Справа № 761/38861/25
Провадження № 1-кс/761/25123/2025
17.09.2025 рік м. Київ
Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві клопотання старшого детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів,
До Шевченківського районного суду міста Києва надійшло погоджене з прокурором клопотання детектива про тимчасовий доступ до речей та документів, які зберігаються у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 в якому вказано, що Головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 72023000310000011 від 23.02.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 366 КК України, за фактами неправомірних дій вчинених службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) та інших суб'єктів господарської діяльності, у період 2020-2022 років.
Так, досудовим розслідуванням встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) у період 2021 року, з метою заниження митних платежів, подано до митних органів України митні декларації, щодо ввезення на територію України транспортних засобів, які містять деструктивні відхилення, щодо року виготовлення.
При цьому, відповідно до висновків Аналітичного продукту Департаменту аналізу інформації та управління ризиками БЕБ України № 9.3/3.3.2/3301-25 від 09.05.2025 встановлено, що службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) порушено пп. «в» п. 185.1 ст. 185, п. 187.8 ст. 187, ст. 188 Податкового кодексу не донарахування та не сплата в державний бюджет податків при ввезені на митну територію України (імпорті) транспортних засобів за заниженими цінами, що призвело до заниження податків з товарів (транспортних засобів) ввезених на територію України у розмірі 5 650 110 грн., а саме: мито - 1 094 117 грн.; ПДВ - 4 555 993 грн.
Крім того, як встановлено досудовим розслідуванням, у вищевказаний період керівником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) являлась ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (РНОКПП: НОМЕР_4 ).
Разом із тим, як встановлено досудовим розслідуванням, у свою чергу службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) подавали до митного оформлення документи, що містять недостовірні відомості щодо років виробництва імпортованих транспортних засобів, їх характеристик, митної вартості, що суттєво вплинуло на суму сплачених ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) митних платежів.
При цьому, у ході проведення у вказаному кримінальному провадженні слідчих (розшукових) дій встановлено ряд деструктивних відхилень у відомостях та документах, що подавались представниками ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) до органів ІНФОРМАЦІЯ_6 для розмитнення ввезених з-за кордону транспортних засобів, із відомостями та документами, що надавались до органів ІНФОРМАЦІЯ_7 , зокрема щодо календарного року випуску вищевказаних транспортних засобів, що на думку сторони обвинувачення могло суттєво вплинути при обчисленні розміру митних платежів.
Так, відповідно до відомостей листа ІНФОРМАЦІЯ_8 № 15/15-01-02/8.21/1778 від 25.03.2025 та додатку до нього встановлено, що у період 2021 року ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) імпортовано на територію України 45 одиниць техніки, митні декларації яких містять деструктивні відхилення у році виробництва, в порівнянні із відомостями ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Разом із тим, згідно висновку Аналітичного продукту Департаменту аналізу інформації та управління ризиками БЕБ України № 9.3/3.3.2/4540-25 від 26.06.2025, у діях службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) вбачається порушення пп. «в» п. 185.1 ст. 185, п. 187.8 ст. 187, ст. 188 Податкового кодексу не донарахування та не сплата в державний бюджет податків при ввезені на митну територію України (імпорті) транспортних засобів за заниженими цінами, що призвело до заниження податків з товарів (транспортних засобів) ввезених на територію України у розмірі 31 672 308,52 грн., а саме: мито - 6 076 681,50 грн.; ПДВ - 25 595 627,02 грн.
Крім того, як встановлено досудовим розслідуванням, у вищевказаний період керівниками ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » являлись ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_5 ) та ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_6 ).
Разом із тим, як встановлено досудовим розслідуванням, у свою чергу службові особи службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) та інших суб'єктів господарської діяльності подавали до митного оформлення документи, що містять недостовірні відомості щодо років виробництва імпортованих транспортних засобів, їх характеристик, митної вартості, що суттєво вплинуло на суму сплачених ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) митних платежів.
При цьому, у ході проведення у вказаному кримінальному провадженні слідчих (розшукових) дій встановлено ряд деструктивних відхилень у відомостях та документах, що подавались представниками ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) до органів ІНФОРМАЦІЯ_6 для розмитнення ввезених з-за кордону транспортних засобів, із відомостями та документами, що надавались до органів ІНФОРМАЦІЯ_7 , зокрема щодо календарного року випуску вищевказаних транспортних засобів, що на думку сторони обвинувачення могло суттєво вплинути при обчисленні розміру митних платежів.
Так, відповідно до відомостей листа ІНФОРМАЦІЯ_8 № 15/15-01-02/8.21/1500 від 17.03.2025 та додатку до нього встановлено, що у період 2020-2021 років ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) імпортовано на територію України 98 одиниць техніки, митні декларації яких містять деструктивні відхилення у році виробництва, в порівнянні із відомостями ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Разом із тим, згідно висновку Аналітичного продукту Департаменту аналізу інформації та управління ризиками БЕБ України № 9.3/3.3.2/4386-25 від 19.06.2025, у діях службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), вбачається порушення пп. «в» п. 185.1 ст. 185, п. 187.8 ст. 187, ст. 188 Податкового кодексу не донарахування та не сплата в державний бюджет податків при ввезені на митну територію України (імпорті) транспортних засобів за заниженими цінами, що призвело до заниження податків з товарів (транспортних засобів) ввезених на територію України у розмірі 11 915 923,5 грн., а саме: мито - 2 199 893,08 грн.; ПДВ - 9 716 030,42 грн.
Крім того, як встановлено досудовим розслідуванням, у вищевказаний період керівниками ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » являлись ОСОБА_7 (РНОКПП: НОМЕР_7 ) та ОСОБА_8 (РНОКПП: НОМЕР_8 ).
Разом із тим, відповідно до митних декларацій, досліджуваних даним досудовим розслідуванням, представниками ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), а саме ОСОБА_9 (РНОКПП: НОМЕР_10 ) та ОСОБА_10 (РНОКПП: НОМЕР_11 ) надавались брокерські послуги ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), щодо подачі вищевказаних митних декларацій до митних органів України.
При цьому, досліджувані даним досудовим розслідуванням митні декларації подавались в електронній формі та підписувались електронно-цифровими підписами, виданими ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ЄДРПОУ НОМЕР_12 ).
Таким чином, вищевказані обставини вказують на ймовірну наявність у діях службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ознак кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 366 КК України.
При цьому, для об'єктивного встановлення кола осіб причетних до вчинення вищевказаних протиправних дій, виникла необхідність у тимчасовому доступі до відомостей та документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), що відповідно до ст. 84 КПК України, місять факти та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Детектив ОСОБА_3 у судове засідання не прибув, але до суду надійшло клопотання стосовно розгляду клопотання за його відсутності, вказавши що клопотання підтримує та просить задовольнити.
Розгляд клопотання проводиться за відсутності володільця документів на підставі ч.2 ст.163 КПК України.
Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Положеннями ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Згідно вимог ч.1 та 2 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
За змістом п. 2 ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
У відповідності з вимогами ч. 7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Враховуючи зміст клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що отримані документи та інформація, може бути використана під час досудового розслідування кримінального провадження за Головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 72023000310000011 від 23.02.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 366 КК України, як докази у вказаному кримінальному провадженні.
Отже, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись вимогами ст. ст.132, 159 - 164 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.
Надати дозвіл слідчим у кримінальному провадженні - заступникам керівника відділу детективів ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , а також старшим детективам та детективам Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 та ОСОБА_16 , іншим слідчим (детективам) слідчої групи у вказаному кримінальному провадженні, на тимчасовий доступ до речей і документів, які знаходяться у володінні службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), за адресою: АДРЕСА_1 та/або за іншим місцезнаходженням юридичної особи, з можливістю їх вилучення (виїмки) в офіційно-завірених копіях, а саме: інформацію та відомості (документи), за період 2020-2022 років, щодо акредитованих центрів сертифікації ключів (кваліфікованих надавачів електронних довірчих послуг), які видали кваліфіковані сертифікати електронного підпису таким суб'єктам: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ОСОБА_9 (РНОКПП: НОМЕР_10 ), ОСОБА_10 (РНОКПП: НОМЕР_11 ), із зазначенням по кожному суб'єкту інформації: найменування АЦСК (КНЕДП), який видав ключ; дата видачі сертифіката; серійний номер сертифіката; строк дії сертифіката.
Строк дії ухвали не може перевищувати 2 (двох) місяців з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
17 вересня 2025 року