Постанова від 18.09.2025 по справі 161/14043/25

Справа № 161/14043/25

Провадження № 3/161/4558/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Луцьк 18 вересня 2025 року

Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Присяжнюк Людмила Миколаївна, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця,

- за ч.3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

До Луцького міськрайонного суду Волинської області надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

З протоколу про адміністративне правопорушення серії НГУ № 472423 від 26 червня 2025 року вбачається, що 25 червня 2025 року о 00 год. 05 хв. військовослужбовець вч НОМЕР_1 солдат ОСОБА_1 перебував на території пункту тимчасової дислокації військової частини, під час виконання обов'язків військової служби, в умовах особливого періоду та військового часу, був виявлений з ознаками стану алкогольного сп'яніння та відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку, за що передбачена відповідальність за ч.3 ст. 172-20 КУпАП.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, його захисник - адвокат Семенюк Л.В. в судовому засіданні пояснила, що її довіритель не може прибути в судове засідання, оскільки перебуває на службі у складі ЗСУ. Просила здійснювати розгляд справи у його відсутності.

Також подала клопотання про закриття провадження у справі за відсутності у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП. Клопотання мотивоване тим, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, однак не зазначено про те, що ОСОБА_1 розпивав алкогольні напої, у зв'язку чим йому необхідно пройти огляд на стан сп'яніння.

Крім цього вказала на ту обставину, що на вимогу ОСОБА_1 надати сертифікат та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки, його вимогу було проігноровано в порушення п.8 Інструкції з оформлення в Національній гвардії України матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої наказом МВС України від 23.08.2017 № 726.

Також зазначила, що в порушення порядку проведення огляду на стан сп'яніння, ОСОБА_1 не було запропоновано пройти медичний огляд в закладі охорони здоров'я.

Заслухавши пояснення захисника, дослідивши в судовому засіданні матеріали справи, а також наданий захисником відеозапис події, суд приходить до таких висновків.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Зі змісту диспозиції ч. 1, 3 ст. 172-20 КУпАП вбачається, що відмова військовослужбовця від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння утворює самостійний склад зазначеного правопорушення нарівні з розпиванням алкогольних, слабоалкогольних напоїв чи вживанням наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, чи появою таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, чи з виконанням військовослужбовцями обов'язків військової служби в нетверезому стані.

В даному випадку у разі виявлення у військовослужбовця на території військової частини ознак сп'яніння, останній зобов'язаний на вимогу командування військової частини пройти огляд на стан сп'яніння, навіть якщо він не погоджується з наявністю у себе таких ознак чи вважає себе таким, що не перебуває в стані сп'яніння.

Зазначений обов'язок військовослужбовця направлений на недопущення перебування останнього на військовій службі в нетвезому стані.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ, і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Особливий період діє в Україні від 17 березня 2014 року, після оприлюднення Указу Президента України від 17 березня 2014 року №303/2014 «Про часткову мобілізацію».

Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні» з 05:30 год. 24 лютого 2022 року на всій території України введено воєнний стан. Президент України відповідного рішення про переведення державних інституцій на функціонування в умовах мирного часу не приймав.

Відповідно до ст. 16 Статуту внутрішньої служби ЗСУ кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

ОСОБА_1 інкримінується правопорушення за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а саме перебування військовослужбовця на території військової частини у стані алкогольного сп'яніння, (відмова від проходження медичного огляду на стан сп'яніння), вчинене в умовах особливого періоду.

На підтвердження вказаного правопорушення суду надано протокол про адміністративне правопорушення серії НГУ №47242 від 26.06.2025, акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу № 20 від 25.06.2025, свідоцтво на повірку вимірювальної техніки та сертифікат перевірки, сертифікат відповідності вимірювальної техніки, копії особових документів ОСОБА_1 .

Проведення огляду на стан сп'яніння військовослужбовців здійснюється в порядку, встановленому ст. 266-1 КУпАП, а також наказом Міністерства оборони України № 241 від 16.04.2025 року, яким затверджений Порядок «Застосування спеціальних технічних засобів і тестів при проведенні огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведення такого огляду та оформлення його результатів».

Відповідно до ч. 2, 4, 9 ст. 266-1 КУпАП огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

Під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється впорядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно до п.7 розділу ІІ Інструкції «Про порядок оформлення і складання матеріалів про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення», затвердженої Наказом Служби зовнішньої розвідки України 14 серпня 2018 року N 300 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06 вересня 2018 р. за N 1018/32470, в якому зазначено, що у разі виявлення факту або виникнення підозри у розпиванні алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживанні наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцем на території місця проходження військової служби, військових об'єктів, або появи військовослужбовця на території місця проходження військової служби, військових об'єктів у нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння для підтвердження ознак військового адміністративного правопорушення (стаття 172-20 КУпАП) такого військовослужбовця направляють до закладу охорони здоров'я на підставі письмового направлення військовослужбовця на огляд з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння (додаток 2) уповноваженої посадової особи. Військовослужбовець направляється до закладу охорони здоров'я з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння у супроводі військовослужбовців підрозділу власної безпеки СЗРУ. У разі відмови військовослужбовця від направлення до закладу охорони здоров'я з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння уповноважена посадова особа робить про це відповідний запис у протоколі та засвідчує факт відмови своїм підписом і підписами двох свідків.

З акту огляду вбачається, що він складений сержантом ОСОБА_2 за участю свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Водночас матеріали справи не містять письмового направлення уповноваженої посадової особи щодо військовослужбовця ОСОБА_1 на огляд з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння у заклад охорони здоров'я. При цьому з дослідженого в судовому засіданні відеозапису вбачається, що ОСОБА_5 не відмовлявся від проходження огляду на місці складення протоколу, зазначив, що буде проходити огляд після того, як йому нададуть сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки, що здійснено не було. Також з відеозапису вбачається, що алкотестер «АлКонт» був розпакований.

Відповідно до положень ч.9 ст.266-1 КУпАП огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

За змістом ст.9 КУпАП єдиною підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність у її діях (бездіяльності) складу адміністративного правопорушення, яким визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Отже, в матеріалах справи, в порушення вимог ч.4 ст.266-1 КУпАП та вимог вищевказаної Інструкції відсутнє направлення до закладу охорони здоров'я на підставі письмового направлення військовослужбовця на огляд з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння уповноваженої посадової особи, що свідчить про те, уповноважена посадова особа у встановленому законом порядку не направляв військовослужбовця ОСОБА_1 у заклад охорони здоров'я для проходження огляду на стан сп'яніння.

Дана обставина дає підстави вважати, що порушений порядок та процедура притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки у разі висловлення незгоди із результатами огляду на стан сп'яніння особа повинна була бути направлена для проведення огляду до закладу охорони здоров'я, чого зроблено не було.

Таким чином, суд вважає, що перед складанням протоколу відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, не було дотримано вимог вищезазначених Порядків проведення огляду особи на стан алкогольного сп'яніння та норм ст. 266-1 КУпАП, що тягне за собою недійсність такого огляду та, відповідно, висновку (Акту) такого огляду.

Оскільки інших належних та допустимих доказів перебування особи в стані алкогольного сп'яніння не надано, суд дійшов до висновку, що в його діях відсутня об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП (стан алкогольного сп'яніння), що, в своєю чергою, свідчить про відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.

Згідно з роз'ясненнями, які містяться в абзаці другому п. 19 постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 року за №9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», визнання особи винуватою може мати місце лише за умови доведеності її вини.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

У рішенні ЄСПЛ від 21.07.2011 року по справі «Коробов проти України» (Заява № 39598/03) Європейський суд з прав людини вказав, що при оцінці доказів Суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом». Проте, така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумцій факту.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин, як відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що провадження у вказаній справі підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Керуючись ст. ст. 24, 27, 33, 40-1, ч. 3 ст. 172-20, 245, 280, 283-286,294, 307,308 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП України - закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю у її діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Луцького міськрайонного суду

Волинської області Людмила ПРИСЯЖНЮК