Рішення від 16.09.2025 по справі 910/7707/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

м. Київ

16.09.2025Справа № 910/7707/25

Господарський суд міста Києва у складі судді Курдельчука І.Д. за участі секретаря судового засідання Кота О.А., розглянувши у закритому судовому засіданні справу 910/7707/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФОРМАЦІЯ_2» (АДРЕСА_1) до ІНФОРМАЦІЯ_3 (АДРЕСА_2) про визнання укладеною додаткової угоди, за участі представників позивача ОСОБА_1., ОСОБА_2 відповідача ОСОБА_3.

ОПИСОВА ЧАСТИНА

1. СУТЬ СПОРУ.

1.1. Позивач просить суд визнати Додаткову угоду №6 до Державного контракту від 08.06.2023 №370/3/5/6/1/42 на закупівлю послуг за державні кошти з 22.02.2024 укладеною між ІНФОРМАЦІЯ_12 в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «ІНФОРМАЦІЯ_2».

2. ОБСТАВИНИ СПРАВИ.

2.1. 08.06.2023 між ІНФОРМАЦІЯ_12 в особі начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «ІНФОРМАЦІЯ_2» укладено Державний контракт №370/3/5/6/1/42 про закупівлю послуг за державні кошти (далі - Контракт).

2.2. 01.03.2024 заступником директора з виробництва Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФОРМАЦІЯ_2», заступником директора з фінансово-економічних питань Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФОРМАЦІЯ_2», начальником відділу ремонту ІНФОРМАЦІЯ_1 та головним спеціалістом відділу в/ч НОМЕР_1 підписано Спільне рішення №4875 про збільшення вартості послуг за Державним контрактом від 08.06.2023 №370/3/5/6/1/42.

2.3. Пунктом 2 Спільного рішення №4875 від 01.03.2024 вирішено: ІНФОРМАЦІЯ_1 відпрацювати додаткову угоду до Контракту щодо збільшення договірної ціни, для чого внести відповідні зміни в пункт 3.1 Договору та Календарний план надання послуг з капітального ремонту виробів (додаток 1 до Контракту).

2.3. Листом №152/КД від 20.02.2024 Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНФОРМАЦІЯ_2» звернулося до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо підписання Додаткової угоди №6 до Державного контракту від 08.06.2023 №370/3/5/6/1/42.

2.4 У серпні 2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ІНФОРМАЦІЯ_2" звернулось до Господарського суду міста Києва із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_3 про стягнення боргу розмірі 12 041 919,40 грн. За твердженнями позивача, під час виконання Державного контракту НОМЕР_2 ціна послуги з ІНФОРМАЦІЯ_4 через об'єктивні причини зросла на 4 667 209,07 грн, проте ІНФОРМАЦІЯ_5 відмовляється провести остаточний розрахунок з урахуванням збільшення ціни послуг за контрактом, у зв'язку з чим Товариство з обмеженою відповідальністю "ІНФОРМАЦІЯ_2" просить суд стягнути з відповідача кошти розмірі 12 041 919,40 грн в судовому порядку. Спір у справі виник у зв'язку з твердженнями Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНФОРМАЦІЯ_2", що ціна послуги з ІНФОРМАЦІЯ_4 через об'єктивні причини зросла на 4 667 209,07 грн, проте ІНФОРМАЦІЯ_5 відмовляється провести остаточний розрахунок з урахуванням збільшення ціни послуг за контрактом.

Рішенням Господарського суду міста Києва 910/10640/24 від 07.11.2024 відмовлено у стягнення боргу, суд виходив з відсутності існування правових підстав для стягнення з відповідача збільшеної вартості робіт через не досягнення сторонами спору згоди про зміну вартості робіт у порядку, передбаченому договором.

2.5. Листом №85/ЮВ від 13.01.2025 Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНФОРМАЦІЯ_2» звернулося до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо надання підписаного примірника Додаткової угоди №6 до Державного контракту №370/3/5/6/1/42 від 08.06.2023.

2.6. Листом №720/4/601 від 22.01.2025 ІНФОРМАЦІЯ_1 відповіло на Лист №85/ЮВ від 13.01.2025, повідомивши, що юридичні підстави для підписання Додаткової угоди №6 до Державного контракту від 08.06.2023 №370/3/5/6/1/42 щодо збільшення ціни надання послуг відсутні.

3. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ПОЗИВАЧА. ЗАЯВИ, КЛОПОТАННЯ ПОЗИВАЧА.

3.1. Предметом даного позову є визнання Додаткової угоди №6 до Державного контракту від 08.06.2023 №370/3/5/6/1/42 з 22.02.2024 укладеною.

3.2. Юридичними підставами позову є статті 638, 640, 642 Цивільного кодексу України.

3.3. Фактичними підставами позову є відмова відповідача у підписанні Додаткової угоди №6 до Державного контракту від 08.06.2023 №370/3/5/6/1/42, незважаючи на підписання Спільного рішення №4875 про розгляд питання збільшення вартості послуг за Державним контрактом від 08.06.2023 №370/3/5/6/1/42 та направлення у встановленому порядку відповідачу на підпис вказаної додаткової угоди.

3.4. Обґрунтовуючи мету укладання додаткової угоди, позивач зазначає, що у зв'язку з збільшенням ціни на комплектуючі виконавець поніс додаткові витрати, які перевищують ціну Державного контракту.

3.5. Під час розгляду справи від позивача до суду надходили заяви про участь у засіданнях в режимі відеоконференції та про уточнення позовних вимог.

4. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ВІДПОВІДАЧА. ЗАЯВИ, КЛОПОТАННЯ ВІДПОВІДАЧА.

4.1. Відповідач повністю заперечує проти позовних вимог та доводів/доказів наведених в їх обґрунтування.

4.2. В обґрунтування своїх заперечень відповідач зазначає, що ціна послуг/контракту та інші істотні умови можуть бути переглянуті тільки у виключених випадках відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2023 №335 «Деякі питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб ІНФОРМАЦІЯ_8».

4.3. Відповідач вказує, що приписами Постанови №335 не передбачено можливість збільшення ціни контракту з огляду на проведення виконавцем додаткових робіт, внаслідок поглибленого дефектування спірних двигунів, а тому замовник не мав правових підстав для перегляду ціни контракту.

4.4. Відповідач повідомляє, що Контракт його сторонами виконаний повністю, зокрема послуги за ним прийняті та в повному обсязі оплачені відповідно до його умов, тобто за визначеною Контрактом ціною, а також зважаючи на те, що після відмови замовника у збільшені (перегляді) ціни Контракту виконавець не порушив питання його розірвання, тим самим погодився на подальший ремонт за закладеною (сформованою) ним на момент укладення Контракту ціною у розмірі 51 728 679,50 грн. Власні фактичні витрати позивача у розмірі 12 041 919,40 грн слід покрити за рахунок його підприємницького ризику.

4.5. Під час розгляду справи від відповідача до суду надходило клопотання про розгляд справи у закритому судовому засіданні.

5. ІНШІ ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.

5.1. Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 05.08.2025.

5.2 Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.06.2025 надано можливість представнику позивача ОСОБА_2 брати участь в засіданнях в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів через сервіс «Система захищеного відеоконференцзв'язку з судом».

5.3. Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.08.2025 задоволено клопотання ІНФОРМАЦІЯ_3 про розгляд справи №910/7707/25 у закритому судовому засіданні задовольнити. Ухвалено розгляд справи №910/7707/25 здійснювати у закритому судовому засіданні.

5.3. У підготовчому засіданні 05.08.2025 суд оголосив перерву до 19.08.2025.

5.4. У підготовчому засіданні 19.08.2025 суд ухвалив задовольнити заяву позивача про уточнення позовних вимог та розглядати справу з її урахуванням, закрити підготовче провадження, призначити справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 26.08.2025.

5.5.Ухвалою Господарського суду міста Києва від 26.08.2025 повідомлено ІНФОРМАЦІЯ_5 про зобов'язання надати суду письмові пояснення та оголошено перерву у судовому засіданні до 16.09.2025.

5.6. У судовому засіданні 16.09.2025, відповідно до положень ст. 233, 240 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України), було оголошено скорочене рішення, повідомлено присутніх представників, коли буде складено повне судове рішення.

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

6. ПЕРЕЛІК ОБСТАВИН, ЯКІ Є ПРЕДМЕТОМ ДОКАЗУВАННЯ У СПРАВІ.

6.1. З урахуванням предмету позовних вимог, їх юридичних та фактичних підстав, суд визначає, що перелік обставин, які є предметом доказування у справі, становлять обставини, від яких залежить відповідь на такі ключові питання:

- Чи відповідає пропозиція позивача щодо укладення додаткової угоди до державного контракту вимогам законодавства та Державного контракту від 08.06.2023 №370/3/5/6/1/42 від 22.02.2024?

6.2. У відповідності до статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Відповідно позивач має довести наявність обставин, що дають ствердну відповідь на ключові питання, а відповідач - негативну.

7. ВИСНОВОК СУДУ ПРО ВІДПОВІДНІТСТЬ ПРОПОЗИЦІЇ ПОЗИВАЧА ЩОДО УКЛАДЕННЯ ДОДАТКОВОЇ УГОДИ ВИМОГАМ ЗАКОНОДАВСТВА ТА ДЕРЖАВНОГО КОНТРАКТУ.

7.1. Відповідно до пункту 1.2 Контракту істотною умовою Контракту є можливість зміни замовником обсягів надання послуг залежно від нагальної потреби та/або реального фінансування видатків на цілі, що передбачені Календарним планом (Додаток 1 до Контракту). У цьому випадку замовник повідомляє виконавця про зміну обсягів закупівлі, на підставі чого сторони укладають додаткову угоду відповідно до пункту 11.3 цього Контракту. При цьому ціна Контракту не може перевищувати ціну, зазначену в п. 3.1 Контракту.

7.2. Згідно пунктом 3.1 Контакту ціна послуг / контракту за загальним фондом КПКВ 2101150/7, КЕКВ 2260, код видатків 020 кошторису Міністерства оборони становить 51 728 679,50 грн. Податок на додану вартість за нульовою ставкою становить 0 (нуль) гривень 00 копійок відповідно до норм статті 2 Закону України "Про розвиток літакобудівної промисловості" та пункту 4-1 підрозділу 2 Розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України. Обсяги фінансування та бюджетні зобов'язання бюджетної підпрограми КПКВ 2101150/7, КЕКВ 2260, код видатків 020 кошторису ІНФОРМАЦІЯ_3 у 2023 році складають 31 560 668,50 грн (в редакції Додаткової угоди №1 від 28.06.2023). Обсяг фінансування та бюджетні зобов'язання бюджетної підпрограми КПКВ 2101150/7, КЕКВ 2260, код видатків 020 кошторису ІНФОРМАЦІЯ_3 у 2024 році складають 20 168 011,00 грн (в редакції Додаткової угоди №5 від 09.02.2024). Ціна послуг / контракту є граничною і не може бути перевищена виконавцем, таке перевищення оплаті замовником не підлягає. У разі перевищення виконавцем ціни послуг / контракту, витрати виконавця в частині вищезазначеного перевищення, оплаті замовником не підлягають. Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2021 №363 "Питання оборонних закупівель" рівень прибутку у складі договірної ціни встановлюється у розмірі 30 відсотків від виробничої собівартості за винятком витрат на оплату купівельних комплектувальних виробів (напівфабрикатів), робіт (послуг) сторонніх підприємств та організацій, на які встановлюється рівень прибутку у розмірі - 1 відсоток. У розрахунку прибутку не враховуються податки та збори. Замовник, за письмовим запитом виконавця, має право змінювати ціну надання послуг капітального ремонту за кожен окремий ІНФОРМАЦІЯ_6. При цьому ціна контракту, вказана у п. 3.1, не може біти перевищена. У такому разі сторони вносять відповідні зміни до контракту (в редакції Додаткової угоди №3 від 26.12.2023).

7.3. Відповідно пункту 3.2 Контакту ціна послуг/контракту вказана на підставі калькуляцій витрат щодо визначення ціни послуг. Вказана ціна є базовою для визначення вартості послуг на момент укладення контракту та досягнення домовленостей про договірну ціну.

7.4. У пункті 3.3 Контракту вказано, що ціна послуг / контракту та інші істотні умови можуть бути переглянуті тільки у виключних випадках відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2023 №335 "Деякі питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб ІНФОРМАЦІЯ_8" (зі змінами). Перегляд ціни послуг / контракту здійснюється не пізніше ніж за 1 місяць до закінчення терміну надання послуг на підставі письмового звернення однієї із сторін. Перегляд ціни послуг / контракту здійснюється шляхом укладання додаткової угоди до контракту про нову редакцію протоколу погодження ціни надання послуг на підставі спільного рішення сторін. Перегляд ціни здійснюється відповідно до спільного рішення, яке затверджується сторонами на підставі калькуляції витрат, складеної виконавцем на підставі фактичних та очікуваних витрат, та завізованої ІНФОРМАЦІЯ_7.

7.5. Відповідно до пункту 3.4. Контракту зміна ціни, визначеної контрактом, не допускається, якщо послуги, які є предметом контракту, прийнято ІНФОРМАЦІЯ_7, що підтверджується посвідченням, повністю оплачені, а також коли сторонами повністю виконано свої зобов'язання за контрактом.

7.6. Пунктом 3.5 Контракту визначено, що договірна ціна надання послуг формується після надання послуг. Договірна ціна па падання послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони визначається відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №335 "Деякі питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб ІНФОРМАЦІЯ_8", на підставі калькуляції витрат, сформованої виконавцем з урахуванням економічних показників діяльності підприємства за період падання послуг. При цьому під час розрахунку ціни враховуються всі податки та збори, загальновиробничі, адміністративні, операційні та інші витрати виконавця, пов'язані з наданням послуг. Договірна ціна на надання послуг визначається з урахуванням технологічного процесу та обсягу виконаних робіт. Калькуляція витрат, сформована виконавцем, візується ІНФОРМАЦІЯ_7. Для встановлення договірної ціни виконавець, разом з повідомленням замовника про готовність до здачі робіт, надає калькуляцію витрат до ІНФОРМАЦІЯ_7, складену на підставі фактичних та обґрунтованих очікуваних витрат (у тому числі витрат співвиконавців). ІНФОРМАЦІЯ_7 надає замовнику та виконавцю завізовану калькуляцію витрат.

7.7. Згідно з пунктом 3.7 Контракту відповідальність за неправильність розрахунку, необґрунтованість витрат за статтями калькуляції витрат несе виконавець.

7.8. У пункті 4.1 Контракту сторонами погоджено, що замовник здійснює розрахунки з виконавцем за надані послуги шляхом поетапної оплати наданих послуг протягом 30 банківських днів після пред'явлення виконавцем рахунку на оплату послуг та документів, зазначених у п. 4.2 (за умови надходження бюджетних коштів на рахунки ІНФОРМАЦІЯ_3).

7.9. Пунктом 10.1 Контракту встановлено, що цей контракт набирає чинності з моменту підписання його сторонами і діє до 31.12.2024, в будь-якому випадку - до повного виконанням сторонами зобов'язань по цьому контракту, з питань гарантійних зобов'язань до закінчення гарантійного терміну.

7.10. Частинами першою, другою та статті 632 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

7.11. Оскільки Контракт був укладений у червні 2023 року, то до правовідносин сторін підлягає застосуванню постанова Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №335 "Деякі питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб ІНФОРМАЦІЯ_8" (оскільки дана оборонна закупівля, розпочата до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2023 №736).

7.12. Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №335 установлено, що на період воєнного стану ціна на постачання товарів, виконання робіт та надання послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони України визначається на підставі калькуляції витрат, сформованої виконавцем державного контракту (договору). При цьому під час розрахунку ціни враховуються всі податки та збори, загальновиробничі, адміністративні, операційні та інші витрати виконавця, пов'язані з виготовленням товарів, виконанням робіт та наданням послуг. Істотні умови державного контракту (договору) не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

- продовження строку дії державного контракту (договору) та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, зокрема обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в державному контракті (договорі);

- зміни ціни в державному контракті (договорі) у зв'язку із зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв'язку із зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування;

- зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", що застосовуються в державному контракті (договорі);

- продовження у 2023 році строку виконання зобов'язань щодо надання ІНФОРМАЦІЯ_9 за державним контрактом (договором) на строк, достатній для укладення нового державного контракту (договору), але не більше ніж на 90 днів, з можливим збільшенням обсягу надання послуг та суми державного контракту (договору) (без збільшення ціни за одиницю кожного окремого продукту харчування та/або за комплект таких продуктів, зазначених у каталозі, та/або за надання послуг з організації харчування) у межах видатків на харчування, передбачених ІНФОРМАЦІЯ_10 у державному бюджеті на 2023 рік.

7.13. Отже, зміна ціни Контракту до виконання сторонами зобов'язань допускається лише у визначених випадках. У свою чергу зміна договірної ціни не допускається після прийняття замовником послуг.

7.14. Доказів виготовлення відповідачем на виконання Спільного рішення №4875 про розгляд питання збільшення вартості послуг за Державним контрактом від 08.06.2023 №370/3/5/6/1/42 додаткової угоди не представлено, заперечення відповідача щодо її виготовлення ним і надіслання позивачеві останнім не спростовано.

Запропонована позивачем Додаткова угода №6 вносить зміни до Контракту в частині ціни цього Контракту, зокрема: «… 1. Абзаци 1-4 пункту 3.1 Контракту викласти в редакції: Ціна Послуг/Контракту за загальним фондом КПКВ 2101150/7, КЕКВ 2260, код видатків 020 кошторису ІНФОРМАЦІЯ_11

7.15. Позивачем не доведено існування на час внесення пропозиції щодо укладення додаткової угоди обставин, які визначені постановою від 20.03.2022 №335 і є необхідними для реалізації права на зміну істотних умов Контракту, а саме ціни Контракту.

7.16. Дослідивши зміст укладеного між позивачем та відповідачем Контракту, суд дійшов висновку, що даний правочин за своєю правовою природою є договором підряду, а тому спірні правовідносини регулюються Главою 61 ЦК України.

7.17. Згідно з частиною 1 статті 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.

7.18. Частинами 1-3 ст. 844 ЦК України встановлено, що ціна у договорі підряду може бути визначена у кошторисі.

Якщо робота виконується відповідно до кошторису, складеного підрядником, кошторис набирає чинності та стає частиною договору підряду з моменту підтвердження його замовником.

Кошторис на виконання робіт може бути приблизним або твердим. Кошторис є твердим, якщо інше не встановлено договором.

Зміни до твердого кошторису можуть вноситися лише за погодженням сторін.

У разі перевищення твердого кошторису усі пов'язані з цим витрати несе підрядник, якщо інше не встановлено законом.

7.19. Частиною 4 статті 844 ЦК України визначено, якщо виникла необхідність проведення додаткових робіт і у зв'язку з цим істотного перевищення визначеного приблизного кошторису, підрядник зобов'язаний своєчасно попередити про це замовника. Замовник, який не погодився на перевищення кошторису, має право відмовитися від договору підряду. У цьому разі підрядник може вимагати від замовника оплати виконаної частини роботи.

Підрядник, який своєчасно не попередив замовника про необхідність перевищення приблизного кошторису, зобов'язаний виконати договір підряду за ціною, встановленою договором.

7.20. Відповідно до частини 5 статті 844 ЦК України підрядник не має права вимагати збільшення твердого кошторису, а замовник - його зменшення в разі, якщо на момент укладення договору підряду не можна було передбачити повний обсяг роботи або необхідні для цього витрати.

У разі істотного зростання після укладення договору вартості матеріалу, устаткування, які мали бути надані підрядником, а також вартості послуг, що надавалися йому іншими особами, підрядник має право вимагати збільшення кошторису. У разі відмови замовника від збільшення кошторису підрядник має право вимагати розірвання договору.

7.21. Відповідно до частини 4 статті 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

7.22. У рішенні Господарського суду міста Києва від 07.11.2024 у справі №910/10640/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФОРМАЦІЯ_2» до ІНФОРМАЦІЯ_3 встановлено наступні обставини:

- у травні 2024 року Товариством з обмеженою відповідальністю "ІНФОРМАЦІЯ_2" та ІНФОРМАЦІЯ_12 складено акт приймання наданих послуг (етапу послуг) та Протокол погодження договірної ціни, згідно яких позивачем було виконано, а відповідачем прийнято виконання робіт з ІНФОРМАЦІЯ_13

- у травні 2024 року Товариством з обмеженою відповідальністю "ІНФОРМАЦІЯ_2" та ІНФОРМАЦІЯ_12 складено акт приймання наданих послуг (етапу послуг) та Протокол погодження договірної ціни, згідно яких позивачем було виконано, а відповідачем прийнято виконання робіт з ІНФОРМАЦІЯ_14. Також у даних акті та протоколі відзначено, що згідно протоколу розбіжностей сума наданих виконавцем послуг складає ІНФОРМАЦІЯ_15

7.23. Відповідно до частини 1 статті 75 ГПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованих підстав вважати їх недостовірними або визнаними у зв'язку з примусом. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

7.24. Сторонами визнано обставину виконання Державного контракту від 08.06.2023 №370/3/5/6/1/42 від 22.02.2024.

7.25. Отже, відповідач, отримавши відмову укласти додаткову угоду щодо збільшення ціни Контракту, не здійснив дії щодо розірвання договору та продовжив виконувати на свій господарський ризик зобов'язання, встановлені Контрактом.

7.26. Відповідно до частини 1 статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

7.27. Згідно з частиною 1 статті 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.

Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

7.28. Частиною 2 статті 652 ЦК України передбачено, якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:

1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;

2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;

3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;

4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

7.29. Відповідно до частини 4 статті 652 ЦК України зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.

7.30. Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що відсутні підстави для визнання укладеною запропонованої позивачем додаткової угоди, визначені умовами Контракту; приписи Контракту та ЦК України забороняють зміну ціни договору після його виконання; позивачем не доведено обставин, які б свідчили про необізнаність відповідача щодо умов виконання Контракту та ризиків (збільшення ціни комплектуючих та інше) на час укладення договору; позивачем прийнято умови Контракту та здійснювалось його виконання на власний підприємницький ризик без вжиття заходів для розірвання Контракту, а тому позовна вимога про визнання Додаткової угоди №6 до Державного контракту від 08.06.2023 №370/3/5/6/1/42 на закупівлю послуг за державні кошти з 22.02.2024 укладеною - є необґрунтованою та не підлягає задоволенню судом.

9. СУДОВІ ВИТРАТИ.

9.1. Судові витрати відповідно до статті 129 ГПК України покладаються на позивача, у зв'язку з відмовою в задоволенні позову повністю.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 4, 20, 73, 74, 76-79, 86, 123, 129, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ

В позові відмовити повністю. Судові витрати залишити за позивачем.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду.

Повне судове рішення складено 26.09.2025.

Суддя Ігор Курдельчук