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати;

7) забезпечити на дату демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці встановлення) доступ представникам Оператора ГРМ до ЗВТ для його розпломбування та складання відповідного акта розпломбування;

8) у разі якщо повірка ЗВТ буде здійснюватися не на місці його встановлення, забезпечити за власний рахунок демонтаж/монтаж ЗВТ, його транспортування та державну повірку. Про дату і час встановлення повіреного ЗВТ споживач завчасно має письмово повідомити Оператора ГРМ та забезпечити присутність представника Оператора ГРМ під час монтажу повіреного ЗВТ.

За відсутності дублюючого ЗВТ та невстановлення споживачем на місце демонтованого ЗВТ аналогічного ЗВТ (погодженого з Оператором ГРМ для комерційних розрахунків) або якщо одразу після знятого на повірку ЗВТ сторонами не здійснені заходи з припинення газопостачання, яке обліковувалося через демонтований ЗВТ (що має підтверджуватися відповідним актом між Оператором ГРМ і споживачем), обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є демонтований ЗВТ, розраховується за середньодобовими (для неповної доби за середньогодинними) значеннями за попередні три аналогічних періоди споживання природного газу з урахуванням періоду відсутності ЗВТ.

Відповідачем встановлено, що позивачем пропущено строк повірки комплексу вимірювального роторного КВР-1.01-G-250-80-0,7, заводський № 01570. При цьому пропущення строку періодичної повірки ЗВТ є окремим правопорушенням, що регулює функціонування ринку природного газу та є підставою для нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.

В результаті виявлено пропущення строку періодичної державної повірки комплексу вимірювального роторного КВР-1.01-G-250-80-0,7, заводський № 01570, про що складено акт про порушення № 2003, який був підписаний без зауважень та заперечень з обох сторін.

Відповідно до акту про порушення № 2003 від 19.09.2024 виявлено порушення Кодексу ГРМ, а саме, пп. 4, п.2, глави 2, розділу ХІ Кодексу ГРМ - пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.

В Акті зазначено, що споживачу необхідно провести періодичну повірку ЗВТ та з'явитися на засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРМ.

У разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини відповідача/Споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або недопуск до ЗВТ представників Позивача/Оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог Розділу XI Кодексу ГРМ.

Відповідно до пункту 1 глави 1 розділу XI Кодексу ГРМ, норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цієї частини. Випадки, які потребують перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу споживачу, що має договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, без наявності акта про порушення, визначені в розділах ІХ-Х цього Кодексу.

Згідно з пунктом 2 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належать: 1) відмова в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого представник Оператора ГРМ не здійснив контрольне зняття показань лічильника газу (ЗВТ) за їх наявності на об'єкті споживача; 2) відмова в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого представник Оператора ГРМ не здійснив демонтаж лічильника газу (ЗВТ), що призвело до порушення строку проведення періодичної повірки лічильника газу (ЗВТ) та/або його ремонту, а також його монтаж після проведення періодичної повірки; 3) використання газу побутовим споживачем (за відсутності лічильника) у випадках, коли споживачем протягом місяця з дати настання відповідних змін не було письмово повідомлено Оператора ГРМ про зміни, що стосуються видів споживання газу; 4) пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.

Відповідно до пункту 8 Глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Наказом № КОФ/100.1.6.2-НО-66-24 від 08.10.2024 затверджено склад комісії з розгляду актів про порушення вимог кодексу ГРМ.

16.01.2025 проведено засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 2003 від 19.09.2024 вимог Кодексу ГРМ. Комісією було прийнято рішення б/н від 16.01.2025 про задоволення Акту про порушення № 2003 від 19.09.2024, про що складений протокол засідання комісії № 16 від 16.01.2025. Позивачем внесено до протоколу та рішення свої заперечення.

Цього ж дня комісією Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» складено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості в розмірі 16 007 977,60 грн. за період з 24.08.2024 (дата початку прострочення періодичної повірки) по 19.09.2024 (дата виявлення порушення).

Згідно з пп. 1 п. 4 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.

При цьому, відповідач заперечує посилання позивача на п. 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, оскільки позивачем порушено пп. 4, п.2, глави 2, розділу ХІ Кодексу ГРМ - пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, а тому застосування п.8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ є хибним.

Крім того, відповідач не погоджується з посиланням позивача, що у разі, якщо наявні дані в обчислювачі/коректорі об'єму газу є достатніми для визначення об'єму природного газу по об'єкту споживача, виключає застосування процедури, передбаченої главою 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, оскільки відповідно до п. 4 глави 1 розділу 1 Кодексу ГРМ, коректор об'єму газу - сукупність засобів вимірювальної техніки, які вимірюють тиск і температуру газу, що протікає у вимірювальному трубопроводі, обчислюють об'єм газу за стандартних умов, перетворюючи вихідні сигнали від лічильника газу.

Оскільки згідно з п. 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ, коректор об'єму газу вимірює тиск і температуру газу і обчислює об'єм газу за стандартних умов, при цьому таке вимірювання здійснюється шляхом перетворення вихідних сигналів від лічильника газу, тому невірна робота лічильника газу, в будь-якому випадку впливає на показники коректора об'єму газу.

З огляду на викладенні відповідач стверджує, що прилад (коректор), який встановлено на об'єкті позивача, не являється дублюючим засобом обліку. Наявні в обчислювачі/коректорі дані об'єму газу не є достатніми для визначення об'єму природного газу по об'єкту споживача, оскільки відповідні дані коректор отримує від лічильника, дані якого не можуть бути застосовані через закінчення терміну повірки останнього.

Крім того, відповідно до довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» № 39-1-4/00110-20240926 від 26.09.2024 комплекс вимірювальний роторний КВР-1.01-G-250-80-0,7, заводський № 01570, виробник СП «Радміртех», м.Харків, за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам п.11.5.3 ДСТУ 9037:2020 лічильники газу з вбудованими пристроями перетворення об'єму, методика повірки. Підстава визнання непридатним: відносна похибка перевищує максимально допустимі значення.

Щодо тверджень позивача, що він у відповідності до п. 2 глави 7 розділу Х Кодексу ГРМ завчасно попередив Оператора ГРМ про необхідність заміни лічильника газу у зв'язку із закінченням строку періодичної повірки, відповідач зазначив, що відповідні доводи позивача не підтверджені належними та допустимими доказами, оскільки звичайний поштовий конверт не підтверджує факту повідомлення про необхідність заміни лічильника газу.

Згідно правових висновків Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду, викладених у постанові від 29.09.2021 у справі № 904/3618/20, на яку посилається відповідач, з вирішення аналогічного спору про нарахування вартості не облікованого об'єму природного газу у зв'язку з пропуском строку повірки лічильника, визначено наступне.

Верховний Суд визначив про можливість застосування до спірних відносин абзацу 2 пункту 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС в ситуації, коли наявні дані в обчислювачі/коректорі об'єму газу є достатніми для визначення об'єму природного газу по об'єкту споживача.

Відповідно до абзацу 2 пункту 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС при порушеннях, пов'язаних з пошкодженням ЗВТ та/або пломб на ЗВТ, за наявності по об'єкту споживача даних дублюючого ВОГ, а також в ситуації, коли наявні дані в обчислювачі/коректорі об'єму газу є достатніми для визначення об'єму природного газу по об'єкту споживача, процедура, передбачена цією главою, не застосовується.

Щодо висновків судів попередніх інстанції, що оскільки лічильник газу та коректор об'єму газу є єдиним вузлом, що здійснює комерційний облік природного газу, тому існування достовірних показників коректора газу неможливе без достовірних показників лічильника і дані коректора не можуть бути використані для визначення об'єму газу, оскільки вони отримані від лічильника з вичерпаним терміном повірки, Верховний Суд зауважив на безпідставності відповідних висновків оскільки суди не встановили, чи є дані в обчислювачі/коректорі об'єму газу достатніми для визначення об'єму природного газу по об'єкту споживача.

Відповідна обставина стала підставою для направлення справи № 904/3618/20 на новий розгляд до суду першої інстанції.

Таким чином, для висновків про неможливість використання даних в обчислювачі/коректорі об'єму газу для визначення об'єму природного газу по об'єкту споживача, необхідно також окремо встановлювати чи є дані в обчислювачі/коректорі об'єму газу достатніми для визначення об'єму природного газу по об'єкту споживача.

Однак, у справі, що розглядається, має місце така ж ситуація, коли перевірячі зробили висновок що оскільки лічильник газу та коректор об'єму газу є єдиним вузлом, що здійснює комерційний облік природного газу, тому існування достовірних показників коректора газу неможливе без достовірних показників лічильника і дані коректора не можуть бути використані для визначення об'єму газу, оскільки вони отримані від лічильника з вичерпаним терміном повірки, без окремого встановлення чи є дані в обчислювачі/коректорі об'єму газу достатніми для визначення об'єму природного газу по об'єкту споживача.

Також, згідно з Окремою думкою від 29.09.2021 судді Верховного Суду Краснова Є. В. на постанову Верховного Суду від 29.09.2021 у справі № 904/3618/20 визначено, що відповідно до пункту 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі своєчасного (до виявлення порушення представником оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби (крім її відсутності) та за умови відсутності явних ознак пошкодження пломби чи навмисного втручання в ЗВТ/лічильник газу процедура, передбачена цією главою, не застосовується. При порушеннях, пов'язаних з пошкодженням ЗВТ та/або пломб на ЗВТ, за наявності по об'єкту споживача даних дублюючого ВОГ, а також в ситуації, коли наявні дані в обчислювачі/коректорі об'єму газу є достатніми для визначення об'єму природного газу по об'єкту споживача, процедура, передбачена цією главою, не застосовується.

Отже, приписами пунктом 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС встановлено заохочувальну норму, яка виключає застосування вимог розділу ХІ цього Кодексу при здійсненні розрахунків безоблікового споживання газу у випадку своєчасного письмового повідомлення саме споживачем оператора ГРМ про пошкодження лічильника оператора ГРМ до виявлення порушення.

Як вбачається з матеріалів справи та заявлялось під час розгляду Акту про порушення, позивач звертався позивача у відповідності до п. 2 глави 7 розділу Х Кодексу ГРМ завчасно попередив Оператора ГРМ про необхідність заміни лічильника газу у зв'язку із закінченням строку періодичної повірки, надіславши відповідну заяву 12.08.2024 поштою.

Суд критично оцінює заперечення відповідачем належності відповідного доказу звичайного поштового конверту, оскільки надіслання листа простим поштовим відправленням відповідає Правилам надання послуг поштового зв'язку, затвердженим Постановою КМУ від 05.03.2009 № 270.

Відповідний конверт містить адресу позивача, як відправника, та відповідача, як отримувача. На відповідному конверті міститься штамп поштового відділення про прийняття 12.08.2024 поштового відправлення на адресу відповідача.

Таким чином, після передачі відповідного листа до поштового відділення, відповідальність за подальший його рух переходить до поштової установи.

У разі неможливості вручення адресату (одержувачу) поштового відправлення, поштового переказу таке відправлення, переказ повертаються відправнику.

Щодо відсутності опису вкладення поштового відправлення, суд зазначає, що відповідна вимога не передбачена як обов'язкова для листування з відповідачем.

Хоча опис вкладення поштового відправлення дозволив би однозначно встановити зміст відповідного поштового відправлення, однак відсутність такого опису не відміняє належності такого доказу, як поштовий конверт, який містить усі необхідні реквізити, достатні для встановлення факту здійснення поштового відправлення.

Досліджуючи відповідний доказ за вірогідністю, цілком ймовірним є надіслання позивачем на адресу відповідача заяви про повірку лічильника, оскільки таке надіслання мало місце і співпадає у часі. Здійснюючи поштове відправлення, мало ймовірно, що відправник буде надсилати порожній конверт чи якийсь інший лист відповідачу, в той час як у позивача не було підстав для ухилення від повірки лічильника.

Також, позивач при поданні позовної заяви заявляв клопотання про призначення відповідної комплексної судової комп'ютерно-технічної та економічної експертизи та у підготовчому судовому засіданні 14.04.2025 повідомляв суд про самостійне замовлення відповідної комплексної судової експертизи.

Згідно з ч. 1 ст. 101 Господарського процесуального кодексу України учасник справи має право подати до суду висновок експерта, складений на його замовлення.

Зокрема, позивач замовив у Державного підприємства «Центр судової експертизи та експертних досліджень» проведення судової комплексної комп'ютерно-технічної та економічної експертизи та отримання відповідного висновку експерта в порядку статті 101 ГПК України з питань отримання достовірних відомостей з пам'яті обчислювача/коректора комплексу вимірювального роторного КВР-1.01 G250 Dn 80, заводський номер № 01570, 2019 року виготовлення, за період з 1 травня по 19 вересня 2024 року та встановлення можливості достовірного визначення об'єму спожитого природного газу, обчисленого за допомогою такого пристрою, за період з 23 серпня по 19 вересня 2024 року по об'єкту споживача, з урахуванням відомостей протоколу повірки від 26.09.2024 та паспорту Комплексу КВР-1.01.

За результатами проведення такої експертизи представником позивача 21.05.2025 було отримано відповідний висновок експертів № 002-МОА/25 за результатами проведення комплексної судової комп'ютерно-технічної та економічної експертизи від 20.05.2025, складений судовими експертами Гуць К.В. та Машиніченком О.Б.

Також в ході проведення експертизи для отримання об'єктивних результатів дослідження позивач отримав від ТОВ «Газорозподільні мережі України» на адвокатський запит копії погодинних інструментальних звітів щодо погодинного споживання (витрат) природного газу Товариством з обмеженою відповідальністю «БРАЗ», який обліковувався за допомогою комплексу вимірювального роторного КВР-1.01-G-250-80-0.7 зав. № 01570, за період з 01.05.2024 по 19.09.2024 включно.

Відповідно до Висновку експертів № 002-МОА/25 за результатами проведення комплексної судової комп'ютерно-технічної та економічної експертизи від 20.05.2025 на вирішення експертизи ставились питання та встановлені наступні висновки:

1. Чи відповідають запрограмовані характеристики в обчислювачі/коректорі комплексу вимірювального роторного КВР-1.01 G250 Dn 80, заводський номер № 01570, 2019 року виготовлення, наданому на дослідження, зазначеним в паспорті та на заводському шильді?

Інформація, що міститься в пам'яті лічильника газу роторного типу «СП «РАДМІТЕХ» КВР-1.01» із заводським номером « 01570» відповідає даним, що зазначені в копії паспорта лічильника газу роторного типу з вбудованим пристроєм перетворення об'єму Комплексу КВР-1.01 заводський № 01570 та частково відповідає даним, що зазначені на металевій пластині, оскільки в програмних налаштуваннях не виявлено даних «Ру, мм 80».

2. Чи містить пам'ять обчислювача/коректора комплексу вимірювального роторного КВР-1.01 G250 Dn 80, заводський номер № 01570, 2019 року виготовлення, наданого на дослідження, погодинні дані вимірювань зазначеного пристрою?

В пам'яті лічильника газу роторного типу «СП «РАДМІТЕХ» КВР-1.01» із заводським номером « 01570» міститься інформація щодо погодинних даних вимірювання, за період з 07.02.2025 з 13:00 по 16.04.2025 по 13:00.

3. Надати погодинні відомості пам'яті обчислювача/коректора комплексу вимірювального роторного КВРP-1.01 G250 Dn 80, заводський номер № 01570, 2019 року виготовлення, за період з 1 травня по 19 вересня 2024 року;

В пам'яті лічильника газу роторного типу «СП «РАДМІТЕХ» КВР-1.01» із заводським номером « 01570» інформації щодо погодинних показників у період з 01.05.2024 по 16.09.2024 не виявлено, за зазначений період наявні помісячні показники споживання газу, відомості яких наведені в Додатку 1 до висновку.

4. З урахуванням результатів дослідження по питанням 1-3 та відомостей, зазначених у протоколі повірки від 26.09.2024 та паспорті лічильника газу роторного типу з вбудованим пристроєм перетворення об'єму Комплексу КВР-1.01 заводський № 01570, встановити мінімальний та максимальний об'єм спожитого газу по об'єму споживача ТОВ «БРАЗ» за період з 23.08.2024 по 19.09.2024;

З урахуванням результатів дослідження по питанням 1-3 та відомостей, зазначених у протоколі повірки від 26.09.2024 та паспорті лічильника газу роторного типу з вбудованим пристроєм перетворення об'єму Комплексу КВР-1.01 заводський № 01570 та відомостей Добового звіту наданих Тов «Газорозподільні мережі України» (лист від 02.05.2025 № КОФ/100.1.11.1-ВИХ-8874-25) за період з 23.08.2024 по 19.09.2024 року вих. мінімальний годинний об'єм спожитого газу ТОВ «БРАЗ» 124,11 м.куб.год. та максимальний годинний об'єм спожитого газу ТОВ «БРАЗ» складає 163,0811 м.куб.год. та знаходяться в межах діапазону, який відповідно до даних Протоколу повірки № 00110 відповідає нормативним значенням похибки вимірювання.

5. Чи є наявні дані в пам'яті обчислювача/коректора об'єму газу комплексу вимірювального роторного КВР-1.01 Є250 Эп 80, заводський номер № 01570, 2019 року виготовлення, достатніми для достовірного визначення об'єму спожитого природного газу, обчисленого за допомогою такого пристрою, за період з 23 серпня по 19 вересня 2024 року по об'єкту споживача, з урахуванням відомостей, зазначених в протоколі повірки від 26.09.2024 та паспорті лічильника газу роторного типу з вбудованим пристроєм перетворення об'єму Комплексу КВР-1.01 заводський № 01570?

З врахуванням зазначених результатів комп'ютерно-технічної експертизи відзначається відсутність в пам'яті обчислювача/коректора об'єму газу комплексу вимірювального роторного КВР-1.01 €250 Эп 80, заводський номер № 01570, 2019 року виготовлення, даних, які є достатніми для достовірного визначення об'єму спожитого природного газу, обчисленого за допомогою зазначеного пристрою, за період з 23 серпня по 19 вересня 2024 року по об'єкту споживача, дані, що наявні в пам'яті лічильника, використовуються для дослідження в комплексі з вичиткою даних погодинного споживання природного газу з обчислювача/коректора комплексу вимірювального роторного KBP-1.01 G250 Dn 80, заводський номер № 01570, 2019 року виготовлення, за період з 23 серпня по 19 вересня 2024 та погодинними інструментальними звітами щодо погодинного споживання (витрат) природного газу комплексу вимірювального роторного КВР-1.01-0-250-80-0.71.60-0.7, заводський номер 1570, які надані ТОВ «Газорозподільні мережі України». В сукупності данні пам'яті обчислювача/коректора об'єму газу комплексу вимірювального роторного КВР-1.01 Є250 Эп 80, заводський номер № 01570, 2019 року виготовлення, вичитка даних погодинного споживання природного газу з обчислювача/коректора комплексу вимірювального роторного КВР-1.01 G250 Dn 80, заводський номер № 01570, 2019 року виготовлення, за період з 23 серпня по 19 вересня 2024 та дані погодинних інструментальних звітів щодо погодинного споживання (витрат) природного газу комплексу вимірювального роторного КВР-1.01-0-250-80-0.71.60-0.7, заводський номер 1570, які надані ТОВ «Газорозподільні мережі України», є достатніми для достовірного визначення об'єму спожитого природного газу, обчисленого за допомогою зазначеного пристрою, за період з 23 серпня по 19 вересня 2024 року по об'єкту споживача.

6. Чи підтверджується документально і нормативно сума донарахованого ТОВ «ВРАЗ» об'єму та обсягу природного газу і його вартості у загальному розмірі 16 007 977,60 грн за період з 23 серпня по 19 вересня 2024 року згідно рішення комісії Броварського УЕГГ Київської філії ТОВ «ГРМУ» від 16.01.2025?

Наданими на дослідження документами з врахуванням висновків комп'ютерно-технічної частини комплексної судової експертизи Рішення комісії Броварського УЕГГ Київської філії ТОВ «ГРМУ» від 16.01.2025 року, яке не містить відомостей щодо врахування та оцінки даних про фактичне споживання газу та відомостей (висновків) чи знаходилося зазначене споживання в рамках перевищення похибки чи в рамках допустимої похибки вимірювання, документально та нормативно не підтверджується.

Таким чином, експертизою встановлено наявність в пам'яті обчислювача/коректора об'єму газу комплексу вимірювального роторного КВР-1.01 Є250 Эп 80, заводський номер № 01570, 2019 року виготовлення, даних, які є достатніми для достовірного визначення об'єму спожитого природного газу, обчисленого за допомогою зазначеного пристрою, за період з 23 серпня по 19 вересня 2024 року по об'єкту споживача, дані, що наявні в пам'яті лічильника, використовуються для дослідження в комплексі з вичиткою даних погодинного споживання природного газу з обчислювача/коректора комплексу вимірювального роторного KBP-1.01 Є250 Dn 80, заводський номер № 01570, 2019 року виготовлення, за період з 23 серпня по 19 вересня 2024 та погодинними інструментальними звітами щодо погодинного споживання (витрат) природного газу комплексу вимірювального роторного КВР-1.01-0-250-80-0.71.60-0.7, заводський номер 1570, які надані ТОВ «Газорозподільні мережі України». В сукупності данні пам'яті обчислювача/коректора об'єму газу комплексу вимірювального роторного КВР-1.01 Є250 Эп 80, заводський номер № 01570, 2019 року виготовлення, вичитка даних погодинного споживання природного газу з обчислювача/коректора комплексу вимірювального роторного КВР-1.01 Є250 Dn 80, заводський номер № 01570, 2019 року виготовлення, за період з 23 серпня по 19 вересня 2024 та дані погодинних інструментальних звітів щодо погодинного споживання (витрат) природного газу комплексу вимірювального роторного КВР-1.01-0-250-80-0.71.60-0.7, заводський номер 1570, які надані ТОВ «Газорозподільні мережі України», є достатніми для достовірного визначення об'єму спожитого природного газу, обчисленого за допомогою зазначеного пристрою, за період з 23 серпня по 19 вересня 2024 року по об'єкту споживача.достатність даних для достовірного визначення об'єму спожитого природного газу, обчисленого за допомогою зазначеного пристрою, за період з 23 серпня по 19 вересня 2024 року по об'єкту споживача.

Також експертизою встановлено, що Рішення комісії Броварського УЕГГ Київської філії ТОВ «ГРМУ» від 16.01.2025, яке не містить відомостей щодо врахування та оцінки даних про фактичне споживання газу та відомостей (висновків) чи знаходилося зазначене споживання в рамках перевищення похибки чи в рамках допустимої похибки вимірювання, документально та нормативно не підтверджується.

Також, суд зауважує, що наведене у Кодексі ГРМ визначення коректора об'єму газу необхідне для ідентифікації відповідного пристрою в системі газопостачання. При цьому відповідне визначення не відображає жодних технічних характеристик та специфіки відповідного пристрою.

За технічними характеристиками коректор об'єму газу - це електронний пристрій, який в автоматичному режимі перераховує фактичний об'єм газу, що пройшов через лічильник, до стандартних умов (з нормальними температурою та тиском). Він використовує дані від датчиків температури та тиску газу, а також імпульси від лічильника газу, щоб розрахувати об'єм газу, який дорівнював би стандартному об'єму за цих умов. Це дозволяє отримати точні показники споживання газу, що є важливим для розрахунків, оскільки об'єм газу при різних температурах і тисках змінюється.

Згідно з пунктом 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі своєчасного (до виявлення порушення представником Оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби (крім її відсутності) та за умови відсутності пошкодження пломби з прихованими заходами чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого ЗВТ/лічильника газу, що був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку).

При порушеннях, пов'язаних з пошкодженням ЗВТ та/або пломб на ЗВТ, за наявності по об'єкту споживача даних дублюючого ВОГ, а також в ситуації, коли наявні дані в обчислювачі/коректорі об'єму газу є достатніми для визначення об'єму природного газу по об'єкту споживача, процедура, передбачена цією главою, не застосовується.

З огляду на наведену норму пункту 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС, у ній йде мова не лише про своєчасне повідомлення (до сплину строку повірки лічильника), а й до виявлення порушення представником Оператора ГРМ.

В ході розгляду спору встановлено, що позивач завчасно 12.08.2024 звертався до відповідача про необхідність повірки лічильника, одгнак відповідний лист не був отриманий відповідачем з незалежних від позивача обставин, що виключає наявність у діях позивача вини, як обов'язкової підстави відповідальності.

Крім того, встановлення наведеного в Акті порушення - пропущення строку повірки лічильника, також відбулось за зверненням позивача з заявою від 17.09.2024, тобто до виявлення порушення представником Оператора ГРМ.

Згідно з наданим позивачем висновком експертизи, який не спростований відповідачем, встановлено достатність даних в обчислювачі/коректорі об'єму газу для визначення об'єму природного газу по об'єкту споживача.

Також експертизою встановлено, що Рішення комісії Броварського УЕГГ Київської філії ТОВ «ГРМУ» від 16.01.2025, яке не містить відомостей щодо врахування та оцінки даних про фактичне споживання газу та відомостей (висновків) чи знаходилося зазначене споживання в рамках перевищення похибки чи в рамках допустимої похибки вимірювання, документально та нормативно не підтверджується.

За наведених обставин, згідно з пунктом 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС процедура, передбачена главою 4 розділу ХІ Кодексу ГРС при здійсненні розрахунків безоблікового споживання газу не застосовується.

Отже, рішення комісії Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРМ від 16 січня 2025 року про задоволення Акта про порушення № 2003 від 19.09.2024 та нарахування ТОВ «БРАЗ» вартості необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості на суму 16 007 977,60 грн є неправомірним та підлягає визнанню недійсним.

Згідно зі ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Належними у розумінні ч. 1 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

Згідно з ч. 2 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Як визначено ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

За наслідками розгляду спору суд дійшов висновку, що позовні вимоги доведені та обґрунтовані, відповідачем не спростовані, тому підлягають задоволенню у повному обсязі.

Витрати по сплаті судового збору у відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються судом на відповідача у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 79, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Визнати недійсним рішення комісії Київської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРМ від 16 січня 2025 року про задоволення Акту про порушення № 2003 від 19.09.2024 у повному обсязі та нарахування ТОВ «БРАЗ» необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості на суму 16 007 977,60 грн., прийняте на підставі протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРМ від 16 січня 2025 року № 16 та оформлене Актом-розрахунком необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 16 січня 2025 року.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» 08150, Київська обл., Фастівський р-н, місто Боярка, вулиця Шевченка, будинок, 178, код РНОКПП 45385755) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Браз» (07400, Київська обл., Броварський р-н, місто Бровари, бульв. Незалежності, будинок 32, код ЄДРПОУ 44443894) 3 026,00 грн. витрат по сплаті судового збору.

4. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено у порядку і строк, встановлені ст. ст. 254, 256 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено 26.09.2025.

Суддя Т.П. Карпечкін